Ja jestem zadowolony z HALDEX'a w TT. Jego praca podczas jazdy jest niezauwazalna (przynajmniej to są moje odczucia, no bo byc moze nie zwracam na to uwagi...). Jezeli chodzi o dynamikę jazdy to jest to rozwiązanie idealne. Przy gwałtownym ruszaniu nie trzeba sie martwic ze cos sie urwie (np. w Subaru takie "strzały" ze sprzęgła mogą je szybko załatwić). Haldex działa tak, ze przy gwałtownym ruszaniu najpierw pracuje przedni napęd, po czym załącza się tył dzięki czemu auto zostaje wystrzelone jak z procy (no i tu trzeba dodać ze jest w nim bardzo dobra kontrola przepływu momentu obrotowego) . Haldex aktywuje się i dezaktywuje naprawdę bardzo szybko (poniżej 60 ms!) ... dobre jest to ze załącza się wtedy kiedy trzeba co z kolei prowadzi do spadania sredniego zuzycia paliwa. W Haldexie podoba mi się tez to, ze sterowanie mechanizmem napędu na wszystkie koła odłącza się podczas nagłego uzycia hamulca- mozna to wykorzystywac do wprowadzania samochodu w kontrolowane poslizgi.... bawiąc się na sniegu czy na innych nawierzchniach mozna smiało uzywac hamulca ręcznego poniewaz napęd sie automatycznie odłączy... z kolei dzięki temu nie trzeba wciskac sprzęgła podczas "ciągnięcia łapy" - np. w Subaru jezeli chce się zrobić ładną nawrotkę na ręcznym trzeba wcisnąć sprzęgło...natomiast w audi wszystko wygląda płynnie bo nie sciągamy nogi z gazu, i po puszczeniu ręcznego załącza się tył i ładnie "wyciąga" samochód z poslizgu... Generalnie jestem naprawde zadowolony wczesniej jezdzilem Subaru Legacy (oczywiscie nie ma co mowic -stały napęd to stały napęd.... ) i mam porównanie obu rozwiązań... tak więc Haldex jest naprawde dobry i radzi sobie tak samo dobrze jak stały napęd...

Jeżeli chodzi o nowy Haldex to podejzewam ze on od starego się wiele różnić nie będzie. Zasada działania jest nadal taka sama- napęd na cztery koła rozwiązany za pomocą sprzęgła wiskotycznego... Tak ze prawdopodobnie nowy haldex jest udoskonalony pod względem elektronicznym. Zapewne do zalet nowego napewno mozna będzie zaliczyć poprawienie dynamiki względem starego. Więcej na ten temat się nie wypowiadam bo poprostu nie wiem nic o nowym Haldex'ie.



Nie wiem czy wiecie ale Haldexa tez mozna "Tuningować"

http://www.eiptuning.com/eip/haldex_popup.html -na tej stronce mozna się dowiedzieć o wiele więcej.


A tutaj filmik z tej zimy jak się bawiłem TT-tką

http://video.google.pl/videoplay?doc...518081803455&q

jak widać mozna się naprawde dobrze bawić, no i Haldex miał by być zły?