Pokaż wyniki od 1 do 15 z 163

Wątek: Big Brake - dyskusja

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Dobry pomysł żeby o tym podyskutować bo jest dużo mitów i niedomówień w tym temacie
    Może jednak najpierw odniosę się do Twoich wątpliwości


    Cytat Zamieszczone przez PawelM Zobacz posta
    Mamy już tematy big turbo, ja chciałbym porozmawiać o ulepszeniu hamulców Zastanawiam się nad polepszeniem siły hamowania i myślę się jak to zrobić efektywnie ale nie tylko wydać niepotrzebnie kasę. Pierwsza sprawa to zmiana zacisków na brembo 4 tłoczki przy seryjnej średnicy tarczy - rozmawiałem z różnymi ludźmi co wykonali taki mod i generalnie jest trochę lepiej ale bez rewelacji w porównaniu do serii. Natomiast jeżeli ktoś zaadoptował większe tarcze to jest mowa znacznej poprawie skuteczności. Patrząc nawet na inne samochody, np BMW M3 E90 które który ma jedne z lepszych hamulcy w swojej klasie (od 100 do zera zatrzymuje się w mniej niż 3 sekundy) ma tarcze aż 360mm i tylko jeden pływający tłoczek ale cały zacisk jest gigantyczny Z drugiej strony duże SUVY jak audi Q7 czy TOUAREG ma już oprócz dużej tarczy, wielotłoczkowe zaciski.
    Zwiększenie siły hamowania można uzyskać na 2 sposoby , albo przez zwiększenie siły ściskającej tarczę czyli mocniejsze zaciski albo przez zwiększenie ramienia siły czyli większa średnica .
    Oczywiście logicznie pojawia się trzecia droga czyli połączenie tych obydwu sposobów.
    BMW nie montuje Brembo więc pod jeden duży tłok dają dużą tarczę i jest efekt.
    Z kolei takie auta jak O7 czy TOUAREG muszą być przystosowane do jazdy z dużym obciążeniem ( ładunek , holowanie przyczepy , itd ) więc muszą mieć efektywne hamulce .
    Rozmiaru tarczy też nie można powiększać ''bez ograniczeń'' bo wiąże się to ze zwiększeniem masy nieresorowanej czyli w skrócie na pogorszeniu osiągów i komfortu . Chyba że zdecydujemy się wydać więcej i kupić tarczę z a aluminiowym ''dzwonem'' to wtedy większa tarcza może mieć mniejszą wagę.

    Cytat Zamieszczone przez PawelM Zobacz posta
    Jak to jest, czy jeżeli chcę po prostu polepszyć jakość hamowania w jeździe na co dzień to wygląda na to że lepiej zaadoptować większe tarcze i odpowiednio większy zacisk pływający a 4,6 czy więcej tłoczków nie jest aż tak istotne.
    W zasadzie zaciski z wieloma tłoczkami są bardziej precyzyjne i łatwiej dozować potrzebną siłę hamowania jak już się wczujemy w setup . Hamuje się płynniej a precyzja w dozowaniu siły przydaje się podczas wypadów na tor .
    W większości przypadków takie zaciski mają też większą siłę ściskającą tarcze w porównaniu do jedno tłokowego zacisku . Oczywiście można dobrać i taki zacisk jedno tłokowy że będzie mocniejszy od przykładowego wielo tłoczkowego ale jego rozmiar i waga będą znacznie większe .
    Wybór teraz zależy od tego jak używasz auto
    W zasadzie do jazdy na co dzień i okazjonalnych szaleństw najlepsza będzie opcja dołożenia zacisków 4 tłoczkowych na seryjną tarczę .
    W tym wypadku poza poprawą hamowania redukujesz też masę nieresorowaną bo aluminiowe zaciski 4 tłoczkowe będą lżejsze niż seryjne żeliwne z jednym dużym tłokiem ( chodzi i cały setup z prowadnicą ).

    W przypadku wyboru tej opcji musisz mieć pewność że montujesz odpowiednie zaciski.
    Popularnym zaciskiem używanym do tej modyfikacji jest zacisk z Porsche Boxster ale musi to być zacisk do ''zwykłego'' Boxstera a nie od ''S''
    S-ka ma tarcze o grubości 28mm podczas gdy tarcze w TT mają 25 mm grubości. Zwykły Boxster ma tarcze 24 mm i tego powodu na tym zacisku będą lepsze rezultaty w TT.

    Kolejną opcją jest oczywiście powiększenie średnicy tarczy + zacisk 4 tłoczkowy, tylko też nie można z tym przesadzać aby było lepiej a niestety często się widzi ze ludzie idą w ''overkill'' twierdząc że jest lepiej .
    Oczywiście nie nazywam ich kłamcami bo jak najbardziej mogą mieć takie odczucia, zwłaszcza na seryjnym zawieszeniu.
    Efekt jest taki że mocny przód hamuje w takim stopniu że znacznie odciąża się tył, auto gwałtownie pochyla się do przodu, przednie hamulce muszą sobie radzić z jeszcze większą masą podczas gdy tylnym ''ubywa roboty'' a przez swoją siłę hamowania nie pomagają przednim tak jak powinny... Kierowca czuje że hamulce '' brzytwa '' a jak by zmierzyć dystans to można by się rozczarować.

    Moim zdaniem jeśli robimy tylko przód na większej tarczy i ma być lepiej to tarcza max 220 do 230 mm.
    Jeśli pragniemy jeszcze lepszych hamulców to trzeba jednocześnie zająć się tyłem i w zależności od tego co tam zrobimy można by myśleć wtedy o przedniej tarczy w rozmiarze 240 -255 mm .
    Zacisk z 4 tłoczkami jest w zupełności wystarczający do auta o takiej masie jak nasze TT

    Oczywiście na inne heble można sobie pozwolić w aucie z twardym torowym zawieszeniem a na inne gdy w aucie są jeszcze miękkie seryjne amorki i sprężyny
    Jest to wszystko bardziej złożone jak się potocznie ludziom wydaje.

    Pozostaje jeszcze dodatkowa kwestia czyli fakt że że zbyt mocne hamulce mogą wytrącić z równowagi starsze systemy ABS bo zbyt wcześnie i łatwo przezwyciężają opór toczącej się opony i w efekcie droga hamowania zamiast się skrócić to się wydłuży.
    Nawet w aucie bez ABS zbyt mocne hamulce to nic dobrego bo jaki pożytek z tego że dany setup może zablokować koła przy powiedzmy 100+ km/h jak nie spowoduje to przecież zatrzymania auta ...
    Reasumując , w przypadku hamulców większe nie zawsze oznacza lepsze i modyfikując ten bardzo istotny układ trzeba do sprawy podejść świadomie.

    Ostatnia kwestia jaka przychodzi mi do głowy w tym momencie to oczekiwania jakie ludzie mają odnoście poprawy.
    Jeśli ktoś spodziewa się kosmicznej różnicy to może się czasami rozczarować ( chodzi mi głównie o rezultaty , nie odczucie ) .
    Widziałem gdzieś dawno temu testy Nissana 350Z z różnymi konfiguracjami hamulców, w sumie osiągami i wagą mniej więcej można by porównać do 225 po programie.
    (Postaram się to jeszcze poszukać bo to ciekawy materiał)
    Rożnica między serią a najlepszym setupem była w okolicach 2 metrów jeśli chodzi o dystans hamowania ze 100km/h .
    Dużo? Mało ? Moim zdaniem dużo bo te powiedzmy 2 metry mogą przesądzić wiele spraw ale czy jesteśmy w stanie to odczuć bez pomiarów ? Być może / niekoniecznie.

    Oczywiście skrócenie dystansu to nie jedyna korzyść wynikająca z modyfikacji hamulców, przy odpowiednim setupie jest lepsza wytrzymałość na częstsze i ostre hamowania z dużych prędkości , tarcze mniej się rozgrzewają i szybciej stygną czy wspomniana już wcześniej precyzja dozowania siły hamowania .

    Trochę się rozpisałem ale wydaje mi się że temat jest tego warty a pewnie i tak o czymś zapomniałem







    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  2. #2

    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Lubuskie
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Czarny
    Posty
    543
    Jak zwykle Arttur służy profesjonalizmem

    W takim razie jaki byłby najlepszy zestaw Big Brake przód i tył do TT mk1 coupe z Quattro na mocnym setupie na K-04 i zrobionym zawieszeniem pod tor, które okazjonalnie pojedzie po bułki do sklepu ??
    Jeśli zadaje to pytanie w złym miejscu proszę o przeniesienie

  3. #3
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Cytat Zamieszczone przez maehix Zobacz posta
    Jak zwykle Arttur służy profesjonalizmem

    W takim razie jaki byłby najlepszy zestaw Big Brake przód i tył do TT mk1 coupe z Quattro na mocnym setupie na K-04 i zrobionym zawieszeniem pod tor, które okazjonalnie pojedzie po bułki do sklepu ??
    Jeśli zadaje to pytanie w złym miejscu proszę o przeniesienie
    Och nie przesadzajmy, ale dziękuję

    Wszystko zależy jaki chcesz budżet przeznaczyć na hamulce i czy chcesz dedykowany zestaw na nowiutkich częściach czy też ''home made'' składany na używkach.

    Inny czynnik to czy auto będzie bardzo odchudzone czy raczej waga zbliżona do seryjnego auta..
    No i wreszcie Twoje umiejętności. Jeśli rozpoczynasz przygodę z torem to spokojnie możesz zacząć z mniejszym ( tańszym ) hamulcem. Jeśli jesteś starym wyjadaczem to i heble muszą być na miarę.

    Jeśli chodzi o dedykowane zestawy to jest tego sporo więc jeśli taka opcja by Cię interesowała to mogę podrzucić kilka linków.
    Jeśli chcesz coś kombinowane z różnych używek od innych aut za mniejsze pieniądze to osobiście nie mogę nic konkretnego polecić bo abym z czystym sumieniem mógł coś rekomendować to musiał bym mieć pewność że dany setup był testowany przez długi czas w bardzo ciężkich warunkach i że nic się nie urwało, klocki zużywają się w akceptowalnym czasie, klocki na zacisku zużywają się równo ( nie tak że jeden zdarty do blachy a drugi do połowy ) i wreszcie ile wytrzymuje tarcza ...
    Materiały użyte do wykonania adapterów jaki i ich mocowanie to kolejna sprawa ..
    Nie mam takich informacji wiec nic z ''samoróbek'' nie mogę polecić. Oczywiście żeby nie było, nie mam nic przeciwko.
    Jak wszystko jest zrobione z głową i zaprojektowane zgodnie ze sztuką to można sobie świetny setup zrobić za mniejsze pieniądze.
    Pamiętać jednak trzeba że tu w grę wchodzi też zdrowie i życie nasze oraz innych więc trzeba się do tego przyłożyć bardzo poważnie ...








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

Podobne wątki

  1. [S] Adaptery pod Big Brake Tył 312mm do Audi TT 8N
    Przez Jacek6804 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-11-2017, 10:10
  2. Zestaw Big Brake Kit 350mm ZR ZL Bembo, zimmermann,
    Przez mlody_mk2 w dziale Sprzedam - części
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-02-2017, 09:42
  3. Big brake kit od Posche 6 tloczkow
    Przez BelfegorTT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-11-2016, 08:34
  4. SWAP zaciskow Big Brake tył do ośki komplet
    Przez BelfegorTT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-10-2016, 22:50
  5. brake light faulty
    Przez Lilia7 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-07-2010, 09:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •