Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Nagłośnienie - podsumowanie tematów, wiedza dla nowych posiadaczy Audi TT

  1. #1
    Awatar Lars
    Dołączył
    Oct 2019
    Płeć
    Skąd
    Dąbrówka
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Czarny
    Posty
    215

    Nagłośnienie - podsumowanie tematów, wiedza dla nowych posiadaczy Audi TT

    Witam wszystkich, i zanim przejdę do meritum, chciałbym podzielić się jako nowy posiadacz TT 8N i jako nowy członek tego forum wrażeniami jakie odniosłem szukając na prawdę prostych podstawowych informacji na przykładzie tematu nagłośnienia. Chciałbym tylko dodać, że miałem wiele aut, także nietypowych w swoim życiu, i na wielu forach brałem czynny udział. Wielokrotnie pomogły mi one przy naprawach i ulepszaniu aut dzięki czemu nie cierpiał domowy budżet. Myślę, że i ja pomogłem w przeszłości wielu osobom. Tak więc nie jestem nowicjuszem i długo zastanawiałem się nad otwarciem nowego temat, aby nie być posądzonym o lenistwo i pójście na łatwiznę.

    Moje pierwsze spostrzeżenie... Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytanie trzeba albo wziąć urlop, albo narażać się żonie...
    W wielu tematach nie ma już zdjęć z przed lat co powoduje że cały temat traci sens, gdyż podpowiedź na długą wymianę postów zawierało to jedno zdjęcie...

    W wielu tematach, na proste pytanie pojawia się odpowiedź która zakłada, że pytający, oraz szukający podobnych odpowiedzi na forum są przynajmniej na takim samym poziomie zaawansowania technicznego tego akurat pojazdu.

    W przynajmniej kilku tematach które czytałem, ktoś zadaje pytanie, pada pierwsza wskazówka aby w następnych kilku wpisach znaleźć personalne wycieczki uczestników którzy zapomnieli, że osoba z zakładająca temat czeka na odpowiedź która gdzieś tam pada w wymianie zdań ale z poziomu o wiele wyższego niż rozpoczął pytający...
    Aby można zrozumieć o co mi chodzi na prostym wymyślonym przykładzie.
    Ktoś chce zmienić klocki tarcze hamulcowe i kupił coś lepszego od serii, lecz pierwsze pytanie dotyczy rozmiaru klucza do koła...
    Do dyskusji włącza się kilka osób które zachwalają swoje zestawy w które uzbroili swoje auta dyskutując który lepszy. Czytając te wpisy pobocznie dowiadujemy się z każdego po trochu, jak dokładnie założyć swój zestaw nowych hamulców gdy ściągniemy koło, lecz na pierwsze pytanie nikt nie odpowiada bo przecież dla dyskutujących panów ze względu na wieloletnie doświadczenie z dokładnie tym autem jest to na tyle oczywiste by nie udzielić podstawowej odpowiedzi... To oczywiście przerysowany przykład ale chciałem tylko wyraźnie pokazać o co mi chodzi...
    Przejdę więc do meritum tego tematu który jeśli wyczerpie moje i ewentualne pytania innych zainteresowanych
    Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem i z góry dziękuję za pomoc w uporaniu się z moim problemem.

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Będę wdzięczny jeśli odpowiadając na zadane pytanie odpowiadający na początku wpisze jego numer aby innym było łatwiej znaleźć w dyskusji odpowiedź jeśli interesuje go tylko to jedno zagadnienie.
    1. Jak zweryfikować posiadany system nagłośnienia? Czy logo firmy Bose na maskownicach głośników jest jednoznacznym dowodem, że w aucie jest lub przynajmniej był ten system? Zakładajmy wersję że auto nie ma oryginalnego radia, lub nie ma go wcale.

    2. Czy w przypadku braku systemu Bose aby podłączyć radio należy i tak zaopatrzyć się w przelotkę do tego systemu opisywaną na aukcjach jako "do systemu Bose"?

    3. Czy auta seryjnie były wyposażone w komplet głośników przód/tył?

    4. Czy w obu przypadkach auto posiadało końcówkę mocy i czy były pod nią podłączone oba zestawy głośników?

    5. Jeśli oba systemy nagłośnienia posiadały końcówkę mocy to gdzie ona jest ukryta, i czy w obu przypadkach jej parametry ustawiało się przez komputer?

    6. Czy zakup przelotki załatwia sprawę uruchomienia tylnych głośników, gdyż w kilku tematach przeczytałem, że nie zawsze one działają z niefabrycznym radiem.

    7. W jednym z tematów z 2010r znalazłem zdjęcia z 4 kostkami w tym z dwoma ISO. W moim aucie posiadam podobne rozwiązanie, więc ciekawi mnie czy to także fabryczne rozwiązanie czy już rzeźba montujących radia?

    8. Jak w przypadku pytania 7 podłączyć radio? Ignorować kostki ISO?

    9 Czy ktoś dysponuje zdjęciami lub opisem kolorów oryginalnych przewodów z opisem które to zasilanie, masa, pamięć, głośniki przód, tył, prawy, lewy, plus, minus.

    10. Jak w zastosowanych systemach był rozwiązany temat pamięci ustawień radia? W moim przypadku, podłączyłem rocznego Pioneera ... Radio gra tylko z przednimi głośnikami... Gdy jest cicho jest ok, gdy ze względu na prędkość robię głośniej słychać, że końcówka nie daje rady, lecz co mnie doprowadza do rozpaczy po wyciągnięciu kluczyka, gubi wszystkie ustawienia. Oczywiście to nie jest problem bo w kilka minut mogę podciągnąć stały prąd do pamięci z zapalniczki, lecz jak długo się da, chciałbym uniknąć dokładania jakichkolwiek przewodów.

    11. Gdybym chciał dołożyć końcówkę mocy na przednie głośniki wystarczy że przewody z obecnej kostki ISO podepnę do wzmacniacza, czy one jednak wędrują po drodze do innych urządzeń i w takim razie będę musiał przeciągnąć nowe z drzwi?

    12. Gdzie znajdują się zwrotnice od głośników wysoko tonowych i nisko tonowych w drzwiach?

    13. Dla szukających informacji jak zdemontować boczki drzwi, przy okazji jak wymienić przełącznik szyb elektrycznych, wymienić samodzielnie olej w Haldex-ie czy wyciągnąć i naprawić brakujące dwa pierwsze biegi w skrzyni polecam wpisać w google "fani czterech kółek Audi TT chomikuj" Bez problemu pobierzecie ten odcinek

    14 Jak zdemontować boczki lub maskownice tylnych głośników?

    15. Czy drzwi są fabrycznie wygłuszone, czy jednak aby to na prawdę wszystko zagrało przed demontażem boczków zaopatrzyć się w maty butylowe, a jeśli już ktoś to robił, to ile ich kupić?

    16. Czy same głośniki we wszystkich przypadkach to Bose czy jednak montowano innej firmy w przypadku uboższej wersji?

    17. Czy w ob u wersjach był głośnik środkowy? Czy był on podłączony w wersji mono? czy jednak są to dwa głośniki obok siebie w stereo?



    3. Czy w obu przypadkach fabrycznie auto było wyposażone we wzmacniacz a jeśli tak to czy

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Wiem, że pytań jest wiele, ale proza życia codziennego i brak czasu powoduje że grzebanie przy moich autach staje się rozrywką luksusową i gdy już znajdę ten wymarzony weekend w którym zamknę się w garażu lub na hali we firmie chciałbym być przygotowany do działania w 100%

  2. #2
    Awatar _kris
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    KlubTT.pl
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    MM
    Kolor
    brudny
    Posty
    4,359
    Cytat Zamieszczone przez Lars Zobacz posta
    1. Jak zweryfikować posiadany system nagłośnienia? Czy logo firmy Bose na maskownicach głośników jest jednoznacznym dowodem, że w aucie jest lub przynajmniej był ten system? Zakładajmy wersję że auto nie ma oryginalnego radia, lub nie ma go wcale.
    Przede wszystkim należy sprawdzić jakie wyposażenie ma dany egzemplarz.
    1. Książka serwisowa, drugą strona wlepa, na której powinien być symbol 8RY
    2. W bagażniku koło koła zapasowego powinna być identyczną wlepa jak w książce serwisowej z kodami wyposażenia.
    3. Ostatecznie weryfikacja po vin wyposażenia.

    Cytat Zamieszczone przez Lars Zobacz posta
    2. Czy w przypadku braku systemu Bose aby podłączyć radio należy i tak zaopatrzyć się w przelotkę do tego systemu opisywaną na aukcjach jako "do systemu Bose"?
    Nie potrzeba, tylko dla bose.


    Cytat Zamieszczone przez Lars Zobacz posta
    3. Czy auta seryjnie były wyposażone w komplet głośników przód/tył?
    Tak, bose ma dodatkowy głośnik w podszybiu.

    Edit
    Wrzucam zdjęcie i link z opisem, układ bose w TT

    https://wak-tt.com/tt/Bose_Config.htm

    Ostatnio edytowane przez _kris ; 10-10-2019 o 17:45
    __________________________
    Pozdrawiam

  3. #3
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    W jednym wątku tak dużo pytań na różne tematy?
    I serio liczysz, że otrzymasz na nie wszystkie odpowiedzi?
    Przecież wprowadzasz totalny zamęt i bałagan.
    AUDI nie przestaje się kochać.

  4. #4
    Awatar Lars
    Dołączył
    Oct 2019
    Płeć
    Skąd
    Dąbrówka
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Czarny
    Posty
    215
    Wiem, że z władzą się nie dyskutuje, ale mam na ten temat odmienne choć subiektywne zdanie...
    Zgadzam się w pełni, że pytań jest wiele...
    nie zgadzam się, że na różne tematy... Temat jest jeden, czyli nagłośnienie, a gdyby te odpowiedzi się jednak pojawiły i w sposób merytoryczny jak to zrobił _kris
    na nie odpowiedziały to większość długich tematów można by wysłać do archiwum.
    W tych pytaniach jest chronologia i logika, która pozwoli nowym użytkownikom, a ze względu na żywotność auta i jednoczesny spadek cen będzie tutaj co raz więcej
    Co raz więcej aut będzie zdekompletowanych o pewne elementy które szybko pozwalają zorientować się co z serii pozostało. Mając wszystkie informacje w jednym miejscu po obraniu swojej drogi dotyczącej Car Audio bez problemu doprowadzą stan nagłośnienia do stanu fabrycznego lub takiego jaki im odpowiada.

    Co do bałaganu... wiem, że nie idzie się w gości i nie krytykuje się domu gospodarza ale dla nowej osoby forum przypomina mi pokój mojej córki... Ja będę szukał tam ołówka 3 dni i zapewne go nie znajdę, ona przyniesie mi go w minutę...

    Wpisując w wyszukiwarkę "nagłośnienie" nie otrzymam kilku tematów do przejrzenia... otrzymam kilkadziesiąt gdzie w jakiejkolwiek wypowiedzi padło to słowo...
    Po przeczytaniu kilku, spędzeniu na prawdę sporo czasu i nie znajdując odpowiedzi jak zweryfikować co mam bez rozbierania całego auta, lub znajdując szczątkowe wiadomości w kilku miejscach i to na wiele nurtujących mnie tematów doszedłem do wniosku że albo się wychylę albo będę z każdą bzdurą latał do warsztatu gdyż sporadyczne wolne chwile zamiast na dłubaniu spędzę na szukaniu informacji...

    Ponownie proszę mi wybaczyć ale... poukładanie forum w sposób podobny do kategorii części na allegro było by intuicyjne dla kolegów którzy są tutaj od lat, jak i tych którzy zaczynają swoją przygodę z Audi TT.
    Jak ja bym to widział?
    Powiedzmy Audi TT MK1 i tam kolejne foldery... tuning podzielony na mechaniczny i optyczny, dział car audio.
    Kolejnym był by dział wnętrze gdzie można by znaleźć informację jak coś wymontować, zamontować naprawić itp.
    WIem, że byłoby mnożenie katalogów ze względu na opcję wyszukiwarki.... gdyby choć szukała po tematach...
    Posiadam także MGF który należał do grupy Rovera...
    Na tamtym forum każdy model ma swój dział. Przykładowo ... wchodzę w MG, potem w MGF MG TF...
    Wpisuję w wyszukiwarce "jaki olej " i wyskoczy mi kilka tematów. Czytając nagłówek intuicyjnie wybieram ten który najbardziej rokuje znalezieniem informacji
    Jeśli jej tam nie ma, to na końcu są pozostałe wyniki
    Ale w wynikach wyszukiwania nie znajdzie się np temat w którym rozmawiają o wymianie dywaników aż nagle w jednym z postów ktoś zapyta... "a tak w sumie to jaki lejesz olej?"
    Proszę mi wybaczyć krytykę, starałem się przyjąć z pokorą zasady działania ale gdybym zadawał pytania po jednym, to stworzyłbym kolejne dwadzieścia tematów lub czekał, może tygodniami na zebranie chronologicznych informacji aby w końcu posłuchać radia w samochodzie .
    Ale... patrzmy na inny temat... Haldex... przeczytałem wszystko co znalazłem na forum... Jest wątek jak sprawdzić napęd Quattro... wiele osób napisało że jest super.. tyle że dla kogoś kto nie naprawia przynajmniej grupie znajomych aut jest bezużyteczny...
    Nie ma sposobu aby np jechać na pole zrobić to czy tamto i jak nie dzieje się to czy tamto to nie działa?
    Szukałem informacji czy jeśli nie działa mi system kontroli trakcji to z automatu nie zadziała Quatro.. itp, itd.
    Nie chcę wywoływać rewolucji bo jak pisałem jestem w gościach, dlatego założyłem temat który przyszłym nowym użytkownikom dałby możliwość znalezienie podstawowych informacji w jednym miejscu.
    Zaskoczyła mnie opinia że zapytałem o różne tematy...
    Mam nadzieję że jakoś to wytłumaczyłem. Jeśli jest to tutaj w zwyczaju to proszę o usunięcie tego posta po zapoznaniu się z nim.

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Książki nie mam, wlepy też nie znalazłem, numer vin jest mi nie znany bo mam nadany nowy, w specjalnej stacji diagnostycznej...
    Jest też dobra wiadomość... nie mam wzmacniacza w bagażniku, więc nie mam systemu bose.. Bo nie miałem szukać pod tylną kanapą?
    W każdym razie, mój tymczasowy Pioneer już pamięta to co mu ustawiłem.
    Mam już kolory wielu potrzebnych przewodów. Brakuje mi oznaczeń przewodów dla tylnych głośników.
    W garażu oczekuje na montaż 4-kanałowy wzmacniacz Pioneera 1200W... jak tylko to ustalę i jak ktoś może podpowie jak bez uszkodzeń zdemontować tylne boczki z maskownicami głośników.
    A co do zdziwienia że kupiłem takie auto...
    Potraktowałem je jak kalekiego pieska w schronisku... Nikt go nie chciał bo to kłopot.
    Ja postanowiłem przywrócić temu autu blask i doprowadzić je do stanu z którego będę dumny... Z roku na rok aut z pierwszego roku produkcji będzie coraz mniej i na pewno mi się kiedyś odpłaci...
    Dziś dostał żarówki led w reflektorach, oraz zrobiłem mu polerkę "szkieł" Mam wrażenie że pod koniec dnia, zaraz po myciu i sprzątaniu się do mnie uśmiechnął i nieśmiało zamerdał ogonem

  5. #5
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    Możesz spokojnie dyskutować, ważne, by robić to kulturalnie, sensownie i merytorycznie.
    Moja uwaga - za dużo piszesz. Za dużo tekstu na raz = znudzony odbiorca.
    AUDI nie przestaje się kochać.

  6. #6
    Awatar Lars
    Dołączył
    Oct 2019
    Płeć
    Skąd
    Dąbrówka
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Czarny
    Posty
    215
    Podstawowy fabryczny system nagłośnienia na niefabrycznym radiu uruchomiony
    Prostując jedną z odpowiedzi.
    Jeśli chcemy aby tylne głośniki odżyły w obu przypadkach potrzebny jest zestaw przejściówek. Niestety do każdego systemu przejściówki są inne.
    Podstawową wskazówką, co znajduje się w waszym aucie jest oznaczenie na maskownicach, jeśli jednak chcecie się upewnić trzeba fizycznie zobaczyć co macie.

    Dlaczego to tak skomplikowane?
    Fabryczne radia Audi miały mają końcówkę mocy tylko dla głośników przednich. Do tylnych i subwoofera wysyłany był tylko sam sygnał.
    W zakupionej przelotce jest także przewód sygnałowy który po włączeniu zasilania radia uruchamia także zasilanie subwoofera.
    Cena 24zł. Do tego u tego samego sprzedawcy zakupiłem zaślepki boczne, więc dzięki opcji smart, wysyłka była free


    Zestaw jest tak skonstruowany, że nie jesteście wstanie się pomylić przy podłączeniu.
    Moje wrażenia...
    Ogólnie nie jest źle... i jeśli macie inne plany związane z autem, przy w miarę dobrym radiu pozwoli wam przesunąć temat audio na koniec kolejki.
    Subiektywnie mogę ocenić że to samo radio podłączone w moim MGF -ie do końcówki Pioneera na głośnikach Lanzara 165mm i fabrycznych z tyłu gra o niebo lepiej.
    Nawet fabryczny zestaw w Oplu Combo Tour z 2008r gra lepiej. Sam byłem zdziwiony po jego zakupie, z jakości nagłośnienia w tego typu aucie.
    W MGF-ie mam także wyklejone matami butylowymi drzwi.
    Na tą chwilę w TT na pewno przedni zestaw puszczę przez wzmacniacz, gdyż wraz ze wzrostem prędkości i hałasu radio nie daje rady i zniekształca dźwięk.
    W przyszłości w drzwi założę moim zdaniem najlepszy zestaw głośników, wybrany przy pomocy kryteriów cena do jakości Kicx Pro 6020 i jeśli drzwi fabrycznie to goła blacha na pewno otrzymają maty... To pierwszy krok od którego powinno się zaczynać polepszanie jakości dźwięku w każdym aucie.
    Za kilka dni będę wymieniał mikro włączniki to napiszę czego można spodziewać się po ściągnięciu boczków.

  7. #7
    Awatar domino.pl
    Dołączył
    Aug 2021
    Płeć
    Skąd
    Zgierz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    XXX
    Rocznik
    2000
    Kolor
    ciemny
    Posty
    28
    Mam Bose w MK1. Concert na kasety. W podszybiu głośnik Bose, wydaje się wszystko oryginalne ,ale nie ma podłączonych kabli, zacząłem tak grzebać w dziurze ale nie namacałem kabli. Od strony radia nie ma za bardzo dojścia żeby tom się dostać. Gdzies mnie się rzuciło na forum że ktoś coś podobnego pisał.
    Wpadłem na pomysł żeby dołożyć kabel bezpośrednio z radia z z gniazda B. piny 3 i 4. Niby głośnik wysokotonowy z tego działa bo podłączyłem na krótko.
    audi-chorus.jpg

  8. #8

    Dołączył
    Jan 2021
    Płeć
    Skąd
    W-wa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2003
    Kolor
    Granatowy
    Posty
    23
    A czasem kable do tego glosnika nie leca bezposrednio ze wzmacniacza?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •