Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Zamarzające paliwo - czy to możliwe?

  1. #1
    Awatar Olaf
    Dołączył
    Jul 2013
    Płeć
    Skąd
    Lublin
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    pomarańcz
    Posty
    4

    Zamarzające paliwo - czy to możliwe?

    Witam, mam taki temat który mnie nurtuje od pewnego czasu. Czy to co piszą tutaj http://www.terminalczesci.pl/zamarza...w-samochodzie/ że paliwo poniżej -20 stopni Celsjusza może w baku zamarznąć? Swego czasu na stacji paliw widziałem karteczkę na dystrybutorze "Diesel nawet do -24*C" więc coś w tym musi być chyba... tak sobie teraz myślę, że moje auto stoi cały czas na parkingu jak by przywaliło porządnym mrozem to mogłoby być ciekawie, ale to chyba musi być jakieś marnej jakości paliwo hmm?

  2. #2

    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    1,657
    Wydaje mi się, że sprawa dotyczy bardziej diesla, niż benzyny (przynajmniej w naszych minusowych temperaturach - czyli coś do - 20 stopni). Ropa jest bardziej wrażliwa na niskie temperatury niż Pb. Takim miejscem narażonym na zamarzanie paliwa jest np filtr paliwa. Robi się tam kaszka.

    Osobiście w naszych warunkach nie widziałam paliwa zamarzniętego w baku. W naszych warunkach wystarczy w zimie (jak autko stoi pod chmurką), nie zostawiać go na pustym baku, tym bardziej na paliwie lanym na przykład latem. I często zalewać mu na nowo.

  3. #3
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    Nie zaszkodzi, a wręcz pomoże wlanie do baku środka wiążącego wodę.
    AUDI nie przestaje się kochać.

  4. #4
    Awatar _kris
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    KlubTT.pl
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    MM
    Kolor
    brudny
    Posty
    4,362
    Podstawa to tankować dobre paliwo i na sprawdzonej stacji.
    Jeżeli już to tak jak Wilczyca napisała, marznie syf, który jest w ropie.
    W zeszłym tygodniu widziałem filtr paliwa z diesla, a raczej jego zawartość - woda, parafina i trochę mazi. Auto przy -13 nie odpaliło.
    Kiedyś zimą dolewano do ropy denaturat lub benzynę, co by miała lepsze właściwości w ujemnych temperaturach (w transporcie ciężarowym jeszcze tak się stosuje).
    Co do benzyny to tak szybko nie zamarznie.
    Podstawą przy dieslach to odwodnienie filtra paliwa lub wymiana np przy okazji wymiany oleju
    __________________________
    Pozdrawiam

  5. #5
    Awatar FockeWulf
    Dołączył
    Apr 2014
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    160
    Rocznik
    2009
    Kolor
    Biały
    Posty
    209
    Obecnie nie ma potrzeby dolewania preparatów wiążących wodę, paliwo zima jest odpowiednio uzdatniane w rafinerii. Ważne aby jeździć na w miarę pełnym baku, tak aby ograniczyć skraplanie się wody w baku.

  6. #6

    Dołączył
    Jan 2014
    Płeć
    Skąd
    Łomża
    Pojemność
    brak
    KM
    204
    Rocznik
    2018
    Kolor
    Volvo XC60
    Posty
    1,052
    Cytat Zamieszczone przez Olaf Zobacz posta
    Witam, mam taki temat który mnie nurtuje od pewnego czasu. Czy to co piszą tutaj http://www.terminalczesci.pl/zamarza...w-samochodzie/ że paliwo poniżej -20 stopni Celsjusza może w baku zamarznąć? Swego czasu na stacji paliw widziałem karteczkę na dystrybutorze "Diesel nawet do -24*C" więc coś w tym musi być chyba... tak sobie teraz myślę, że moje auto stoi cały czas na parkingu jak by przywaliło porządnym mrozem to mogłoby być ciekawie, ale to chyba musi być jakieś marnej jakości paliwo hmm?
    Powiem Ci tak z własnego doświadczenia. Poza TT mam w domu jeszcze Mazdę CX7 w dieslu. Auto mam od nowości, regularnie serwisowane jedynie w ASO i to tak by świeże filtry płyny wjeżdżały właśnie na zimę i ... **** niewiele to dało. Auto może nie nagminnie ale przy bardzo niskich temperaturach przy wyjazdach na narty potrafiło się przytkać, co skutkowało chwilowym ale wyraźnym spadkiem mocy. Od jakiegoś czasu wyjeżdżając na ferie na bak paliwa wlewam specyfik STP przeciw zamarzaniu paliwa (18-22 zeta) i jest ok. Z tego co widziałem można go kupić również do benzyniaków.
    Nie jestem zupą pomidową żeby mnie wszyscy lubili

  7. #7
    Awatar omerta
    Dołączył
    Apr 2015
    Płeć
    Skąd
    L 78H
    Pojemność
    1.8T
    KM
    ---
    Rocznik
    1999
    Kolor
    blu
    Posty
    702
    Jeżeli chodzi o zamarzanie ropy itp. to jestem na bieżąco - ojciec ma 3 tiry (plus dostawczaki) ja mam jednego tyra
    Jak wiadomo duża większość paliwa pochodzi z orlenu, reszta to lotos i "import własny"
    Każdy koncern stosuje własne dodatki uszlachetniające.
    Następna sprawa to "czystość" paliwa na stacjach (dokładnie czystość zbiorników cystern jak, zbiorników na stacjach ale też czystość paliwa w danej dostawie tu też jest różnie) ale też i jakość czyli "chrzczenie" paliwa - z tym też bywa różnie
    Nadmienić trzeba że silniki diesla jak i sama ropa - są wrażliwe na ujemne temperatury
    Co do ropy (z własnego skromnego paroletniego doświadczenia) zauważyłem:
    - letnia ropa - przy ok minus 3-7 wytrąca się parafina
    - zimowa ropa - przy ok minus 12-15 wytrąca się parafina
    - arktyczna ropa - przy ok minus 25-27 wytrąca się parafina
    Doświadczenie oparte na podstawie dostaw paliwa (do ojcowego dystrybutora)
    W tej chwili bierzemy w większości ropę z Ukrainy (wcześniej z orlena) - czystość jak i jakość na podobnym poziomie co orlenowska a do tego jest tańsza
    Co do zimy zawsze z ojcem stosujemy skydd'a jako dodatek do ropy, reszta to benzyna (na zbiornik 700l ok 20l PB) lub ewentualnie nafta
    Jak na razie tylko raz nas zaskoczyła zima, ale to z winy dostawy paliwa - miała być arktyczna a była zimowa
    Ostatnio edytowane przez omerta ; 29-01-2016 o 08:22

Podobne wątki

  1. nowe paliwo shel 100 nitro racing
    Przez batman117 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 31-07-2015, 12:15
  2. Pytanie o paliwo w aucie po programie
    Przez tomus00000 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-02-2014, 12:22
  3. Jakie paliwo lejecie? 95 czy 98 oktanow?
    Przez Mari w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 29-01-2011, 16:16
  4. syfiaste paliwo
    Przez Piootr w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-09-2010, 16:36
  5. EDIT Hamulce, Paliwo, AirBag, ABS I ESP
    Przez onedeep69 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-06-2010, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •