Na czym polega problem, z ktorym przyjdzie nam sie zmagac?
Na seryjnym laczeniu miedzy gumowa rura cisnieniowa (06a 145 790 A lub C) , a rura metalowa (06a 145 731F) w silniku 1.8T - u nas (TT) problem dotyka silnikow 180KM
miejsce laczenia, o kotore sie rozchodzi niech na poczatek zobrazuje ETKA:





problem na pewno dotyczy laczenia w silniku o oznaczeniu AJQ (sprawdzone, bo taki siedzi u mnie),
z lektury for zagranicznych wynika, iz taki sam problem laczeniowy spotykamy w silnikach:
AJQ , AUM , AUQ , AWP , APP , ARY
Problem tkwi w zakonczeniu metalowej rury, we wczesniejszych modelach laczenie to wygladalo w sposob nastepujacy:




czyli rura gumowa ( 06a 145 790 ) nachodzila NA metalowa ( 06a 145 731d ) i byla zaciskana opaska - czyli wszystko zgodnie ze sztuka - polaczenie bylo pewne i nie sprawialo problemow,
niewiedziec dlaczego laczenie to zostalo pozniej zmienione na dziwny patent - rura metalowa na koncu tworzy szerszy "kielich", w ktory wciska sie rura gumowa zakonczona metalowym pierscieniem i gumowym oringiem - polaczenie to generuje nieszczelnosci, a fora zagraniczne donosza, iz nawet zmiana oringa na nowy niewiele daje, gdyz sprawdzajac szczelnosc tego miejsca przez umieszczenie laczenia pod woda i wpuszczenie powietrza pod cisnieniem powoduje wyraznie "babelkowanie", innymi slowy byl to krok w zlym kierunku ze strony Audi,
laczenie o ktorym mowa, czyli to z ktorym przyjdzie nam walczyc, wyglada tak:







na koniec czesci "wstepowo-historycznej" porownanie obu rozwiazan:
-porownanie rur metalowych:




na zdjeciu nizej - wczesniejsza rura metalowa, z ktora nie bylo problemu
na zdjeciu wyzej - nowsza rura, z niepotrzebnym "kielichem"

- porownaniue wezy gumowych (laczacych sie z rurami pokazanymi powyzej):




na zdjeciu po prawej - waz od starszej rury
na zdjeciu po lewej - waz od nowszej rury z kielichem, na zdjeciu waz juz z usunietym metalowym lacznikiem,
przed jego usunieciem wyglada to tak:




aby ostatecznie pozbyc sie problematycznego laczenia potrzebujemy kilku rzeczy:




czyli:
metalowa rura cisnieniowa 06a 145 731F - masz ja na aucie, wiec potrzeby zakupu nie widze, o ile jest cala i zdrowa



gumowa rura cisnieniowa 06a 145 790 C lub 06a 145 790 A ("C" zastapila "A" - ale to ta sama rura) - masz ja na aucie, ja wymienilem na nowa, gdyz jest to w koncu tylko guma, wiec po 10 latach warto wymienic skoro robimy to porzadnie - na dzien dzisiejszy nie ma silikonowego odpowiednika tej czesci zadnej z renomowanych firm
- do tej rury jest gumowy oring (1j0 145 117L lub 3C0 145 117F) i metalowe zapiecie (06a 145 724B) jako osobne czesci - jednak nie bedziemy ich potrzebowac, wiec nie ma co zamawiac


kupic musimy natomiast:
1x lacznik metalowy (hose joiner) 57mm (2,25") srednicy zewnetrznej, dl. 75mm - ja zakupilem aluminiowy o grubosci scianki 2mm, gdyz byl od razu z kolnierzami + byl w potrzebnej mi srednicy, 19zl
- jeszcze lepszy bylby stalowy jednak nie znalazlem 57mm + musialbym jeszcze zabawic sie w naspawanie kolnierza, wiec temat odpuscilem


3x opaska zaciskowa typu T bolts (t-bolt clamp) - wybralem szeroka na 19mm obejme ze stali nierdzewnej - wydaje mi sie, ze to najlepsza z mozliwych obejm zaciskowych
- jesli chodzi o rozmiar to polecam zakupic 2 obejmy 60-68mm i jedna 63-71mm (ta trzecia szersza przyda sie jesli tak jak ja wybierzecie silikonowa laczke 6mm, o czym za chwile)





1x lacznik silikonowy srednica wewnetrzna 57mm (2,25") , dl. 70mm - zakupilem 2 rodzaje, oba w 3 krotnym oplocie wlokna szklanego (fiberglass): jeden 4,5 mm grubosci scianki, drugi 6mm grubosci -zastosowalem ten grubszy 6mm
- jesli ktos zastosowalby ten 4,5 to nie potrzeba 3 wiekszej opaski zaciskowej - moga byc 3 takie same w rozmiarze 60-68mmm, natomiast jesli silikon bedzie 6mm grubosci to jedna opaska musi byc szersza na 63-71mm (o czym napisalem w punkcie o opaskach ) 14/15 zl





po sprawdzeniu ofert w sieci we wszystkie elementy, ktore trzeba zakupic (poza rura z ASO) zaopatrzylem sie w firmie ESTD, :
Informacje o Użytkowniku ESTD
po kontakcie ze sprzedajacym ceny zaproponowane poza allegro to:
lacznik silikonowy - 13 zl
obejma T-clamp 5,50 zl / sztuka
lacznik aluminiowy 17zl

wiemy juz dlaczego to robimy,
wiemy juz co trzeba, a co tylko mozna kupic,
czas zabrac sie do roboty

aby wyciagnac oba elementy konieczne jest zdjecie kola oraz plastikowego nadkola, nastepnie wyciagamy oba elementy - waz gumowy + metalowa rura i bierzemy sie do "MODzenia"
po rozdzieleniu obu elementow bierzemy sie najpierw za metalowa rure,
pozbywamy sie problematycznego laczenia przycinajac w tym miejscu:


Uploaded with ImageShack.us

po odcieciu "zbednego" elementu wyglada to mniej wiecej tak:


Uploaded with ImageShack.us

nastepnie zabieramy sie za zrobienie kolnierza, w tutorialu na ktorym bazowalem rozwiazano to tak:

Uploaded with ImageShack.us

moj mechanik stwierdzil jednak, ze wyglada to malo profi, po czym obejrzal rure, stwierdzil, ze mozna na niej pracowac i chwycil w dlon mlotek...
po kilkunastu uderzeniach:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

kilkanascie uderzen pozniej...


Uploaded with ImageShack.us

i po wizycie w imadle:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

zabawa troszke jak u kowala, ale trwalo to lacznie moze ze 2-3 minuty, a wyglada lepiej niz ori

jak widac alu lacznik pasuje teraz idealnie:

Uploaded with ImageShack.us

pozostaje, wiec ubrac to laczenie w silikon:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

polowa roboty za nami,

CDN w nastepnym poscie,
gdyz w jednym caly tutorial sie nie zmiesci, ze wzgledu na przekroczenie dopuszczalnej ilosci zdjec w jednym poscie