w dziale Nasze Auta opisałem modyfikację swojego samochodu polegającą na wymianie fabrycznego radia na Pioneera, zasugerowano mi że powinienem to dodać jeszcze do tego działu, co niniejszym czynię (choć sam tego radia nie montowałem)

Modyfikacja polega na wyrzuceniu fabrycznego radia na rzecz Pioneera AVH-X8500BT (cena ok 2000 zł), 2DIN czyli wersja dla Mk2
http://www.pioneer.pl/pl/products/25...00BT/page.html



Generalnie opis dotyczy Mk2, aczkolwiek właściciele Mk1 mogą się pokusić o radio o takiej samej funkcjonalności, również z wyświetlaczem 7 cali, ale w obudowie 1DIN http://www.pioneer.pl/pl/products/25...00BT/page.html tyle że poszczególne dodatkowe moduły mogą się różnić od tych zastosowanych u mnie (tym bardziej że w samym Mk2 są różnice pomiędzy Coupe a Roadsterem, czego sam doświadczyłem przy module do anteny)




Do montażu oprócz samego radia potrzebny jest jeszcze moduł do systemu BOSE (jeśli ktoś ma BOSE), (ok 150 zł)



moduł do sterowania radia z kierownicy (ok 300 zł)




moduł do anteny (ok 50 zł), co prawda poniższe zdjęcie prezentuje moduł do TT Coupe , natomiast dopiero przy montażu, okazało się że dla Roadsterów jest inne wejście antenowe (ma dwa gniazda), niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia.



Oraz dodatkowa ramka maskująca (ok 50 zł)
Radio kupiłem i montowałem w Centrum Car Hi-Fi http://www.centrumcarhifi.pl/ gdzie właściciel firmy P. Jacek Klepka rzetelnie i fachowo doradzał w doborze sprzętu (co jestem wstanie docenić bo sam się trochę na tym znam). Dodatkowo zakup radia ww. firmie miał tą zaletę że montaż dostałem gratis a cena radia nie odbiegała od cen ogólnie dostępnych w Internecie.





Wygląd radia można sobie samemu skonfigurować i to zarówno podświetlanie klawiszy jak i kolorystykę tapety (ja ustawiłem sobie pod kolor tapicerki)






Głównym argumentem dla którego zdecydowałem się na ten model była możliwość integracji radia ze smartfonem, co ma te zalety że można korzystać ze wszystkich możliwości smartfona na ekranie radia.
Do połączenia telefonu z radiem potrzebny jest jeszcze kabel HDMI, a właściwie przelotka do telefonu bo sam kabel był w akcesoriach radia (ok 100 zł)



Pioneer sam dostarcza aplikację do sparowania radia z telefonem, ale nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na ograniczoną funkcjonalność , ja zdecydowałem się na aplikację ARLiberator (ok 100 zł)

Poniżej kilka zdjęć z funkcjonalności połączenia smartfona z radiem



Automapa



albo mapy Googla



oczywiście obowiązkowy Torque



telefon ( z ekranu smartfona), do radia dołączony mikrofon, także można z tego korzystać jak z zestawu głośnomówiącego.



telefon (z ekranu radia)



Wygląd całości rozwiązania



inne funkcje radia
otwieranie na potrzeby DVD lub karty SD



korektor



No i na koniec montaż kamery cofania(ok 150 zł), generalnie niepotrzebna, ale jak się już ma radio z dużym wyświetlaczem to żal z tego nie skorzystać .





Po montażu radia jakość odsłuchu nieporównywalna do radia fabrycznego (nawet na radiu), muza w super jakości nawet przy prędkościach ponad 100 km/h przy otwartym dachu.

W sumie za niecałe 3k jest fajna alternatywa dla RNS-a, z większymi możliwościami. Jedyny mankament to brak komunikatów na FIS-ie