Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 163

Wątek: Big Brake - dyskusja

  1. #1
    Awatar PawelM
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    brak
    Kolor
    -
    Posty
    478

    Big Brake - dyskusja

    Mamy już tematy big turbo, ja chciałbym porozmawiać o ulepszeniu hamulców Zastanawiam się nad polepszeniem siły hamowania i myślę się jak to zrobić efektywnie ale nie tylko wydać niepotrzebnie kasę. Pierwsza sprawa to zmiana zacisków na brembo 4 tłoczki przy seryjnej średnicy tarczy - rozmawiałem z różnymi ludźmi co wykonali taki mod i generalnie jest trochę lepiej ale bez rewelacji w porównaniu do serii. Natomiast jeżeli ktoś zaadoptował większe tarcze to jest mowa znacznej poprawie skuteczności. Patrząc nawet na inne samochody, np BMW M3 E90 które który ma jedne z lepszych hamulcy w swojej klasie (od 100 do zera zatrzymuje się w mniej niż 3 sekundy) ma tarcze aż 360mm i tylko jeden pływający tłoczek ale cały zacisk jest gigantyczny Z drugiej strony duże SUVY jak audi Q7 czy TOUAREG ma już oprócz dużej tarczy, wielotłoczkowe zaciski.

    Jak to jest, czy jeżeli chcę po prostu polepszyć jakość hamowania w jeździe na co dzień to wygląda na to że lepiej zaadoptować większe tarcze i odpowiednio większy zacisk pływający a 4,6 czy więcej tłoczków nie jest aż tak istotne.


    Oczywiście temat powinien być Big Brake, proszę adminów o zmianę

  2. #2
    Awatar PiotrekHIT
    Dołączył
    Feb 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa Saska Kępa
    Pojemność
    brak
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Niebieski
    Posty
    3,019
    Ogólnie chyba najwięcej do powiedzenia w tym temacie będzie miał Paweł-2005, ze względu na to, że zmieniał już heble nie raz. W jego temacie było sporo o hamulcach(ostatnio z TT RS). Ja ze swojej strony mogę Ci powiedzieć, że w rodzinnej Q7 hamulce robią robotę i dają sobie świetnie radę z tym kolosem.

  3. #3
    ZBANOWANY!
    Dołączył
    Apr 2014
    Płeć
    Skąd
    xxxxx
    Pojemność
    brak
    KM
    3XX
    Rocznik
    xxxx
    Kolor
    xxxxx
    Posty
    770
    Wlasnie kolega chcial kupic takie heble do mk1
    Paweł masz jakies?

  4. #4
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    ogólnie walenie dużej ilości tłoków na seryjnej tarczy mija się z celem. Poprawa jest ale miałem to i szału nie zrobiło. Może tak nie puchły jak seria ale tarcze za to łatwo pogiąć nawet jak się zrobi dodatkowe chłodzenie. Wrzucenie przednich hamulców od 3.2 daje lepszy efekt a mod jest plug&play
    Także koniecznie większa tarcza + dobry zacisk i może być 4 tłok. Te z boxteraS jakoś szału nie robią bo tłoczki nie są zbyt wielkie.
    Jak ktoś chce mieć konkretny hebelek to taki zestaw jak ja mam w TT robi na prawdę ogromną robotę. Lecz felga 18 to nie wiem czy wejdzie , nie testowałem i daje 50 na 50. Ja mam 19 tki i ledwie co mi palec wejdzie pomiędzy zacisk a bęben tarczy (pomiędzy rotorami a zaciskiem jest 2-3mm) lecz robiąc tak mocny przód koniecznie trzeba poprawić tył i ja u siebie w TT mam 312mm i hamuje bardzo fajnie a ręczny przy 200+ blokuje bez użycia siły ale nie polecam testować:P

    W a3 mam ori 312mm , przewody w stalowym oplocie, tył 280mm i hamuje w miarę ale przy 250 jest problem bo już wtedy spowalnia a klocki się palą pomimo dodatkowego chłodzenia :P lecz jest to wersja low budżet :P

  5. #5
    Awatar Nelson
    Dołączył
    Aug 2010
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2002
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    96
    Tarcze na przód z czego najlepiej zaadoptować? Mowa o okolicach 345

  6. #6
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    335 ma ori 3.2 w mk1 Ale trzeba zmienić też zaciski i końcówki lub całe przewody hamulcowe...
    Reszta tarcz to rzeźba bo mają rozstaw 5x112 ale to nie jest mega dużym problemem lecz trzeba troszkę postrugać. U mnie też tarcze mają 5x115 i nie musiałem robić żadnych otworów ani fasolek lecz mam takie felgi dlatego idealnie się to wszystko zgrało :P

  7. #7
    Awatar PawelM
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    brak
    Kolor
    -
    Posty
    478
    Tylko że z jakiegoś powodu, nowe zwykłe tarcze ate do 3.2 mk1 kosztują 900 PLN na SZTUKĘ! A takie same do TT MK2 3.2 które mają większą średnicę - 340mm kosztują 650 za parę. Jak żyć

  8. #8
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    nowe maja 345 z tego co mi się obiło o uszy:P Ogólnie Michał wyrwał taki zestaw za rozsadną kasę i odnowił :P Jeśli jest problem wszedłbym w kustom od jakiegoś auta :
    http://allegro.pl/audi-a8-rs4-cerami...068120102.html
    fajny zestawik i sprzedaje się dosyć długo już. Jedyna wada ,że jest "tani"
    ALe spokojnie można poszukać coś w normalnej cenie i sobie zaadoptować tak jak ja to zrobiłem Wszystko wykonywałem sam od A do Z a jedynie Proper+stelmi wykonywali mi kustomowe dystanse pod tarcze :P

  9. #9

    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Elbląg
    Pojemność
    brak
    KM
    310
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    516
    Standardowo tarcze do Mk1 3.2 są drogie bo są dwuczęsciowe - dużo bardziej wytrzymalsze jak zwykłe . Oczywiście jest też możliwość kupna tarczy do Mk1 3.2 w normalnych cenach ale jako jednoczęściowe .

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Jeśli rozstaw śrub montazowych jest taki sam jak np. w AUDI A8 D3 , to tam można tani zestaw zrobić - Tarcza 360mm - Zacisk 2 tłoczkowy , tarcza 360mm zmieści się nawet pod felgę 17 cali .

  10. #10
    Awatar BelfegorTT
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Skąd
    XxxxX
    Pojemność
    2.0T
    KM
    410
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebro
    Posty
    787
    Największy problem wedlug mnie stanowi piasta 5x100 bo poza tarcz od r32 nic nie ma

    Czy ktoś myślał o takim myku jak: kupić duże tarcze z takim samym otworem centrujacym bądź mniejszym i wywiercic 5x100 i ewentualne powiększyć pod wymiar otwór centrujacy?

  11. #11
    Awatar Nelson
    Dołączył
    Aug 2010
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2002
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    96
    Mam czterotłoki z S-klasy. Czyli tarcze z A8 D3 przy wywierceniu otworów podejdą pod 5x100?

  12. #12
    Awatar STELMI
    Dołączył
    Jun 2012
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    2.0T
    KM
    207
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,098
    Cytat Zamieszczone przez czerniel2 Zobacz posta
    Największy problem wedlug mnie stanowi piasta 5x100 bo poza tarcz od r32 nic nie ma

    Czy ktoś myślał o takim myku jak: kupić duże tarcze z takim samym otworem centrujacym bądź mniejszym i wywiercic 5x100 i ewentualne powiększyć pod wymiar otwór centrujacy?
    wiele takich zrobiłem,a nawet w tarczach ceramicznych robiłem od zera całe dzwony do nich

    https://www.facebook.com/media/set/?...1402978&type=3

  13. #13

    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Elbląg
    Pojemność
    brak
    KM
    310
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    516
    Jest jeszcze chyba opcja - dołożenia dystansów zmieniających rozstaw otworów z 5x100 na 5x112

  14. #14
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Dobry pomysł żeby o tym podyskutować bo jest dużo mitów i niedomówień w tym temacie
    Może jednak najpierw odniosę się do Twoich wątpliwości


    Cytat Zamieszczone przez PawelM Zobacz posta
    Mamy już tematy big turbo, ja chciałbym porozmawiać o ulepszeniu hamulców Zastanawiam się nad polepszeniem siły hamowania i myślę się jak to zrobić efektywnie ale nie tylko wydać niepotrzebnie kasę. Pierwsza sprawa to zmiana zacisków na brembo 4 tłoczki przy seryjnej średnicy tarczy - rozmawiałem z różnymi ludźmi co wykonali taki mod i generalnie jest trochę lepiej ale bez rewelacji w porównaniu do serii. Natomiast jeżeli ktoś zaadoptował większe tarcze to jest mowa znacznej poprawie skuteczności. Patrząc nawet na inne samochody, np BMW M3 E90 które który ma jedne z lepszych hamulcy w swojej klasie (od 100 do zera zatrzymuje się w mniej niż 3 sekundy) ma tarcze aż 360mm i tylko jeden pływający tłoczek ale cały zacisk jest gigantyczny Z drugiej strony duże SUVY jak audi Q7 czy TOUAREG ma już oprócz dużej tarczy, wielotłoczkowe zaciski.
    Zwiększenie siły hamowania można uzyskać na 2 sposoby , albo przez zwiększenie siły ściskającej tarczę czyli mocniejsze zaciski albo przez zwiększenie ramienia siły czyli większa średnica .
    Oczywiście logicznie pojawia się trzecia droga czyli połączenie tych obydwu sposobów.
    BMW nie montuje Brembo więc pod jeden duży tłok dają dużą tarczę i jest efekt.
    Z kolei takie auta jak O7 czy TOUAREG muszą być przystosowane do jazdy z dużym obciążeniem ( ładunek , holowanie przyczepy , itd ) więc muszą mieć efektywne hamulce .
    Rozmiaru tarczy też nie można powiększać ''bez ograniczeń'' bo wiąże się to ze zwiększeniem masy nieresorowanej czyli w skrócie na pogorszeniu osiągów i komfortu . Chyba że zdecydujemy się wydać więcej i kupić tarczę z a aluminiowym ''dzwonem'' to wtedy większa tarcza może mieć mniejszą wagę.

    Cytat Zamieszczone przez PawelM Zobacz posta
    Jak to jest, czy jeżeli chcę po prostu polepszyć jakość hamowania w jeździe na co dzień to wygląda na to że lepiej zaadoptować większe tarcze i odpowiednio większy zacisk pływający a 4,6 czy więcej tłoczków nie jest aż tak istotne.
    W zasadzie zaciski z wieloma tłoczkami są bardziej precyzyjne i łatwiej dozować potrzebną siłę hamowania jak już się wczujemy w setup . Hamuje się płynniej a precyzja w dozowaniu siły przydaje się podczas wypadów na tor .
    W większości przypadków takie zaciski mają też większą siłę ściskającą tarcze w porównaniu do jedno tłokowego zacisku . Oczywiście można dobrać i taki zacisk jedno tłokowy że będzie mocniejszy od przykładowego wielo tłoczkowego ale jego rozmiar i waga będą znacznie większe .
    Wybór teraz zależy od tego jak używasz auto
    W zasadzie do jazdy na co dzień i okazjonalnych szaleństw najlepsza będzie opcja dołożenia zacisków 4 tłoczkowych na seryjną tarczę .
    W tym wypadku poza poprawą hamowania redukujesz też masę nieresorowaną bo aluminiowe zaciski 4 tłoczkowe będą lżejsze niż seryjne żeliwne z jednym dużym tłokiem ( chodzi i cały setup z prowadnicą ).

    W przypadku wyboru tej opcji musisz mieć pewność że montujesz odpowiednie zaciski.
    Popularnym zaciskiem używanym do tej modyfikacji jest zacisk z Porsche Boxster ale musi to być zacisk do ''zwykłego'' Boxstera a nie od ''S''
    S-ka ma tarcze o grubości 28mm podczas gdy tarcze w TT mają 25 mm grubości. Zwykły Boxster ma tarcze 24 mm i tego powodu na tym zacisku będą lepsze rezultaty w TT.

    Kolejną opcją jest oczywiście powiększenie średnicy tarczy + zacisk 4 tłoczkowy, tylko też nie można z tym przesadzać aby było lepiej a niestety często się widzi ze ludzie idą w ''overkill'' twierdząc że jest lepiej .
    Oczywiście nie nazywam ich kłamcami bo jak najbardziej mogą mieć takie odczucia, zwłaszcza na seryjnym zawieszeniu.
    Efekt jest taki że mocny przód hamuje w takim stopniu że znacznie odciąża się tył, auto gwałtownie pochyla się do przodu, przednie hamulce muszą sobie radzić z jeszcze większą masą podczas gdy tylnym ''ubywa roboty'' a przez swoją siłę hamowania nie pomagają przednim tak jak powinny... Kierowca czuje że hamulce '' brzytwa '' a jak by zmierzyć dystans to można by się rozczarować.

    Moim zdaniem jeśli robimy tylko przód na większej tarczy i ma być lepiej to tarcza max 220 do 230 mm.
    Jeśli pragniemy jeszcze lepszych hamulców to trzeba jednocześnie zająć się tyłem i w zależności od tego co tam zrobimy można by myśleć wtedy o przedniej tarczy w rozmiarze 240 -255 mm .
    Zacisk z 4 tłoczkami jest w zupełności wystarczający do auta o takiej masie jak nasze TT

    Oczywiście na inne heble można sobie pozwolić w aucie z twardym torowym zawieszeniem a na inne gdy w aucie są jeszcze miękkie seryjne amorki i sprężyny
    Jest to wszystko bardziej złożone jak się potocznie ludziom wydaje.

    Pozostaje jeszcze dodatkowa kwestia czyli fakt że że zbyt mocne hamulce mogą wytrącić z równowagi starsze systemy ABS bo zbyt wcześnie i łatwo przezwyciężają opór toczącej się opony i w efekcie droga hamowania zamiast się skrócić to się wydłuży.
    Nawet w aucie bez ABS zbyt mocne hamulce to nic dobrego bo jaki pożytek z tego że dany setup może zablokować koła przy powiedzmy 100+ km/h jak nie spowoduje to przecież zatrzymania auta ...
    Reasumując , w przypadku hamulców większe nie zawsze oznacza lepsze i modyfikując ten bardzo istotny układ trzeba do sprawy podejść świadomie.

    Ostatnia kwestia jaka przychodzi mi do głowy w tym momencie to oczekiwania jakie ludzie mają odnoście poprawy.
    Jeśli ktoś spodziewa się kosmicznej różnicy to może się czasami rozczarować ( chodzi mi głównie o rezultaty , nie odczucie ) .
    Widziałem gdzieś dawno temu testy Nissana 350Z z różnymi konfiguracjami hamulców, w sumie osiągami i wagą mniej więcej można by porównać do 225 po programie.
    (Postaram się to jeszcze poszukać bo to ciekawy materiał)
    Rożnica między serią a najlepszym setupem była w okolicach 2 metrów jeśli chodzi o dystans hamowania ze 100km/h .
    Dużo? Mało ? Moim zdaniem dużo bo te powiedzmy 2 metry mogą przesądzić wiele spraw ale czy jesteśmy w stanie to odczuć bez pomiarów ? Być może / niekoniecznie.

    Oczywiście skrócenie dystansu to nie jedyna korzyść wynikająca z modyfikacji hamulców, przy odpowiednim setupie jest lepsza wytrzymałość na częstsze i ostre hamowania z dużych prędkości , tarcze mniej się rozgrzewają i szybciej stygną czy wspomniana już wcześniej precyzja dozowania siły hamowania .

    Trochę się rozpisałem ale wydaje mi się że temat jest tego warty a pewnie i tak o czymś zapomniałem







    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  15. #15

    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Lubuskie
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Czarny
    Posty
    543
    Jak zwykle Arttur służy profesjonalizmem

    W takim razie jaki byłby najlepszy zestaw Big Brake przód i tył do TT mk1 coupe z Quattro na mocnym setupie na K-04 i zrobionym zawieszeniem pod tor, które okazjonalnie pojedzie po bułki do sklepu ??
    Jeśli zadaje to pytanie w złym miejscu proszę o przeniesienie

Podobne wątki

  1. [S] Adaptery pod Big Brake Tył 312mm do Audi TT 8N
    Przez Jacek6804 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-11-2017, 10:10
  2. Zestaw Big Brake Kit 350mm ZR ZL Bembo, zimmermann,
    Przez mlody_mk2 w dziale Sprzedam - części
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-02-2017, 09:42
  3. Big brake kit od Posche 6 tloczkow
    Przez BelfegorTT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-11-2016, 08:34
  4. SWAP zaciskow Big Brake tył do ośki komplet
    Przez BelfegorTT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-10-2016, 22:50
  5. brake light faulty
    Przez Lilia7 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-07-2010, 09:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •