dodać chciałem tylko ,że nie liczy się jedynie sama waga tarczy na to "jak na prawdę jest ona ciężka".
Napisałem to w cudzysłowiu bo ktoś może odczytać to jako oksymoron. Chodzi o to iż waga tarczy ma wpływ na bezwładność przy wybieraniu dołków przez zawieszenie. Oczywiście też jest tam istotny moment bezwładności ale gdy teoretyzujemy i weźmiemy środek ciężkości tarczy to jej oddalenie od osi obrotu wahacza będzie takie same jak mniejszej tarczy dlatego pod względem zawieszenia możemy brać masę całkowitą tarczy.

Natomiast co jest dla mnie nie mniej ważne a może i bardziej to dla przyspieszania liczy się moment bezwładności liczony względem osi obrotu koła. Niestety w tym wypadku już nie możemy liczyć tak po prostu wagi całej tarczy ważniejsze jak ona jest rozłożona. Niestety najgorsza jest masa po obwodzie tarczy czyli jeśli mamy aluminiowy dzwon blisko osi tarczy a po zewnątrz ciężką tarczę ( a niestety tak mamy ) to jest to sytuacja niekorzystna. Wolałbym tarczę która ma takie same właściwości jak moja mając masę 12kg z ciężkim środkiem a lekką na zewnątrz niż takie jak moje z lekkim środkiem a ciężką na zewnątrz. Niestety w przypadku klasycznych tarcz jest to nieuniknione i producenci jedynie troszkę chcą poprawić dodając lekki aluminiowy dzwon lecz pod względem przyspieszania i hamowania szału to nie zrobi bo masa jest bardzo blisko osi.
Jedynym fajnym idealnym słusznym i długo by tu wymieniać jest tarcza ceramiczna która jest dwuczęściowa. Gęstość ceramiki to około 1.57g na cm3 w porównaniu do około 8g metalu daje kosmiczne zyski. Generalnie uważam ,że te tarcze mają praktycznie same zalety poza.....ceną.
Myślałem o tym ale najtańsze zestawy zaczynają się od http://allegro.pl/audi-a8-rs4-cerami...068120102.html
także obecne hamulce w TT zostają takie jakie są i jeśli bym miał cokolwiek kiedyś poprawić to tylko na ceramikę właśnie z uwagi na wagę tarcz i ich niski moment bezwładności bo skuteczności mi zdecydowanie nie brakuje.

Także jeśli ktoś aż tak bardzo nie przykłada uwagi do masy auta to ten 1 kg skupiony blisko osi nie jest aż taki straszny bo myślę ,że na dzwonie alu vs stalowym aż takiej dużo większej różnicy nie będzie:P Wiadomo ,że zawsze lepiej alu ale aż takiej szalonej różnicy to nie zrobi :P