Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 49

Wątek: klimatyzacja - serwis - co i kiedy ? profilaktyka

  1. #1
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274

    Question klimatyzacja - serwis - co i kiedy ? profilaktyka

    V smieje sie ze mnie zawsze, ze wchodze na forum szukac sobie nowych problemow przy TT...
    w kazdym razie wkraczam na nowy teren - klimatyzacja
    nic sie z nia nie dzieje - chcialbym jednak przejsc profilaktyczny i pelny przeglad tego systemu , bo sprawdzajac forum pod tym katem, widze ze o klime nalezy dbac, aby nie zemscila sie powazniejsza i kosztowniejsza naprawa.

    Ogarnalem troszke-troszke temat i sprawdzilem baze zakladow u mnie w miescie.
    Jako ze w PL trzeba byc zawsze specem w dziedzinie, w ktorej oddaje sie cos do zrobienia fachowcowki, aby nie zostac skutecznie wydyma**m, zanim oddam gdzies TT mam kilka pytan.

    Moje pytanie do tych, co serwis klimy maja juz za soba,
    Pan google jako punkty prawidlowego serwisu klimy podaje:
    •Odessanie czynnika chlodniczego
    •Wymiana osuszacza (co 2 lata)
    •Usuwanie wilgoci z systemu pompa prozniowa
    •Wzrokowa kontrola wszystkich zespolow, kontrola elementów połączeniowych i napedowych oraz okablowania i elementów obslugi.
    •Ponowne napełnienie ukladu zalecana przez producenta iloscia czynnika chlodniczego.
    •Kontrola/wymiana filtra przeciwpylkowego (co rok lub co 15.000 km).
    •Kontrola funkcji i szczelnosci calego systemu.
    •Udokumentowane wynikow kolejnych etapow

    czy schemat jest poprawny w przypadku TT?
    jak sie to ma do dobijania czynnika ? czy procedura uzupelnienia przez dobicie tego co jest jest nieprawidlowa ? taka nieudolna droga na skroty ?
    czy wymiana osuszacza to jakies wieksze koszta ? co to w ogole jest za dziadostwo ?
    Dlaczego nie ma w tym schemacie odgrzybiania ?
    Podobno okresowa dezynfekcja parownika to podstawa. Czy to po prostu napsikanie jakims srodkiem do nawiewow, czy trzeba bezposrednio dzialac na parownik, a takie zwykle psikanie w nawiew to znowu droga na skroty ?

    pytam o to wszystko bo nie chce zostawic x kasy za byle co, a wychodzi mi na to ze serwisowanie klimy stalo sie na tyle tanie, ze byle jaki henryk zajac, czy inna krystyna z gazowni moga juz to oferowac - tylko zakres i jakosc serwisu moze sie diametralnie roznic...
    wydziwniam? oddac auto na nabicie klimy i odgrzybienie, czy szukac kogos kto ogarnie to bardziej profi ?

    z gory dzieki odp
    oraz za ew. rady i sugestie osob po konserwacji/serwisie/przegladzie (zwal jak zwal) klimy,
    dla mnie to nowosc - a chcialbym wiedziec patrzac na rece serwisanta co kontrolowac, by nic nie zostalo pominiete
    Ostatnio edytowane przez M and V ; 12-02-2011 o 13:54

  2. #2
    Awatar KubaTT
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Lublin / Zamość
    Pojemność
    2.0T
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    1,063
    Więc tak. Mój tatusiek jest właścicielem firmy Klima. Chłodnictwo przemysłowe, klimatyzacje w biurach, wentylacja i także klimatyzacja samochodowa. Schemat który przedstawiłeś jest bardzo dobry, lecz bardzo mało kto się do niego stosuje. Najwięcej "parciarzy" stosuje schemat: dobić "na oko" czynnika, sprawdzić czy działa i skasować za robotę konkretną kasę. Prawidłowa procedura jeśli chodzi o zrobienie tego porządnie wygląda tak. Najpierw odsysamy resztkę czynnika, jeżeli takowa w ogóle jest, bo jak ktoś przyjeżdża do nas do firmy to znaczy, że ma uszkodzoną klimę(w większości). Następnie pompujemy cały układ azotem, aby sprawdzić szczelność. Z tego co pamiętam ok. 20 atmosfer i słuchamy, czy gdzieś nie syczy i obserwujemy manometry czy nie następuje spadek ciśnienia. Jeżeli jest spadek ciśnienia to trzeba znaleźć nieszczelność ale nie będę się już tutaj o tym rozpisywał. Jeżeli wszystko jest OK podłączamy specjalny "kombajn" wklepujemy kod danego auta i maszyna wpuszcza do układu odpowiednią ilość czynnika, oleju do sprężarki. Następnie sprawdzamy przy "wentylach" czy nie zwiewa czynnik. Włączamy silnik, klimę i wkładamy termometr elektroniczny do nawiewu. Najlepsza temp, to ok 7-8 stopni celsjusza. Teraz jeśli chodzi o dezynfekcję. Nic nie da psikanie gówna do nawiewów, to tak jakbyś popryskał się antyperspirantem przez kurtkę - identyczna sytuacja. Musimy podziałać środkiem dezynfekcyjnym bezpośrednio na parownik. Mamy też specjalny ozonator który umieszcza się w aucie przy włączonym nawiewie na ok 30 minut. Wymiana osuszacza to już większa kasa, trzeba go kupić, nie pamiętam dokładnie jakie są ceny. Trzeba rozebrać często zderzak itd. więc i robocizna jest droższa. NIESTETY teraz jakość serwisu jeśli chodzi o klimę znacznie spadła. Wiele firm, myśli, że kupi sobie kombajn do klimy i on za nich wszystko zrobi. Niestety trzeba też mieć wieloletnie doświadczenie i praktykę w chłodnictwie tak jak w przypadku naszej firmy - grubo ponad 20 lat w branży chłodniczej. Pozdrawiam

  3. #3
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Genaeralnie to wszystko zostało już powiedziane, dodam tylko że osuszacz w TT wymienia się łatwo a cena to ok 120zł wiec tragedii nie ma i warto to zrobić jeżeli nie było wymieniane, dwa lata temu zrobiłem taki generalny remont w klimie plus nowa srężarka znaczy regenerowana i zapomnialem co to problem z klimą już dwa lata, a działa u mnie non stop, w lato przy otwartym dachu obciążam ja na max i jest ok.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  4. #4
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    Kuba dzieki za wyczerpujace info, potwierdziles tylko moje przypuszczenia - klime trzeba robic u zawodowcow, a nie traktowac jak wymiane opon - byle tanio, bo wszedzie robia to samo,
    osuszacz to rozumiem pewnego rodzaju filtr ?
    na allegro widze oryginal audi za 180 zl ,
    zamienniki do mojego modelu firm vemo ,valeo, delphi, nissens, topran, czy jakies no-name'y to widelki od 45 do 110 zl , jakas marka szczegolnie radzi sobie na polu klimy ?
    Panowie, czy tu wystarczy cos firmowego, czy koniecznie oryginal ? zuczek pamietasz co wkladales do siebie ?

  5. #5
    Awatar KubaTT
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Lublin / Zamość
    Pojemność
    2.0T
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    1,063
    Lepiej kupić coś markowego. Czasami mamy problemy przy montażu no-name'ów, nie pasują uchwyty montażowe, gwinty są do dupy itd. Jak coś zamawiamy to głównie InterCars, bo mam filię w Zamościu i części są od ręki lub na rano dnia następnego. Tak osuszacz to rodzaj filtra.

  6. #6
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Był to zamiennik, ale z jakiejś dobrej półki, bo badziewia bym nie wsadził, cena to ok 120zł, ale zabij mnie, marki nie pamietam, Kuba pewnie lepiej ci doradzi
    Znowu TT znowu Cabriolet

  7. #7

    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    LUBLIN
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    21
    Kuba ile taka usługa kosztuje u was ? Bo bliżej wiosny mógłbym sie wybrać do Zamościa na taki przegląd - albo moze znasz firmę godna polecenia w Lublinie ?

  8. #8
    Awatar KubaTT
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Lublin / Zamość
    Pojemność
    2.0T
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    1,063
    Jak z forum to 150 zł. Normalnie 180 zł. Full profi

  9. #9
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    kurcze ja już mam ponad 2 lata auto i ja nic z klimą nie robiłem a poprzednik to nie mam pojęcia więc mogło minąć już pare lat;/, wszystko działa chłodzi ok ale chyba należało by zrobić przegląd profilaktycznie? bo zastanawiam się czy są jakieś skutki tego poza tym że działa słabo? u mnie działa ok ale ciekawe czy brak przeglądu nie prowadzi do szybszego zużycia mechanizmów itp? pytam może głupio ale jakoś nie myślałem jeszcze o tym...
    Ostatnio edytowane przez Pawel-2005 ; 13-02-2011 o 01:14

  10. #10
    Awatar KubaTT
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Lublin / Zamość
    Pojemność
    2.0T
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    1,063
    Paweł w układzie klimatyzacji również jest olej, jest sprężarka itd. Trzeba robić serwis, wymieniać czynnik, zapodawać nowy olej itd. W zimie należy kilka razy włączyć klimę, aby cały układ się "rozruszał", przesmarował.

  11. #11
    Awatar M and V
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    silver
    Posty
    2,274
    dodalbym, ze zaniedbana klima potrafi 'odwdzieczyc sie' nie tylko brakiem chlodu, ale i awaria, ktorej usuniecie idzie nie w setki, ale tysiace zl...
    kuba szkoda, ze do zamoscia mam ponad 500 km ;D nie mniej jednak nowa wiedza bezcenna - bede walczyl o swoje w serwisie

  12. #12
    Awatar Darson
    Dołączył
    Feb 2009
    Płeć
    Skąd
    Lublin
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    1,254
    Poszukaj, gdzieś powinni mieć w mieście fachowy serwis.

    W Lublinie jest firma jupiter car, zajmują się klimatyzacjami. Jupiter car - autoserwis i klimatyzacja
    Podłączają tą maszynkę do samochodu i robi tą całą robotę co opisane wyżej, później dostaje się wydruk ile było czynnika, oleju, ile załadował itp. Sprawdzają ciśnieniowo i wszystko robią. Mają też urządzenia do odgrzybiania.

    Taki przegląd z raz na rok-dwa powinno się robić. Lepiej wydać 100 zł niż później sprężarkę regenerować czy wymieniać.
    Niestety najczęściej ludzie myślą o tym dopiero jak przestaje coś działać i wtedy trzeba wydać o wiele więcej kasy na naprawę...

  13. #13
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    hmm a w wawie jest jakaś firma którą można by polecić? bo na okolice płońska to chyba niema co liczyć:P

  14. #14
    Awatar KubaTT
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Lublin / Zamość
    Pojemność
    2.0T
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    1,063
    Darson... właśnie... podłączają tą maszynkę do samochodu i samo się robi... ciekawe co by było jakby się okazała nieszczelność Olali by to bo pewnie i tak nie wiedzą jak to naprawić i zatankowali by gazu "na sztukę" i powoli będzie spierniczał i akurat przyjedziesz później znowu i znowu cię skasują. Jak ktoś ma warsztat samochodowy to specjalizuje się w mechanice. Ostatnio jest trend na klimatyzację to każdy kupuje kombajn i myśli, że on za niego wszystko zrobi. Niestety tak nie jest no ale niech się cieszą z tych swoich maszynek Albo niech ktoś zrobi psikus i powie im, żeby zatankowali gaz i resztę RĘCZNIE bez maszyny. HAHA Tak BTW: http://www.klima.zam.pl/strona-glowna.html
    Ostatnio edytowane przez KubaTT ; 13-02-2011 o 12:08

  15. #15
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Tak ta maszynka to tylko gaz nabija, mi kiedyś w innym aucie nabijali i nie wykazywalo nieszczelności, oczywiście wdg. pana z serwisu wszystko ok, a po chwili dym z pod maski pekniety przewód, tak ze normalnie jak z węża sikalo, a wdg pana i jego maszynki wszystko ok. żenada, po tej nauce jeżdzę tylko do wyspecjalizowanych warsztatów, tam gdzie nie robią ciśnieniowo omijam, w Wa-wie też nie ma ich za dużo, jeden jest na starej Górczewskiej zobacz w necie, zakład stary jak świat, drugi to Klima-Team na Staniewickiej ich polecam, ale tylko do tego co związane z klimatyzacją, jeżeli dojdzie np zdjęcie deski kierownicy jakaś elektronika, to już gorzej, nie zawsze z tym sobie radzą
    Znowu TT znowu Cabriolet

Podobne wątki

  1. Wymiana rozrządu w 8J - kiedy?
    Przez Mari w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 19-02-2024, 22:53
  2. TAPATALK - czy i kiedy?
    Przez Mari w dziale Błędy, skargi, komunikaty
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-04-2020, 21:28
  3. 5 lat ... nie wiem kiedy to zleciało
    Przez PiotrekHIT w dziale Off top - Free
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 04-03-2017, 19:28
  4. Kiedy otwarta ,a kiedy zamknięta ???
    Przez Rufius1 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-08-2016, 11:33
  5. Problem z klimatyzacją działa kiedy chce ???
    Przez PatrykTT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-05-2012, 19:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •