Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: pytania startowe po zakupie TT - oleje, silnik, quattro, serwis

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2023
    Płeć
    Skąd
    Poznań
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    s
    Posty
    6

    pytania startowe po zakupie TT - oleje, silnik, quattro, serwis

    Witam wszystkich! Stałem się szczęśliwym posiadaczem TT Silnik 1.8T 225km APX.

    Szykuje się do podstawowego serwisu startowego.

    1) Zamówiłem już zestaw 4 filtrów MANN i przymierzam się do wyboru oleju. Wiem, że poprzednio właściciel używał Motul 5W-30 i na tym jego wiedza się kończy. Chciałbym zakupić taki sam olej ale jest ich bardzo dużo rodzajów np. 8100 x-clean efe 5/X-Clean+ C3/+inne oraz specjalny dedykowany do instalacji gazowej Motul Specific CNG. Mój egzemplarz posiada instalacje gazową. Pytanie, który rodzaj oleju powinienem wybrać?

    2) Kolejna sprawa czy przed wymianą polecacie zrobić płukanie silnika? Jeżeli tak to jakim dokładnie specyfikiem? Z tego co wyczytałem to niezbędne jest również na start czyszczenie smoka oleju + miski olejowej.

    3) Pytanie odnośnie napędu quattro: wiem, że w przeszłości był z tym problem i był wymieniany cały sterownik. Dziwna sprawa bo diagnosta przy badaniu technicznym powiedział, że w moim przypadku auta napęd na tylną oś jest cały czas aktywny - nie jest dołączany automatycznie jak wyszło fabrycznie tylko zrobiony jakby na sztywno. Co to może znaczyć? To może być jakaś modyfikacja sterownika czy raczej awaria układu? Jeżeli nie jest to awaria to moim zamysłem jest jechać do ASO i wymienić olej w tej przekładni. Czy oprócz oleju jeszcze coś się wymienia, żeby zadbać o ten układ 4x4?

    4) Zauważyłem też, że na biegu jałowym słychać taki cykliczny delikatny chwilowy zgrzyt z skrzyni biegów. Sama skrzynia i biegi działają idealnie, wszystko sztywno wchodzi. Gdy na biegu jałowym wcisnę sprzęgło to problem ustaje. Diagnosta stwierdził problem z łożyskiem w skrzyni lub dwumasą. Powinienem przygotowywać się finansowo na coś poważniejszego?

    Będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi i myślę, że zasypię Was jeszcze mnóstwem pytań!

  2. #2

    Dołączył
    Feb 2011
    Płeć
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Czarny
    Posty
    264
    1. Olej lałbym taki jak lał poprzedni właściciel. Obecność LPG nie jest podstawą do zmiany oleju czy świec na jakieś specjalne gazolubne.

    2. Jak zmienisz olej na inny to tak, przepłukałbym silnik. Ogólnie nie jestem entuzjastą ani zmiany oleju ani płukanek. Żebyś później nie pisał, że silnik cieknie z każdej dziury.

    3. Samochód jest przednio napędowy z dołączanym tyłem. W normalnych warunkach tył nie działa. Jak jest inaczej to coś jest nagrzebane albo niesprawne. Wymiana oleju co 30k km

    4. Tak, brzmi to jak łożysko albo koło dwumasowe. Jedno i drugie wymaga weryfikacji. Jako, że trzeba zrzucić skrzynię to zrobiłbym kompletne sprzęgło no i koło dwumasowe w przypadku jego uszkodzenia. Komplet to pewnie ze 2k plnów + robocizna.

    Pozdro

  3. #3

    Dołączył
    Mar 2024
    Płeć
    Skąd
    new york
    Pojemność
    2.0T
    KM
    236
    Rocznik
    2016
    Kolor
    RED
    Posty
    2
    Stały napęd na tylną oś w Twoim Audi TT może być spowodowany modyfikacją sterownika lub awarią układu.
    Zaleca się wizytę w ASO w celu diagnostyki problemu.
    Oprócz oleju w układzie 4x4 warto również wymienić filtr oleju i uszczelniacze.

    Zgrzyt ze skrzyni biegów na biegu jałowym może być spowodowany zużytym łożyskiem skrzyni biegów lub dwumasą.
    Dokładna diagnoza problemu wymaga rozebrania skrzyni biegów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łożyskach, możesz odwiedzić stronę https://www.tradebearings.com/precision-bearings/cross-roller-bearings-catalogue.html lub https://en.tradebearings.com/clist_177.html
    Ostatnio edytowane przez jannickz ; 26-03-2024 o 02:57

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2023
    Płeć
    Skąd
    Waw
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Posty
    7
    Co do quatro to przechodzilem to samo w swoim po zakupie. Poprzedni wlasciciel nie zauwazyl ze naped jest spiety na sztywno - na jego usprawiedliwienie mial samochod przez kilkanascie lat i w tym czasie robil nim kilkaset kilometrow rocznie. Moj mechanik stwierdzil uszkodzenie sterownika. Kupilem caly haldex i sterownik przelozylismy. Aczkolwiek to tak jak kolega wyzej zauwazyl - diagnostyka prawde Ci powie

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •