Napisałeś dokładnie to samo co ja Ostatnie zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym dot. dopuszczenia do ruchu były w tym samym czasie aktualizowane co wprowadzenie zabierania prawa jazdy za >50km/h w zabudowanym - maj 2015?

Nie było to wg mnie nad interpretowanie bo od dawna wiadomo, że "30% od pełnej przejrzystości" to max a jedyne co tutaj można przyjąć za nadgorliwość to to, że nie dali zamówić własnej lawety tylko od razu zadzwonili po holownik (który w Wawie kosztuje 430pln na dzień dobry) i samochód odstawiono na parking (30pln). Do tego mandat (nie wiem ile za to dają) i 100pln za powtórny przegląd na Stacji Kontroli. Suma robi się nie warta świeczki.

Jak zawsze kwestia tego na jakiego policjanta trafisz. Jak miałem Mini Classic to zatrzymywali co chwile. Jak miałem Lotusa to zatrzymywali co chwile. W EVO/TT ani razu.


Cytaj ze strony Team Total:
Niezmiernie ważne w perspektywie oklejania szyb folią są przepisy, które dosyć jasno wyrażają się w tej kwestii. Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, każdy pojazd uczestniczący w ruchu publicznym powinien charakteryzować się taką konstrukcją, aby korzystanie z niego było całkowicie bezpieczne nie tylko dla prowadzącego i pasażerów, lecz także pozostałych osób przebywających w pobliżu. Nie może zatem tworzyć potencjalnego zagrożenia.

Co więcej, w § 8.4 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 r., poruszono zagadnienia związane z zakresu wyposażenia pojazdu. Jasno tu stwierdzono, iż przednia szyba oraz boczne szyby kierowcy i pasażera powinny gwarantować pełną widoczność pozbawioną jakichkolwiek zniekształceń itp.

Choć w tym miejscu nie wspomniano np. o tylnych szybach bocznych, prawo to tak naprawdę obowiązuje także i te szyby. Bierze się to z faktu, iż zagadnienia dotyczące szyb pojazdu umieszczono w kilku różnych artykułach, zatem wszelkie kwestie z nimi związane należy rozpatrywać całościowo. A skoro w ustawie wyraźnie określono, że pojazd musi być w pełni bezpieczny, przez domniemanie (są to pojęcia tzw. nieostre, dają zatem pole do interpretacji) można twierdzić, iż one także muszą spełniać prawne wymagania.

Wniosek zatem jest taki, że policja może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny nawet w przypadku przyciemnienia tylnej szyby bocznej. Aby go odzyskać, pojazd musi powtórnie i pozytywnie przejść przegląd techniczny.