Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 23

Wątek: docieranie nowiutkiego silnika...jak najlepiej?

  1. #1
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782

    docieranie nowiutkiego silnika...jak najlepiej?

    no więc już jakiś czas temu rozmawiałem z Artturem na temat docierania nowego silnika, potem obadałem wszystkie wątki na SR i pewne artykuły na ten temat lecz zawsze zdania są podzielone , cześć osób nawet twierdzi żeby nie zalewać takiego silnika mineralem ale zakładam ten wątek abyście podzielili się swoją wiedzą na ten temat.

    Oczywiście informacje typy że przejechałem 2 tysie jak emeryt nie wiele wniosą bo jest to jakby klasyczny sposób znany od lat ale z tego co wyczytałem raczej nie najlepszy sposób, generalnie chodzi mi o docieranie na ostro ze zmiennym obciążeniem poczynajac od niskich obrotów potem wybieg hamując silnikiem i stopniowo podnosić obroty robiąc przerwy na studzenie motoru, oczywiście na delikatnym boost np maks 0.5 bara .
    No i pytanie doArttura czy napisze mi tą całą procedurę o której mówiliśmy, bo tutaj na łamach forum będzie dla potomnych co prawda mało kto z nas będzie docierał nowiutki silnik ale myślę że będzie takich osób coraz więcej i zapewne komuś się to jeszcze przyda

    generalnie z punktu wytrzymałości materiału (jego umocnienia) to bardziej wskazane jest zadanie w pierwszej fazie większych naprężeń potem mniejszych niż na początku małe naprężenia a potem duże, jest to sprawdzona teoria i nawet są wzory które to jednoznacznie potwierdzają ale tutaj docieranie chodzi głównie o ułożenie pierścieni do gładzi cylindra..

  2. #2
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Jeśli chodzi o olej jaki ma być używany do docierania to zdecydowanie i bezapelacyjnie ma to być olej mineralny .
    Dobrze by było aby miał wysoką zawartość cynku a jeszcze lepiej gdyby to był specjalny olej do docierania .
    Oleje takie są olejami mineralnymi i mają podwyższoną zawartość cynku i fosforu .
    Z dostępnych w Polsce można kupić Millers Oils lub dodatek do oleju Lucas który ze zwykłego mineralnego oleju '' zrobi '' olej do docierania . Ja będę używał olej do docierania Amsoil

    Przy docieraniu nowo zbudowanego silnika głownie chodzi o to aby pierścienie ładnie i szczelnie dopasowały się ze świeżo honowanymi cylindrami . Dlatego właśnie honuje sie cylindry a nie szlifuje i poleruje na lustro .
    Właśnie dla szybkiego i efektywnego wzajemnego '' wytarcia'' się tych elementów nie zaleca się używania oleju syntetycznego.
    Oleje syntetyczne z dodatkami jakie są w nich stosowane mają tak dobre właściwości przylegania do materiału i ochrony części ruchomych że w znacznym stopniu utrudniają właściwe dotarcie które w zasadzie jest kontrolowanym i pożądanym zużyciem współpracujących ze sobą pierścieni i cylindrów .
    W uproszczeniu idea docierania jest pokazana na rysunkach poniżej .


    Teraz jeśli chodzi o sam sposób docierania to zdecydowanie popieram metodę na ostro . Zwrot ten oznacza że silnik zostaje od razu poddany obciążeniom i podczas jazdy używamy gazu w systemie 0 -1 . Przyśpieszamy i hamujemy silnikiem puszczając gaz całkowicie .
    Chodzi o to że pierścienie muszą być dociskane do cylindrów z właściwą siłą aby aby mogły się dotrzeć i podczas normalnej pracy są one dociskane poprzez ciśnienie dostające się miedzy tłok a tylną krawędź pierścienia .
    Podczas delikatnej jazdy ciśnienie to nie jest na tyle wysokie aby zapewnić właściwy docisk pierścieni .

    Opisze mniej więcej procedurę jaką osobiście będę stosował .

    Kiedy silnik i wszystko inne jest już gotowe i zalany jest olej mineralny należy przed pierwszym odpaleniem wytworzyć ciśnienie oleju w silniku .
    W tym celu odpinamy wtyczki od wtryskiwaczy oraz cewek i kręcimy silnikiem kilkukrotnie , jeśli jest wskaźnik ciśnienia oleju to tym lepiej
    Następnie po podpięciu wtrysków i cewek odpalamy silnik i doprowadzamy do temperatury roboczej , po jej osiągnięciu trzeba zgasić silnik i wymienić olej i filtr na nowy . Kolejny raz trzeba zalać mineralny .
    Teraz czas na właściwe docieranie .

    Trzeba wybrać taki czas i miejsce aby można było to spokojnie zrobić i nie ryzykować utknięcia w korku lub wypadku
    Zaczynamy po prostu gwałtowne przyspieszanie na biegu który zapewni nam dobre ale nie przesadne a jednoczenie nie za małe obciążenie . Myślę że trójka jest najodpowiedniejszym biegiem .

    Tak więc zaczynamy powiedzmy z okolic 1000-1200 obr i przyśpieszamy ostro ( gaz w podłogę ) do 2 - 2,5 tyś następnie puszczamy gaz i hamujemy silnikiem do początkowych obrotów . Kolejny etap to ostre przyspieszenie do 3, 3,5 tyś i kolejne hamowanie silnikiem do prędkości początkowej .
    Powtarzamy te same kroki stopniowo zwiększając obroty o 1000 - 1500 aż dojdziemy w okolice odcinki . Myślę też że nie zaszkodzie powtórzyć tą procedurę na wyższym biegu startując z wyższych obrotów .
    Po przeprowadzeniu tej procedury '' upalamy '' silnik normalnie przechodząc przez wszystkie biegi i starając się jak najwięcej hamować silnikiem , unikać stania w korkach i jazdy na małym obciążeniu ( autostrada ) .
    Trzeba zrobić w ten sposób 80 -100km i po tym przebiegu trzeba spuścić olej i wymienić filtr .
    Można już teraz wlać pełny syntetyk i dać dobry filtr oleju ale mimo wszystko wymiana w połowie wymaganego normalnie czasu .
    Silnik jest dotarty i można go zacząć normalnie używać

    Jeśli chodzi o pierwsze rozgrzewanie to można to robić albo na biegu jałowym albo na delikatnie podniesionych obrotach ja jednak raczej zdecyduję się na rozgrzewanie podczas jazdy , czyli szybkie kółeczko z średnim obciążeniem do okolic 2000 obr .
    Dodatkowa jeśli mamy wszystko nowe w głowicy warto przed pierwszym kręceniem i odpaleniem zdjąć pokrywę zaworów i polać trochę olejem po wałkach i popychaczach . Zapewni to maksymalną ochronę od początku .

    Jak coś nie jest jasne to proszę pytać śmiało








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  3. #3
    Awatar Darson
    Dołączył
    Feb 2009
    Płeć
    Skąd
    Lublin
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    1,254
    Nie sądziłem, że taki szybko, w 100 km można dotrzeć silnik ...i jeszcze go katując ;>

  4. #4
    Awatar Piciu
    Dołączył
    Feb 2011
    Płeć
    Skąd
    Poznań/Swarzędz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Arrow Grey
    Posty
    97
    Cytat Zamieszczone przez Darson Zobacz posta
    Nie sądziłem, że taki szybko, w 100 km można dotrzeć silnik ...i jeszcze go katując ;>
    Hihihi
    Jak to czytałem, to byłem przerażony Docieranie na mineralnym! Ale są tu ludzie o większej wiedzy w zakresie mechaniki ode mnie

  5. #5

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    Arttur fajny opis. Przeczytałem go tatowi i on zgodził się z tym tylko że ma wątpliwości co do innych podzespołów.
    Czy panewki wały wałki turbo nie powinno na początku pochodzić na spokojnie by odpowiednio się ułożyć?

    Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości.

  6. #6
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Panewki na wale i korbowodach nie wymagają specjalnego układania się i docierania bo w zasadzie nie ma tam styku metalu do metalu . Wszystko jest pasowane z pewnym luzem i w zasadzie pracuje na filmie olejowym pewnej grubości a olej ten jest tam pompowany pod sporym ciśnieniem .

    Jeśli chodzi o turbiny to większość używanych przy tuningu ma łożyska lulkowe czy to stalowe czy ceramiczne , w przypadku łożysk ślizgowych zasada jest podobna jak w przypadku panewek w silniku .



    Ps. Pozdrów ojca , widzę że się zna na sprawie skoro nie zanegował metody docierania na ostro









    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  7. #7
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    hehehe no czyli generalnie to o czym rozmawialiśmy...mam nadzieję że nie zatrę silnika:P okaże się na dniach hehe

    EDYCJA ---------- Post dodany 22:04 21:28 ---------- EDYCJA

    swój tak docierałem i dziś właśnie skończyłem docierać kolejne 1.8t w taki oto sposób:P
    Ogólnie jeżeli robi się to z głową to niema czego się obawiać że się zatrze

  8. #8
    Awatar MiroTT 1,8T
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    DKL
    Pojemność
    1.8T
    KM
    ???
    Rocznik
    2000
    Kolor
    quattro
    Posty
    636
    Takich bogatych informacji na temat docierania silnika nie ma nawet na forum Subaru,czy RacingForum.Dzieki Arttur.POZDRAWIAM

  9. #9
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Nie myślałem nigdy że mi te info. też będzie potrzebne, nasze forum to skarbnica wiedzy.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  10. #10
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    spoko niema problemu będziemy docierać lansując się nocą po mieście i okolicznej trasie hehe. Fajne uczucie jak silnik który niedawno był stertą brudnych części dostaje nowe życie i zaczyna "gadać".
    Jak odpalałem TT kolegi "kwariat" ( chyba mogę publicznie już to napisać ) to też czułem emocje czy wszystko pójdzie zgodnie z planem :P

  11. #11
    ZBANOWANY!
    Dołączył
    Nov 2012
    Płeć
    Skąd
    DW
    Pojemność
    1.8T
    KM
    2XX
    Rocznik
    2001
    Kolor
    -
    Posty
    615
    Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
    Tak więc zaczynamy powiedzmy z okolic 1000-1200 obr i przyśpieszamy ostro ( gaz w podłogę ) do 2 - 2,5 tyś następnie puszczamy gaz i hamujemy silnikiem do początkowych obrotów . Kolejny etap to ostre przyspieszenie do 3, 3,5 tyś i kolejne hamowanie silnikiem do prędkości początkowej .
    Mam pytanie co do tej kwestii, czy obciazenie po odpieciu N75 - 0.3bar bedzie odpowiednie?
    Kolejne- ile tak trzeba jezdzic? Na poczatku kilka razy 1000-2500 obrotow, czy raz tak a pozniej wyzej?

  12. #12
    Awatar bosychlopczyk
    Dołączył
    Feb 2012
    Płeć
    Skąd
    Barlinek
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    32
    Witam.Mam pytanko odnosnie silnika.miałem remont całego serca.Dosłownie wszystko!Teraz pytanko bo zrobiłem 1000 km jak dziadek(czyli 100-110 km)tyle mam do pracy w austrii.Temperatura i wzszystko oki.Kiedy go moge zacząc (PAŁOWAC)tzn 200 itp?ARTTUR pomóż!Niby mówią że 2000 ale ile w tym prawdy.

  13. #13
    ZBANOWANY!
    Dołączył
    Nov 2012
    Płeć
    Skąd
    DW
    Pojemność
    1.8T
    KM
    2XX
    Rocznik
    2001
    Kolor
    -
    Posty
    615
    Ja swojego docieralem 300km, najpierw na odpietej n75 a pozniej z podpieta.

  14. #14
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Cytat Zamieszczone przez bosychlopczyk Zobacz posta
    Witam.Mam pytanko odnosnie silnika.miałem remont całego serca.Dosłownie wszystko!Teraz pytanko bo zrobiłem 1000 km jak dziadek(czyli 100-110 km)tyle mam do pracy w austrii.Temperatura i wzszystko oki.Kiedy go moge zacząc (PAŁOWAC)tzn 200 itp?ARTTUR pomóż!Niby mówią że 2000 ale ile w tym prawdy.
    Post nr 2 czytałeś?
    Ogólnie to sposób w jaki to zrobiłeś nie jest dobry.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  15. #15
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Cytat Zamieszczone przez bosychlopczyk Zobacz posta
    Witam.Mam pytanko odnosnie silnika.miałem remont całego serca.Dosłownie wszystko!Teraz pytanko bo zrobiłem 1000 km jak dziadek(czyli 100-110 km)tyle mam do pracy w austrii.Temperatura i wzszystko oki.Kiedy go moge zacząc (PAŁOWAC)tzn 200 itp?ARTTUR pomóż!Niby mówią że 2000 ale ile w tym prawdy.
    Teraz to już musztarda po obiedzie jeśli chodzi o optymalne docieranie .
    Jednak po zrobieniu 1000 km można już spokojnie upalać auto , koniecznie jednak zmień olej i kolejna wymiana w połowie normalnego okresu ...






    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

Podobne wątki

  1. czesci do TT - gdzie najlepiej ?
    Przez rademenes w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-05-2014, 13:16
  2. Jak najlepiej usunąć folię z szyb.
    Przez joseph65 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-01-2013, 16:04
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-10-2012, 12:34
  4. FMIC TT 180KM Kompletny najlepiej
    Przez wolomo w dziale Kupię
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-05-2011, 12:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •