Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 34

Wątek: Trzy problemy: EVAP / temperatura / obroty

  1. #1
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311

    Trzy problemy: EVAP / temperatura / obroty

    Mam trzy drobne (mam nadzieje) problemy z moją TT-ką. Być może są ze sobą jakoś powiązane? Ok, ale po kolei...

    PROBLEM NR 1.
    Na przestrzeni ostatniego ~1,5 miesiąca 4-5 razy wyskoczyło mi żółte check-engine.
    Inne objawy? Brak. Po "zresetowaniu auta" (odpięcie aku) lub usunięciu błędu poprzez OBD problem znika na kilkaset km. Trzy razy zrobiłem notatki przy jakim przebiegu pojawiło się check-engine:

    75758km - 13.10 (usunięcie poprzez OBD)
    76461km - 29.10 (po 703km, restart aku)
    77353km - 10.11 (po 890km)

    Odczytany błąd: P0441 "Evaporative Emission Control System Incorrect Purge Flow" (zdjęcie)

    Widziałem tutaj na forum, że np. w okolicach Warszawy są klubowicze, którzy oferują sprawdzenie szczelności różnych układów (w tym EVAP) i ew. naprawdę. Może ktoś ze śląską oferuje podobną usługę?


    PROBLEM NR 2. (wyeliminowany 16.12.2013 - wymiana termostatu - dzięki Patrykk, schabek17, ksolk, meszrum!)
    Dziwnie zachowujący się wskaźnik temperatury silnika, np. auto nie rozgrzewa się do 90 stopni (jest powiedzmy 75-80). Jak się zatrzymam dosłownie na chwilę, zgaszę i odpalę auto to potrafi już pokazywać poprawne 90 stopni. Pojadę trochę i spadnie znowu do ~80, a później znowu wróci do 90. Nie dzieje się to jakoś mega szybko (w sensie, że skacze z minuty na minutę), ale nawet na odcinku rzędu 20km można zaobserwować czasem 2-4 takie "skoki".

    Wspomniałem o tym znajomemu, który interesuje się autami i od razu wskazał prawdopodobną przyczynę - czujnik temperatury (zaznaczony na zdjęciu), który podobno lubi padać w autach VAG.

    Na ten problem zwróciłem uwagę praktycznie robiąc pierwsze kilometry autem, ale początkowo uznawałem, że być może "ten typ tak ma". Problem nie objawia się nigdy w inny sposób (np. temperatura nigdy nie przekracza 90, nawet pod długiej, dynamicznej jeździe). Komputer nie odnotowuje również żadnych błędów.


    PROBLEM NR 3. (wyeliminowany 30.11.2013 - wymiana zaworu PCV - dzięki meszrum!)
    Ten problem niepokoi mniej najbardziej. TT-ka czasem sama wchodzi lekko na obroty. Stojąc (obojętnie czy na biegu jałowy czy na innym ze sprzęgłem) obroty same idę w górę do ~1,5 tysiąca (czasem mniej), po czym po chwili wracają do normy, do niecałego 1 tys. Wszystko zaczęło się bodajże w ostatni czwartek, wcześniej nic takiego się nie działo. Myślę, że najlepiej zobrazuje to video: http://www.youtube.com/watch?v=65fehrjxG6A

    W trakcie filmiku nawet nie dotknąłem pedału gazu, auto było na biegu jałowym, silnik jak widać rozgrzany (w tym momencie nie wystąpił problem nr 2).

    Auto podłączałem poprzez chińskie urządzanie, które posiada mój znajomy - nie wiem na ile jest dobre i czy pokazuje wszystkie błędy - ale nic poza tym EVAP z problemu nr 1 nie wyświetla. W tym tygodniu planuję rozeznać temat VAG.com i kupić sobie odpowiedni kabelek, żeby w razie czego, w takich sytuacjach móc chociaż samemu porządnie przeskanować TT-kę.


    Reasumując, czy ktoś z Was miał podobne problemy? Macie jakieś rady co to może być, jak sobie z tym poradzić? Czy pozostaje tylko serwis? Z góry wielkie dzięki za pomoc!
    Ostatnio edytowane przez Simon ; 17-12-2013 o 19:57

  2. #2
    Awatar Patrykk
    Dołączył
    Sep 2012
    Płeć
    Skąd
    Mokotów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    351
    Filmik jest prywatny, ja mam MK1 ale mi tez obroty sie same "podnosiły" a wskaźnik temp wgl nie chodził. Wymiana czujnika temp załatwiła sprawę.. Jak to nie Pomoże to ewentualnie termostat. Ale niech sie wypowiedzą jeszcze specjaliści

  3. #3
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Podstawa to diagnoza przez VAG-a. Nigdy nie miałem objawów, które są u ciebie. Raz zapaliła mi się kontrolka check engine ale było to spowodowane naderwanym kabelkiem od sondy.
    I don't have dreams, I have goals.

  4. #4
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    Cytat Zamieszczone przez Patrykk Zobacz posta
    Filmik jest prywatny, ja mam MK1 ale mi tez obroty sie same "podnosiły" a wskaźnik temp wgl nie chodził. Wymiana czujnika temp załatwiła sprawę.. Jak to nie Pomoże to ewentualnie termostat. Ale niech sie wypowiedzą jeszcze specjaliści
    Wczoraj poprawiłem te ustawienia filmiku - sorry. Dzięki za info. Sprawdziłem i faktycznie kosztuje on 35-40zł. (zamiennik), także spróbuję, a może akurat rozwiąże to też problem nr 3.

    Cytat Zamieszczone przez Jaqob Zobacz posta
    Podstawa to diagnoza przez VAG-a. Nigdy nie miałem objawów, które są u ciebie. Raz zapaliła mi się kontrolka check engine ale było to spowodowane naderwanym kabelkiem od sondy.
    Wiem, wiem. Jakiegoś sensownego VAG-a na pewno kupię na dniach. W każdym bądź razie powinien on uszczegółowić ten błąd, który odczytałem (P0441 "Evaporative Emission Control System Incorrect Purge Flow") czy pozostaje już szukanie metodą prób i błędów, sprawdzanie jakichś uszczelek związanych z tym EVAP itp.?

  5. #5

    Dołączył
    Feb 2011
    Płeć
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Czarny
    Posty
    264
    Simon u mnie występował problem nr 2. Dokładnie jak opisałeś. Czasami zagrzał się do 90 st. czasami nie. Wskaźnik pływał ~70st->90st->~70st. Włączenie ogrzewania prawie zawsze skutkowało spadkiem temp. do 70 ,80 stopni. Ja stawiałem na termostat i trafiłem. Termostat kosztuje niewiele.
    Czujnik temp. miał być wymieniony w drugiej kolejności, ale nie było potrzeby po zmiane termostatu.

  6. #6
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    Cytat Zamieszczone przez schabek17 Zobacz posta
    Simon u mnie występował problem nr 2. Dokładnie jak opisałeś. Czasami zagrzał się do 90 st. czasami nie. Wskaźnik pływał ~70st->90st->~70st. Włączenie ogrzewania prawie zawsze skutkowało spadkiem temp. do 70 ,80 stopni. Ja stawiałem na termostat i trafiłem. Termostat kosztuje niewiele.
    Czujnik temp. miał być wymieniony w drugiej kolejności, ale nie było potrzeby po zmiane termostatu.
    Dzięki za informację. Zacznę od tego czujnika temperatury, bo już go kupiłem. Jak znajdę dzisiaj chwilę czasu to wymienię i zobaczymy. W ASO zaśpiewali 146zł., ale w lokalnej hurtowni dostałem go za 29zł. - niby oryginał (na tej metalowej części są oznaczenie VW / Audi), choć nie chce mi się wierzyć z uwagi na tę cenę.

    Jakby ktoś kiedyś potrzebował numer części to czujnik temperatury cieczy chłodzącej: OGA 919 501 A

  7. #7
    Awatar ksolk
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,837
    Nie bedzie to orginał i może nie dać żadnej poprawy tak jak w przypadku MK 1 .Kupiłeś orginał jakich pełno na allegro z napisem "wydrapanym" nie tłoczonym,taki chinczyk.Akurat ten czujnik jak i termostat tylko orginał a w Twoim przypadku błąd leży raczej po stronie termostatu choć i czujnik nie zaszkodzi nowy.

  8. #8
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Cytat Zamieszczone przez Simon Zobacz posta
    W ASO zaśpiewali 146zł., ale w lokalnej hurtowni dostałem go za 29zł. - niby oryginał
    Bazując na takich częściach (chińskiej tandecie) możesz się spodziewać samych problemów. Wydajesz na auto kilkadziesiąt tysięcy złotych a później szkoda ci wydać 100 zł więcej na część?! Gdzie tu sens i logika...
    I don't have dreams, I have goals.

  9. #9
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    Cytat Zamieszczone przez Jaqob Zobacz posta
    Bazując na takich częściach (chińskiej tandecie) możesz się spodziewać samych problemów. Wydajesz na auto kilkadziesiąt tysięcy złotych a później szkoda ci wydać 100 zł więcej na część?! Gdzie tu sens i logika...
    No to raczej wygląda na to, że dałem się nabrać w tej hurtowni. Dopytywałem się czy to zamiennik i z jakiej firmy, a oni wprost twierdzili, że to "volkswagenowski oryginał". Dopiero później pojechałem do ASO kupić płyn G13 i tam przy okazji zapytałem o ten czujnik, dowiadując się, że oryginał kosztuje 5 razy tyle. Trudno, najwyżej podjadę jeszcze raz do ASO i kupię ten faktyczny oryginał.

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2011
    Płeć
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Czarny
    Posty
    264
    Simon może warto najpierw kupić termostat? Jest tańszy niż czujnik, a obstawiam że będzie to właśnie to.

  11. #11
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    Zastanawiam się czy najlepiej nie będzie jednak zacząć od VAG-com zanim będę kupował cokolwiek dalej? Tylko czy tego typu awarie (czujnik / termostat) VAG z normalnym oprogramowaniem również wykryje? Pomijam sprawdzanie tym chińskim urządzaniem od znajomego - widocznym na zdjęciu, które wrzuciłem w pierwszym poście - bo wspominał, że ono jest ubogie i niewiele błędów odczytuje.

  12. #12

    Dołączył
    Feb 2011
    Płeć
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Czarny
    Posty
    264
    Moim skromnym zdaniem w kwestii problemu numer 2 kupiłbym termostat i wymienił. Prawie nic to nie kosztuje, a na 99 % problem będzie rozwiązany. Przy takich objawach nawet nie chciało by mi się ciągnąć laptopa do samochodu

  13. #13
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    OK, dzięki za sugestię! Na pewno zrobię tak jak radzicie (schabek17, Patrykk), czyli wymiana czujnika oraz termostatu (kupię w ASO) i mam nadzieję, że to wyeliminuje zarówno problem nr 2 jak i 3. Napiszę tutaj jak to ogarnę i dam znać czy pomogło.

    A w między czasie pozostaje jeszcze problem nr 1, który raczej nie jest związany z tymi dwoma...

  14. #14
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Cytat Zamieszczone przez schabek17 Zobacz posta
    Moim skromnym zdaniem w kwestii problemu numer 2 kupiłbym termostat i wymienił. Prawie nic to nie kosztuje, a na 99 % problem będzie rozwiązany. Przy takich objawach nawet nie chciało by mi się ciągnąć laptopa do samochodu
    Zacznijmy od tego, ze Ty masz MK1 a kolega Simon MK2. Problem z termostatem jest doskonale znany w MK1 ale NIC nie słyszałem aby to był typowy problem w MK2. Na naszym forum jeszcze chyba nikt nie opisywał problemu z temperaturą w MK2 dlatego nie stawiałbym tak szybko diagnozy, że to wina termostatu. Kupować tak dla "zabawy" też nie ma sensu.

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Simon Zobacz posta
    OK, dzięki za sugestię! Na pewno zrobię tak jak radzicie (schabek17, Patrykk), czyli wymiana czujnika oraz termostatu (kupię w ASO) i mam nadzieję, że to wyeliminuje zarówno problem nr 2 jak i 3. Napiszę tutaj jak to ogarnę i dam znać czy pomogło.

    A w między czasie pozostaje jeszcze problem nr 1, który raczej nie jest związany z tymi dwoma...
    W pierwszej kolejności zrób diagnostykę VAGiem. Być może jest więcej błędów, które coś więcej nam powiedzą. Jak nie będzie wtedy zaczniemy myśleć co dalej.
    I don't have dreams, I have goals.

  15. #15
    Awatar ksolk
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,837
    Vag pokaże błąd czujnika a zazwyczaj zawsze pokazuje,gorzej z termostatem bo błędu nie zobaczysz.Ja mimo wszystko zaczął bym od termostatu po info jakim opisujesz

Podobne wątki

  1. Dezaktywacja systemu EVAP
    Przez Bart227 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 67
    Ostatni post / autor: 25-03-2019, 20:47
  2. Zawór EVAP
    Przez zuber1906 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-11-2016, 09:10
  3. system evap 1.8t kod silnika amu
    Przez matimati w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-02-2015, 18:17
  4. Błąd 17883 EVAP
    Przez PiotrekHIT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-04-2013, 16:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •