Chyba będzie trochę OT
Cytat Zamieszczone przez Maxvibe
xylo, Ale nie tak dobre jak Quattro Audi .Bmw ma 4&4 (Xdrive)
osobiście bardzo dobrze oceniam napęd Xdrive w BMW, sam ostatnio miałem taki w X3, a porównanie z Audi Allroad Quattro (miałem je przed X3) i odniosłem wrażenie większego komfortu jeżeli chodzi o bezpieczeństwo właśnie w BMW. Tutaj cytat o napędzie Xdrive:

"Tak wspaniałe wrażenia z jazdy kierowca zawdzięcza układowi xDrive. Jazda „zwykłą Trójką”, czyli z napędem na tylną oś, też pozwala kierowcy na wiele, za sprawą niemal idealnego (w stosunku 50:50) rozkładu mas na obie osie. Jednak w BMW z układem xDrive kierowca otrzymuje jeszcze większe bezpieczeństwo i pewność prowadzenia. Naprawdę bardzo trzeba się postarać, żeby auto wypadło z zakrętu.
Podczas zwykłej jazdy na prostej siła napędowa rozdzielana jest w stosunku 60% na oś tylną i 40% na oś przednią. Dzięki układowi xDrive przepływ siły napędu jest nieprzerwanie dopasowywany do sytuacji i np. gdy tracimy przyczepność jednego z kół, siła napędowa kierowana jest natychmiast na pozostałe koła. Elementem, któremu układ xDrive zawdzięcza swoje szczególne właściwości, jest elektronicznie sterowane sprzęgło wielotarczowe w przekładni rozdzielczej. W razie potrzeby reguluje ono transmisję siły napędowej na oś przednią. Odbywa się to płynnie w zakresie od 50:50% do 0:100%. W niektórych przypadkach może nastąpić nawet całkowite odłączenie jednej z osi od napędu lub ich sztywne połączenie. Sztywne połączenie odpowiada całkowitej blokadzie osi w konwencjonalnych napędach na cztery koła, tj. np. w Subaru.
Skuteczność układu xDrive bierze się także stąd, że korzysta on ze wszystkich informacji systemu regulacji układu jezdnego DSC, tj. kąt skrętu pojazdu wokół osi pionowej mierzony przez czujnik prędkości kątowej czy skręt kierownicy. Informacje te w połączeniu z danymi o prędkości pojazdu przekazywanymi przez czujniki kół, o przyspieszeniu bocznym i z danymi silnika, pozwalają xDrive optymalnie rozdzielać siłę napędu pomiędzy przednią i tylną oś."