Bezpieczeństwa nigdy za wiele tak więc warto wspomnieć o potencjalnej możliwości wystąpienia takiego problemu.
Zjawisko rozszerzalności / kurczliwości niewątpliwie może mieć wpływ na działanie mechanicznego urządzenia jakim jest MBC
To też powiedziawszy, nigdy nie zaobserwowałem tego zjawiska u siebie a przez kilka lat na poprzednim setupie używałem różnych MBC .
Patrząc na to z praktycznego punktu widzenia to przecież nie upalamy od razu zimnego silnika a temperatura pod maską rośnie szybciej niż temp. silnika więc MBC ma czas się ''zagrzać''. Zakładając oczywiście że jest zainstalowany pod maską..
Nigdy też nie używałem MBC na seryjnym programie z diodą więc być może taki setup jest bardziej podatny na zmiany temperatury.
Ogólnie jestem świadomy z pewnych zmian właściwości diody względem temperatury .
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem więc na szybko rozeznałem temat i znalazłem taką informację.

Przy napięciu przekraczającym 5 V dioda Zenera ma dodatni współczynnik temperatury, co oznacza, że napięcie Zenera rośnie wraz z temperaturą. Poniżej 5 V dioda wykazuje ujemny współczynnik temperatury — napięcie Zenera spada ze wzrostem temperatury.
Być może tutaj był ''pies pogrzebany''.

Fakt że bez diody występował podobny efekt zwraca uwagę aby na seryjnym programie nie ustawiać MBC zbyt blisko progu tolerancji seryjnego programu i w zasadzie jest cenną uwagą dla wszystkich potencjalnie zainteresowanych taką konfiguracją .










Pozdrawiam