Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: N75 APX Quattro

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,493

    N75 APX Quattro

    Witam Wszyskich.
    Wiem, że tematy zaworu N75 były poruszane na tym forum, ale nie zostało to dokładnie opisane, jakie były tego powody, czy przyczyny.

    A więc trochę się rozpiszę (proszę o wybaczenie), choć tego nie lubię, ale może przyda się dla potomnych.

    Od jakiegoś czasu moje TT 224KM Quattro zaczęło tracić na mocy, a mam między innymi wskaźniki (ciśnienia oleju, temperatury oleju, oraz doładowania) i jeżdżąc do pracy (jest chłodno) wskaźnik pokazuje mi 0,9 - 1,0 bar. czyli fabrycznie, auto rwie się do jazdy, choć nie zawsze, bo po przejechaniu około 10 km straciło moc. Wracając już z pracy (jest upał) pierwsze 5-10km jest ok, ale później turbina pompuje tylko 0,3-0,4 atm. Czasami pomagało zgaszenie silnika (również i rano) i odpalenie, ale też nie zawsze, a trwało to już jakiś czas. Mając teraz czas... (urlop) postanowiłem sprawdzić szczelność silnika w dolocie. Wkładka z wentylem + zaślepienie odmy i dmuchanie (max 1,2atm.) wszystko szczelne, tylko bulkotanie od strony bagnetu, co jest normalne. Sprawdziłem również sztangę VG (wastegate) dmuchając z odpiętego zaworu N75 1,0 atm. i wg pomocnego lusterka, rusza się z około 20mm i jest szczelna. Więc zawór N75 na stół, (dmuchając ustami) przelot tylko poprzeczny, tzn. dłuższy kruciec z poprzecznym (w dwie strony), a z przeciwnej strony jest szczelny,a więc pod akumulator i sprawdzam cewkę w nim - klika, a więc jest sprawny i montaż. No to demontaż zaworu DV i wciskam tłoczek w nim i zatykam palcem (mały otworek z góry) i puszczam po około 20 sec. działa (jest szczelny) tzn. tłoczek wrócił w początkowy stan. Poskręcałem wszystko do kupy, silnik rozgrzany i jazda. TT chodzi jak powinno, więc po przejechaniu około 5-6 km. zawracam (bez gaszenia silnika) wsteczny i 1-ka spokojnie i 2-ka gaz, a tu zaś 0,3-0,4 bar. no i załamka. Więc laptop kabel i VAG (dzięki koledze AcidTT) sprawdzam i jest błąd 17956 - Boost Pressure Regulation Valve (n75) Open Circuit P1548 - 35 00. No i co tu zrobić, bo wg mnie było OK.
    Ale, że żonka ma Audi 1,8T 2001 (150KM) no to pomyślałem, jaki N75 siedzi w jej aucie. Maska w górę i widzę, że jest jeszcze fabrycznie zaciśnięty. Mój zawór ma nr 058906283"C" a u żony, ten sam nr ale z literą "F" . No to demontaż i montaż u mnie, no i próba. Od 2 dni jest nie źle, tzn. turbo pompuje za każdym razem, ale max do 0,7atm. i co zauważyłem, że turbo o około 500-600 obr. wstaje później tzn. 3200-3300 obr. jest 0,7bar. (wcześniej u mnie było 2700-2800 obr.) Zaś wsiadając do żony A3 zauważyłem, że dużo lepiej się zbiera jak wcześniej, zwłaszcza w dolnych partiach obrotów (nie ma wskaźnika doładowania). VAG w dłoń spr. A3 i zero błędów. Na razie tak zostanie, bo czekam, czy moje TT dostanie zaś muła tzn 0,3-0,4 bar.
    Jedno co zauważyłem, to że muszę zmienić przewód odpowietrzający ODMY nr 06A103221AA (na zgięciach są podcięcia i ślady oleju))

    I teraz pytania do Was Panowie,
    bo:
    - Szczelność sprawdzona jest OK
    - DV jest OK
    - VG jest OK
    - N75.... też był OK
    ale:
    1. Co jest powodem, że N75 z literką F włącza później doładowanie i nie daje do około 0,9-1,0 bar ? (tylko max 0,7 bar.)
    2. Co jest powodem, że mój N75 z literką C tak nie domaga, (a szybciej się turbo włączało)
    3. Dlaczego w A3 ( na moim N75 ) czuć przyrost mocy ?

    Chcę kupić zawór N75, tylko jaki, aby mieć te fabryczne 225KM ? Czy są jeszcze jakie zawory N75 z innymi literami ?

    Nigdy nie robiłem logów dynamicznych, choć mam sprzęt. (jestem już dziadkiem 2x, więc proszę o wyrozumiałość)
    Proszę o podanie linków lub kolegów,propozycje itd. co się zajmują tymi rzeczami.
    Mile widziane wszystkie podpowiedzi.
    No to, zaszalałem z pisownią.

    Czytałem również o MBC, ale nie bardzo mi się to podoba, tchniesz gaz a auto jak kangur.

    Dziękuję i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez gigo ; 27-07-2018 o 22:00

  2. #2
    Awatar Klusek
    Dołączył
    Sep 2016
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    3xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    niebieski
    Posty
    179
    z tym MBC bym tak nie przesadzał...fakt...daje cały boost zamiast popuszczać jak n75, nie testowałem na seryjnej turbinie ale na mojej gt28 bardzo fajnie to działa zwłaszcza że to auto do zabawy, sprawdz jeszcze co się dzieje jesli wypniesz n75 z przewodu do WG, teoretycznie powinno wtedy ładować na maxa i bez ograniczeń wiec bardzo ostroznie i bez szalenstw

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,493
    Cytat Zamieszczone przez Klusek Zobacz posta
    z tym MBC bym tak nie przesadzał...fakt...daje cały boost zamiast popuszczać jak n75, nie testowałem na seryjnej turbinie ale na mojej gt28 bardzo fajnie to działa zwłaszcza że to auto do zabawy, sprawdz jeszcze co się dzieje jesli wypniesz n75 z przewodu do WG, teoretycznie powinno wtedy ładować na maxa i bez ograniczeń wiec bardzo ostroznie i bez szalenstw
    Witam,
    A więc tak, dziś przed próbą po trzech dniach jazdy (suma to około 50km) podłączyłem VAG i wyskoczył tylko błąd:
    16725 - Camshaft Position sensor (G40): Implausible i skasowałem go.

    Zrobiłem tak jak kolega " Klusek" napisał, wypiąłem wężyk z N75 (co idzie do WG) i turbo pompowało do 1,3 atm. (czuć było dużą moc) ale więcej nie cisnąłem, bo wiadomo, turbo może się rozlecieć. Ale zauważyłem również, że też później turbo wstawało (3x próby) może dlatego, że jest taki gorąc ?.
    Po powrocie VAG nic nie pokazał, podłączyłem z powrotem wężyk i próba i tak jak pisałem wcześniej, nadal pompuje tylko do 0,7-0,75atm. VAG żadnego błędu już nie pokazał.

    Nadal mam taki układ podciśnienia jak (jak z fabryki) z postu nr #314
    https://www.klubtt.pl/showthread.php...T-180KM/page21

    - Czy wyrzucenie go z APX, coś by zmieniło ?
    - Coś by pomogło podłączenie DV bezpośrednio do kolektora ssącego ?
    - Co mam dalej wykonać, aby przywrócić te 225KM ? .... MBC ? jak już to jaki (proszę o linka)
    - Może jakieś bloki przeskanować na postoju ? (jeśli tak, to jakie ?)


    Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.
    Ostatnio edytowane przez gigo ; 28-07-2018 o 19:30

  4. #4
    Awatar _kris
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    KlubTT.pl
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    MM
    Kolor
    brudny
    Posty
    4,359
    Spróbuj jednak zrobić logi dynamiczne. Poczytaj temat o robieniu logów, a w rzeczywistości nie jest to takie trudne, więc dasz sam radę.
    W poniedziałek mogę sprawdzić jaki mam nr n75, nowy kupowałem w listopadzie, stary był z F.
    Ewentualnie mogę podjechać w okolicę Żarów-Świdnica i możemy podmienić n75 dla testów ode mnie, tylko ciężko mi określić dzisiaj w który dzień znajdę czas i o której.
    __________________________
    Pozdrawiam

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,493
    Witam,

    Aby Cię nie aprobować, to do Żarów-Świdnicy nie mam aż tak daleko (około 75km), mogę zabrać laptopa (chyba bateria wytrzyma - nie mam ładowarki samochodowej) z VAG + kabel i przyjechać do Ciebie tzn. Żarów-Świdnica, będę jechał od strony Nowa Ruda - Jedlina Zdrój (mam rodzinę w Strzegomiu, także kierunek znam) chyba że będziesz gdzieś bliżej, to zrobilibyśmy te logi dynamiczne (w końcu zobaczę jak to się robi) wezmę walizkę z kluczami. Czy w tej sytuacji wrócić do swojego N75 ?, czy przyjechać na pożyczonym od żony N75, który chyba jest bardzie sprawniejszy - przynajmniej do tej pory nie zamula silnika ? (nie mam możliwości wzięcia dwóch N75 razem). Mam jeszcze przyszły tydzień wolny, więc proszę Cię, abyś wybrał dzień, godzinę, a ja dostosuję się do Twoich możliwości.
    Jeśli wyrażasz zgodę na moją propozycję, to na PW wymienimy się nr tel.

    Dzięki za pomoc i za zainteresowanie.

    P/S
    Gdyby nie doszło do spotkania, to nadal proszę forumowiczów o jakieś podpowiedzi, doradztwo itd.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez gigo ; 28-07-2018 o 19:12

  6. #6
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Może banalna sprawa ale proponowałbym Ci dokładne sprawdzenie w jakim stanie są przewody elektryczne dochodzące do wtyczki zaworu N75 jaki stan styków we wtyczce.

    ''17956 - Boost Pressure Regulation Valve (n75) Open Circuit P1548'', Taki błąd nie pojawia się bez powodu

    Poza tym maż też błąd 16725 więc ta sama procedura odnośnie czujnika położenia wałka...
    Nie wykluczone że ECU tnie doładowanie ''nie widząc gdzie jest'' wałek
    Możesz mieć jakieś luźne połączenie, które rozłącza się sporadycznie..

    Różnice w zachowaniu aut na innych zaworkach wynikają z innych wymiarów wewnętrznych i innego ''duty cycle'' zaworów. Jest to efekt tymczasowy i powinien się ''rozmyć'' po czasie w którym ECU się zaadoptuje.








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  7. #7

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,493
    Witam,

    Dziś był mały zlot TT w mojej mieścinie, bo przyjechały do mnie dwie TT kolega "Bastard71" oraz kolega "_kris". (dzięki chłopaki)

    TT - Bastard71 180KM sprawdzamy szczelność -wzdłuż pęknięty wąż pod kolektorem ssącym, który został wymieniony i próba - nie to auto.
    TT - _kris 240KM sprawdzamy szczelność - wzorcowo (brak ubytków)
    TT - moje, robimy logi, statyczne i dynamiczne (w końcu wiem jak się to wykonuję, zapisuje) - za co bardzo dziękuję.

    Dodam tylko, że sprawdzaliśmy moje auto na 3 zaworach N75.
    Jakie wyniki z logów? To już _kris wklei w odpowiednie miejsce do Waszej oceny panowie, o co już Was jako znawców proszę (padły nam dwa laptopy)

    Arttur,
    Dzięki za nakierowanie na ten błąd 16725 (to chyba czujnik G40), który się znajduje pod osłoną rozrządu (koło opisu silnika). (w wolnej chwili spr. jego połączenie)

    Pozdrawiam.

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -


    =========================

    Witam,

    Czujnik G40 został wymieniony - teraz już nie ma błędów, zawór N75 został wymieniony - też już nie ma błędów, a w zasadzie nie ma żadnych już błędów. Z odczytu logów (przez kolegów, inny wątek) został do wymiany przepływomierz (pokazywał 115-120g/s) a powinien około 180g/s. Zakup nowego przepływomierza 150 zł (no name), nie wniósł nic poprawnego, dlatego przestrzegam inne osoby, kupować tylko orginalny Bosch, jak ja to uczyniłem i czekam na paczkę.

    Dziękuję Wszystkim za interesowaniem moim problemem, który wniósł poprawę pracy silnika APX 224KM.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez gigo ; 15-08-2018 o 08:39

  8. #8

    Dołączył
    Aug 2018
    Płeć
    Skąd
    Diss
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    200
    Kolor
    Niebieski
    Posty
    1
    Witam wszystkich mam podobny problem jeśli chodzi o n75 czy mógłby ktoś z forumowiczów wytłumaczyć mi ktory przewód kolegą wypiął , który to jest od WG z góry dziękuję za pomoc

  9. #9

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,493
    Cytat Zamieszczone przez Szakal121 Zobacz posta
    Witam wszystkich mam podobny problem jeśli chodzi o n75 czy mógłby ktoś z forumowiczów wytłumaczyć mi ktory przewód kolegą wypiął , który to jest od WG z góry dziękuję za pomoc
    Witam,
    Przy zaworze N75 są trzy wyjścia, najdłuższy koniec jest wciśnięty w rurę ssącą, a na przeciwko jest od gruszki, ale zapraszam do przeczytania tego tematu, dużo się tam dowiesz. Napisz co dolega silnikowi i jakie są objawy.

    https://www.klubtt.pl/showthread.php...-oceny-MKI-APX

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez gigo ; 24-08-2018 o 03:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •