Crossclimate - Pawle Miałeś je na TT założone?
Jeździłem dwa sezony Sharanem 4motion na takich 16" oponach i były na nim git. Trzymają się w miarę drogi, hamują na mokrym i nie huczą mimo dość twardych lamel. Wysokim Sharanem nie wchodziłem jednak tak w zakręty jak TT
Do TTki jednak nie założyłbym ich - chyba, że nie miałbym gdzie trzymać kół. Ekonomicznie to już zależy jak długo i jaki przebieg zamierzasz tym autem. Logicznie myśląc, całoroczne zużyją się wcześniej, być może dużo wcześniej.
Bieżnik na haldex nie zużywa się tak szybko względem ostro traktowanej butem ośki ale i tak jak dla mnie, to TT jeśli ma być używane cały rok to... osobiście mam dwa komplety opon na kołach (17"Dunlop lato i 16"Goodyear zima), bo mam gdzie je trzymać. Wydatek też zostaje na lata rozłożony, bo zimowe choć użytkowane od lat ledwo się lekko i równo starły a letnie też już jeżdżą kolejny rok i bieżnik nadal przyzwoity.
Co zaś komfortu się tyczy - im szersza opona i niższy profil to całoroczne mogą być głośniejsze niż letnie i to bardziej odczuwalne w uszach będzie choć niewiele różnicy w dB na papierze.
Reasumując - do SUV, rodzinnego kombi owszem ale do coupe raczej nie.