Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Czujniki

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2017
    Płeć
    Skąd
    Lubartów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    270
    Rocznik
    2002
    Kolor
    LY7J
    Posty
    180

    Czujniki

    Cześć, mam pytanie dotyczące czujników i sczytywania danych przez OBD. Nie podobają mi się żadne sposoby montowania wskaźników w tt i pomyślałem, że po lewej stronie zamontowałbym sobie po prostu telefon (aplikacja Torque na androida), który za pomocą bluetooth łączyłby się z ECU przez OBD. Czy dla BAM są jakieś czujniki, które trzeba zamontować, aby mieć pełen odczyt najważniejszych parametrów (jazda torowa)? Jak wygląda ciśnienie czy temperatura oleju? Jakiś czujnik ciśnienia jest, ale czy wystarcza?

  2. #2

    Dołączył
    Jul 2017
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrna
    Posty
    262
    nie masz w TT czujnika temperatury oleju. Przez OBDII odczytasz większość danych potrzebnych (do których masz dostęp z OBDII). Pamiętaj jednak o opóźnionym pokazywaniu (widoczne np przy dmuchaniu turbiny) i tym że aplikacja potrafi się wywalić, zaciąć, przestać działać.
    "A kiedyś to ja Wam wszystkim pokażę! ale na razie mi się nie chce." - Motto mojej teTTuni co imię jej brzmi Skarbek

  3. #3
    Awatar AcidTT
    Dołączył
    May 2015
    Płeć
    Skąd
    Ireland
    Pojemność
    1.8T
    KM
    Xxx
    Rocznik
    2001
    Kolor
    LZ5W
    Posty
    4,222
    Pieniadz nie zgodze sie z Toba w TT jest czujnik temperatury oleju. U siebie mam zamontowany LiquidGauge dedykowany dla TT mk1 (laczy sie przez obd) i taka informacja jest jak najbardziej wyswietlana i dziala prawidlowo. Czujnik temperatury i jakosci oleju jest w misce olejowej. Nie we wszystkich niestety jest czujnik temperatury spalin (EGT) i to jest cos co zdecydowanie by sie przydalo zwlaszcza w dlubnietych autach. Sorprop generalnie wszystko to co odczytasz vagiem bedziesz mial na telefonie jezeli bedzie to dobra aplikacja ktora sie w pelni komunikuje z ecu. Co do aplikacji nie poradze gdyz ja wole zegary w aucie

    Ps. Liquid gauge jest swietnym kompromisem ktory wyswietla tony informacji (takie „100” w 1) i pozwala na zrobienie podstawowych logow dynamicznych. Niestety nie jest o niego latwo..

    Tu masz opis podstawowych funkcji:

    https://www.youtube.com/watch?v=y3KC8jUIO68&t=615s

    A tu jak to wyglada w zabudowie dla TT mk1:

    https://www.youtube.com/watch?v=P0goQ2k8tVI
    Ostatnio edytowane przez AcidTT ; 19-06-2018 o 21:12

  4. #4

    Dołączył
    Apr 2017
    Płeć
    Skąd
    Lubartów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    270
    Rocznik
    2002
    Kolor
    LY7J
    Posty
    180
    Właśnie Torque w płatnej wersji może pokazywać praktycznie wszystko co można by było sobie wymyślić na różne sposoby, a ilość informacji ograniczona jest tylko do ilości dostępnych pikseli (ale zawsze są dostępne kolejne "pulpity" i można sobie przestawiać). Bardzo podobne to do możliwości Liquid gauge.
    Bardziej mnie interesowało czy trzeba jeszcze jakiś dodatkowy czujnik wrzucić, czy może jakiś wymienić, bo nie daje wystarczających informacji.

  5. #5
    Awatar AcidTT
    Dołączył
    May 2015
    Płeć
    Skąd
    Ireland
    Pojemność
    1.8T
    KM
    Xxx
    Rocznik
    2001
    Kolor
    LZ5W
    Posty
    4,222
    W takim razie musi bazowac na podstawowych czujnikach w aucie. Egt i wskazanie cisnienia oleju moze byc jedynym problemem. Egt da sie podlaczyc do ecu i miec to w apce ale cisnienie oleju juz nie koniecznie bo fabrycznie w TTmk1 czujnik cisnienia oleju jest tylko informacja o jego braku na szafie, a nie o faktycznym jego cisnieniu np 3,5bar. Takze ten ostatni moze byc dodany ale raczej w formie analogowego zegara na desce. No chyba ze sa magicy co potrafia to dodac do ecu jakos...
    Ostatnio edytowane przez AcidTT ; 19-06-2018 o 21:18

  6. #6
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Cytat Zamieszczone przez Sorprop Zobacz posta
    Właśnie Torque w płatnej wersji może pokazywać praktycznie wszystko co można by było sobie wymyślić na różne sposoby, a ilość informacji ograniczona jest tylko do ilości dostępnych pikseli (ale zawsze są dostępne kolejne "pulpity" i można sobie przestawiać). Bardzo podobne to do możliwości Liquid gauge.
    Bardziej mnie interesowało czy trzeba jeszcze jakiś dodatkowy czujnik wrzucić, czy może jakiś wymienić, bo nie daje wystarczających informacji.

    Nie zupełnie wszystko co można by sobie wyobrazić, bardziej wszystko co można odczytać z czujników dostępnych przez gniazdo OBD i dodatkowo są aplikacje które wykorzystują i obliczają dane z tych czujników podając dane które normalnie nie są dostępne jak np wykorzystywana w danym momencie moc , max moc , czasy przejazdów danych dystansów itd ..
    Tak jak kolega Acid TT wspomniał, przykładowo ciśnienie oleju... Nie ma w TT prawdziwego czujnika ciśnienia oleju tylko właśnie taki który informuje o osiągnięciu min wartości.
    Nawet jak byś chciał dokupić taki czujnik to gdzie go podłączysz ?

    Do zabawy na torze podstawowe wartości jakie trzeba by mieć to;
    - Doładowanie, ciśnienie i podciśnienie
    - Temperatura oleju
    - Ciśnienie oleju
    Dobrze by było mieć
    -AFR
    -EGT

    Z OBD wyciągniesz :

    -Doładowanie ale tylko ciśnienie. Nie będzie podciśnienia
    -Temp oleju
    -AFR , ale tylko w przypadku aut z sondą szerokopasmową. BAM się kwalifikuje.
    -EGT , też nie wszystkie TT mają . Bam BAM akurat ma.

    Reasumując, nie będziesz miał ciśnienia oleju a jest to bardzo potrzebna opcja na tor i nie będziesz miał podciśnienia bo seryjny MAP go ''nie widzi''. Moim zdaniem warto mieć na to podgląd choćby jako narzędzie do monitorowania prawidłowej pracy silnika.
    W starszych TT odpadnie jeszcze AFR i EGT bo z sądy wąskopasmowej to wróżenie z fusów a czujnika EGT nie ma..

    Żeby podłączyć dodatkowe czujniki w których nie ma w aucie potrzebna by była dodatkowa centralka do której byłyby podłączone i która komunikowała by się bezprzewodowo z telefonem czy tabletem.
    Nie słyszałem żeby takie coś oferowali, choć być może coś się zmieniło i ja o tym nie wiem. Jeśli tak to proszę o linka do tego patentu

    Moim skromnym zdaniem może ta aplikacja być przydatna i dać poza tym jeszcze dodatkowy ''fun'' ale osobiście nie zastąpiłbym tym moich zegarów
    Rozumiem jednak dlaczego dla wielu ludzi jest to atrakcyjna opcja ..





    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  7. #7

    Dołączył
    Apr 2017
    Płeć
    Skąd
    Lubartów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    270
    Rocznik
    2002
    Kolor
    LY7J
    Posty
    180
    Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
    Nie zupełnie wszystko co można by sobie wyobrazić, bardziej wszystko co można odczytać z czujników dostępnych przez gniazdo OBD
    To było tak trochę w domyśle, dlatego też pytałem się o czujniki. Czytałem wcześniej właśnie, że może być problem z jakimiś - zwłaszcza ciśnienie, AFR i EGT - dlatego pytam tutaj
    Rozumiem, że w łatwy sposób ciśnienia oleju nie da się dorobić. W takim razie na obecną chwilę będzie bez, potem się będzie kminić.


    Z ciekawości poszukałem czy nie ma czujnika ciśnienia na bluetooth i coś w google wyskoczyło:
    https://automatykab2b.pl/produkty/po...z-bluetooth-40

    Czy da się to zastosować do samochodu i potem jeszcze odczytać na telefonie? Nie mam pojęcia, nie znam się. I pozostaje jeszcze temperatura pracy max +85oC, co może być za mało. Próbował nie będę, bo najtańszy taki czujnik kosztuje ~670-700zł, a na obecną chwilę nie stać mnie na takie eksperymenty
    Ostatnio edytowane przez Sorprop ; 20-06-2018 o 08:12

  8. #8
    Awatar BelfegorTT
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    XxxxX
    Pojemność
    2.0T
    KM
    410
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebro
    Posty
    787
    Ja postawiłem na coś takiego https://mtuning.pl/ZEGAR-DEPO-WA-60m...Oil-Temp,p,471

    Do tego z apki ustawiasz EGT i AFR i masz wszystko

  9. #9

    Dołączył
    Jul 2017
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrna
    Posty
    262
    Cytat Zamieszczone przez AcidTT Zobacz posta
    Pieniadz nie zgodze sie z Toba w TT jest czujnik temperatury oleju.
    W takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd i bardzo się cieszę że to napisałeś. Czyli problem jest w aplikacji (mam Torque Lite) która wyświetla ograniczone rzeczy, a może po zakupieniu aplikacji będę mógł wyświetlić temperaturę oleju
    "A kiedyś to ja Wam wszystkim pokażę! ale na razie mi się nie chce." - Motto mojej teTTuni co imię jej brzmi Skarbek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •