Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Uszkodzony katalizator Audi A4

  1. #1
    Awatar kondi
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    220
    Rocznik
    2006
    Kolor
    beż
    Posty
    288

    Uszkodzony katalizator Audi A4

    Witam,

    mam do Was prośbę o pomoc i radę.

    Od jakiegoś czasu na zegarach wyświetla mi się kontrolka „check engine”. Byłem u specjalisty, który podpiął mi samochód pod komputer i stwierdził, że mam uszkodzony katalizator.
    Wcześniej facet który naprawiał mi samochód po ściągnięciu z USA, zdjął maskę (bo kupiłem nową) ale idiota zostawił tak samochód na dworze. Pech chciał, że padał deszcz, przez co silnik zmókł / zawilgotniał i w drodze do domu poszły mi dwie cewki .Człowiek który potem naprawiał mi samochód, stwierdził, że to jest powód uszkodzenia katalizatora (twierdził, że „coś” się w nim nazbierało). Zaproponował mi żebym zrobił długą trasę samochodem i ostro go przycisnął, co miało spowodować wypalenie „tego czegoś” w katalizatorze. Zrobiłem trasę, ponad 350 km nie oszczędzając go i pojechałem do niego, wykasował mi błąd ale już po kilku minutach pojawił się na nowo. Dziś jadę do niego żeby jeszcze raz dokładnie sprawdził mi samochód na komputerze.

    I tu mam do Was pytanie, czytałem, że wiele osób po prostu usunęło katalizator. Czy to znaczy, że trzeba dorabiać jakąś część układu wydechowego czy usuwa się tylko wnętrze tej puszki ? Bo teraz zasadniczo nie wiem co mam robić. Facet z tego zakładu już zaczął mnie straszyć, dużymi kosztami a nie chciał bym wpadać w jakieś wielkie wydatki, które okazały by się potem niepotrzebne.
    Dodam, że samochód dobrze się sprawuje, nie wiem jakie mogą być skutki uszkodzonego katalizatora ale ja zauważyłem dość duże spalanie, intensywny zapach benzyny, od razu po odpaleniu samochodu i większą ilość wydobywającego się dymu z rur wydechowych.

    Co byście mi poradzili ? Przypuszczam, że katalizator jest do wymiany nie wiem jeszcze jakie były by koszta jego wymiany/naprawy ale sam nowy katalizator kosztuje ponoć kilka tysięcy.
    Czy po ewentualnym usunięciu kata trzeba coś pogrzebać w komputerze, żeby nie wyskakiwały błędy, jaki jest koszt jego usunięcia, proszę o opinie i rady.
    I jeszcze jedno pytanie, nie mam VAG-a, czy te same oprogramowanie, które jest dostępne na forum będzie działało w mojej A4? Czy kody błędów w TT są takie same jak w A4?

    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Konrad
    życie to jedna wielka impreza na któr? wszyscy s? zaproszeni.

  2. #2
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Nie mogło się nic nazbierać w katalizatorze jednak jazda z niesprawnymi cewkami przez jakiś czas może go uszkodzić poprzez spalanie się w nim nie spalonego w cylindrach paliwa ..

    Szkoda że nie masz nr błędu to by bardzo pomogło i wiele wyjaśniło
    Myślę ze Vag-com z forum powinien działać , jaki jest rocznik Twojego auta ?

    Jeśli chodzi o usunięcie katalizatora to nie jest to droga operacja a napewno wiele tańsza niż wymiana na nowy .

    Możesz to zrobić na 2 sposoby .
    1- Wymontować z auta istniejący katalizator i dokładnie go '' wybebeszyć '' następnie montujesz go spowrotem i wygląda to sobie jak katalizator a ma przepływ jak pusta rura albo lepszy ..
    2 - Dorabiasz rure o wląsciwym kształcie i z właściwymi flanszami .
    nie widze jednak sensu płacic za ten wariant

    Po usunięciu katalizatora pojawiać się będzie błąd drugiej sondy , aby tego uniknąć trzeba zrobić to albo programem albo mechanicznie .

    Sposób mechaniczny polega na wstawieniu odpowiedniej przejściówki między 2-ga sondę a wydech .
    Przykładowy patent wygląda tak :



    Oczywiście najlepiej będzie jak podasz nr.błędu .
    Nie wiadomo oficjalnie co się dzieje poza tym co stwierdził mechanik




    pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  3. #3
    Awatar kondi
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    220
    Rocznik
    2006
    Kolor
    beż
    Posty
    288
    Artur moja A4 jest z 2006 r.

    Dziś jak pojadę do mechanika to spisze te kody błędów jakie się wyświetlają i wrzucę tutaj na forum. Znajomy wspomniał mi też coś o sondzie lambda, że może to ona jest uszkodzona.

    A mógłbyś powiedzieć czy to co zauważyłem czyli mocny smród benzyny po odpaleniu, ilość spalin z wydechu i duże spalanie mogą być przyczyną uszkodzonego katalizatora?

    Aha i jeszcze te usuwanie błędu po przeróbce tego kata. domyślam się, że programem jest prościej i szybciej niż tym sposobem mechanicznym opisanym przez Ciebie, ale pewnie ten mechaniczny jest lepszy?

    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdro.

    [ Dodano: |5 Maj 2010|, 2010 17:29 ]
    Ok byłem u mechanika wykasował mi błąd i puki co, nie pojawił się jeszcze.

    Był jeden błąd o numerze 16805 lub p0421.
    życie to jedna wielka impreza na któr? wszyscy s? zaproszeni.

  4. #4
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    kondi, strasznie delikatne te amerykańskie wersje że od deszczu padają być może to zbieg okoliczności, w V6 tak jest niestety że nawet chwilowa jazda bez cewki może uszkodzić Kat więc masz dwa wyjścia podmieniasz na uzywkę lub wywalasz tylko musisz wiedzieć który
    Znowu TT znowu Cabriolet

  5. #5
    Awatar kondi
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    220
    Rocznik
    2006
    Kolor
    beż
    Posty
    288
    Wiesz ZUCZEK tak naprawdę to nie wiem ile ten samochód stał na deszczu bez tej maski, bo robiłem go u poleconego przez znajomego mechanika/blacharza. A że okazał się wielkim kłamczuchem i niesłownym człowiekiem to nic na to nie poradzę. Facet myślał że jak ma zakład 300 km w jedną stronę ode mnie to nie będzie mi się chciało do niego jechać, a dwa razy zrobiłem mu nie zapowiedzianą wizytę i po drugim razie miałem już zamawiać lawetę i zabierać samochód. No bo co byś zrobił jak po 2 miesiącach dzwonisz do facet i pytasz się jak tam robota, on mówi ci, że samochód jest już złożony, po 5 godzinach jesteś u niego a samochód rozłożony na części tylko rozrząd wymieniony, i tak dwa razy złapałem go na kłamstwie.
    Na szczęście nie dostał wszystkich pieniędzy, bo robota trwała prawie 3 miesiące i nie do końca była zrobiona a powiem, że nawet spartaczona. Część pieniędzy dla niego musiałem wydać na naprawę i poprawki po jego robocie. Teraz straszył mnie sądem, jak mu reszty pieniędzy nie wypłacę, powiedziałem mu, że proszę bardzo możemy spotkać się w sądzie bo na 100% nie dopłacę mu za taką robotę.

    Co do katalizatora dziś po przejechaniu 5 km znów zapaliła się kontrolka. Będę musiał w końcu podjąć decyzję co robić, bo zaczyna mnie już to denerwować. A w związku z tym, że mam plan sprzedać go jak tylko zrobi się ciepło, muszę to zrobić bankowo.
    życie to jedna wielka impreza na któr? wszyscy s? zaproszeni.

  6. #6
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Błąd ten oznacza ze katalizator nie nagrzewa się tak szybko jak powinien .
    Przyczyną może być padnięta sonda ( woda mogła spowodować zwarcie ) za katalizatorem , niesprawny katalizator lub niezaktualizowany program w ECU .
    Ten ostatni przypadek raczej wykluczam na 70% , chodzi o to że część roczników miało zaprogramowane zbyt ścisłe tolerancje w ECU i błąd pojawiał się już przy lekkim zużyciu sondy/katalizatora . Audi wgrywało update programu dla wszystkich których dotyczył ten problem .
    Myślę jednak ( choć nie na 100%) że nie dotyczy to Twojego rocznika , choć jako zabieg nic nie kosztujący mógł byś się dowiedzieć w jakimś renomowanym ASO

    Następnym w kolejności kosztowej zabiegiem jest wymiana sondy , w opisie błędu jest Bank 1 czyli chyba dotyczy to sondy po stronie pasażera ( sprawdzę jeszcze bo nie jestem na 100 pewien ) . Jeśli wymiana sondy nie pomoże to wtedy trzeba będzie myśleć dalej .

    Błąd ten nie powinien mieć wpływy na pracę i osiągi silnika powoduje tylko zapalenie się denerwującej kontrolki .
    Jeśli masz jakieś inne nieprawidłowości to polecam dokładne sprawdzenie i przebadanie całego silnika i jego osprzętu .




    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  7. #7
    Awatar kondi
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    220
    Rocznik
    2006
    Kolor
    beż
    Posty
    288
    Dzięki Artur za informację.
    Samochód jest w pełni sprawny, naprawdę nie ma nawet do czego się przyczepić, prócz tej wyskakującej kontrolki. W sumie z tym spalaniem to opierałem się na danych podawanych przez producenta i to co wskazał mi komputer (który trochę przekłamuje ). Bo według komp. spalanie powinno być w granicach 13 – 13,5 litra (takie same dane znalazłem w internecie), a jara mi 15 l/100km po mieście, w trasie spalanie spada do około 11 -12 litrów (komputer wskazuje 9 -10 litrów) czyli przekłamuje średnio o jakieś 2 litry. I to mnie tylko trochę martwiło, bo myślałem, że uszkodzony katalizator ma wpływ na spalanie, ale skoro piszesz, że nie ma tzn. że faktycznie tyle pali.

    Postaram się jak najszybciej podjechać do ASO i spytać się o ten update programu o którym piszesz.

    Dzięki Panowie i pozdrawiam

    ps. ile teraz u Ciebie kosztuje galon benzyny ? 3$?
    życie to jedna wielka impreza na któr? wszyscy s? zaproszeni.

  8. #8
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Super+ 2.86$

    Wyjaśniło się coś w temacie ?







    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  9. #9
    Awatar kondi
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    220
    Rocznik
    2006
    Kolor
    beż
    Posty
    288
    No w zasadzie to na 99% uszkodzony katalizator. Do ASO nie miałem jeszcze czasu nawet podjechać, dużo pracy, nawet nie mam czasu zdjęć porobić do ogłoszenia (dziś wziąłem aparat do roboty, może znajdę chwile żeby zrobić kilka fotek). Ogólnie to na początku przyszłego tygodnia mam zamiar wstawić samochód na warsztat i zobaczymy co mi zaproponują, problem w tym, że za nim go wstawię muszę doprowadzić do stanu użyteczności swoją starą mazde, żeby nie musieć poruszać się autobusami.

    Pozdrawiam
    życie to jedna wielka impreza na któr? wszyscy s? zaproszeni.

  10. #10
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Arttur, OT. to raj paliwowy u nas L 99+ 5.50zł
    Znowu TT znowu Cabriolet

Podobne wątki

  1. katalizator
    Przez didek1922 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-01-2015, 21:17
  2. Uszkodzony gwint
    Przez BombeiusZ w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-07-2012, 06:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •