Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 56

Wątek: Parowanie szyb..

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    48

    Parowanie szyb..

    hej
    macie problem z parowaniem szyb w TT..?

  2. #2
    Awatar karodan
    Dołączył
    Nov 2008
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    zielony
    Posty
    119
    Ja mam. Szczególnie jak ostro popada lub tak jak dzisiaj pada śnieg z deszczem. Wymieniłem 4 dni temu filtr kabinowy, myślałem,że może on jest zawilgocony i nic.
    Mój kolega ma A8 i mówi, że u niego parują strasznie. Nie wiem czy to stały problem , czy tylko problem z klimą, może wystarczy dopełnić i będzie OK. Jadę w przyszłym tygodniu na serwis klimy. Dam znać jak wyniki "parowania"
    Pozdrawiam KARODAN Audi TT 1,8 225 KM Quattro

  3. #3
    Ja mam problem z parowaniem jak wszyscy
    wtedy gdy się włączy cyrkulacje wewnętrzną

    kiedyś wracałem ze studniówki i zapomniałem włączyć zewnętrzną ledwo do domu dojechałem ;D
    KOCHAM MAłE CZARNE

  4. #4

    Dołączył
    Jun 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    48
    własnie i to jest najwiekszy ból to parowanie szyb..dzis mijałem tt i tak samo miała zaparowane szyby...ja bym dzisiaj na czołowe poszedł bo nagle mi zaparowały szyby....

    poza tym pewnie macie tez problem z sygnalizacja swietlna...jak stane za blisko nic nie widze..

  5. #5
    Awatar karodan
    Dołączył
    Nov 2008
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    zielony
    Posty
    119
    Garba się można nabawić przy sygnalizacji .
    Ale to wina drogowców. Sygnalizacja powinna być odpowiednio dalej umieszczona od postoju przed światłami.
    Pozdrawiam KARODAN Audi TT 1,8 225 KM Quattro

  6. #6

    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Marki
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    czarny
    Posty
    850
    Panowie, z tymi szybami...

    Zacznijcie od dokładnego ich umycia oraz wytarcia powinno pomóc
    Czarne jest piękne

  7. #7
    Awatar Mari
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    2.0T
    KM
    62
    Rocznik
    1939
    Kolor
    -
    Posty
    1,619
    xylo ma racje, bardzo rzadko mi paruja wiec jak widac nie jest to regula w TT i nie ma sie co obrazac na niewinne autko

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2007
    Skąd
    pruszkow
    Posty
    56
    co do sygnalizacji... staję zawsze o długośc samochodu za nią. na co też czasami inni kierowcy reagują klaksonem /tyle miejsca się marnuje /. ale już na dużej ilości skrzyżowań są montowane światła dla samochodów niskich/sportowych.
    a parowanie szyb - zdarza się. i to dośc mocno. ale co prawda ja nie miałam ostatnio wymienionego filtra. wymienimy, zobaczymy.
    "Nie istnieje droga na skróty do miejsca, do którego doj?ć warto"

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Wrocław / Leszno
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    czarny
    Posty
    61
    Nie rozumiem co dziwnego w tym parowaniu szyb... nawet gdy filtr kabinowy jest czysty, to i tak beda parowac! Chodzi tutaj o roznice temperatur, a nie o niesprawne nawiewy. Jezeli na zewnatrz mamy temperature okolo zera, a w srodku zrobimy sobie 20 stopni, to logiczne, ze bedzie zachodzila bezposrednia wymiana ciepla przez parowanie... im wieksza roznica temperatur tym ten proces jest bardziej widoczny- suma sumarum - jezeli paruja Ci szyby, zmniejsz maksymalnie temperature wewnatrz samochodu i nawiew na maksa na szyby. Jeszcze chyba nie wynaleziono innego cudownego srodka na... fizyke.
    Pozdrawiam!

  10. #10
    Awatar Artix
    Dołączył
    Apr 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2003
    Kolor
    czarny
    Posty
    148
    Nie rozumiem, o co Wam chodzi z tym, ze nie widac swiatel zawieszonych nad skrzyzowaniami ... ja tam widze idealnie, pod warunkiem , ze uszanka w zimie nie zachodzi mi na oczy

    Co do parowania: czyste szyby od srodka, wlaczona klima, ktora osusza i nowy filtr kabinowy i problem znika. Szczegolnie dwa pierwsze daja natychmiastowe efekty.
    Pozdro Artix

  11. #11

    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    1.8T
    KM
    260
    Rocznik
    2000
    Kolor
    czarny
    Posty
    257
    zgadzam się z Artix, najlepszym rozwiązaniem jest włączenie klimy, która osusza powietrze i tym samym powoduje zmniejszenie możliwości parowania szyb, no i oczywiście czyste szyby. Zresztą w opinii fachowców nie zaleca się nie używania klimy przez zbyt długi okres czasu.

  12. #12

    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Wrocław / Leszno
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    czarny
    Posty
    61
    Z tym sie zgodze, ze nie zaleca sie uzywania klimy przez dlugi czas, a raczej wentylacji z normowaniem temperatury, ktora mamy w samochodach.
    BTW. Klimatyzacja - mozliwosc regulacji m.in. temperatury, skladu powietrza i wilgotnosci. Co do ostatniego, to w naszych samochodach mozemy tylko osuszac powietrze. Nie mozemy nawilzac - dlatego scislej mowiac, nie jest to klimatyzacja.
    Osuszanie bez granic jest niekorzystne dla sluzowek miedzy innymi, ktore wysychaja.

    A teraz do rzeczy...az wzialem wykres Molliera i przeanalizowalem co jest korzystniejsze, czy nawiewanie goracym powietrzem, czy raczej obnizanie temperatury (lub inaczej -> przewietrzanie). Oczywiscie bralem pod uwage fakt, ze poniezej 5 st.C wylacza sie sprezarka w ukladzie chlodzenia powietrza i mamy tylko nagrzewnice.

    1 WARIANT - GRZANIE, ZWIEKSZANIE TEMPERATURY:

    Zakładajac, ze mamy na zewnatrz -5stC, wewnatrz +20stC i w sumie optymalna wilgotnosc w srodku 50%, to:
    - teoria mowi (uproszczenie), ze temperatura punktu rosy Tr wewnatrz samochodu musi byc przynajmniej o +1stC wieksza od temperatury szyby --> wtedy nie wystepuje parowanie tej szyby!
    Jezeli:
    Tr=9stC -->dla +20stC i 50% i zakladajac, ze temperatura szyby wynosi okolo 8-9 stopni w tych warunkach, to mamy parowanie.
    Temperatura szyby powinna wynosic ok 10,11 stopni, a obliczajac z bardziej szczegolowego wzoru wyjdzie min. temperatura szyby az: 18,0stC.
    Zeby nagrzac szybe do takiej temperatury (i zrobic to szybko) musi byc nawiew na ta szybe o temperaturze ok 11,3 st C.
    Przy maksymalnym strumieniu powietrza (producent Skody podaje od 650 m3/h) i predkosci tego powietrza ok 5 m/s musimy dysponowac nagrzewnica o mocy 3,5kW czyli o mocy ok 4 grzejnikow elektrycznych o srednich gabarytach. Patrzac na ta nasza biedna malutka nagrzewnice watpie, ze ma ona taka moc, zeby nagrzac powietrze zewnetrzne az do takiej temperatury.

    Jezeli natomiast zalozymy wiaksza wilgotnosc w samochodzie, ok90%, to zwiekszy sie punkt rosy do 18,2stC, ziwekszy sie wymagana temperatura nawiewu do 21,27stC i moc nagrzewnicy az do 5,7 kW!!! Zatem jest to raczej niemozliwe, zeby ogrzac tak powietrze zewnetrzne.

    2 WARIANT - ZMNIEJSZANIE TEMPERATURY

    Jezeli pojdziemy w druga strone, zmniejszajac temperature wewnatrz samochodu, zalozmy do 16stC i 50% wilgotnosci, to Tr= 5stC. Minimalna temperatura nawiewu w tym momencie bedzie wynosila tylko 6,9stC!! Potrzebna moc nagrzewnicy, to ok 2,5kW.

    Druga opcja, czyli wieksza wilgoc w kabinie --> 16stC i 90%:
    Wtedy-->Tr wynosi 14,5stC, temp. nawiewu na szybe 17,2 stC a moc nagrzewnicy 4,8kW.


    PODSUMOWUJ¡C:
    Zmniejszenie temperatury wewnatrz kabiny gdy zaczynaja parowac szyby jest korzystniejszym, bo szybszym sposobem - jadac raczej chce sie miec szyby niezaparowane . Biorac pod uwage fakt, ze nasze nagrzewnice sa nie za duze i ich sprawnosc podejrzewam tez nie powala na kolana, a nie mamy dodatkowych nagrzewnic elektrycznych wewnatrz samochodu, to jest to chyba opcja hmmm jedyna, ktora i tak w skrajnych warunkach nie zadzala. Wtedy pozostaje nam otworzyc okna i wyrownac temperature wewnatrz samochodu z temperatura zewnetrzna.

    Pozdrawiam!

  13. #13

    Dołączył
    Aug 2007
    Skąd
    z daleka
    Posty
    945
    bithoven, wow
    ale do zeczy przy deszczach i ogólnej otaczającej nas wilgoci w TT nalezy włączyć klimatyzację na Nie Ecko i TTyle - moje doświadczenia
    NO RISK,
    NO FUN.

  14. #14

    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    1.8T
    KM
    260
    Rocznik
    2000
    Kolor
    czarny
    Posty
    257
    max1236454, miałeś chyba na myśli przycisk ECON, i w sumie wciśnięcie tego przycisku powoduje wyłączenie sprężarki klimatyzacji a co za tym idzie całej klimy... chyba że jest to coś o czym nie wiem...

  15. #15
    Awatar Mari
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    2.0T
    KM
    62
    Rocznik
    1939
    Kolor
    -
    Posty
    1,619
    heh.... zapraszam kazdego do wnetrza mojej TT na ogledziny parowania - NIE WYSTEPUJE. W przyblizeniu moge powiedziec ze NIGDY NIE MAM ZAPAROWANEJ MOKREJ SZYBY wiec gadanie o tym ze to normalne jest jak dla mnie wyssane z palca...

Podobne wątki

  1. MK1 [8N] Uszczelki szyb
    Przez Lukasz.Kow w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-09-2017, 09:21
  2. domykanie szyb i przełącznik otwierania szyb
    Przez nickel w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 23:08
  3. MK1 [8N] Przyciski szyb
    Przez Moto_Fan w dziale Kupię
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-03-2015, 20:34
  4. Parowanie z nawiewów
    Przez ziembol89 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-02-2012, 21:52
  5. Parowanie Przednich Lamp! ? Dlaczego?
    Przez Kazek w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 21:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •