Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Wątek: USUWANIE NIESZCZELNOSCI Charge Pipe Turbo outlet to pancake 180KM AJQ AUM AUQ APP ARY

  1. #1
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274

    USUWANIE NIESZCZELNOSCI Charge Pipe Turbo outlet to pancake 180KM AJQ AUM AUQ APP ARY

    Na czym polega problem, z ktorym przyjdzie nam sie zmagac?
    Na seryjnym laczeniu miedzy gumowa rura cisnieniowa (06a 145 790 A lub C) , a rura metalowa (06a 145 731F) w silniku 1.8T - u nas (TT) problem dotyka silnikow 180KM
    miejsce laczenia, o kotore sie rozchodzi niech na poczatek zobrazuje ETKA:





    problem na pewno dotyczy laczenia w silniku o oznaczeniu AJQ (sprawdzone, bo taki siedzi u mnie),
    z lektury for zagranicznych wynika, iz taki sam problem laczeniowy spotykamy w silnikach:
    AJQ , AUM , AUQ , AWP , APP , ARY
    Problem tkwi w zakonczeniu metalowej rury, we wczesniejszych modelach laczenie to wygladalo w sposob nastepujacy:




    czyli rura gumowa ( 06a 145 790 ) nachodzila NA metalowa ( 06a 145 731d ) i byla zaciskana opaska - czyli wszystko zgodnie ze sztuka - polaczenie bylo pewne i nie sprawialo problemow,
    niewiedziec dlaczego laczenie to zostalo pozniej zmienione na dziwny patent - rura metalowa na koncu tworzy szerszy "kielich", w ktory wciska sie rura gumowa zakonczona metalowym pierscieniem i gumowym oringiem - polaczenie to generuje nieszczelnosci, a fora zagraniczne donosza, iz nawet zmiana oringa na nowy niewiele daje, gdyz sprawdzajac szczelnosc tego miejsca przez umieszczenie laczenia pod woda i wpuszczenie powietrza pod cisnieniem powoduje wyraznie "babelkowanie", innymi slowy byl to krok w zlym kierunku ze strony Audi,
    laczenie o ktorym mowa, czyli to z ktorym przyjdzie nam walczyc, wyglada tak:







    na koniec czesci "wstepowo-historycznej" porownanie obu rozwiazan:
    -porownanie rur metalowych:




    na zdjeciu nizej - wczesniejsza rura metalowa, z ktora nie bylo problemu
    na zdjeciu wyzej - nowsza rura, z niepotrzebnym "kielichem"

    - porownaniue wezy gumowych (laczacych sie z rurami pokazanymi powyzej):




    na zdjeciu po prawej - waz od starszej rury
    na zdjeciu po lewej - waz od nowszej rury z kielichem, na zdjeciu waz juz z usunietym metalowym lacznikiem,
    przed jego usunieciem wyglada to tak:




    aby ostatecznie pozbyc sie problematycznego laczenia potrzebujemy kilku rzeczy:




    czyli:
    metalowa rura cisnieniowa 06a 145 731F - masz ja na aucie, wiec potrzeby zakupu nie widze, o ile jest cala i zdrowa



    gumowa rura cisnieniowa 06a 145 790 C lub 06a 145 790 A ("C" zastapila "A" - ale to ta sama rura) - masz ja na aucie, ja wymienilem na nowa, gdyz jest to w koncu tylko guma, wiec po 10 latach warto wymienic skoro robimy to porzadnie - na dzien dzisiejszy nie ma silikonowego odpowiednika tej czesci zadnej z renomowanych firm
    - do tej rury jest gumowy oring (1j0 145 117L lub 3C0 145 117F) i metalowe zapiecie (06a 145 724B) jako osobne czesci - jednak nie bedziemy ich potrzebowac, wiec nie ma co zamawiac


    kupic musimy natomiast:
    1x lacznik metalowy (hose joiner) 57mm (2,25") srednicy zewnetrznej, dl. 75mm - ja zakupilem aluminiowy o grubosci scianki 2mm, gdyz byl od razu z kolnierzami + byl w potrzebnej mi srednicy, 19zl
    - jeszcze lepszy bylby stalowy jednak nie znalazlem 57mm + musialbym jeszcze zabawic sie w naspawanie kolnierza, wiec temat odpuscilem


    3x opaska zaciskowa typu T bolts (t-bolt clamp) - wybralem szeroka na 19mm obejme ze stali nierdzewnej - wydaje mi sie, ze to najlepsza z mozliwych obejm zaciskowych
    - jesli chodzi o rozmiar to polecam zakupic 2 obejmy 60-68mm i jedna 63-71mm (ta trzecia szersza przyda sie jesli tak jak ja wybierzecie silikonowa laczke 6mm, o czym za chwile)





    1x lacznik silikonowy srednica wewnetrzna 57mm (2,25") , dl. 70mm - zakupilem 2 rodzaje, oba w 3 krotnym oplocie wlokna szklanego (fiberglass): jeden 4,5 mm grubosci scianki, drugi 6mm grubosci -zastosowalem ten grubszy 6mm
    - jesli ktos zastosowalby ten 4,5 to nie potrzeba 3 wiekszej opaski zaciskowej - moga byc 3 takie same w rozmiarze 60-68mmm, natomiast jesli silikon bedzie 6mm grubosci to jedna opaska musi byc szersza na 63-71mm (o czym napisalem w punkcie o opaskach ) 14/15 zl





    po sprawdzeniu ofert w sieci we wszystkie elementy, ktore trzeba zakupic (poza rura z ASO) zaopatrzylem sie w firmie ESTD, :
    Informacje o Użytkowniku ESTD
    po kontakcie ze sprzedajacym ceny zaproponowane poza allegro to:
    lacznik silikonowy - 13 zl
    obejma T-clamp 5,50 zl / sztuka
    lacznik aluminiowy 17zl

    wiemy juz dlaczego to robimy,
    wiemy juz co trzeba, a co tylko mozna kupic,
    czas zabrac sie do roboty

    aby wyciagnac oba elementy konieczne jest zdjecie kola oraz plastikowego nadkola, nastepnie wyciagamy oba elementy - waz gumowy + metalowa rura i bierzemy sie do "MODzenia"
    po rozdzieleniu obu elementow bierzemy sie najpierw za metalowa rure,
    pozbywamy sie problematycznego laczenia przycinajac w tym miejscu:


    Uploaded with ImageShack.us

    po odcieciu "zbednego" elementu wyglada to mniej wiecej tak:


    Uploaded with ImageShack.us

    nastepnie zabieramy sie za zrobienie kolnierza, w tutorialu na ktorym bazowalem rozwiazano to tak:

    Uploaded with ImageShack.us

    moj mechanik stwierdzil jednak, ze wyglada to malo profi, po czym obejrzal rure, stwierdzil, ze mozna na niej pracowac i chwycil w dlon mlotek...
    po kilkunastu uderzeniach:


    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    kilkanascie uderzen pozniej...


    Uploaded with ImageShack.us

    i po wizycie w imadle:


    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    zabawa troszke jak u kowala, ale trwalo to lacznie moze ze 2-3 minuty, a wyglada lepiej niz ori

    jak widac alu lacznik pasuje teraz idealnie:

    Uploaded with ImageShack.us

    pozostaje, wiec ubrac to laczenie w silikon:


    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    polowa roboty za nami,

    CDN w nastepnym poscie,
    gdyz w jednym caly tutorial sie nie zmiesci, ze wzgledu na przekroczenie dopuszczalnej ilosci zdjec w jednym poscie

    "Love Them BOTH" - M.

  2. #2
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    CD tutoriala czas zaczac...

    bierzemy sie za waz gumowy,

    musimy usunac metalowe laczenie, gdyz nie bedzie ono potrzebe, a wrecz bedzie przeszkadzac
    wystarczy lekko naciac, a zewnetrzna czesc peknie i pusci:

    Uploaded with ImageShack.us

    po zdjeciu zewnetrznej czesci:

    Uploaded with ImageShack.us

    element wewnetrzny po prostu wyciagamy:

    Uploaded with ImageShack.us

    mamy teraz "goly" gumowy waz - w miejsce po usunietym metalowym elemencie wciskamy nasza alu zlaczke (ta, sama, ktorej przymiarke robilem do metalowej rury i ubieralem w silikon)

    Uploaded with ImageShack.us

    moja uwaga: podobno wchodzi b. ciezko (tak pisali na forach) i mozna lekko np. "na sline" dac poslizg, aby ulatwic sobie prace,
    z tym, ze u mnie lacznik wszedl do srodka bez wiekszej walki, nie bylo to moze super proste, ale kilka chwil i wszedl na sucho, ze tak to ujme bez zadnych wspomagaczy poslizgowych
    w moim wypadku ten element - ten waz - byl nowy z ASO, byc moze, gdy korzysta sie ze starego rurka alu wchodzi z wiekszym oporem, u mnie nie bylo to jakos specjalnie problematyczne zadanie
    wpychamy do oporu - czyli mniej wiecej do chwili, gdy lacznik dotrze do lagodnego zagiecia weza, dalej nie pojdzie i bedzie mniej wiecej w polowie w srodku:

    Uploaded with ImageShack.us

    nakladamy silikon (ten sam, ktorego przymiarka byla w pierwszej czesci)

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    i jestesmy na finiszu,
    pozostaje polaczyc wszystko w jedna calosc,
    czyli od strony weza gumowego mamy kolejno:
    waz gumowy, w nim od strony z dawnym metalowym pierscieniem jest wcisnieta alu zlaczka, na nia nakladamy zlaczke silikonowa, w ktora wciskamy nasza rure metalowa z nowo wykonanym kolnierzem,
    teraz nakladamy 3 obejmy i, poki co, lekko skrecamy - tak aby oba elementy mozna bylo jeszcze wyregulowac na aucie:


    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    prace uszczelniajace zakonczone, tak wyglada efekt, przed powrotem na auto, obok widac stara rure:

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us


    tak wygladalo to u mnie na aucie przed:
    [dodam foto jutro ]
    a tak po (jeszcze przed ostatecznym solidnym dokreceniem obejm):
    [dodam foto jutro ]

    standardowo poprawki i korekty tego posta jutro - dzis V goni mnie juz od komputera

    "Love Them BOTH" - M.

  3. #3
    Awatar KubaTT
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Lublin / Zamość
    Pojemność
    2.0T
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    1,063
    Profesjonalna robota, dużo lepiej niż na zagranicznym forum. Polecam obejmy od kolegi SID, czyli tak jak na zdjęciach ESTD. Są rewelacyjne, nie zmieniają się w "jajko", łatwo się je dokręca i rozbiera. Łączniki polecam od FMIC.pl, konkretny, mocny towar! Jak ktoś miałby styrane to czarne kolano 90* przedstawione w tym temacie to zapraszam na PW, bo mam takie używane na zbyciu w super stanie. Gratulację M&V pomyślnego rozwiązania sprawy

  4. #4
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    tak obejmy Tband tylko od SID pozostałe te grube obejmy na rynku to do kosza się nadają bo robi się jajo(testowałem)

  5. #5
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Widzę że staje się to już normą że Twoje tutoriały są świetnie napisane i zobrazowane fotkami

    Żeby niepotrzebnie nie zaśmiecać technicznego wątku dodam tylko dla czytających że nieszczelność została odnaleziona dopiero po przetestowaniu układu pod ciśnieniem .
    Generalnie wszyscy właściciele wersji 180 posiadający nowsze połączenie w tym miejscu powinni przeprowadzić tą modyfikację bo wcześniej czy później będzie ( lub już jest ) nieszczelność w tym miejscu









    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  6. #6
    Awatar MiroTT 1,8T
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    DKL
    Pojemność
    1.8T
    KM
    ???
    Rocznik
    2000
    Kolor
    quattro
    Posty
    636
    Swietna robota,gratulacje,oto wlasnie chodzi.dzieki za takie info,pozdrawiam

  7. #7
    Awatar Garry
    Dołączył
    Jul 2014
    Płeć
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2004
    Kolor
    LC9Z
    Posty
    106
    Siemanko. Mam takie pytanie. Ostatnio przeglądając allegro znalazłem taką rurę z silnika AGU z Golf MK4 150KM.



    Czy zamiast przerabiać swoją z AUQ, można kupić kawałek ze starego miotu i to podejdzie między sobą?

    PS AGU ma mniejszą turbinę, ale czy wyjście boostu również?

  8. #8
    Awatar gregor10
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    Jasło
    Pojemność
    2.0T
    KM
    3xx
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Lava
    Posty
    1,265
    Cytat Zamieszczone przez Garry Zobacz posta

    PS AGU ma mniejszą turbinę, ale czy wyjście boostu również?
    Takie samo. Natomiast na dole masz inne zlacze i seryjne nie podejdzie plug and play bo jest na szybkozlaczke.
    Najmocniejsze S5 3.0TFSI w PL 550KM/770NM & RS5 5F 550KM/770NM
    TTRS 2.5TFSI DAZA Multimap Switching, 3 Power levels.

  9. #9
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    podejdie POD WARUNKIEM ze wymienisz tez waz gumowy, ktory laczy sie z ta rura,
    w przeciwym wypadku ori waz nie siegnie,
    potrzebujesz do rury, ktora podales waz gumowy o numerze: 06a 145 790

    napisalem o tym w pierwszym poscie, i bylo zdjecie, niestety imageshack juz je usunal :/

    cytat:
    Problem tkwi w zakonczeniu metalowej rury, we wczesniejszych modelach laczenie to wygladalo w sposob nastepujacy:
    Załącznik 6857
    czyli rura gumowa ( 06a 145 790 ) nachodzila NA metalowa ( 06a 145 731d ) i byla zaciskana opaska - czyli wszystko zgodnie ze sztuka - polaczenie bylo pewne i nie sprawialo problemow

    koniec cytatu

    dolaczam zdjecia obu rur gumowych, aby zrozumiec roznice
    Załącznik 6856
    oraz obu metalowych, ktore wygaslo:
    Załącznik 6858
    Ostatnio edytowane przez M and V ; 15-07-2014 o 21:54

    "Love Them BOTH" - M.

  10. #10
    Awatar Garry
    Dołączył
    Jul 2014
    Płeć
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2004
    Kolor
    LC9Z
    Posty
    106
    M and V jest tutaj jakiś przycisk "Dziękuję"? Właśnie chciałem pisać, że przejrzałem wszystkie tematy prawie w Zrób to sam, i szkoda bo brakuje wielu zdjęć i trzeba się domyślać.

    Dziękuję jeszcze raz! Zdecyduję się chyba jednak na przeróbkę rury i jak ogarnę to zaraz wrzucę tutaj jak to u mnie wygląda. Pozdrawiam!

  11. #11
    Awatar gregor10
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    Jasło
    Pojemność
    2.0T
    KM
    3xx
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Lava
    Posty
    1,265
    po przeróbce wszystko podejdzie
    Najmocniejsze S5 3.0TFSI w PL 550KM/770NM & RS5 5F 550KM/770NM
    TTRS 2.5TFSI DAZA Multimap Switching, 3 Power levels.

  12. #12
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    niestety hosting imageshack wycial wszystkim taki brzydki numer po komercjalizacji i po zdjeciach zostaly juz w wiekszosci tylko wspomnienia
    pozostaje zadowolic sie resztkami, ktore jeszcze widac

    "Love Them BOTH" - M.

  13. #13
    Awatar hubi_pl
    Dołączył
    Sep 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Czerwony
    Posty
    7,037
    Ja uzywam tinypic.com i jak narazie nic nie znika.

  14. #14
    Awatar Garry
    Dołączył
    Jul 2014
    Płeć
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2004
    Kolor
    LC9Z
    Posty
    106
    Witam ponownie. Udało się nareszcie zlikwidować nieszczelność opisaną w temacie Niestety okazało się, że aktualnie jest problem z dostaniem części potrzebnych do modyfikacji, i jak przekalkulowałem wszystko to wyszło, że taka modyfikacja będzie kosztowała około 80zł, a mi się udało kupić rury "starszego typu", gumową 06a 145 790, oraz metalową 06a 145 731d ze Skody Octavi, nie wiem tylko jaki kod silnika, z wysyłką za 90zł. Rurę odmalowałem, zakonserwowałem nową gumę i już jeździ na aucie. Różnica kosmos, mam wrażenie że autko jedzie półtorej raza lepiej Polecam każdemu co ma nowe łącznie rur. U mnie na tym łączeniu skraplał się nawet olej z odmy który jest zasysany i wylatywał na zewnątrz :P

  15. #15
    Awatar mrozu.mrozu
    Dołączył
    May 2015
    Płeć
    Skąd
    Lubin
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrny
    Posty
    165
    Odkopię trochę temat
    Oczywiście mam nieszczelność na tym nieszczęsnym łączeniu w silniku AUQ. Odkryłem ją bo turbo siada i leje olejem, który się wydobywa z tego łączenia, więc turbo będzie szło do regeneracji a rura do wymiany. Teraz moje pytanie: czy rury starszego typu (gumowa plus metalowa), pasuje w miejsce tych z AUQ bez przeróbek? Na zdjęciu widać niewielką różnice w kącie na tej gumowej części. Być może ktoś z Was ma taki komplecik na zbyciu?

    Wysłane z mojego D6633 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. wymiana TIP (Turbo Inlet Pipe) na Forge AJQ 180KM
    Przez M and V w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 27-06-2016, 00:06
  2. Usuwanie nieszczelności
    Przez barwa73 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2015, 17:37
  3. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-10-2011, 14:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •