Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 24

Wątek: regeneracja alcantary / alcantara zmechlenia zmechacenia usuwanie

  1. #1
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274

    regeneracja alcantary / alcantara zmechlenia zmechacenia usuwanie

    topic byl co prawda na inne forum,
    wiem ze w naszym klubie dominuje raczej full skora na fotelach,
    nie mniej jednak operacja przebiegala na naszej TT ,
    wiec byc moze komus sie przyda, bo efekt zacny

    do rzeczy,
    wybralem sie pieknego dnia zrobic zdjecia zmechacen mojej alcantary, co by podpytac czy i jak moge sobie z tym poradzic,
    dominuje powszechna opinia, ze na zmechacona alcantare nie ma rady, pojawiaja sie jednak glosy, ze mozna podjac probe delikatnego (slowo klucz ) jej ogolenia maszynka lub potraktowania papierem sciernym, czy padem szlifujacym, jak tutaj:
    (patrz od :58s)
    http://www.youtube.com/watch?v=NBXBR...layer_embedded


    material scierny byl dla mnie zbyt stresujacym rozwiazaniem,
    wzialem jednak z ciekawosci jednorazowa damska golarke (wykradziona z lazienki... pozdrawiam V... )
    wybralem maly fragment z boku ze zmechleniem (6x6cm)
    i po zrobieniu zdjec pod wplywem naglego przyplywu odwagi zalaczylem radio w samochodzie i zaczalem cierpliwie i delikatnie golic fragment fotela,
    w pierwszej chwili wydawalo mi sie, ze pogarszam sprawe - wygladalo to jakbym drapal tapicerke i powodowal dalsze szkody,
    bylo to jednak zludzenie - zmechlenia po ogoleniu rozchodzily sie po prostu po fotelu, co dawalo taki brzydki efekt,
    po ich zgarnieciu, ku wielkiemu zaskoczeniu, zaczela wylaniac sie pod maszynka piekna alcantara bez zmechacen
    tym samym juz osmielony efektem wrocilem do domu po...
    zestaw malego alcantarowca:


    w skladzie:
    a/komplet damskich jednorazowek z tesco /3 ostrza - podobno imitacja jakies firmowki, nie wiem nie znam sie...
    b/szczotka do czyszcenia skory - wlos twardy

    zebysmy sie dobrze zrozumieli, moim priorytetem bylo nieuszkodzenie tapicerki, a nie spektakularny efekt koncowy,
    poczatkowo golilem bardzo delikatnie niemal glaskalem wlos, z biegiem czasu nabierajac wprawy ruchy byly coraz pewniejsze i zdecydowane - proponuje rowniez zaczac delikatnie, by "poznac" alcanatre, a dopiero pozniej ciut mocniej "drapac" golarka,

    procedura:
    a/cala operacja na sucho
    b/zaczalem od wyczesania alcantary znajdujac kierunek wlosa, by pracowac na poczatek z wlosem, a nie pod wlos*
    *kto nie wie jak to rozpoznac - alcantara "glaskana" z wlosem zostawi jasniejszy odcien, przy glaskaniu w innym kierunku, a szczegolnie pod wlos odcien zmieni sie na ciemniejszy - podobnie jak w zamszu. Mozna przejechac palcem w rozne strony po materiale i szybko sie dojdzie do kierunku wlosa
    c/ po wyczesaniu alcantary wszystkie zmechacenia ukladaja sie z wlosem w roznej dlugosci ala nitki, zabieramy sie do golenia
    d/golimy z wlosem fragment po fragmencie, co jakis czas, gdy troche zmechacen wyjdzie po wygoleniu i zaczynaja przeszkadzac lub, gdy ostrza golarki "zapchaja sie" wygolonymi zmechaceniami przeczesujemy szczotka material i czyscimy golarke (ja czyscilem ostrza ta sama szczotka co czesalem alcantare - b. latwo sie oczyszczaly)
    e/gdy dojdziemy do momentu, ze powyzsza metoda nie daje juz lepszych rezultatow (innymi slowy stoimi w miejscu z efektem) zmieniamy kierunek na przeciwny
    f/przeczesujemy alcantare szczotka pod wlos, czyli w kierunku przeciwnym do dotychczasowego i znowu golimy
    g/ teraz golimy pod wlos, tak jak wlasnie wyczesalimy alcantare, zaczynamy z intensywnoscia, jak na poczatku, czyli b. delikatnie , pod wlos golilem ruchem jednostajnym przez pol dlugosci fotela, nie takimi fragmentami jak wczesniej z wlosem, tu nie chodzi juz o taka precyzje i dokladnosc, tylko o wygolenie resztek zmechacen, ktore nie wyszly przy goleniu z wlosem
    h+i/ po goleniu pod wlos powtorzylem procedure wyczesanie, a nastepnie golenie tym razem na boki, czyli na lewo i na prawo od kierunku z wlosem.
    j/ na koniec juz praktycznie "przeglaskalem" alcantare golarka we wszystkich 4 kierunkach sama golarka (pisze przeglaskalem, bo nie bylo juz co golic)
    k/uzbroilem sie w odkurzacz i wyczesujac szczotka z zakamarkow fotela wygolone zmechacenia od razu wciagalem je odkurzaczem,
    to tyle efekt przerosl moje oczekiwania,

    opracowalem siedzisko 1 fotela w 2h, pewnie mozna duzo szybciej, ale:
    po pierwsze - bylo to dla mnie novum, wiec poruszalem sie golarka po alcantarze, jak saper po polu minowym
    po drugie - czas mnie nie gonil, wiec sluchalem muzyki i tak na zmiane glaskalem i drapalem moj samochodzik po fotelu...

    zalaczam zdjecia, przy pracy zaczelo sie sciemniac, wiec wyszly sredniej jakosci, ale efekt mysle widac,
    (edit: pod zdjeciami dodalem info o czyszczeniu i zabezpieczeniu materialu przed ponowym zmechaceniem)

    gdy zabiore sie za 2 fotel, postaram sie o lepsze zdjecia przed/po





    ZOOM materialu przed:


    ZOOM materialu w trakcie:


    ZOOM materialu po:


    siedzisko po:


    dalsze kroki po zabiegu?
    oczywiscie alcantare warto byloby pozniej wyczyscic i zabezpieczyc przed ponownym zmechaceniem,
    poki co tego nie zrobilem, wiec podziele sie tylko wiedza teoretyczna, a w swoim czasie zedytuje post, gdy bede mial juz to za soba:

    czyszczenie:
    producent alcantary zaleca wylacznie okresowe przecieranie foteli wilgotna szmatka, by zachowac alcantare w dobrej kondycji natomiast w razie potrzeby (wyrazne plamy / zabrudzenia po jakis przygodach) wyprac alcantare (?) lub zastosowac dedykowany do alcantary specjalistyczny preparat (producenta zaleca produkty www.james.eu)
    na rynku jest kilka preparatow do czyszczenia alcantary (zawsze wyrazna informacja o tym jest na opakowaniu, nie korzystac z produktow do czyszczenia skory, bo alcantara nia nie jest)

    polecane firmy np:
    *swissvax
    *COLOURLOCK
    *gliptone (gt15 spray)
    *sonax - nie chce straszyc, bo to tylko wyczytana historia, ale... pianka do alcantary (tapicerki) tej firmy, mimo prawidlowej aplikacji nieodwracalnie uszkodzila alcantare w Audi - watek znany i dlugi - do wyszukania w sieci - takze dla mnie odpada
    *wersje domowe (zaslyszane/wyczytane): woda z cytryna
    w moim wypadku bedzie to zapewne gliptone, gdybym spal na zlotowkach zdecydowalbym sie na swissvax, poki co stosowalem tylko zalecanty wariant z letnia woda

    impregnacja:
    wg producenta alcantara nie wymaga impregnacji, albo inaczej nic o niej nie wspomina,
    sa jednak srodki - impregnaty alcantary lub po prostu impregnaty do tkanin - ktore poleca sie do zabezpieczenia alcantary nie tylko przed ponownym zabrudzeniem, ale i przed zjawiskiem zmechacania (kuszace prawda?)
    impregnatow do tkanin jest naprawde sporo, wystarczy wbic w google, czy na allegro, z firm pewniejszych ponownie:
    *swissvax
    *COLOURLOCK
    *gliptone
    *sonax ? hmmm... nie ma zlych opinii o ich impregnacie, pozostaje tylko strach po historii ze srodkiem czyszczacym...
    *nic mi nie wiadomo o jakims domowym impregnacie...
    w moim wypadku bedzie to najprawdopodobniej colourlock , ale ostatecznie czas pokaze

    dziekuje za uwage i milej i owocnej pracy przy alcantarze
    zalaczam na koniec link ze wskazaniami producenta do dbania o nasza alcantare:
    http://int.alcantara.com/uploadedFil...structions.pdf
    Ostatnio edytowane przez M and V ; 06-05-2011 o 22:32 Powód: dodano nowe info

    "Love Them BOTH" - M.

  2. #2
    Awatar Malina
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Mikołów/Katowice
    Pojemność
    1.8T
    KM
    250
    Rocznik
    2000
    Kolor
    murzyn
    Posty
    1,017
    dobry patent

  3. #3
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Niektórzy by powiedzieli "świr" a ja powiem szacun. Piękną robota Przy okazji tego tematu czym najlepiej czyścić materiał w bagażniku? Poprzedniemu właścicielowi coś się wylało i nie wiem czym to doprać, żeby nie wybarwić materiału a jednocześnie skutecznie doczyścić?
    I don't have dreams, I have goals.

  4. #4
    Awatar siwexx
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Rybnik
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    Czarny
    Posty
    39
    Zaraz zabieram się do pracy, napiszę co i jak wyszło, bo mam ten sam problem Nie przeszkadzało mi to zbytnio, ale jeśli mogę to zwalczyć to to zrobię...

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2003
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    110
    Cytat Zamieszczone przez Jaaqob Zobacz posta
    Niektórzy by powiedzieli "świr" a ja powiem szacun. Piękną robota Przy okazji tego tematu czym najlepiej czyścić materiał w bagażniku? Poprzedniemu właścicielowi coś się wylało i nie wiem czym to doprać, żeby nie wybarwić materiału a jednocześnie skutecznie doczyścić?
    Miałem to samo i jakoś starałem sobie z tym poradzić w ubiegły weekend. Ja polecam odkurzyć bagażnik, później popryskać takim specyfikiem jak "vanish do dywanów" i doczyszczać jakaś czystą szczoteczką bądź czymś z miarę twardym włosiem, i na koniec znowu odkurzyć. Na początku póki ten materiał w bagażniku będzie mokry to wydaje się że są jakieś plamy itp. i byłem troszkę podirytowany że tylko pogorszyłem sprawię ale jak wszystko ładnie wyschło to Efekt bardzo pozytywny.

  6. #6
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    Cytat Zamieszczone przez Jaaqob Zobacz posta
    Niektórzy by powiedzieli "świr" a
    V: haha kazde forum musi miec swojego swira szkoda tylko, ze M zrobil tylko "Swoj" fotel...
    Ostatnio edytowane przez M and V ; 05-05-2011 o 22:49

    "Love Them BOTH" - M.

  7. #7
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    hehe no to taka mała sugestia dla V żeby "swój" fotel sama wygłaskała:P myślę że sobie poradzisz chociażby z tego faktu że do tej operacji były użyte damskie jednorazówki no chyba że Twoje literki mniej zmechaciły dolną cześć fotela to może zabieg nie będzie konieczny:P
    a próbowaliście z elektryczną golarką? bo na ciuchach jest bardzo dobry efekt i ciekawe jak tutaj by było:P

  8. #8
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Dzięki za wyczerpujący opis , właśnie o to chodzi w tym dziale
    Efekt bardzo dobry i rzeczywiście fotele wyglądają teraz na nowsze .

    Jeśli chodzi o maszynkę elektryczną to chyba wszystko zależy od maszynki , nie mniej jednak wydaje mi się że nie da rady .








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  9. #9
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    Cytat Zamieszczone przez Pawel-2005 Zobacz posta
    hehe no to taka mała sugestia dla V żeby "swój" fotel sama wygłaskała:P myślę że sobie poradzisz
    hahah nie, raczej nie - przy moim zaangazowaniu z alcantary mogloby wiele nie zostac , tak jak z mojego V w nicku
    Ostatnio edytowane przez M and V ; 06-05-2011 o 16:21

    "Love Them BOTH" - M.

  10. #10
    Awatar siwexx
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Rybnik
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    Czarny
    Posty
    39
    Zrobiłem wczoraj zgodnie z opisem, fotel kierowcy jest pozytywnie Ale miałem chyba słabe maszynki, tylko 2 ostrza jakieś biedronkowskie Kupię jakieś 2 lepsze i zabiorę się za fotel pasażera i poprawię jeszcze kierowcę...Dzieki bardzo!

  11. #11
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    Cytat Zamieszczone przez Jaaqob Zobacz posta
    czym najlepiej czyścić materiał w bagażniku? Poprzedniemu właścicielowi coś się wylało i nie wiem czym to doprać, żeby nie wybarwić materiału a jednocześnie skutecznie doczyścić?
    jakis firmowy (megs, z tanszych sonax ew. coz zolwkia moze ?) samochodowy carpet cleaner typu pianka lub spray + szczotka do wyciagniecia brudu pozniej, sciagnac go szmatka
    ew. jak masz gliptone gt15 w sprayu tez nie skrzywdzi tapicerki,
    alternatywa to odkurzac pioracy
    stara szkola... woda z cytryna... nie wiem nie sprawdzalem

    Cytat Zamieszczone przez Pawel-2005 Zobacz posta
    próbowaliście z elektryczną golarką? bo na ciuchach jest bardzo dobry efekt i ciekawe jak tutaj by było:P
    tak wzialem z domu jakies 2 "kosmiczne technologie golace"... ale w wersji bezpiecznej (ala golenie twarzy) nie bylo rezultatu - alcantara ma inna strukture niz wlos, czy swetry i golarki nic nie zbieraly przy funkcji golenie twarzy bez dodatkowych nakladek,
    z kolei w opcji trymer , czy jakis wariant "glowowo fryzurowy"... odradzam zdecydowanie - dziala to jak szalona kosiarka na alcantarze o_O
    obawiam sie ze w efekcie operacja elektrykiem skonczylaby sie brakiem rezultatu lub...tragedia...
    jest jeszcze opcja na golarke do ubran wlasnie, niestety nie mam takiej w domu, wiec sie nie wypowiem, w necie sa 2 obozy - jedni pisza ze dziala swietnie, inni ze nie dziala w ogole... kto ma racje - nie mam pojecia

    ---------- Post dodany o 20:24 ---------- Poprzedni post z 18:20 ----------

    ps. dodalem info o czyszczeniu i impregnacji
    Ostatnio edytowane przez M and V ; 06-05-2011 o 19:26

    "Love Them BOTH" - M.

  12. #12
    Awatar WASKI
    Dołączył
    Mar 2009
    Płeć
    Skąd
    Tczew<>Londyn
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarnulka
    Posty
    70
    Dobra robota!!!
    ZYCIE JEST TAKIE KROTKIE...ALE ZA TO JAKIE SZYBKIE JAK MASZ TTke

  13. #13
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    Wspaniały efekt i doskonały opis. Na 100% wykorzystam go u siebie, bo trochę się alcantara w moim TT już sfatygowała.

    Pozdro.

  14. #14

    Dołączył
    Aug 2012
    Płeć
    Skąd
    Jadowniki
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2001
    Kolor
    zielony
    Posty
    2
    Witam Wszystkich
    Skoro mowa o regeneracji to mam pytanie czy mozna gdzieś kupic taki materiał ,lub znacie kogoś pod Krakowem kto by się podjął naprawy,
    i jeszcze czy to jest czarny kolor,czy nie,bo nie wiem jak ewentualnie poszukiwac tego ...

  15. #15
    Awatar PAHO
    Dołączył
    Sep 2012
    Płeć
    Skąd
    Oświęcim
    Pojemność
    1.8T
    KM
    23X
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Czarny
    Posty
    950
    Dodam od siebie że kiedyś miałem Lancie Kappe, była cała w alcantarze oczywiście fotele zmechacone, za poradą kolegów z Lancia Klub Polska zakupiłem specjalną golarkę elektryczną do golenia zmechaconych ubrań i efekt był bardzo dobry robiłem też jednorazówkami ale golarka robiła wrażenie bezpieczniejszej i "efektywniejszej"
    Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. coś takiego

Podobne wątki

  1. Usuwanie nieszczelności
    Przez barwa73 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2015, 17:37
  2. Obszycie elementów wnętrza alcantarą
    Przez maehix w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-09-2014, 14:09
  3. Szara perforowana alcantara TT
    Przez jasiel w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 19:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •