Witam.

Dziś postanowiłam zająć się kolejnym oczyszczaniem silnika z ekologicznych zagracaczy. Po usunięciu SAI, N112, N249 i zbiornika rezerwowego kolej przyszła na EVAP

Może na początek kilka słów co to jest EVAP i dlaczego warto się tego pozbyć.
EVAP – jest to układ służący do usuwania oparów paliwa ze zbiornika i całego układu paliwowego, celem ochrony środowiska. Podobnie jak SAI nie jest on niezbędnym systemem prawidłowej pracy silnika, a wręcz przeciwnie, w przypadku uszkodzenia może on bardzo niekorzystnie wpływać na osiągi.
Układ ten wykorzystuje sprzężenie, za pośrednictwem dwóch zaworków zwrotnych, zbiornika pochłaniającego zawierającego węgiel aktywny z kolektorem dolotowym i z TIP-em. Opary paliwa gromadzone są w specjalnym pojemniku z węglem aktywnym (pochłaniaczu). Elektroniczny system sterowania, w czasie pracy silnika opróżnia pojemnik z par paliwa, jednocześnie otwierając zawór doprowadzający do niego świeże powietrze. Dzięki temu filtr jest regenerowany i nie wymaga konserwacji i obsługi przez cały czas eksploatacji. Opary paliwa z pochłaniacza kierowane są do kolektora dolotowego, a następnie są spalane w silniku.

W przypadku awarii tego systemu możliwe są następujące scenariusze:

- nieszczelność połączeń i przewodów podciśnieniowych,
- nieszczelność zaworków zwrotnych i albo zaciąganie powietrza sprzed turbiny bezpośrednio do kolektora dolotowego lub bezpośrednie zaciąganie powietrza z kolektora dolotowego przed turbinę,
- nieszczelność pojemnika z węglem aktywnym
- uszkodzenie lub nieszczelność zaworu N80

Jak widać pozbywając się tego systemu możemy zminimalizować wiele przyczyn nieszczelności.
Schematycznie EVAP wygląda tak:



Najłatwiej zdezaktywować go można w ten sposób:



Kolorem czerwonym zaznaczyłem miejsca, które należy zaślepić.
Oczywiście można również wszystko wymontować i wyrzucić z auta. Ja jednak tylko zaślepiłem i zostawiłem na swoim miejscu.

Poniżej zamieszczam zdjęcia (przepraszam za słabą jakość) miejsc gdzie trzeba zaślepić.
Jeżeli ktoś posiada albo dopiero ma w planach wskaźnik ciśnienia doładowania to wówczas może wykorzystać wolny króciec znad przepustnicy, bez konieczności rozcinania wężyków i wstawiania łączników przy FPR.

Zaślepienie króćca podciśnienia z kolektora dolotowego:



Zaślepienie doprowadzenia powietrza z TIP:



Zaślepienie zaworka N80:



Modyfikacje zakończyły się pomyślnie i trwały ok. pół godzinki. Było warto.
Mam nadzieję, że informacje, które tutaj zawarłem mogą się komuś przydać

W tym miejscu pragnę podziękować Arturowi za merytoryczną pomoc w realizacji planu

Pozdrawiam