Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 44

Wątek: Trakcja w Quattro - spostrzeżenia

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2015
    Płeć
    Skąd
    Gdynia
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Czarny DSG
    Posty
    63

    Trakcja w Quattro - spostrzeżenia

    Witajcie,

    Po pół roku jazdy moim TT chciałem się z Wami podzielić moim spostrzeżeniami. Jest to moje pierwsze quattro.
    Pierwsze wrażenie jest takie, że spodziewałem się bardziej neutralnego zachowania. W sytuacji gdy np. pokonuję bardzo ostry łuk z prędkością ~50 km/h i gwałtownie dodam gazu wtedy auto zachowuje się jak nadsterowna tylnionapędówka. Po prostu tył próbuje uciec na zewnątrz. Domyślam się, że wynika to z tego, że normalnie ciągnie przód a po dodaniu gazu dołącza się gwałtownie tył i jego lekki poślizg powoduje uciekanie na zewnątrz.

    Innym razem gdy pozwoliłem sobie na małą próbę sił z drugim autem na dwupasmówce, która u nas ma bardzo kręty fragment (obowiązuje na nim ograniczenie) przy mokrej nawierzchni to próbę wygrałem, ale przy wyjściu z drugiego zakrętu (wchodząc w kolejny) przy dość dużej prędkości wyraźnie zaczął mi uciekać tył. Dwie spokojne kontry kierownicą i auto odzyskało stabilny tor, ale zrobiło mi się gorąco.

    Czy Wasze spostrzeżenia też są takie, że w TT quattro przy przyśpieszaniu to tył ucieka jako pierwszy? Trochę jakby się jeździło autem tylnionapędowym.

  2. #2
    Awatar Malisz
    Dołączył
    Dec 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    350
    Rocznik
    2014
    Kolor
    czarny
    Posty
    1,121
    Mam mk1 wiec moje spostrzeżenia będą na pewno inne, ale jedyna nadsterowność jaką zaobserwowałem to ta po gwałtownym odjeciu gazu w srodku zakrętu. Przy dodawaniu gazu albo jedzie neutralnie albo wyjeżdża przodem

  3. #3

    Dołączył
    Jan 2014
    Płeć
    Skąd
    Łomża
    Pojemność
    brak
    KM
    204
    Rocznik
    2018
    Kolor
    Volvo XC60
    Posty
    1,052
    Ciekawy temat. Nie odczuwam by przy gwałtownym dodaniu gazu auto uciekało "tyłem". Jeżdżę już TT z Q 3-ci rok i nie mogę mu nic zarzucić. Powiem inaczej - do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja i szuka trochę dziury w całym . Ja najczęściej z zalet Q korzystam zimą. Często latam wtedy lasem po ośnieżonej ale asfaltowej drodze. Prowadzenie wymaga uwagi ale prowadzi się świetnie a rozsądna zabawa na ośnieżonej drodze daje poczucie kontroli nad autem - auto nie ucieka. Czasem jadąc do pracy siłuję się z jedynym na drodze zakrętem. Jest dosyć ostry ale dobrze wyprofilowany do tego daje świetna widoczność i nie ma drzew Cisnę go na różne sposoby i prędkości - auto jedzie jak po szynach. Nie wiem jak reszta. Uważam, że napędu idealnego nie ma ale do Q uwag nie mam.
    Nie jestem zupą pomidową żeby mnie wszyscy lubili

  4. #4

    Dołączył
    Jan 2015
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    20
    Biorąc pod uwagę, że napęd na tył dołącza się w przypadku utraty trakcji przez przód, na moją logikę jeśli czujesz że samochód staje się tylnonapędowcem oznacza, że przód stracił trakcję, tył się załączył i nadrabia za przód.
    W tym przypadku z ciekawości zapytam jakie masz opony, ile bieżnika i jaka data produkcji?

  5. #5
    Awatar streetrace
    Dołączył
    Jun 2015
    Płeć
    Skąd
    Radom
    Pojemność
    2.0T
    KM
    272
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Phantom
    Posty
    548
    Nie wiem jak jest do końca w "zwykłej" TT, w TTS jest haldex 4 generacji, który w skrajnych przypadkach zrobi rozkład napędu 10:90.

    Co do mojego doświadczenia - w S4 B6 miałem quattro na torsenie 60:40, który miał EDL (Electronic Differential Lock).
    Auto było w pierwszej "fazie" poślizgu widocznie podsterowne, dopiero po mocnym dodaniu gazu stawało się nadsterowne - czuć było, że auto jest ciężkie.
    By ją (S4) wprowadzić w nadsterowność na suchej nawierzchni - trzeba było się sporo "napocić" - było to do zrobienia, ale na dużym rondzie przy dość sporej prędkości, generalnie nic przyjemnego w porównaniu do RWD.
    Jeśli chodzi o TTS - auto jest małe, a z tego co pamiętam jest tylko 1,5cm węższe od Audi A6 C6, więc rozstaw kół też jest dość szeroki.
    Wyraźnie dla mnie auto jest bardziej nadsterowne, niż podsterowne. Na śniegu w porównaniu do S4 czy A6, to inna bajka - nie trzeba jej specjalnie "kopać" gazem, by zrozumiała, że teraz właśnie pragniesz nadsterowności - ona to wie i sama się z tego cieszy.
    Ogólnie uważam, że w porównaniu do moich byłych ciężkich torsenów TTS odkleja się łatwiej od nich na każdej nawierzchni, co sprawia mi mega frajdę.
    Ostatnio edytowane przez streetrace ; 01-04-2016 o 13:00
    Audi TTS.
    The Everyday Sportscar.

  6. #6
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    TT nigdy nie zrobi 10,-90 no chyba że wyjdzie wersja z wydłużonym silnikiem. U mnie w trybie S odczuwam dołączenie tylnego napędu prawie za każdym razem, ale to skutek większej mocy, w seryjnym silniku przy dobrych oponach niezauważalne się to odbywa, na starych gumach i sliskich rondach czasem dupka potrafiło zarzucić
    Znowu TT znowu Cabriolet

  7. #7
    Awatar streetrace
    Dołączył
    Jun 2015
    Płeć
    Skąd
    Radom
    Pojemność
    2.0T
    KM
    272
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Phantom
    Posty
    548
    Żuku - polecam artykuł
    Haldex 4 generacji
    Koła osi przedniej kręcą się z tą samą prędkością, ale moment idzie nawet 100% na tył ( w przypadku, gdy koła przednie stoją na lodzie, a tylne na suchym).

    TT 3.2 ma chyba HDX 2 gen. i tam nie ma pompy
    Ostatnio edytowane przez streetrace ; 01-04-2016 o 14:03
    Audi TTS.
    The Everyday Sportscar.

  8. #8
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    No to wytłumacz mi jak w TT chcesz rozpiąć przedni napęd zatrudniając tylny, rozumiem że w mechanizmie rożnicowym jest sprzęgło, Absurd.
    Ps. nie pamiętam abyśmy wódkę brudzia pili, abyś zwracał się do mnie w ten sposób.
    Ostatnio edytowane przez ZUCZEK ; 01-04-2016 o 15:46
    Znowu TT znowu Cabriolet

  9. #9

    Dołączył
    Oct 2015
    Płeć
    Skąd
    Gdynia
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Czarny DSG
    Posty
    63
    Dzięki za wasze wypowiedzi. Ja mam Haldex 4 gen. na pewno ponieważ tydzień temu w serwisie wymieniałem olej i filtr w Haldexie i do takiego zamawiali mi części. Jeszcze tydzień wcześniej jak przyjechałem się umówić to sprawdzali i po VIN'ie i organoleptycznie jaki jest typ ponieważ gdy po VIN'ie stwierdzili, że gen. 4 to okazałem duże zdziwienie, że raczej powinien być w tym roczniku gen. 2. Jednak finalnie okazało się, że jest gen.4.

    Cytat Zamieszczone przez Malisz Zobacz posta
    Mam mk1 wiec moje spostrzeżenia będą na pewno inne, ale jedyna nadsterowność jaką zaobserwowałem to ta po gwałtownym odjeciu gazu w srodku zakrętu.
    To chyba zgadza się także z moją obserwacją. To zdarzenie na dwupasmówce które opisałem miało właśnie taki przebieg: gwałtownie odjąłem gazu widząc, że trochę przesadziłem z prędkością i wtedy tył zaczął uciekać.

  10. #10
    Awatar streetrace
    Dołączył
    Jun 2015
    Płeć
    Skąd
    Radom
    Pojemność
    2.0T
    KM
    272
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Phantom
    Posty
    548
    Cytat Zamieszczone przez ZUCZEK Zobacz posta
    No to wytłumacz mi jak w TT chcesz rozpiąć przedni napęd zatrudniając tylny, rozumiem że w mechanizmie rożnicowym jest sprzęgło, Absurd.
    Ps. nie pamiętam abyśmy wódkę brudzia pili, abyś zwracał się do mnie w ten sposób.


    Yyyyy.... no to mnie Pan zaszokował... nawet nie wiem jak Pan ma na imię, wiec zwracam się do Pana po nicku.
    Myślałem, że na forach wszyscy jesteśmy kolegami, ale skoro to forum ma inne prawa - okey. Od dzisiaj będę się zwracał do Pana - Panie Zuczek - przepraszam mój błąd.

    Co do haldexu - napisałem Panu, co zrozumiałem, że moment jest dynamiczny i wg. tych informacji może przenieść tyle momentu na tylną oś. Nie opieram się na wiedzy tylko tego artykułu, może Pan ma inne informacje o haldexie 4generacji niż ja - chętnie poczytam.
    Obrót kół jest 50/50, natomiast moment jest przekazywany prawie w całości na tą oś, która go potrzebuje (w zależności od sytuacji).
    Forum to dyskusja, chyba że w tej kwestii też tu są inne prawa.

    Tu ma Pan jeszcze link do forum tt uk, gdzie użytkownik cytuje jego rozmowę z centralą Audi odnosnie haldexu 4 gen w tts.
    Topic TT UK Forum
    Ostatnio edytowane przez streetrace ; 01-04-2016 o 16:17
    Audi TTS.
    The Everyday Sportscar.

  11. #11
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Ze skrajności w skrajność wpadłeś kolego, wystarczy zwracać się po Nicku, a w nim jestem jako ŻUCZEK, nie ZUK, czy ZUKU, więc szanujmy się nie przekręcając nazw i to tyczy się wszystkich forumowiczów, nie tylko Ciebie i dalej jesteśmy kolegami, kolego STREETRACE.

    Odnośnie tematu, dalej nie rozumiem jak w aucie typu TT jakikolwiek haldex ma dać 100% napędu na tył i zwiększyć moment obrotowy na tylną oś, wtedy kiedy przednia wpada w poślizg pamiętaj że maksymalnie rozkład w naszych autach nie ważne czy to S czy RS może wynieść 50;50.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  12. #12
    Awatar streetrace
    Dołączył
    Jun 2015
    Płeć
    Skąd
    Radom
    Pojemność
    2.0T
    KM
    272
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Phantom
    Posty
    548
    Cytat Zamieszczone przez ZUCZEK Zobacz posta
    Ze skrajności w skrajność wpadłeś kolego, wystarczy zwracać się po Nicku, a w nim jestem jako ŻUCZEK, nie ZUK, czy ZUKU, więc szanujmy się nie przekręcając nazw i to tyczy się wszystkich forumowiczów, nie tylko Ciebie i dalej jesteśmy kolegami, kolego STREETRACE.

    Odnośnie tematu, dalej nie rozumiem jak w aucie typu TT jakikolwiek haldex ma dać 100% napędu na tył i zwiększyć moment obrotowy na tylną oś, wtedy kiedy przednia wpada w poślizg pamiętaj że maksymalnie rozkład w naszych autach nie ważne czy to S czy RS może wynieść 50;50.
    Co do odmian nicków... myślałem, że właśnie po wódce można do Ciebie mówić "Żuczku", a przed "Żuku", bo swoją drogą ja bym się delikatnie mówiąc zdenerwował, gdybyś przed wódką powiedział do mnie "Michałek" zamiast "Michał".
    No ale Twoja fanaberia - Ty rządzisz (co nie zmienia faktu, że dalej nie wierzę w to, co czytam)

    Co do haldexa... napisałem, co przeczytałem.
    Tu masz jeszcze film o haldexie V gen - FILM Haldex V gen
    Audi TTS.
    The Everyday Sportscar.

  13. #13
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    W 3.2 jest chyba pompa w haldex'ie, bo takową niedawno wymieniałem na nową.
    AUDI nie przestaje się kochać.

  14. #14
    Awatar KrzysiuProgramista
    Dołączył
    Jun 2015
    Płeć
    Skąd
    Zgierz
    Pojemność
    2.0T
    KM
    292
    Rocznik
    2016
    Kolor
    srebrny
    Posty
    1,342
    Znalazłem w internecie maila prosto z Ingolstadt, gdzieś ktoś się pytał bezpośrednio Audi, jak to jest z tym haldexem:

    Oto treść:
    Sehr geehrter Herr xxx,

    vielen Dank fuer Ihre E-Mail.

    Es ist schoen zu lesen, dass Sie sich sehr auf die Abholung Ihres Audi TTS Roadster in Ingolstadt sehr freuen.

    Gerne gehen wir in diesem Zusammenhang auch auf Ihre Anfrage ein:

    Der speziell an den Audi TTS angepasste Allradantrieb quattro zeichnet sich durch eine noch kuerzere Reaktionszeit beim Verteilen der Antriebskraefte auf Vorder- und Hinterachse aus. Die Kraftverteilung betraegt bei normalen Umweltbedingungen - auf trockener Strasse - 40 % vorne und 60 % hinten.

    Wenn noetig, kann die Antriebsleistung stufenlos bis zu 100 % auf die vordere oder hintere Achse verteilt werden. Das bedeutet eine weitere Verbesserung fuer Traktion und Fahrdynamik. Aktuell wird beim Audi TTS die Haldex Kupplung der 4. Generation verbaut.

    Wir hoffen, dass wir Ihre Fragen mit unseren Ausfuehrungen beantworten konnten, und wuenschen Ihnen schon heute einen wunderschoenen und ereignisreichen Tag in Ingolstadt. Gerne sind wir auch weiterhin Ihr Ansprechpartner.

    Freundliche Gruesse aus Ingolstadt

    i. V. Sandra Neumann i. V. Kathrin Fischer

    AUDI AG
    85045 Ingolstadt
    Tel. +49 (0) 800 2834 7378423
    Fax. +49 (0) 800 329 26 2834
    kundenbetreuung@audi.de
    http://www.audi.com
    Zaznaczam, że mail dotyczy TTSa.
    Z maila wynika, że w normalnych warunkach napęd jest przenoszony w proporcjach: 40/60. Natomiast w ekstremalnych sytuacjach, napęd potrafi przenieść do 100% na daną oś. No i w TTSie zamontowany jest haldex 4tej generacji. Nie wiem tylko, czy w TTSie były jakieś modyfikacje poczynione w stosunku do "normalnych" wersji

  15. #15
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Owszem 40 na tył 60 na przód 100% to może mieć na koło każdy kto zna zasadę działania haldex to potwierdzi, rozmowa typu ktoś gdzieś coś wyczytał nie siedząc pod autem, wydaje mi się mało profesjonalna.

    Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka
    Znowu TT znowu Cabriolet

Podobne wątki

  1. Audi Q7 4.2 quattro vs. TT 1.8T quattro
    Przez przemeks w dziale Kill on street
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-01-2016, 19:52
  2. Słabsza trakcja prawego koła
    Przez humidorek w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 11-02-2015, 16:16
  3. Audi TT 225KM Quattro 2000 VS Audi RS3 340KM Quattro 2011
    Przez TTyoung w dziale Testy i porównania
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-10-2012, 23:37
  4. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-08-2012, 16:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •