Nie mam porównania odnośnie s-tronic z R8 czy gallardo ale mam porównanie z najnowszym modelem PDK (do niedawna najszybszą automatyczną skrzynią na świecie - z tego co mi mówili w Porsche to chyba ferrari ma teraz najszybszą).

W s-tronic nie da się włączyć trybu gdzie auto będzie stało na 1ce. Czy w PDK tak się da to nie wiem, nie sprawdzałem tego. Natomiast można sterować biegami podczas jazdy.

Powiem tak, s-tronic działa naprawdę rewelacyjnie. W trybie S zmienia biegi błyskawicznie (dwusprzęgłowa skrzynia), czas reakcji to 0,002 sek. Ten czas jest tak szybki, że został uznany za ciągły. Pomimo, że PDK w Porsche jest jeszcze szybsza to jest to niezauważalne w trakcie jazdy w trybie sportowym, ponieważ te przełożenia w obu skrzyniach są ekstremalnie szybkie. Jedynie na pomiarach pewnie wyjdzie jakaś minimalna różnica ( 0,001 sek ).

W trybie półautomatycznym jest już znaczna różnica w działaniu. S-tronic działa zdecydowanie wolniej, ok 1 sek czas reakcji od wciśnięcia przycisku w PDK jest to ułamek sekundy. W s-tronic pomimo, że masz tryb "ręczny" auto będzie jechać do odcinki i przełączy bieg w PDK jedzie do odcinki i odetnie ale nie zmieni biegu jak w manualu.

Jedyna "wada" w DQ250 S-tronic to opóźnienie na lunch control ok 0,7 sek. W praktyce wygląda to tak, że jak stoimy na światłach i puścimy hamulec równo z rywalem np. w manualu to rywal rusza a my stoimy w miejscu i możemy jedynie w tym czasie podziwiać naturę i czekać aż skrzynia załączy bieg i wystartuje. Specjalnie napisałem "wada" bo ten czas mimo wszystko jest krótki a LC przydaje się tylko do wyścigów. Osobiście skorzystałem z LC może z 5-7 razy bo szkoda mi było sprzęgła. W DQ500 ten problem nie występuje w PDK też tego nie ma.

Reasumując s-tronic to genialna skrzynia, która śmiało może dorównywać najlepszym na świecie Od początku byłem nią zauroczony i wiedziałem, że następne auto musi być co najmniej z s-tronic.