Pokaż wyniki od 1 do 15 z 36

Wątek: Wymiana uszczelek pokrywy zaworów i napinacza łańcucha

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Awatar Farseer
    Dołączył
    Sep 2018
    Płeć
    Skąd
    Pruszków/Kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    2000
    Kolor
    LY7W
    Posty
    271
    Takie głupie pytanie: śruby są przykręcone z dośc małym momentem, ale najniższa wartośc w moim kluczu to 14NM . czy 14 będzie jednak za dużo czy praktycznie nie zauważalne? O ile się nie mylę to nie można za mocno śruby dokręcać, bo wtedy uszczelka będzie spłaszczona i olej będzie przeciekał... czy ja po prostu wszystko zbyt głęboko analizuje i tworzę nie potrzebne problemy?

  2. #2
    Awatar AcidTT
    Dołączył
    May 2015
    Płeć
    Skąd
    Ireland
    Pojemność
    1.8T
    KM
    Xxx
    Rocznik
    2001
    Kolor
    LZ5W
    Posty
    4,222
    Cytat Zamieszczone przez Farseer Zobacz posta
    Takie głupie pytanie: śruby są przykręcone z dośc małym momentem, ale najniższa wartośc w moim kluczu to 14NM . czy 14 będzie jednak za dużo czy praktycznie nie zauważalne? O ile się nie mylę to nie można za mocno śruby dokręcać, bo wtedy uszczelka będzie spłaszczona i olej będzie przeciekał... czy ja po prostu wszystko zbyt głęboko analizuje i tworzę nie potrzebne problemy?
    Nie jest to glupie pytanie a wrecz przeciwnie. Po to producent podaje wartosci w Nm zeby ich pilnowac, jednak jesli jest podane np 12Nm a Ty dokrecisz z sila 14Nm to napewno nic sie nie stanie. I wiem, ze na pierwszy rzut oka moja wypowiedz wydaje sie byc sprzeczna poniewaz z jednej strony pisze pilnuj sily a z drugiej jak troche przegniesz to tez bedzie ok ale ''troche'' ma swoje granice Np jesli jest napisane ze dekiel zaworowy dokrecamy 20Nm a ktos dokreca na oko to gwarantuje Ci ze pojawilo sie tam dobrze powyzej 30Nm lub nawet wiecej, a 20Nm to jest taki moment ktory 6letnie dziecko przekroczy bez bolu i sam czasem mam wrazenie ze palcami mocniej dokrece niz niutonem rzedu 20.. chodzi mi o to ze jesli dokrecasz kluczem dynamometrycznym i masz swiadomosc przekroczenia sily o 5Nm to na bank nic sie nie wydarzy zlego, jesli jednak robi sie na oko to wtedy nie ma pewnosci ile sily faktycznie sie pojawilo i jak bardzo zostala ona przekroczona, a przy malych wartosciach przekracza sie ja z reguly bardzo znaczaco, czesto az do zerwania sruby.

    W przypadkach gdy niuton jest wysoki np przy dokrecaniu poduszek silnika lub glowicy trzeba byc bardzo dokladnym gdyz przekroczenie wstepnego niutona i potem dwa obroty po 90* moga skonczyc sie urwaniem sruby lub przeciagnieciem gwintu co jest ewidentnym bledem i pozniej duzym problemem. Jak jest powiedziane ze kolo dokrecamy na 100Nm to 110Nm krzywdy nie zrobi ale 150Nm moze sprawic ze pusci albo sruba albo gwint i w trakcie jazdy ryzykujemy pogubieniem szpilek.

    Troche zagmatwalem ale mam nadzieje, ze zrozumiales o co mi chodzi grunt to korzystac z odpowiedniego klucza i wiedziec o ile (jesli wogole) przekraczamy niuton bo wtedy mozemy swiadomie zadecydowac czy przekroczona wartosc moze miec znaczenie w pozniejszej eksploatacji.
    Ostatnio edytowane przez AcidTT ; 07-12-2018 o 01:22

Podobne wątki

  1. Błąd Nieciągły Napinacza Łancucha Rozrządu - Kilka Pytań
    Przez brachson w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-09-2017, 08:04
  2. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-03-2013, 15:20
  3. Pytanko odnosnie pokrywy zaworow.
    Przez lelu666 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 12-02-2013, 15:18
  4. Wymiana uszczelek pod pokrywą zaworów
    Przez Bart227 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 09:14
  5. Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 26-02-2011, 19:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •