Cytat Zamieszczone przez czerniel2 Zobacz posta
Cześć

Chciałbym z Wami skonsultować listę potrzebnych części i prac przy budowie 1,8t. Chcę na spokojnie wszystko co potrzebne zebrać, zaplanować co trzeba zrobić i dopiero wystartować z wyciągnięciem silnika. Planuję to zrobić w zimę tak więc czasu na zebranie gratów powinno wystarczyć.

Cel - 400KM i 450-500 NM, kręcenie do 7200 obr/min.

Silnik APX

Słupek:
- Korby JRspec
- panewki korbowodowe kolbenschmidt wzmacniane, główne ori (już zrobione)
- śruby do korb ARP
- pierścienie (już zrobione)
Czynności dodatkowe - zakołkowanie rozrządu

Głowica
- Zawory wydechowe Paradowscy
- Sprężynki pod wydechowe od 2,7 bi turbo (nie wiem czy jest sens?)
- podwójnie ori tależyki pod zawory wydechowe (nie wiem czy jest sens?)
- wszystkie nowe prowadnice zaworów (producent?)
- wszystkie nowe gumki zaworowe
- nowa uszczelka pod głowicę, pokrywę zaworów, półksiężyc etc.
-śruby ARP do skręcenia głowicy z dołem (śruby, szpilki też ?)
- kompletny nowy rozrząd, pasek, rolki, pompa wody z wirnikiem metalowym.
Czynności - dotarcie zaworów, porting głowicy pod nowy kolektor wydechowy, sprawdzenie szczelności, splanowanie

Układ paliwowy
- ori pompa daje jakoś radę karmiąc 280 KM i chciałbym dorzucić in line bosch 044 lub walbro 255?
- wtryski 630 bosch
Czynności dodatkowe - brak?

Układ dolotowy
- przepływka, działa dobrze, pozostawić czy wymienić na inną większą?
- TIP 3" z alu
- IC 550/230/65 z FMIC (już jest)
- orurowanie 2,5" (już jest)
- stożek amsoil 3"
Czynności dodatkowe - brak?

Układ wydechowy/turbo
- DP 3" dalej 2,5" brak tłumika środkowego, końcowy przelot customowy (już jest, do korekty ze względu na nowe turbo)
- kolektor wydechowy (jaki dokładnie jeszcze nie wiem, zależy od turbo ale raczej żeliwo - podobno turbo szybciej wstanie, minus na górze się może zapchać)
- turbo EFR 6758 lub GT3071R ar .64 (garretta bo zależy mi na łożyskach kulkowych). No i tu mam mętlik w głowie które turbo wybrać, z tego co widziałem na necie EFR daje bara przy 3 tyś, GT przy 3,5. Dmuchać nie chce więcej jak 1,5. Różnica w cenie spora, pytanie czy warto dołożyć.
- linie wodne i olejowe do turbo custom

Sprzęgło
- Kit Valeo na jednomasie (już jest) chcę dodatkowo tarczę obić kevlarem

Inne
- zegarki Gagi, boost, egt, ciśnienie i temperatura oleju
- podstawka pod filtr oleju z wyjściem na czujnik
- n75 mam nowy działa poprawnie, wrzucać od S2, inny ?

Co powinienem jeszcze zrobić? czego nie powinienem robić ?

Po pierwsze gratuluję decyzji

Wracając do spraw technicznych to może po kolei...

Jeśli chodzi o silnik obowiązkowo na okolice 400KM to w zasadzie tylko korby i zawory wydechowe . Przy okazji oczywiście panewki i pierścienie .
Można by to zrobić i z całkowicie seryjną głowicą ale musi być w dobrym stanie, jeśli ostatnio była składana w fabryce to jest to już kuszenie losu
Tak więc z tego powodu zawory wydechowe klasyfikuje jako obowiązkowy mod.

Wracając do korb zdecydowanie polecam tylko takie które mają nawiercony otwór umożliwiający smarowanie pod ciśnieniem sworznia tłoka.
Wiele osób pewnie powie Ci że to niekonieczne ale uwierz, widziałem już wystarczająco dużo przedwcześnie zużytych sworzni tłokowych aby wyrobić sobie opinię w tej sprawie..
Do auta które jeździ na co dzień robi przebiegi i silnik ma wytrzymać długi czas taka korba to najlepsze rozwiązanie..

Domyślam się ze korby które podałeś nie występują w tej opcji , najbardziej przystępne cenowa z tą opcją będą korby IE . Koszt ok.500$

Do reszty listy jeśli chodzi o silnik nie mam zastrzeżeń

Odnośnie głowicy kilka uwag ...
Jeśli nie masz w planach kręcić więcej jak wspomniałeś (a te turbiny i tak tego nie potrzebują) to nie widzę za bardzo sensu utwardzania sprężyn..
W takim wypadku proponowałbym dać tylko zawory wydechowe i sprężyny seria tak jak jest w TT 225 z jedną podkładką( czyli bez dodatkowej). Najlepiej oczywiście nowe sprężyny i talerzyki.
Co do zaworów to przyznaję się bez bicia że nie wiem za wiele o tych które zaproponowałeś i jest to dla mnie egzotyka, ludzie są zadowoleni ale nie wiem jakie przebiegi przy jakich mocach to tak naprawdę wytrzymuje.. W zasadzie z każdego zaworu można być zadowolonym do momentu aż się urwie
Osobiście wybrałbym Supertecha (Inconel) tyle ze jak reszta jest seryjna to trzeba wybrać opcję ''triple groove''
Prowadnice zaworowe łatwo sprawdzić czy mają luz w normie i jeśli zmieszczą się w górnej specyfikacji to nie trzeba wymieniać.
Gdyby zaszła potrzeba wymiany to IE też robi bardzo porządne prowadnice...
Reszta tak jak zaproponowałeś w Twojej liście ..

Układ paliwowy.
W zasadzie mogło by być tak jak zaproponowałeś , idealnie było by zrobić jakiś surge tank dla tej 044 ... Ale są i nowsze rozwiązania.
Myślę że na chwilę obecną najlepszą dla Ciebie opcją będzie pompa montowana w baku na miejsce seryjnej.
Minimalnie droższa od 044 ale odpada Ci robota z podłączeniem i elektryką .
https://store.034motorsport.com/high...dw65v-awd.html

Układ dolotowy.
Potrzebna będzie przepływka z S4 (B5) seryjna się ''zamknie'' lub będzie na skraju...
Reszta OK

Układ wydechowy/turbo
Może zacznę od turbin EFR na pewno wcześniej Ci wstanie i będzie to w stopniu odczuwalnym, szybszy też będzie powrót do pełnego doładowania po zmianie biegu.
Tak więc tylko z tych powodów bardziej polecałbym EFR .
Z drugiej strony GT3071R też jest dobrą opcją , turbiny od lat sprawdzone w boju tyle ze technologia już starsza ..
Obie te turbiny nie powinny mieć problemu z dmuchnięciem więcej jak te 1.5 bara, pozostaje tylko kwestia zdolności stroiciela do wykorzystania tego doładowania
Kolektor tak jak napisałeś, żeliwo będzie najlepszą opcją zwłaszcza że są dostępne z flanszą T25

Wydech jak już robisz od podstaw to proponowałbym cały 3'' calowy ale za to dać środkowy pełniący funkcję rezonatora i większą końcową puszkę ..

Sprzęgło.
To co masz myślę że da rady. Z obijaniem kevlarem jes dylemat jakości roboty i materiału jeśli jesteś tego pewien to czemu nie..
Kevlar wymaga jednak specjalnej procedury dotarcia zanim będzie można normalnie jeździć.

Inne
Może być seryjny N75
Podstawka pod filtr oleju tylko po to aby wpiąć czujniki jakoś do mnie nie przemawia, był temat kolegi maehix w którym omawialiśmy inne opcje.
Jak nie znajdziesz to poszukam i wrzucę linka..


Z tego co jeszcze mógłbyś zrobić to na pewno wzmocnienie mocowań silnika i skrzyni biegów od spodu jeśli już tego nie zrobiłeś .
I tutaj jest kilka wariantów poczynając od znanej od ponad dekady opcji z zalewaniem seryjnych mocowań różnymi specyfikacjami poprzez różne warianty poliuretanów na sztywnych mocowaniach kończąc..

Jeśli o czymś zapomniałem to dopiszę w kolejnych postach ale w tej chwili wydaje mi się ze to tyle






Pozdrawiam