Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: zagotowany plyn chlodzniczy

  1. #1

    zagotowany plyn chlodzniczy

    Witam, mam audi tt 1.8 rok 99. Sytuacja wyglada tak, ze nigdy nie mialem wiekszych problemow z uzytkowaniem tetetki, ale teraz mam awarie.
    Jechalem 3dni temu w dluzsza trase (600km) i wszystko bylo spoko. Wczoraj jak odwozilem kolege na dworzec przy normalnej "miejskiej" jezdzie, jak zgasilem samochod zauwazylem ze leci spod niego woda, otworzylem maske i zobaczylem ze w zbiorniku wyrownawczym gotuje sie plyn, poczekalem zeby ostygl, wsiadlem zaplailem go i odrazu wyskoczyla kontrolka temperatury. Dalem pochodzic silnikowi (oczywiscie kontrolujac zbiornik plynu wyrownawczego) ale temp nie skoczyla ponad 90 C.

    Czy komus juz cos takiego sie kiedys przydazylo?? Co to w ogole moze byc? Dlaczego to sie zagotowalo?

    Jezeli chodzi o ten plyn ktory sie wylal spod samochodu, to sadze ze byla taka temp i cisnienie ze jakis wezyk poszedl sie je.... Natomiast nie mam zielonego pojecia dlaczego sie tak zrobilo. Jak podnioslem maske odrazu po zgaszeniu i zobaczeniu ze plyn sie leje na miarce bylo lekko wyzej MAXA. teraz spadlo do samego mini. CO dziwne z samochodu nie kapie, ani teraz, ani wczesniej. Dlatego moglo to wyleciec spod korka.

    Prosze o jakas pomoc

  2. #2
    Awatar Darson
    Dołączył
    Feb 2009
    Płeć
    Skąd
    Lublin
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    1,254
    Sprawdzałeś na climatronicu ile ma stopni? Zegary mogą przekłamywać. Ona się zapala jak ma za mało płynu (lub jest płyn o złej gęstości), albo za gorąco mu.
    Wykluczasz jednocześnie 1 i 2 opcję.

    Jak miałeś za dużo płynu, albo wody w nim, to mógł się zagotować i jak przekroczył max, to się wylał - jest dziurka spustowa, żeby nie rozsadziło zbiorniczka. Nie dolewałeś ostatnio wody? Nie wymieniałeś czegoś?
    Inna opcja, że używałeś klimatyzację i to co widziałeś, to była woda z klimy a nie płyn chłodniczy

    Jak jest minimum, dolej trochę.

    Chociaż najbardziej obstawiam opcję, że zegary źle pokazują. Ile czasu czekałeś na ostygnięcie? Pół godziny? Jak już się gotuje, temperatura może mieć 110-130 st
    Lepiej sprawdź na kanale 49 jaką masz temp i uważaj, bo może plastikowe łopatki w pompie wody się połamały i było to przedwczesne ostrzeżenie. Wymieniałeś rozrząd razem z pompą?

  3. #3
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Jak wywaliło bezpiecznikiem to trzeba wejść pod auto i wsadzić go na swoje miejsce, takie coś jak korek zaślepka. Może być jeszcze taka ewentualność, że termostat zaciął się na małym obiegu i zagotowało płyn
    Znowu TT znowu Cabriolet

  4. #4
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Po osiągnięciu temperatury roboczej poziom w zbiorniczku wyrównawczym zawsze się podniesie a na zimnym spadnie , dla tego istotne jest żeby sprawdzać i ewentualnie dolewać płyn na zimnym silniku .

    Reszta sugestii to to co napisał Darson i ZUCZEK




    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  5. #5

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    Właśnie co wróciłem do domu i miałem dziwny przypadek. Jadę jakieś 10km spokojnie na 5tym biegu 90 - 100 km/h, następnie wjechałem na strasznie stroma górę jakiś kilometr na 2 - 3cim biegu. Zatrzymałem się samochodem (chodził na luzie max 5min) i temperatura zaczęła rosnąć. Zorientowałem się dopiero przy 111 stopniach na kanale 49 że aż tyle jest. Po czym natychmiast włączyłem klime i spadła w 10 -15 sekund do normalnej temperatury. Termostat miałem wymieniany razem z płynem chłodniczym.
    Może to mieć jakiś szkodliwy wpływ na silnik? Temp na kanale 51 była cały czas 90.

  6. #6
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Coś nie włączyło wiatraków czasem może się tak zdarzyć chodz nie powinno, używaj klimy non stop i problemu nie będzie, z klimą również
    Znowu TT znowu Cabriolet

  7. #7

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    1 wszy raz tak się stało. Przeważnie bez klimy śmigam. Sprawdzam tylko temp od czasu do czasu.

  8. #8
    Awatar Vik88
    Dołączył
    Jun 2014
    Płeć
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    231
    Temat stary ale się włączam..
    Po dłuższej trasie, na postoju zauważyłem, że zagotowało mi wodę a poziom płynu znajdował się w okolicy minimum. Wentylator wyłączył się po około 10 sekundach. Pomyślałem, że korek wlewu nie upuszcza ciśnienia, więc w myśl zasady - wyższe ciśnienie, niższa temperatura wrzenia - zluzowałem korek i spuściłem ciśnienie. Temperatura w trasie i w mieście/korku z reguły trzyma sztywno 90 stopni c (wg wskazań zegara). Czasami po ostrzejszej jeździe na wysokich obrotach, np. na obwodnicy i nagłym zatrzymaniu się na światłach, wskazówka temperatury minimalnie wychyli się w prawo ale po kilku sekundach wraca do pionu - myślałem, że ma to związek ze wzbogaceniem mieszanki o powietrze z turbo i nagłym spadku obrotów (a co za tym idzie wyższej temperaturze spalania i zwolnieniu obiegu cieczy chłodzącej) ale nie wiem, czy moje myślenie nie było zbyt optymistyczne.

    Opcję ze sprawdzaniem temperatury silnika/płynu chłodzącego na klimatroniku wynalazłem dopiero przed chwilą na forum.

    Dodam, że auTTko jest po wymianie uszczelki pod głowicą (twardniejące węże i uciekający płyn - teraz problem nie występuje), kompletnym rozrządzie( wraz z pompą wody), wymianie termostatu, okablowania zasilającego chłodnicę ( stare kable wyglądały na "zjedzone przez szczury") a całość zalana jest nierozcieńczanym g12 (nierozcieńczony - po napełnieniu układu płynem w odpowiedniej proporcji nie było dolewek H2O:P).

    Co o tym sądzicie?

    P.S.
    Ogólnie odnoszę wrażenie, że poprzedni właściciel to ładny CEPeliniarz
    Ostatnio edytowane przez Vik88 ; 02-09-2014 o 13:16

  9. #9

    Dołączył
    Aug 2014
    Płeć
    Skąd
    śląsk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1998
    Kolor
    czarny
    Posty
    5
    Myślę że wraz ze wzrostem ciśnienia wzrasta temperatura wrzenia, dlatego mamy w samochodach ciśnieniowe układy chłodzenia.

    Nie powinno się odkręcać korka ze zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego gdy silnik jest gorący! Może to spowodować niekontrolowane zagotowanie się płynu i co za tym idzie, gwałtowne wylanie się...

    Ja zastanawiam się nad wymianą czujnika płynu chłodzącego, na 49 kanale bardzo mi szaleje temp. a wskaźnik w zegarach rzadko pokazuje 90 stopni...

    Zastanawiam się tylko czemu wskaźnik pokazuje temp płynu a nie temp silnika :/... i jaki to ma wpływ na pracę silnika ...?
    Ostatnio edytowane przez Zieloneoczy ; 07-09-2014 o 20:43

Podobne wątki

  1. Ubywajacy plyn chlodniczy
    Przez raffi20 w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 16-01-2017, 14:01
  2. Plyn chlodniczy/GLOWICA duzy problem
    Przez wychylylybym w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 13-03-2015, 15:23
  3. jaki plyn do chlodnicy?
    Przez landryneczka77 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-10-2012, 21:09
  4. Plyn hamulcowy Dot 5.1
    Przez michal26 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-03-2012, 22:01
  5. plyn hamulcowy
    Przez max1236454 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 16-11-2011, 17:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •