Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
Nie chcę być tym czepialskim ale źle to policzyłeś
Źle jest policzone pole a w przypadku zacisków wielotłokowych z tłoczkami po przeciwnych stronach bierze się pod uwagę tylko jedną parę tłoczków czyli w tym wypadki 2 albo 3 .
Wyjaśnię to dalej w odpowiedzi na post kolegi PawelM







EBC nie są złymi tarczami generalnie ale ta tarcza będzie jednoczęściowa więc ciężki kloc, zobacz sobie parę postów w tył, była mowa o innych tarczach do R32 ale z aluminiowym dzwonem ..







Coś Ci się pomyliło albo był jakiś błąd w tłumaczeniu tekstu
Tłok w zacisku pływającym musi ruszyć się 2 razy więcej aby wykonać tą samą ''robotę'' co tłoczki w zacisku powiedzmy 4 tłokowym...
Przykładowo jak klocki są 1mm od tarczy to tłok w zacisku pływającym musi się ruszyć o 2mm podczas gdy w zacisku 4 tłokowym każda para tłoczków ruszy się o 1mm.
Tak więc żeby ruszyć ten jeden tłok o 2mm wymagane jest przepompowanie takiej samej ilości płynu jak w przypadku ruszenia 2 par o 1mm .
Dlatego właśnie przy kalkulacjach pola powierzchni tłoczków i zacisków wielotłokowych liczy się tylko pole tłoczków po jednej stronie zacisku .
Te hamulce BMW nie są złe dlatego że jest odpowiednio dobrana siła docisku, średnica tarczy i pole powierzchni roboczej klocka. Wciąż jednak posiadają wady wspólne wszystkich hamulców z zaciskiem pływającym .

Natomiast ludzie nie mają ''mega'' efektu na zaciskach z Porsche Boxster bo fizyki nie oszukasz . Tarcza zostaje seryjna więc nie zmienia się ramie, powierzchnia robocza klocka jest prawie identyczna jak seryjnych z TT (Porsche są minimalnie większe) przy porównywalnym polu powierzchni tłoków.
Pojawiają się natomiast zalety zacisków i jest odczuwalne jakieś polepszenie zwłaszcza przy hamowaniu z większych prędkości. Bardziej jest to modyfikacja w stylu OEM+ niż do fury na tor ale i na torze poradzi sobie lepiej jak seria.

Przy doborze nowych zacisków powinniśmy właśnie pozostać w granicach porównywalnych do pola powierzchni seryjnych tłoków. Tłok pompy hamulcowej ma przecież stały wymiar i może przepchnąć tylko określoną ilość płynu przy każdym skoku. Oczywiście pole tłoczków w nowych zaciskach może być trochę większe ale nie za dużo ..
Zbyt duże tłoki wymagają przepompowania większej ilości płynu przez co zwiększa się skok pedału hamulca a w przypadku ekstremalnie za dużych tłoczków może być taka sytuacja że hamulce będą działać z pedałem w podłodze i może nie starczyć skoku aby w pełni wykorzystać ich potencjał .
Tyle że jak wciskamy ten pedał do końca to jak wiemy płyn jest pompowany również na tylne zaciski więc efekt łatwo przewidzieć

Jest sporo zacisków 4 tłoczkowych jak i 6 tłoczkowych które stanowią dobrą lub w miarę dobrą parę z naszymi pompami hamulcowymi.
Z bardziej popularnych można zaliczyć do nich właśnie te z TT RS / S3 , Boxster , Brembo GT typ A, Porsche 996T czy też z 6 tłokowych, Porsche Cayenne, VW Touareg, Q7 ale w wersji wymiarowej o której wspominałem w poprzedni poście.







Pozdrawiam
Sorki ale trochę muszę sie z tym nie zgodzić bo piszesz o tym skoku co jest bardzo mało odczuwalne .Twierdzisz ,że w zacisku jedntłoczkowym tłok musi wykonać 2 x tyle roboty co w np 4 tłoczkowym albo 2 tłoczkowym o przeciwnym ustawieniu tłoków ale nie jest to prawda. Tłoczki wypychane są płynem hamulcowym pod ciśnieniem. Więc skoro jeden tłoczek trzeba np wypchnąć o 2mm (przykładowy wymiar) to przy np 4 tłoczkach pompa musi wykonać taka sama prace aby wypchnąć tłoczki z jednej strony po 1mm i z drugiej po 1mm. Jeśli powierzchnia tłoków będzie taka sama to i objętość cieczy pod ciśnieniem będzie identyczna w przypadku zacisków po 2 stronach i w po jednej stronie.
Także takie proste przeliczenia akurat tutaj nie wykazują przewagi jednych nad drugimi. Zaletą 4 tłoków będzie niewątpliwie to ze minimalizuje ryzyko bujania sie zaciski na jarzmach , przytarcia ich itp. Ale same siły rozkładają sie tak samo i wynika to z III zasady dynamiki Newtona czyli fizyka na bardzo niskim poziomie
Także powierzchnie w 4 tłoku liczymy tylko 2 tłoczków wzlgedem jednego seryjnego np. Dlatego takie brembo z tyłu wypadają bardzo marnie na tle serii i potwierdza się ,że marnie hamuje ;/


CO do wpadania pedału hamulca przy za dużych tłokach to uważam to za mit bo znam osoby co montuja 6 tłoki do takich aut jak nasze a z tyłu też coś duzego i nic nie wpada.
Co do modów na seryjnej 312 mm to uważam to za bezsens. Jeśli auto ma na prawde hamować to wieksza tarcza jest niezbedna. Nawet jak damy super mocny zacisk na marna 312mm to zagotujemy ja i pokrzywimy wiec bzdura. Zrobiłem już trochę różnych układów hamulcowych i jakieś porównanie już mam