nightfox - z antenami CB to w uproszczeniu tak jest ze:
zasada 1 - im dluzsza antena tym lepiej (to znaczne uproszczenie bo sa rozne konstrukcje anten ale geenralna zasada sie ogolnie sprawdza)
zasada 2 - im wyzej zamontowana antena tym lepiej
zasada 3 - anetena powinna byc pionowo bo taka jest propagacja fal od innych nadawcow (a nie pozioma)
zasada 4 - antena nie powinna byc niczym zaslonieta a juz na pewno nie wielkim stalowym silnikiem i maska z jedynym oknem na swiat w postaci grila - fala od CB ma 11m i raczej ciezko bedzie jej sie przecisnac przez grill

Zamontowanie anteny pod grilem lamie wszystkie te 4 zasady jednoczesnie - moze cos zadziala ale raczej bardzo marnie...

Ja mam magnesowke i przykladam ja do plastikowej przezroczystej okraglej naklejki na dachu - tez nie chcialem wiercic. Ale teraz z perspektywy czasu gdybym kupil nowe auto na pare lat to na pewno zamocowalbym sobie anetene na stale w karoserii.

Z atyradarami jezdzilem przez kilka lat ale juz od dluzszego czasu nie wierze w nie. Mam wrazenie ze skutecznosc jest obecnie niewielka a jezeli chcesz miec antradar dzialajacy na wszystkie mozliwe radary stacjonarne i przenosne to musisz go wymieniac mniej wiecej co rok.

Ja obecnie uzywam navi (do fotoradarow stacjonarnych) i CB do pozostalych. Ogolnie sie sprawdza.