Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 78

Wątek: Sterownik Haldex MTM.

  1. #1
    Awatar Wysoczan
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    DSW
    Pojemność
    2.0T
    KM
    450
    Rocznik
    2010
    Kolor
    quattro
    Posty
    444

    Sterownik Haldex MTM.

    Witam,

    Czy ktoś miał już do czynienia ze sterownikiem Haldex od MTM (ponoć też Forge coś takiego oferuje)? Jest rzeczywiście jakaś odczuwalna różnica między nim a seryjnym w TT 8J? Warto inwestować w coś takiego?

    Oto link do opisu sterownika:
    Informacje o produktach - MTM Technologia napędu - MTM

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Awatar jasiel
    Dołączył
    Oct 2010
    Płeć
    Skąd
    Białystok
    Pojemność
    1.8T
    KM
    205
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    1,155
    Cytat Zamieszczone przez Wysoczan Zobacz posta
    Witam,

    Czy ktoś miał już do czynienia ze sterownikiem Haldex od MTM (ponoć też Forge coś takiego oferuje)? Jest rzeczywiście jakaś odczuwalna różnica między nim a seryjnym w TT 8J? Warto inwestować w coś takiego?

    Oto link do opisu sterownika:
    Informacje o produktach - MTM Technologia napędu - MTM

    Pozdrawiam.
    Cytat ze strony MTM:

    "Zasadniczą kożyścią rozwiązania MTM jest pełna kontrola nad pojazdem."

    Sorry za OT ale nie mogłem się powstrzymać

  3. #3
    Awatar Wysoczan
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    DSW
    Pojemność
    2.0T
    KM
    450
    Rocznik
    2010
    Kolor
    quattro
    Posty
    444
    No tak, ciekawe jak to ma się naprawdę .

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Wysoczan ; 06-03-2012 o 14:37

  4. #4
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Sportowy sterownik Haldex-a bardzo fajnie zmienia charakterystykę auta czy to w 8N czy 8J , nie czytałam ani jednaj opinii aby ktoś był niezadowolony .

    Nie mniej jednak Sportowe sterowniki są robione też przez samego producenta czyli Haldex i nie widzę za bardzo sensu kupować seryjny sterownik modyfikowany przez MTM jak można mieć za te same pieniądze oryginał Haldex Performance .








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  5. #5
    Awatar szweda
    Dołączył
    Dec 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    179
    Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
    nie widzę za bardzo sensu kupować seryjny sterownik modyfikowany przez MTM jak można mieć za te same pieniądze oryginał Haldex Performance .
    W droższej wersji masz za 1000plnow pokrętło, a jak jest pokrętło i znaczek mtm to musi być drogo i ekskluzywnie.
    Jestem ciekaw co jest na skali tego pokrętła, jaki zakres?? weniger-quattro i mehr-quattro??
    "Kiedyś w przypływie zniechęcenia nad problemami z moim autem retorycznie zapytałem co się jeszcze %#@! może w nim zepsuć, a teteta podjęła wyzwanie"

  6. #6
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    a czy istnieje patent żeby zrobić coś ze sterownikiem od mk1? oczywiście nie mam na myśli kupna niebieskiego (bo to wiem ale chodzi o cenę ) ale czy da się zrobić np sam soft itp? bo ja kiedyś słyszałem mity że compsport tak robiło ale wiem że to nie tyczyło się seryjnego sterownika;/

  7. #7
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    W Oryginalnym Haldex-ie Performance też jest opcja z pokrętłem , ba nawet jest opcja że można zmieniać z pilota .
    Dotyczy to oczywiście tylko MK2
    Sa trzy opcje do wyboru , Stock - czyli tak jak przyszło z fabryki , Race - czyli wcześniejsze włączanie się i przenoszenie większego Nm na tył oraz Sport - mniej więcej to samo co Race tylko nie rozpina tyłu podczas hamowania silnikiem czy też hamulcem .










    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  8. #8
    Awatar szweda
    Dołączył
    Dec 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    179
    Cytat Zamieszczone przez Pawel-2005 Zobacz posta
    a czy istnieje patent żeby zrobić coś ze sterownikiem od mk1? oczywiście nie mam na myśli kupna niebieskiego (bo to wiem ale chodzi o cenę ) ale czy da się zrobić np sam soft itp? bo ja kiedyś słyszałem mity że compsport tak robiło ale wiem że to nie tyczyło się seryjnego sterownika;/
    Gdzieś na SR widziałem temat o tym, ale znaleźć nie moge.
    MOże jest tak, żę zwykły/niebieski/pomarańczowy się tylko softem różnią i dałoby rade przy pomocy kumatego tunera go skopiować.
    Druga sprawa, chesz go ulepszyć do czego?
    1/4, ulica czy tor?
    Bo myślę, że przy pomocy ogarniętego elektronika dałoby się zrobić bypass zaworka sterującego, byś na guzik miał 100% spięcia.
    Do startu, czy efektownego (nie mylić z efektywnym) zakrętu świetna sprawa.
    Na tor to fatalny pomysł.
    Na manewry pod marketem, nie tykasz guzika i tyle.

    Mogę teraz bredzić głupoty, ale to tylko wolna dywagacja.
    "Kiedyś w przypływie zniechęcenia nad problemami z moim autem retorycznie zapytałem co się jeszcze %#@! może w nim zepsuć, a teteta podjęła wyzwanie"

  9. #9
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    pomysł jest taki aby trochę bardziej agresywnie spinało tył, no uważam że na pewno da się coś softem ugrać ale muszę chyba dokładniej pogadać o tym z Patrykiem, bedę się widział to wspomnę jeszcz raz

  10. #10
    Awatar Wysoczan
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    DSW
    Pojemność
    2.0T
    KM
    450
    Rocznik
    2010
    Kolor
    quattro
    Posty
    444
    Zaciekawiony tym, co napisał Arttur, postanowiłem poszukać informacji o sportowym sterowniku od Haldex Performance. I niestety pogubiłem się jak to jest z tym Haldexem w TT 8J.
    Wg producenta samochód ten ma mieć stały napęd na cztery koła, a nie dołączany tył - zgadza się?
    Więc zastanawiałem się jaki jest tam Haldex i wyszło mi, że powinien być IV - prawda?
    W takim razie jaki tam siedzi sterownik? Bo z tego co zrozumiałem, to standardowo jest tam zwykły sterownik. Można wsadzić zamiast niego Haldexa niebieskiego drugiej generacji (z przełącznikiem lub bez) lub pomarańczowego (o tym to już prawie nic nie znalazłem, oprócz tego, że jest w konfiguracji optymalnej na tor).

    Dlatego w tym miejscu (jeżeli jak dotąd się w niczym nie pomyliłem), chciałbym zapytać jak rozdziela moment obrotowy i spinanie osi Haldex ze standardowym sterownikiem w TT 8J?

    Co do sterownika modyfikowanego przez MTM, to nie jest to przypadkiem zmodyfikowany niebieski Haldex a nie seryjny? Chociaż być może jest nadinterpretacją z mojej strony nazywanie tego sterownika niebieskim, bo na zdjęciach widać, że ma niebieski element z napisem "Haldex".


    Pozdrawiam.

  11. #11
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Po pierwsze to nie jest stały napęd na 4 koła więc masz błędne informacje w tym zakresie .
    Wszystkie auta koncernu VAG z silnikami umieszczonymi poprzecznie i wyposażone w napęd na 4 koła mają tył dołączany.
    Stały napęd na 4 koła jest w autach z silnikiem umieszczonym wzdłużnie .

    W MK2 jest Haldex 2 lub 4 generacji ( w nowszych czyli w Twojej ) .
    Standardowo jest montowany normalny/seryjny sterownik Haldex-a nie mniej jednak Haldex produkuje sportowe sterowniki które są oferowane jako część tuningowa .

    Jeśli chodzi o zasadę działania Haldex-a to sporo pisaliśmy o tym na forum , chwilkę poszukasz i będziesz wszystko wiedział .

    Nie sadzę też aby sterownik MTM był modyfikowanym Sportowym sterownikiem bo w zasadzie nie ma tam już co modyfikować a i z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to uzasadnione .
    Myślę że jest to seryjny sterownik , zmodyfikowany ma wzór Haldex Performance .







    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  12. #12
    Awatar szweda
    Dołączył
    Dec 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    179
    Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
    Po pierwsze to nie jest stały napęd na 4 koła więc masz błędne informacje w tym zakresie .
    Wszystkie auta koncernu VAG z silnikami umieszczonymi poprzecznie i wyposażone w napęd na 4 koła mają tył dołączany.
    Stały napęd na 4 koła jest w autach z silnikiem umieszczonym wzdłużnie .

    W MK2 jest Haldex 2 lub 4 generacji ( w nowszych czyli w Twojej ) .
    Standardowo jest montowany normalny/seryjny sterownik Haldex-a nie mniej jednak Haldex produkuje sportowe sterowniki które są oferowane jako część tuningowa .

    Jeśli chodzi o zasadę działania Haldex-a to sporo pisaliśmy o tym na forum , chwilkę poszukasz i będziesz wszystko wiedział .

    Nie sadzę też aby sterownik MTM był modyfikowanym Sportowym sterownikiem bo w zasadzie nie ma tam już co modyfikować a i z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to uzasadnione .
    Myślę że jest to seryjny sterownik , zmodyfikowany ma wzór Haldex Performance
    Pozdrawiam
    Czepiając się słówek. Wiem, że dopiero wzdłużnie mamy torsena, ale.
    Haldex 2gen, faktycznie jest dołączalny. Spięcie 0-100% daję podział mocy w zakresie 100:0 - 50:50.
    Haldex 4 gen z tego co się orientuje ma spięcie wstępne X% (wybaczcie nie pamiętam) i tęż maksymalnie może podać 50% na tył, jednak teoretycznie cały czas utrzymuje tylną oś napędzaną.
    Domyślam się, że jest to znikomy procent, nie mający wielkiego wpływu na prowadzenie, a za zadanie ma przyspieszyć transfer mocy na tył. Dodatkowo musi był na tyle mały, by sprzęgło haldex, pracowało w trybie czegoś w rodzaju centralnego dyfra.
    O ile moje informacje są prawdziwe, to haldex 4 jest stałym napędem.

    Traktować jako tekst satyryczny
    "Kiedyś w przypływie zniechęcenia nad problemami z moim autem retorycznie zapytałem co się jeszcze %#@! może w nim zepsuć, a teteta podjęła wyzwanie"

  13. #13
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    W Haldex-ie 4 generacji nie ma już pompy mechanicznej tylko wysokociśnieniowa elektryczna .
    Pompa ta daje wstępne ciśnienie ale ciśnienie idące na sprzęgła jest regulowane proporcjonalnym zaworkiem .
    Nie można powiedzieć że jest to na stałe spięty napęd

    Generalnie od 2-giej generacji różni się wagą i szybkością działania .











    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  14. #14
    Awatar szweda
    Dołączył
    Dec 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    179
    Wiem, ze off top, ale:

    Piszesz, ze MK2 ma 2 lub w nowszych generację 4 gen haldexa. Wywnioskować można, że mk1 ma 2 gen.
    Wg poprzedniego posta gen2 ma mechaniczną pompe, a gen4 elektryczną. Ja mam MK1 i wymieniałem pompę elektryczną.

    Choć, bazując na tej stronie Haldex | awd, 4x4, 4wd, 4motion, quattro, xDrive, SH-AWD, Haldex, Torsen, wiki - How it works to masz rację, wiec się gubie.
    "Kiedyś w przypływie zniechęcenia nad problemami z moim autem retorycznie zapytałem co się jeszcze %#@! może w nim zepsuć, a teteta podjęła wyzwanie"

  15. #15
    Awatar Wysoczan
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    DSW
    Pojemność
    2.0T
    KM
    450
    Rocznik
    2010
    Kolor
    quattro
    Posty
    444
    Informacje o tym, że teraz w nowych modelach już jest to stały napęd zaczerpnąłem z oficjalnych danych technicznych producenta, czyli od Audi AG. Wiem, że nie jest to to samo, co Torsen i znam zasady działania obu tych rozwiązań oraz ich zastosowanie w pojazdach VAG (oczywiście nie chodzi mi o to, że wiem o wym wszystko, tylko, że wydaje mi się, że wiem na tyle, aby móc się jakoś w tym orientować) - troch o tym czytałem. Jest tylko pytanie jak kto interpretuje stały napęd - w tym wypadku sądzę, że producentowi chodziło o to, że właśnie jest to wstępne ciśnienie, które zawsze wymusza spięcie tylnej osi, choć pewnie w znikomym procencie. I właśnie o te dane pytałem - w jakim procencie jest dołączona tylna oś przy optymalnej trakcji (bo w tej sytuacji 0% jak w MK1 odpada teoretycznie). Wiem, że na forum jest dużo informacji praktycznie o wszystkim, ale praktycznie zawsze dotyczy to MK1 a nie MK2 (zapewne część z tych rzeczy jest zbieżna dla obu generacji, ale też przecież są rozbieżne)...

    W każdym razie, wiem, że teraz to już jest OT, bo na główny problem tematu uzyskałem rzeczową odpowiedź, za co bardzo dziękuję.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Wysoczan ; 08-03-2012 o 22:52

Podobne wątki

  1. Sterownik Haldex 02D900554B
    Przez Lukas_ddz w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-11-2015, 19:23
  2. MK1 [8N] KUPIE Sterownik Haldex
    Przez Lupin w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 07-11-2014, 11:37
  3. Uszkodzony sterownik Haldex mk1
    Przez PawelM w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-12-2012, 10:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •