Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: N75 APX Quattro

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,493

    N75 APX Quattro

    Witam Wszyskich.
    Wiem, że tematy zaworu N75 były poruszane na tym forum, ale nie zostało to dokładnie opisane, jakie były tego powody, czy przyczyny.

    A więc trochę się rozpiszę (proszę o wybaczenie), choć tego nie lubię, ale może przyda się dla potomnych.

    Od jakiegoś czasu moje TT 224KM Quattro zaczęło tracić na mocy, a mam między innymi wskaźniki (ciśnienia oleju, temperatury oleju, oraz doładowania) i jeżdżąc do pracy (jest chłodno) wskaźnik pokazuje mi 0,9 - 1,0 bar. czyli fabrycznie, auto rwie się do jazdy, choć nie zawsze, bo po przejechaniu około 10 km straciło moc. Wracając już z pracy (jest upał) pierwsze 5-10km jest ok, ale później turbina pompuje tylko 0,3-0,4 atm. Czasami pomagało zgaszenie silnika (również i rano) i odpalenie, ale też nie zawsze, a trwało to już jakiś czas. Mając teraz czas... (urlop) postanowiłem sprawdzić szczelność silnika w dolocie. Wkładka z wentylem + zaślepienie odmy i dmuchanie (max 1,2atm.) wszystko szczelne, tylko bulkotanie od strony bagnetu, co jest normalne. Sprawdziłem również sztangę VG (wastegate) dmuchając z odpiętego zaworu N75 1,0 atm. i wg pomocnego lusterka, rusza się z około 20mm i jest szczelna. Więc zawór N75 na stół, (dmuchając ustami) przelot tylko poprzeczny, tzn. dłuższy kruciec z poprzecznym (w dwie strony), a z przeciwnej strony jest szczelny,a więc pod akumulator i sprawdzam cewkę w nim - klika, a więc jest sprawny i montaż. No to demontaż zaworu DV i wciskam tłoczek w nim i zatykam palcem (mały otworek z góry) i puszczam po około 20 sec. działa (jest szczelny) tzn. tłoczek wrócił w początkowy stan. Poskręcałem wszystko do kupy, silnik rozgrzany i jazda. TT chodzi jak powinno, więc po przejechaniu około 5-6 km. zawracam (bez gaszenia silnika) wsteczny i 1-ka spokojnie i 2-ka gaz, a tu zaś 0,3-0,4 bar. no i załamka. Więc laptop kabel i VAG (dzięki koledze AcidTT) sprawdzam i jest błąd 17956 - Boost Pressure Regulation Valve (n75) Open Circuit P1548 - 35 00. No i co tu zrobić, bo wg mnie było OK.
    Ale, że żonka ma Audi 1,8T 2001 (150KM) no to pomyślałem, jaki N75 siedzi w jej aucie. Maska w górę i widzę, że jest jeszcze fabrycznie zaciśnięty. Mój zawór ma nr 058906283"C" a u żony, ten sam nr ale z literą "F" . No to demontaż i montaż u mnie, no i próba. Od 2 dni jest nie źle, tzn. turbo pompuje za każdym razem, ale max do 0,7atm. i co zauważyłem, że turbo o około 500-600 obr. wstaje później tzn. 3200-3300 obr. jest 0,7bar. (wcześniej u mnie było 2700-2800 obr.) Zaś wsiadając do żony A3 zauważyłem, że dużo lepiej się zbiera jak wcześniej, zwłaszcza w dolnych partiach obrotów (nie ma wskaźnika doładowania). VAG w dłoń spr. A3 i zero błędów. Na razie tak zostanie, bo czekam, czy moje TT dostanie zaś muła tzn 0,3-0,4 bar.
    Jedno co zauważyłem, to że muszę zmienić przewód odpowietrzający ODMY nr 06A103221AA (na zgięciach są podcięcia i ślady oleju))

    I teraz pytania do Was Panowie,
    bo:
    - Szczelność sprawdzona jest OK
    - DV jest OK
    - VG jest OK
    - N75.... też był OK
    ale:
    1. Co jest powodem, że N75 z literką F włącza później doładowanie i nie daje do około 0,9-1,0 bar ? (tylko max 0,7 bar.)
    2. Co jest powodem, że mój N75 z literką C tak nie domaga, (a szybciej się turbo włączało)
    3. Dlaczego w A3 ( na moim N75 ) czuć przyrost mocy ?

    Chcę kupić zawór N75, tylko jaki, aby mieć te fabryczne 225KM ? Czy są jeszcze jakie zawory N75 z innymi literami ?

    Nigdy nie robiłem logów dynamicznych, choć mam sprzęt. (jestem już dziadkiem 2x, więc proszę o wyrozumiałość)
    Proszę o podanie linków lub kolegów,propozycje itd. co się zajmują tymi rzeczami.
    Mile widziane wszystkie podpowiedzi.
    No to, zaszalałem z pisownią.

    Czytałem również o MBC, ale nie bardzo mi się to podoba, tchniesz gaz a auto jak kangur.

    Dziękuję i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez gigo ; 27-07-2018 o 22:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •