Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 23

Wątek: Alternatywa dla RNS-a

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    350
    Rocznik
    2009
    Kolor
    Czarny
    Posty
    250

    Alternatywa dla RNS-a

    w dziale Nasze Auta opisałem modyfikację swojego samochodu polegającą na wymianie fabrycznego radia na Pioneera, zasugerowano mi że powinienem to dodać jeszcze do tego działu, co niniejszym czynię (choć sam tego radia nie montowałem)

    Modyfikacja polega na wyrzuceniu fabrycznego radia na rzecz Pioneera AVH-X8500BT (cena ok 2000 zł), 2DIN czyli wersja dla Mk2
    http://www.pioneer.pl/pl/products/25...00BT/page.html



    Generalnie opis dotyczy Mk2, aczkolwiek właściciele Mk1 mogą się pokusić o radio o takiej samej funkcjonalności, również z wyświetlaczem 7 cali, ale w obudowie 1DIN http://www.pioneer.pl/pl/products/25...00BT/page.html tyle że poszczególne dodatkowe moduły mogą się różnić od tych zastosowanych u mnie (tym bardziej że w samym Mk2 są różnice pomiędzy Coupe a Roadsterem, czego sam doświadczyłem przy module do anteny)




    Do montażu oprócz samego radia potrzebny jest jeszcze moduł do systemu BOSE (jeśli ktoś ma BOSE), (ok 150 zł)



    moduł do sterowania radia z kierownicy (ok 300 zł)




    moduł do anteny (ok 50 zł), co prawda poniższe zdjęcie prezentuje moduł do TT Coupe , natomiast dopiero przy montażu, okazało się że dla Roadsterów jest inne wejście antenowe (ma dwa gniazda), niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia.



    Oraz dodatkowa ramka maskująca (ok 50 zł)
    Radio kupiłem i montowałem w Centrum Car Hi-Fi http://www.centrumcarhifi.pl/ gdzie właściciel firmy P. Jacek Klepka rzetelnie i fachowo doradzał w doborze sprzętu (co jestem wstanie docenić bo sam się trochę na tym znam). Dodatkowo zakup radia ww. firmie miał tą zaletę że montaż dostałem gratis a cena radia nie odbiegała od cen ogólnie dostępnych w Internecie.





    Wygląd radia można sobie samemu skonfigurować i to zarówno podświetlanie klawiszy jak i kolorystykę tapety (ja ustawiłem sobie pod kolor tapicerki)






    Głównym argumentem dla którego zdecydowałem się na ten model była możliwość integracji radia ze smartfonem, co ma te zalety że można korzystać ze wszystkich możliwości smartfona na ekranie radia.
    Do połączenia telefonu z radiem potrzebny jest jeszcze kabel HDMI, a właściwie przelotka do telefonu bo sam kabel był w akcesoriach radia (ok 100 zł)



    Pioneer sam dostarcza aplikację do sparowania radia z telefonem, ale nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na ograniczoną funkcjonalność , ja zdecydowałem się na aplikację ARLiberator (ok 100 zł)

    Poniżej kilka zdjęć z funkcjonalności połączenia smartfona z radiem



    Automapa



    albo mapy Googla



    oczywiście obowiązkowy Torque



    telefon ( z ekranu smartfona), do radia dołączony mikrofon, także można z tego korzystać jak z zestawu głośnomówiącego.



    telefon (z ekranu radia)



    Wygląd całości rozwiązania



    inne funkcje radia
    otwieranie na potrzeby DVD lub karty SD



    korektor



    No i na koniec montaż kamery cofania(ok 150 zł), generalnie niepotrzebna, ale jak się już ma radio z dużym wyświetlaczem to żal z tego nie skorzystać .





    Po montażu radia jakość odsłuchu nieporównywalna do radia fabrycznego (nawet na radiu), muza w super jakości nawet przy prędkościach ponad 100 km/h przy otwartym dachu.

    W sumie za niecałe 3k jest fajna alternatywa dla RNS-a, z większymi możliwościami. Jedyny mankament to brak komunikatów na FIS-ie

  2. #2
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Świetnie opisane, fajny projekt. Odnośnie RNS-E to nie jest to tylko komunikacja z FIS-em. Wszystko zależy czy ktoś ma kierownicę multimedialną czy nie.



    Jeśli masz taką kierownicę to za pośrednictwem RNS-E bez odrywania rąk możesz:

    1. sterować radiem - wybierać stacje
    2. sterować CD / MP3 - wybierasz utwory, zmieniasz płyty
    3. sterować telefonem - przeglądasz książkę telefoniczną, wybierasz numer, odbierasz i kończysz połączenie
    4. sterować głośnością
    5. sterować SDS - z poziomu kierownicy aktywuję funkcję gdzie głosowo wydaję polecenia

    Na FISie widzisz utwory, przeglądasz książkę telefoniczną, masz dodatkową navigację, stacje radiowe.

    Samo RNS-E poza radiem, CD / MP3 (czytnik na 2 karty SD + zmieniarka na 10 płyt + CD) ma moduł bluetooth (do podłączenia telefonu), obsługa telefonu, navigacja. Co więcej bez problemu można podłączyć kamerę cofania, DVD (odtwarzać filmy) a nawet można podłączyć sobie telewizję

    Zanim ktoś podejmie decyzje warto się zastanowić co komuś jest potrzebne i jakie możliwości ma fabryczne rozwiązanie. Oczywiście procesor dźwięku w takim Pioneerze jest zdecydowanie lepszy od RNS-E ale można zmienić głośniki, dołożyć wzmacniacz i subwoofer. Obecnie u siebie mam takie rozwiązanie i powiem szczerze, że przewyższyło to moje oczekiwania. Moc jaka z tego jest wydobywana to już nawet nie kwestia drżenia lusterek, po prostu nie można słuchać na pełnej mocy bo jest to już szkodliwe dla słuchu Minus tego rozwiązania jest taki, że koszt głośników + wzmacniacz + kable + zaprojektowanie podłogi do bagażnika to było ok 6 tys zł ale można sobie wszystko dokładać powoli. Tutaj można zobaczyć jak to wygląda: http://caraudio.basser.pl/audi/197-audi-tt-sline.html Swoją drogą jak by ktoś chciał tylko samą podłogę sobie kupić to Basser jest producentem i na zamówienie zrobią wam dedykowaną do TT taką ja u mnie.

    Ogólnie zanim ktoś podejmie się modyfikacji audio najlepiej niech się zastanowi co jest mu potrzebne.

  3. #3

    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    350
    Rocznik
    2009
    Kolor
    Czarny
    Posty
    250
    Po prostu opisałem swój projekt, każdy wybiera to co mu najbardziej pasuje

    odnośnie starowania z kierownicy, to właśnie po to jest dodatkowy moduł aby wpiąć się w CAN i korzystać z zalet kierownicy multimedialnej. Na chwilę obecną z wymienionych przez ciebie rzeczy nie działa tylko sterowanie telefonem, ale to nie działało również i przy poprzednim radiu, więc może trzeba jeszcze pobawić się VCDS-em, żeby korzystać z pełni możliwości kierownicy.

    W tym radiu również jest moduł bluetooth, nie tylko służy do podłączenia telefonu, ale również do odtwarzania muzyki, DVD można oglądać, moduł TV też można dołożyć.
    Nawigacji wbudowanej to radio nie ma, w tym zakresie korzystam już z "przerzucenia" ekranu telefonu na ekran radia, gdzie z poziomu radia mam całą obsługę (również sterowanie głosem), ale to już zależy od aplikacji telefonu. Przy nawigacji Googla nie ma problemu ze sterowaniem głosowym, no i dodatkowy aspekt przy poruszaniu się po Warszawie, czyli Traffic, ja w sumie tylko po to korzystam z nawigacji aby omijać korki.

  4. #4
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Ja wcale nie neguję projektu jedynie starałem się opisać możliwości fabrycznego radia aby było porównanie. Jeśli masz możliwość sterowania radiem i telefonem z poziomu kierownicy to już super sprawa w takiej sytuacji bo wiele ułatwia.

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    350
    Rocznik
    2009
    Kolor
    Czarny
    Posty
    250
    Spokojnie, nie odebrałem tego jako negację, uzupełniałem informacje o rzeczy które ty wymieniłeś, bo też są w tym radiu, przy okazji zwracając uwagę na moduł sterowania z kierownicy (faktem jest że słabo ten fragment opisałem i można było to przegapić).
    Ostatnio edytowane przez kws ; 09-02-2014 o 11:48

  6. #6
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    @elmacho, jak masz coś do dodania to pisz merytorycznie. Chodzi o porównanie wielu wersji tak aby każdy wiedział co może zyskać / stracić. Taki wątek jest bardzo przydatny i mam nadzieję, że będzie rozwijany o kolejne modele radia, które można wrzucić do TT. Zbędna, ironiczna dyskusja będzie kasowana bo nie o to w tym wątku chodzi.

  7. #7
    Awatar humidorek
    Dołączył
    Jul 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    342
    Rocznik
    2008
    Kolor
    czarny DSG
    Posty
    2,015
    Cytat Zamieszczone przez Jaqob Zobacz posta
    Taki wątek jest bardzo przydatny i mam nadzieję, że będzie rozwijany o kolejne modele radia, które można wrzucić do TT.
    Można więc przerzucić tu wątki, jakie kiedyś zacząłem:
    http://www.klubtt.pl/showthread.php?...igacja-DYNAVIN
    http://www.klubtt.pl/showthread.php?...-RNS-510-od-VW

  8. #8
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Jak dwa lata temu szukałem jakiejś alternatywy dla RNS-E to nie było za bardzo w czym wybierać no i nie było odważnego co spróbowałby pobawić się z tym w TT. Teraz jest znacznie większy wybór i pewnie większe możliwości. Dobrze byłoby pozbierać informacje o różnych możliwych radiach, które będą pasowały do TT.

    Kilka pytań:

    1. czy można wykorzystać fabryczną instalację GPS do podłączenia navigacji?
    2. czy można wykorzystać fabryczny mikrofon?
    3. czym można sterować z poziomu kierownicy (jakie funkcje) - fajnie byłoby to opisać

    Odnośnie FIS-a to wiem, że jacyś magicy robili osobne adaptery, które pozwalały na wyświetlanie podstawowych informacji. Może jest coś podobnego albo jakiś typ radia (poza RNS-E) obsługuje też FIS w Audi?

    Nie ukrywam, że przydałaby się tutaj też wypowiedź asiksona bo siedzi w temacie i dużo mógłby pomóc.

  9. #9
    Awatar PinBack
    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Cornyy
    Posty
    76

    [8J] Audio w MK2 - czyli poradnik jak zmienić muzę na lepsze

    Emocje po zakupie już ochłonęły więc czas na konkretne decyzje co i w jakiej kolejności zmieniamy.
    Jednym z pierwszych elementów będzie audio bo jest... tragiczne. Niestety nie mamy tutaj jednostki V8 żeby zapomnieć, że w ogóle jest radio...

    Pytanie no. 1 - jakie seryjnie są głośniki ? Pytam o średnicę - 130?
    Pytanie no. 2 - czy seryjne radia mają wyjście na wzmacniacz?
    Pytanie no. 3 - czy seryjnie istnieje gdzieś jakiś wzmacniacz lub subwoofer?

    Radio mam takie:Załącznik 5622

    Dalsze pytania i zdjęcia z opisu prac po zdobyciu powyższych informacji.

  10. #10
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Wątek przeniosłem do właściwego tematu. Przeczytaj posty i wtedy zadawaj pytania

  11. #11
    Awatar PinBack
    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Cornyy
    Posty
    76
    Cytat Zamieszczone przez Jaqob Zobacz posta
    Tutaj można zobaczyć jak to wygląda: http://caraudio.basser.pl/audi/197-audi-tt-sline.html
    Nieźle wykonane, jestem pod wrażeniem wszystkich wycięć pod sprzęt serwisowy jak klucze, gaśnica itd.
    To nad basowym to wzmacniacz? :P

    Przewody rozumiem, że wymienili wszystkie - od samego radia po wzmacniacz i nowe głośniki ?
    RNS oferuje wyjście na wzmacniacz ?
    Głośników tylnych nie ma?
    Ostatnio edytowane przez PinBack ; 06-03-2014 o 18:48

  12. #12
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Tak, wszystko jak fabryka wygląda, przewody wszystkie nowe. Co więcej całą tą tylną podłogę bagażnika wraz ze wzmacniaczem i subwooferem będę miał pewnie na sprzedaż bo mam wstępnie kupca na TT ale bez wzmacniacza i suba. Jak by ktoś chciał do swojej MK2 to pisać do mnie.

    Odnośnie głośników to są też tylne.

  13. #13
    Awatar PinBack
    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Cornyy
    Posty
    76
    Sądząc po cenie przewodów ham, które masz na sprzedaż to raczej okazyjnie tej półki nie będziesz chciał oddać
    Ładnie wszystko się prezentuje, muszę tylko wyjąć radio i sprawdzić ten wzmacniacz i można brać się za modzenie

  14. #14

    Dołączył
    Jun 2013
    Płeć
    Skąd
    Kalisz
    Pojemność
    brak
    KM
    115
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrny
    Posty
    55
    Mam pytanko do kolegi kws.
    Jak rozwiązałeś kwestię ładowania smartphona bo hmm jak jest podłączony po HMDI do radia to skąd czerpie zasilanie na nawigacji to parę godzin i kaput...
    Druga kwestia tobie się udało poprzez ARLiberator połączyć telefon z radiem jednak czytałem, że 1DINowe radio AVH-X7500BT ma z tym problem masz jakieś info na ten temat?

  15. #15

    Dołączył
    Apr 2013
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    350
    Rocznik
    2009
    Kolor
    Czarny
    Posty
    250
    Przejściówka do HDMI ma dodatkowe wejście micro usb, tędy idzie zasilanie na smartfona, co prawda po kilku godzinach pracy, pomimo włączonego zasilania bateria się rozładowywała, a wynikało to z świecącego się ekranu smartfona, zainstalowałem aplikację "Screen Standby" i problem się skończył.

    Niestety co do współpracy AVH-X7500BT z ARLiberator nie mam żadnej wiedzy.

Podobne wątki

  1. ciekawa alternatywa FMIC FWD 180KM
    Przez Kubao135 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 07-07-2012, 06:38
  2. Alternatywa dla TT 180KM
    Przez Rafał w dziale Tuning i gadżety
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-07-2009, 22:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •