Pokaż wyniki od 1 do 15 z 20

Wątek: Naprawa silnilczka V71, czyli kończymy z parowaniem szyb w TT ;)

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004

    Naprawa silnilczka V71, czyli kończymy z parowaniem szyb w TT ;)

    Siemka!!!

    Ostatnimi czasy zauważyłem że w TTedim Wioli pojawił się taki takowy sporadyczny błąd w Climatroniku:

    Kod:
     1 Fault Found
    00604 - Potentiometer Positioing Motor for Air Flow Flap (G113)
               30-10 - Open or Short to Plus - Intermittent
    Na kanale 1 natomiast wyświetlany jest kod 15.3 - Potencjometr silnika klapy powietrza, czasem przerwa.

    Na początku oleliśmy temat, zgodnie z zaleceniami na forum.
    Ale że jak to u mnie - jakikolwiek błąd w aucie prawie spać nie daje, także tematu nie odłożyłem na półkę i czekałem wolnej chwili aby się tym zająć.

    Niestety bardzo szybko nadeszły chłodne dni i Wiola poinformowała mnie że w Tedim strasznie parują szyby i po zamknięciu czy otwarciu obiegu wewnętrznego słychać głośne "tykanie". Nie było zatem co zwlekać, trzeba się wziąć do roboty

    Będziemy potrzebować:
    - śrubokręt z końcówką TORX T25 do odkręcenia schowka itp. i TORX T10 do rozkręcenia silniczka.
    - klucz nasadowy 6mm z grzechotką najlepiej
    - małe kombinerki
    - klej dwuskładnikowy albo cyjanoakrylowy typu kropelka
    - małe, sprytne rączki bo jest taki kijowy dostęp do tego silniczka jak siemasz Wiktor
    - trochę wolnego czasu (1-2h)

    1. Dostajemy się do środka od strony do której normalnie kierowca TT nie zagląda.



    2. Zdejmujemy boczek deski rozdzielczej (tak samo jakby dostawać się do bezpieczników od strony kierowcy), odkręcamy tam 5 śrub typu TORX, pamiętając żeby nie odkręcić tej zaznaczonej na żółto bo świadczy ona o tym że nasza deska nie była wcześniej zdejmowana.



    3. Odpinamy kostkę oświetlenia schowka (zaznaczona na czerwono):



    4. Odkręcamy schowek, 3 śruby typu TORX pod pokrywą schowka i 1 śruba nad dolną półką (od przodu):





    5. Odpinamy kostkę od wyłącznika AIR BAG pasażera i wyjmujemy schowek. Możemy teraz zobaczyć czy mamy poduszkę powietrzną pasażera oraz czy rocznik jej zgadza się z rocznikiem produkcji auta. Widzimy też cały układ klimy w naszej TT i ten nieszczęsny silniczek G113 inaczej zwany V71 o który nam chodzi (zaznaczony na czerwono):





    6. Odkręcamy zaślepkę trzymającą stryropianową osłonę:



    7. Odkręcamy od spodu osłonę wentylatora nawiewu (2 x klucz 6mm) i wysuwamy nawiew do dołu, możemy też przy okazji odkręcić interesujący nas silniczek V71 bo trzyma się na jednej śrubie 6mm, przykręconej od spodu:





    8. Taki mamy widok po wyjęciu wentylatora, okazuje się że klapa obiegu wew./zew. ze względu na uszkodzenie silniczka nie otwierała się do końca:



    9. Po odkręceniu śruby trzymającej łapiemy za silniczek, kombinerkami delikatnie ściskamy zaczepy wajchy sterującej górną klapką i rozpinamy ją, następnie manewrujemy silniczkiem i wyciągamy do najpierw w kierunku do drzwi a potem w dół:



    10. Warto zauważyć i zapamiętać położenie silniczka w pozycji "obieg otwarty", będzie to potrzebne do ustawienia silniczka w dalszych krokach:



    11. Silniczek bierzemy na stół i rozkręcamy śrubokrętem T10:



    12. Jak już rozkręcimy silniczek, to wyjmujemy ślimacznicę oznaczoną w kółku aby łatwiej było nam potem ustawić położenie trybów w przełożeniach



    Jak widać powyżej, powodem stukania silniczka był pęknięty tryb i przeskakiwanie jego po ośce napędowej, zatem ściągamy ten tryb oski, powinien zejść łatwo.

    13. Po drugiej stronie tryba widać co było powodem owego błędu - powykrzywiane styki potencjometru. Podejrzewam że tryb ze względu na pęknięcie na osi obrócił się kiedyś poza skalą i styki się pogięły o płytkę drukowaną. Powodowało to sporadyczną utratę styków (no bo 2 nóżki z 3 jeździły poza skalą) i ww. błąd.





    14. Delikatnie, ale to naprawdę delikatnie (bo blaszka jest cienka okropnie) poprawiamy nóżki i w sumie możemy się zbierać za składanie:



    15. Próbowałem skleić ten biały tryb, ale pomimo tego że kropelka go łapie to i tak pekało połączenie przy nakładaniu tryba na ośkę. Za to po nałożeniu tryba położyłem dosłownie kropelkę na połączenie tryb-ośka i pięknie złapało zatem polecam taką operację:



    16. Mechanizm złożony, tak powinny wyglądać położenia trybów w pozycji "obieg otwarty":



    17. Składamy wszystko w odwrotnej kolejności, kasujemy błędy w bloku Climatronica i cieszymy się w pełni otwierającym nawiewem

    Jak jest coś nie jasne w tym tutorialu to odsyłam do lepszych i lepiej opisanych na:

    Toledo Club Polska: http://www.toledoclubpolska.pl/viewt...r=asc&start=10

    Octavia Club Polska: http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=62549

    Pozdrawiam,
    Jerry.
    Ostatnio edytowane przez Jerry ; 22-11-2014 o 22:03
    Te Terrere Terrere terererererere …

Podobne wątki

  1. Naprawa modulu mechatronic
    Przez Gak w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 14-02-2017, 18:55
  2. domykanie szyb i przełącznik otwierania szyb
    Przez nickel w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 23:08
  3. Naprawa przetwornicy
    Przez sebam w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-11-2015, 10:33
  4. naprawa FIS
    Przez martinflash w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-06-2015, 11:11
  5. [Naprawa] Kompresor klimatyzacji
    Przez Maru w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-05-2009, 19:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •