Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Pytanie techniczne: napęd Quattro w TT MK2

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2007
    Skąd
    Warszawa, BEMOWO
    Posty
    202

    Pytanie techniczne: napęd Quattro w TT MK2

    Witam!

    Wiem, że jeszcze na forum nie ma właściciela TT MK2, ale może jest ktoś kto się orientuje jak się sprawdza nowy HALDEX, nowej generacji, który trafił do TT 3.2 Quattro i do A3 Quattro?.

    Znajomy mi mówił, że jechał Skodą (starą Octavią I generacji z 4x4) i działało to tak, że jak jechał to samochód prowadził się bardzo nerwowo - zmieniał się raz z przednionapędowego na tylnonapędowy i odwrotnie. W Skodzie ten napęd był mocno niedopracowany.

    Nie wiem, jak w TT MK1 nigdy nie jeździłem. Ale wyczytałem, że nowe TT MK2 ma nowy Haldex, niestety nie zrozumiałem szczegółów technicznych (tekst po niemiecku ).

    Czym się rózni nowy Haldex w MK2 ? Jakie ma zalety w stosunku do starego ?

  2. #2

    Dołączył
    Jan 2007
    Skąd
    Kraków
    Posty
    133
    Ja jestem zadowolony z HALDEX'a w TT. Jego praca podczas jazdy jest niezauwazalna (przynajmniej to są moje odczucia, no bo byc moze nie zwracam na to uwagi...). Jezeli chodzi o dynamikę jazdy to jest to rozwiązanie idealne. Przy gwałtownym ruszaniu nie trzeba sie martwic ze cos sie urwie (np. w Subaru takie "strzały" ze sprzęgła mogą je szybko załatwić). Haldex działa tak, ze przy gwałtownym ruszaniu najpierw pracuje przedni napęd, po czym załącza się tył dzięki czemu auto zostaje wystrzelone jak z procy (no i tu trzeba dodać ze jest w nim bardzo dobra kontrola przepływu momentu obrotowego) . Haldex aktywuje się i dezaktywuje naprawdę bardzo szybko (poniżej 60 ms!) ... dobre jest to ze załącza się wtedy kiedy trzeba co z kolei prowadzi do spadania sredniego zuzycia paliwa. W Haldexie podoba mi się tez to, ze sterowanie mechanizmem napędu na wszystkie koła odłącza się podczas nagłego uzycia hamulca- mozna to wykorzystywac do wprowadzania samochodu w kontrolowane poslizgi.... bawiąc się na sniegu czy na innych nawierzchniach mozna smiało uzywac hamulca ręcznego poniewaz napęd sie automatycznie odłączy... z kolei dzięki temu nie trzeba wciskac sprzęgła podczas "ciągnięcia łapy" - np. w Subaru jezeli chce się zrobić ładną nawrotkę na ręcznym trzeba wcisnąć sprzęgło...natomiast w audi wszystko wygląda płynnie bo nie sciągamy nogi z gazu, i po puszczeniu ręcznego załącza się tył i ładnie "wyciąga" samochód z poslizgu... Generalnie jestem naprawde zadowolony wczesniej jezdzilem Subaru Legacy (oczywiscie nie ma co mowic -stały napęd to stały napęd.... ) i mam porównanie obu rozwiązań... tak więc Haldex jest naprawde dobry i radzi sobie tak samo dobrze jak stały napęd...

    Jeżeli chodzi o nowy Haldex to podejzewam ze on od starego się wiele różnić nie będzie. Zasada działania jest nadal taka sama- napęd na cztery koła rozwiązany za pomocą sprzęgła wiskotycznego... Tak ze prawdopodobnie nowy haldex jest udoskonalony pod względem elektronicznym. Zapewne do zalet nowego napewno mozna będzie zaliczyć poprawienie dynamiki względem starego. Więcej na ten temat się nie wypowiadam bo poprostu nie wiem nic o nowym Haldex'ie.



    Nie wiem czy wiecie ale Haldexa tez mozna "Tuningować"

    http://www.eiptuning.com/eip/haldex_popup.html -na tej stronce mozna się dowiedzieć o wiele więcej.


    A tutaj filmik z tej zimy jak się bawiłem TT-tką

    http://video.google.pl/videoplay?doc...518081803455&q

    jak widać mozna się naprawde dobrze bawić, no i Haldex miał by być zły?

  3. #3
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Ja tez jestem mega zadowolony z haldexa a wiem co mowie bo jezdzilem stalym 4x4..
    Naprawde trudno wyczuc ze nie jest to staly naped..Moze tylko i wylacznie na torze przy bardzo extremalnej jezdzie..
    Zwrot ''nowy haldex" odnosii sie do stosunku przenoszenia mocy przod / tyl , gdzie w nowym wiekszy procent jest przenoszony na tyl...
    Nie pamietam dokladnie ale wydaje mi sie ze 60/40 ....
    Poza tym generalnie zgadzam sie ze wszystkim co napisal miloo666 za wyjatkiem tego sprzegla wiskotycznego..

    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  4. #4

    Dołączył
    Mar 2007
    Skąd
    Warszawa, BEMOWO
    Posty
    202
    Dzieki miloo666 za obszerny opis.

    Co daje ten "tuning AWD" ? Na filmie wygląda, jakby TT miała tylny napęd. Czy używałeś wtedy ręcznego ?


    Haldex jest dobrym systemem (w końcu Volvo też używa Haldexa). Jego główna zaleta to chyba właśnie oszczędzanie paliwa (włącza się wtedy kiedy jest potrzebny). Moje uwagi co do Haldexa, dotyczyły Skody, w której było to kiepsko rozwiązane (Octavia I 4x4 źle się prowadziła, nieprzewidywalnie i niebezpiecznie).

    Ciekawe jakby wypadło porównanie Torsen vs. Haldex ? Niedługo pojawi się większa alternatywa dla TT - Audi A5 (właśnie z Torsenem). Chociaż mnie bardziej podoba się charakter i stylistyka TT.

  5. #5

    Dołączył
    Jan 2007
    Skąd
    Kraków
    Posty
    133
    Tuning AWD daje tyle ze Haldex poprostu lepiej pracuje... A z tym tylnym napedem to sie tak wydaje....ale ciągną 4 koła, nigdy nie ciągnie sam tył...ciągnie albo przód albo wszytkie koła.... Co do torsena wydaje mi sie ze jest i tak lepszy niz haldex (wkoncu torsen to prawie jak stały napęd...no ale prawie robi wielką różnicę.... ) na filmie uzywałem ręcznego ale bardzo szybko, po to aby wprowadzić autko w płynniejszy łuk...

    [ Dodano: Czw Kwi 05, 2007 11:19 pm ]
    Arttur z tym sprzęgłem wiskotycznym to własnie zajarzyłem o co Ci chodzi.... zapomniałem dodać ze HALDEX jest to modyfikacja srzęgła wiskotycznego

  6. #6
    ZBANOWANY!
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    100
    Rocznik
    1999
    Kolor
    zielony
    Posty
    525
    Ogolnie wedlug mnie rowniez haldex jest lepszy od torsena chocby dlatego ze nie ma rozkladu mocy tylko wszystko na przednia os w razie poslizgu stratki mocy uciekaja na tylne kola. Z eip kontroler haldex jest dosyc drogi juz kiedys o takim myslalem ale cena :/ podobno stare wersje tt do 2000 roku mozna bylo oklamywac zadajac im to zeby abs widzial non stop poslizg. Fajna sprawa i sporo tansza ja niestety nie moge sobie pozwolic na takiego moda bo juz w nowszych nie udaje sie uklamywac kompa

    pozdro

  7. #7

    Dołączył
    Mar 2007
    Skąd
    Warszawa, BEMOWO
    Posty
    202
    Co do sprzęgła wiskotycznego, to HALDEX nim nie jest. Nie wiem jak w Audi, ale w Volkswagenach sprzęgło wiskotyczne było w modelach SYNCRO. Napęd 4Motion (Haldex) to był koniec ery SYNCRO (zapoczątkowanej w Transporterze)
    Volkswagen opracował dla oferowanego od 1985 roku dostawczego Transportera syncro technologię, która doskonale nadawała się także do Golfa: sprzęgło lepkościowe.

    Z magazynu Rynek Samochodów/MotoExpress
    Haldex. Jego główne elementy to wielopłytkowe sprzęgło i osiowo-tłokowa pompa olejowa. Przy najmniejszej różnicy prędkości obrotowych między napędzaną przednią osią, a tylnymi kołami pompa ta wytwarza ciśnienie zamykające sprzęgło wielopłytkowe i – niemal w mgnieniu oka - tylne koła są już napędzane.
    System Haldex jest pod stałą kontrolą ESP, czasem można powiedzieć nawet, że elektronika niejednokrotnie wyręcza napęd 4x4.
    W niektórych sytuacjach niewskazane jest przekazywanie maksymalnego dostępnego momentu obrotowego tylko na tylną oś ponieważ może to prowadzić do nadsterowności. Dlatego też układy elektroniczne dbają o to, by zachowanie się samochodu pozostawało niezmienne w różnych warunkach drogowych.

    Z magazynu Rynek Samochodów/MotoExpress
    [ Dodano: Pią Kwi 06, 2007 10:52 pm ]
    Czy Haldex jest lepszy od Torsena czy odwrotnie ? Pewnie im więcej osób, tym więcej zdań na ten temat.

    Jedyny Torsen jaki jeździłem to były Audi A6 2 i Audi Q7 - duże kobyły, w których trudno było sprawdzić ("poczuć") działanie systemu 4x4. Z Haldexem jeźdizłem tylko Volvo, i też nie małym, bo XC() AWD

    Audi jednak w droższych (lepszych ?) modelach trzyma się Torsena, w tańszych A3 i TT stosuje Haldex. Tak samo VW. Coś w tym musi byc.

  8. #8
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Przyczyna stosowania haldexa w autach ktore go posiadaja jest banalnie prosta..
    Nie da sie poprostu wstawic torsena do auta z poprzecznie montowanym silnikiem..

    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  9. #9

    Dołączył
    Mar 2007
    Skąd
    Warszawa, BEMOWO
    Posty
    202
    Cytat Zamieszczone przez Arttur
    Przyczyna stosowania haldexa w autach ktore go posiadaja jest banalnie prosta..
    Nie da sie poprostu wstawic torsena do auta z poprzecznie montowanym silnikiem..

    Pozdrawiam
    Tak o tym wiedziałem, że w Audi zależy to od usytuowania silnika.

    Druga sprawa, że Haldex jest tańszy i pozwala zaoszczędzić pieniądze (zużycie paliwa),a właściciele droższych aut są w stanie zaakceptować, że ich Auto z stałym napędem spala 1-2 litry więcej na 100 km.

  10. #10

    Dołączył
    Jan 2007
    Skąd
    Kraków
    Posty
    133
    a ja slyszalem ze Haldex jest drozszy....

    [ Dodano: Sob Kwi 07, 2007 8:12 pm ]
    no i haldex nie jest sprzęglem wiskotycznym (co juz wyzej napisalem)... jest jego modyfikacją i dziala na podobnej zasadzie...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 07:44
  2. Pytanie techniczne: przekładnie w TT MK2
    Przez jerzy_dabrowski w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-10-2010, 17:50
  3. [Technologie] Napęd Quattro made by?
    Przez shewie w dziale Off top - Free
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-10-2009, 00:07
  4. Zablokowany tylny napęd w Quattro
    Przez arthstudio w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-09-2008, 15:49
  5. audi tt napęd na przod czy quattro?
    Przez deus w dziale Off top - Free
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17-12-2007, 16:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •