Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 16 do 25 z 25

Wątek: Problem z zasilaniem sprzęgła klimatyzacji.

  1. #16
    Awatar zuber1906
    Dołączył
    Oct 2014
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    czarny
    Posty
    44
    A coś więcej na temat tego sterownika? Gdzie on jest, jak wygląda itp? Oczywiście chcę zaznaczyć, że główny wentylator na chłodnicy działa poprawnie. Oczywiście obydwa nie włączają się zaraz po włączeniu klimy na pierwszym biegu tak jak powinny, ale gdy normalnie jadę i płyn przekroczy temperaturę tych 90 kilku stopni to główny wentylator się uruchamia.

  2. #17

    Dołączył
    Dec 2010
    Płeć
    Skąd
    Tuchola
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    266
    Sterownik jest pod podstawą akumulatora. http://skarzysko-kamienna.lento.pl/a...w,3741708.html
    Odpowiada on za załączenie klimy przechodzi przez niego napięcie częsta przypadłość nie działających klim w golfach a3 itp jeśli jest uszkodzony .Można go otworzych i posprawdzać czy nie ma zimnych lutów i czy przekaźniki w nim są sprawne.
    Ostatnio edytowane przez RoGaS ; 07-08-2016 o 11:30

  3. #18
    Awatar zuber1906
    Dołączył
    Oct 2014
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    czarny
    Posty
    44
    Czyli to tego sterownika wpięte są wtyczki bezpośrednio z wentylatorów tak? Mało prawdopodobne aby on padł bo jednak wentylator główny zachowuje się normalnie no ale tą ewentualność też sprawdzę.

  4. #19

    Dołączył
    Dec 2010
    Płeć
    Skąd
    Tuchola
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    266
    Nie czytałem całego tematu ale napiszę jaki objaw uszkodzonego sterownika następuje.Po włączenie klimatyzacji wentylatory 2 się kręcą obroty się podnoszą lecz jest brak napięcia na cewkę.spróbuj zmostkować jeszcze 2 piny we wtyczce od czujnika ciśnienia, wymusi to załączenie wentylatorów i podania napięcia na klimę.Zasilanie na wtyczce powinno być stałe koło 9v po załączenie 12

  5. #20
    Awatar zuber1906
    Dołączył
    Oct 2014
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    czarny
    Posty
    44
    Z tego co piszesz to jeśli ten sterownik jest uszkodzony to wentylatory się kręcą lecz cewka nie dostaje napięcia. U mnie wentylatory stoją po włączeniu klimy. Działa tylko główny po nagrzaniu silnika. Tak czy owak najpierw sprawdzę wentylator i czujnik ciśnienia a jeśli to wykluczę to zajmę się innymi podejrzanymi.

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Byłem u kuzyna i zrobiliśmy test układu klimatyzacji. Niestety wentylator nie ruszył, ale wyskoczył błąd czujnika ciśnienia. Przypadkowo kuzyn miał takowy czujnik i postanowiliśmy go podmienić. Po odkręceniu starego czujnika naszym oczom ukazał się wentylek. Z ciekawości postanowiliśmy go nacisnąć aby sprawdzić czy w układzie jest czynnik. Niestety okazało się że układ jest pusty! Po naciśnięciu wentylka uszło tylko trochę powietrza z bardzo małym ciśnieniem.

    No i teraz kilka pytań:

    Czy jeżeli sprężarka mi nie działa i nie ma jak dobijać ciśnienia w układzie to po odkręceniu tego czujnika i naciśnięciu wentylka w ogóle powinno być jakieś ciśnienie? Chodzi mi o ten czujnik obok zbiorniczka płynu chłodniczego.

    Czy mimo ewentualnego braku czynnika wentylator podczas testu powinien się uruchomić?

    Czy możliwa jest po prostu nieszczelność w układzie i czynnik mi uszedł i to cała przyczyna usterki?

    Pozdrawiam.

  6. #21

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,494
    Witam.
    Jeśli ciśnienie jest za małe lub go brak, to kompresor klimatyzacji się nie włączy.
    Jeśli nie ma czynnika, to i tak wentylator się włączy a nawet dwa wentylatory, bo one także chłodzą chłodnicę, w której znajduje się płyn chłodzący silnik.
    Podjedź do gościa, który nabija klimy, sprawdzi szczelność azotem, jeśli szczelne, to nabije i klima będzie chłodzić.
    Pozdrawiam.

  7. #22
    Awatar zuber1906
    Dołączył
    Oct 2014
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    czarny
    Posty
    44
    Wentylatory nie chłodzą silnika gdy ten jest zimny . Gdy jest ciepły i temperatura osiągnie jakiś tam wymagany poziom to chłodzi tylko większy wentylator. U mnie czynnika nie ma a wentylatory po włączeniu klimy stoją a od razu powinny obydwa chłodzić na pierwszym biegu więc twoja teoria jest chyba błędna. Może w innych markach tak jest jak piszesz ale w TT nie.

  8. #23
    Awatar dawid94
    Dołączył
    Mar 2016
    Płeć
    Skąd
    Ahlen (D)
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Zielony
    Posty
    66
    Niemasz czynika wiec kompresor sie nie zalaczy bo mogl by sie zatrzec. Tak jak kolega mowi, sprawdzic szczelnosc wymienic nieszczelna uszczelke lub czesc mechaniczna ( bo calkowity brak czynika to oznaka nieszczelnosci). Wentylator klimy teraz Ci sie nie zalaczy stwrownik nie doataje sygnalu od czujnikow cisniennia. Sproboje wytlumaczyc. Naciskasz guzik klimatyzacji kompresor sie zalacza, wytwarza wysokie cisnienie i gdy czujnik wysokiego cisnienia odczyta te wysokie cisnienie to daje sygnal do sterownika zeby uruchomic wentylator ( ciecz sprezana jest ciepla) zeby schlodzic czynik. Tak ten caly uklad dziala. Te czujniki cisnienia sa tez odpoqiedzialne za to ze jak niemasz wystarczajaco czynika w ukladzie to daja syglan do sterownika zeby nie urochamial kompresora bo grozi to zatarciu. Co do tego vintila pod czujnikiem to jesli go nacisniesz to musi bys wysokie cisnienie. Znajdz nieszczelnosc, napraw, napelnij uklad i wtedy bedzie wszystko chodzic. Jesli nie to i tak wtedy mozesz wszystko do porzadku zdiagnozowac (kompresor czujniki itp) i jeszcze raz powtarzam ze wentylatory nie maja nic do tego jak zalaczasz klime, musi sie zalaczyc ale po czasnie sie wylaczy bo sterownik bedzie chcia schlodzic ten czynik a ciesnienie dalej bedzie wzrastac wiec wylaczy kompresor. Wiedz wentylatory bym narazie calkiem zapomnial. Mam nadzieje ze zrozumisz to co chce przekazac . Ps. Co do twojego pytania. Jesli masz uszkodzony kompresor ale system ma czynik tyle ile powinnirn miec to po nacisnienciu tego zaworku musi ujsc, cisnienie w systemie przy spoczynku sie wyrownuje na obu stronach ( wysokie niskie) i wynosi okolo 5 bar.
    Ostatnio edytowane przez dawid94 ; 11-08-2016 o 22:35

  9. #24
    Awatar zuber1906
    Dołączył
    Oct 2014
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2002
    Kolor
    czarny
    Posty
    44
    Witam. Długo nie zdawałem relacji podczas rozwiązywania moich problemów z klimatyzacja .Otóż byłem dziś u gościa który zajmuje się naprawami klimy i sprawa ma się tak:

    Najpierw wpuścił 15 barów azotu w układ i i nic niepokojącego nie stwierdził. Popsikał pianą po wszelkich zaworkach i czujnikach i wszystko było ok, na żadnym nie pojawiały się bąbelki.
    Następnie wpuścił w układ mieszaninę azotu z wodorem, odczekał z 5 minut i przyniósł czujnik wykrywania wodoru. przykładał sondę tego ustrojstwa dosłownie wszędzie pod maska i wszystko było ok. Nigdzie ani widu ani słychu nieszczelności. Potem przypomniał sobie że miał kiedyś w starej A8 podobna sytuacje i włożył sondę czujnika do nawiewów w kokpicie. No i bingo. Gaz ulotnił się do wnętrza samochodu. Stwierdził że uszkodzeniu musiał ulec parownik klimy. I aby go wymienić to prawdopodobnie trzeba będzie wyjąć całą deskę rozdzielczą bo prawdopodobnie znajduje się on w okolicach schowka lub gdzieś na środku.

    Stąd moje pytanie. Czy miał ktoś kiedyś do czynienia z parownikiem klimy? Gdzie dokładnie się on znajduje i jak się do niego dostać?

  10. #25
    Awatar delleto
    Dołączył
    Mar 2016
    Płeć
    Skąd
    Gliwice
    Pojemność
    brak
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Denim Z5W
    Posty
    473
    Hej.
    Próbuje zdiagnozować klimatyzację. Na początek wziąłem żarówkę i spróbowałem podłączyć ją do pinów ze sprężarki - są tylko dwa. Żarówka nie świeci po zapłonie i nie świeci się z włączonym silnikiem. I tak wymieniłem czujnik ciśnienia klimatyzacji (http://image.ceneo.pl/data/products/...-98.jpg?=2f9c5) na nowy, dalej brak załączenia elektromagnesu, brak oznak dojścia prądu do sprężarki. Nie mam przy sobie miernika napięcia ale myślę że to powinno chodzić na 12v także nawet by się żarzyła jak by było mniejsze napięcie.
    Pytania:
    1. Mam uwalony fis - pokazuje co chce np. teraz mam (minus)-24 stopnie - czy to może być przyczyną że komp myśli iż jest za zimno i w ogóle nie podaję prądu na sprężarkę?!
    2. Czy czujnik temperatury zew. ew pomoże jak wymienię na inny aby temperaturę pokazywał normalną?
    3. Odkręciłem aku - a tam pod nim nic nie ma - żadnego sterownika - mam 180Q - 2000 rok.
    4. VAG nie komunikuję się klimatyzacją - nie widzi jej - wina: sterownik czy moduł komfortu?
    4. Bezpieczniki są całe przy kierownicy
    5. Czynnik załadowany na maksa.
    6. Jak będę musiał ściągnąć sprężarkę - to olej czy czynnik wycieknie ? Czy pod ciśnieniem? Czy bać się wybuchu

    Pomóżcie bo ciepełko się robi.

    Właśnie sprawdziłem ROGAS co poradziłeś
    Zwieram piny w kostce od czujnika ciśnienia i faktycznie jest podawane napięcie na sprężarkę oraz wentylatory. Słychać że przełącza się coś i zaskakują wenty. Co ew. dalej. Zdejmować te cewki czy co to tam jest przy chłodnicy?

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Klimatyzacja działa !!! Sterownik znalazłem, jest faktycznie pod podstawą aku - jak by pod lewym bokiem podłużnicy. Odkręciłem - jak zwykle element nie rozbieralny z zalaną uszczelką ale ja to mam takie auto że ktoś go już rozbierał. Fajny układ scalony z 3 cewkami plus "takie coś z takim czymś" - czyli czarna magia. No nic złożyłem i przykręciłem. Niżej zauważyłem iż ktoś zaizolował te czerwone przewody od wentylatorów. Więc ściągnąłem taśmę i ukazał się lut na jednym z nich. Posmarowałem go smarem miedzianym, zaizolowałem na nowo, w peszel włożyłem i znowu zwarłem przewody na czujniku ciśnienia i dalej elektromagnes się nie włącza. Ostatni etap to czujnik temp zewnętrznej. Pokazywał cuda, więc go odłączyłem na kostce z boku chłodnicy. Zworka w kostkę czujnika ciśnienia i ----EUREKA!!! Klima działa, elektromagnes się załącza, całość pięknie chłodzi. Szukałem takowego czujnika temp. zewnętrznej ale nie mogę znaleźć, w IC też nie ma, być może występuję w tylko w ori lub przypasuję też z innego Audi bo po nr : 4A0 820 535A - google wyszukuję A8 D2, A6 C5 i inne jakieś bzdety. Poszukam go później na razie wisi odłączony. Obstawiam zimny lut na tym co ktoś wcześniej lutował lub ten czujnik temp. zewn. Na razie działa.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-04-2014, 14:43
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-07-2013, 20:32
  3. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-05-2013, 10:10
  4. Odpowietrzanie sprzegła
    Przez blein w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-08-2012, 03:55
  5. Problem zapowietrzenie skrzyni biegów/ sprzegła
    Przez Grzesiek G w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 06:37

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •