Abstrahując od tego konkretnego forum, przedstawię mój pogląd na kwestie adminów i moderatorów (miałem kilka for w innej branży, zatrudniałem informatyków do takich zadań):

Admin - powinien administrować serwerem, skryptami itd - czyli dbać wyłącznie o stronę techniczną forum
Moderator - powinien moderować dyskusje, przenosić wątki, upominać użytkowników łamiących regulamin

W żadnej z ww. funkcji (nie rang!) nie zawierają się takie możliwości, jak karanie/banowanie użytkowników, czy przydzielanie uprawnień (innych niż do ww. celów techniczno/organizacyjnych). "Rządzenie" to kompetencja wyłącznie dla organu decyzyjnego i to jest właśnie ew. zadanie VIP-ów. To VIP-y jako np. Rada Starszych powinna być organem decyzyjnym, a admin/moderator to osoby wykonujące decyzje tegoż organu.

Na forach otwartych role te są postawione na głowie - z pracowników/urzędników osoby takie stają się właścicielami/rządzącymi. Te nadmierne kompetencje na forach (bo już nie w serwisach firmowych/instytucjonalnych) wzięły się tylko z powodu braku formalnych właścicieli oraz z powodu braku wynagrodzenia za taką pracę (nieformalna władza jest tu ekwiwalentem wynagrodzenia).

Stąd, aby było, jak być powinno - forum powinno być utrzymywane ze składek lub sponsorów (dlaczego jeszcze nie sponsoruje nas Audi - przecież deklarowali wkład - czy ktoś z "ekipy" zwrócił się do nich z taką propozycją?), admin i moderator powinni za swoją pracę otrzymywać wynagrodzenie (choćby w postaci bonów na benzynę), decydenci (vipy) powini być jako osoby szczególnie zasłużone dla forum (i jak to vip-y, powinno być ich 10%, a nie połowa dyskutujących).

Dlatego, choć mnie też to razi, to nie dziwię się "ekipie"i, że zabierają się za rozstawianie ludzi/spraw po kątach - to rekompensata za brak wynagrodzenia dla nich, a także dana im nieograniczona swoboda, skoro nie ma organu decyzyjnego, mogącego ukrócić nadgorliwość, czy osobiste pobudki. Każdy tyran przecież bierze "tylko tyle" władzy, ile się mu jej da