Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 31 do 34 z 34

Wątek: Trzy problemy: EVAP / temperatura / obroty

  1. #31
    Awatar meszrum
    Dołączył
    Oct 2012
    Płeć
    Skąd
    EU
    Pojemność
    2.0T
    KM
    310
    Rocznik
    2015
    Kolor
    Sepang
    Posty
    44
    Simon,

    jeżeli chodzi o błędy zapisane w sterowniku silnika, to poza błędem EVAP oraz napięcia, wszystkie pozostałe mają w mojej ocenie jedną przyczynę - problem z ciśnieniem w skrzyni korbowej. zauważ, że nawet wiki.ross-tech przy błędach 008825, 001287, 008583 oraz 004243 wskazuje na ich źródło zawór PCV w silnikach 2.0T:
    When found in the NAR 2.0T (BPY) check RVUTB: 01-09-03 or 2018919 for updated Crankcase Breather Valve
    If the breather valve is faulty, full engine vacuum is typically found when removing the oil cap at idle.
    When found in conjunction with Misfires and Lean fault codes, check RVUTB: 01-09-03 or 2018919 (NAR only) 2.0T (BPY), for updated Crankcase Breather Valve
    If the breather valve is faulty, full engine vacuum is typically found when removing the oil cap at idle.
    możesz zatem jeszcze na w miarę nagrzanym silniku odkręcić korek oleju [silnik może zacząć nieco inaczej pracować - to normalne] i zwrócić uwagę, czy w chwili zdejmowania korka nie występuje podciśnienie/nadciśnienie.
    koszt samego zaworu PCV jest stosunkowo niewielki, szczególnie w świetle cen innych podzespołów tego silnika.


    w zakresie problemów z temperaturą nadal obstawiałbym termostat. czujnik temperatury raczej nie wchodzi w grę - dla pewności włącz logowanie grupy z temp. *C i przejedź z włączonym logowaniem ok. 10 km - przy ocenie logu zwróć uwagę czy odczyt temp. zmieniał nagle wartość [np. 84*C => 61*C => 92*C => 33*C]. jeżeli temp. utrzymywała się na w miarę zbliżonym poziomie [i np. wzrastała płynnie na postoju], to masz do wymiany termostat. obecnie też mam identyczny objaw i nie mogę się zebrać do jego wymiany...


    odnośnie EVAP, to nie poradzę Ci zbyt wiele - pogodziłbym się z tym błędem na Twoim miejscu. pomimo wielu prób nie udało mi się ustalić u siebie co może być przyczyną [wymienione N80, N115, sprawdzona szczelność].

  2. #32
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    Cytat Zamieszczone przez meszrum Zobacz posta
    możesz zatem jeszcze na w miarę nagrzanym silniku odkręcić korek oleju [silnik może zacząć nieco inaczej pracować - to normalne] i zwrócić uwagę, czy w chwili zdejmowania korka nie występuje podciśnienie/nadciśnienie.
    koszt samego zaworu PCV jest stosunkowo niewielki, szczególnie w świetle cen innych podzespołów tego silnika.
    Jutro wyjeżdżam i wracam w poniedziałek, także sprawdzę to po powrocie. W każdym bądź razie faktycznie wszystko wskazuje na ten zawór PCV i myślę, że zacznę od jego wymiany. Mam nadzieję, że to rozwiąże ten problem z obrotami, który najbardziej mnie niepokoił.

    Cytat Zamieszczone przez meszrum Zobacz posta
    w zakresie problemów z temperaturą nadal obstawiałbym termostat. czujnik temperatury raczej nie wchodzi w grę - dla pewności włącz logowanie grupy z temp. *C i przejedź z włączonym logowaniem ok. 10 km - przy ocenie logu zwróć uwagę czy odczyt temp. zmieniał nagle wartość [np. 84*C => 61*C => 92*C => 33*C]. jeżeli temp. utrzymywała się na w miarę zbliżonym poziomie [i np. wzrastała płynnie na postoju], to masz do wymiany termostat. obecnie też mam identyczny objaw i nie mogę się zebrać do jego wymiany...
    Również sprawdzę to jeszcze po powrocie, ale dotychczasowe testy na VCDSie nie wykazały takich skoków - temperatura utrzymywała się na w miarę zbliżonym poziomie.

    Osobiście strasznie nie lubię mieć w aucie czegoś niesprawnego, dlatego pewnie wymienię te dwa elementy jak najszybciej. Aczkolwiek niestety nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w mechanice i zastanawiam się na ile skomplikowana jest wymiana termostatu? Wolałbym to zrobić samemu - nie z uwagi na koszt - a właśnie chęć nabierania tego doświadczenia.

    Cytat Zamieszczone przez meszrum Zobacz posta
    odnośnie EVAP, to nie poradzę Ci zbyt wiele - pogodziłbym się z tym błędem na Twoim miejscu. pomimo wielu prób nie udało mi się ustalić u siebie co może być przyczyną [wymienione N80, N115, sprawdzona szczelność].
    To widzę, że faktycznie z tym EVAP nie jest łatwo... U mnie zostawiam to na sam koniec - jak rozwiążę dwa pozostałe problemy to spróbuję to jakoś ugryźć. A Tobie życzę powodzenia w dalszych próbach naprawy (jeśli będziesz je jeszcze podejmował).

    Jeszcze raz wielkie dzięki za dotychczasową pomoc. Napiszę jak wymienię ten zawór PCV i termostat.

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez meszrum Zobacz posta
    06F 129 101 L [BWA] bądź 06F 129 101 E [BPY].
    Po numerze VIN dostałem w ASO część o numerze 06F 129 101 N. Dzisiaj chciałem to wymienić i po rozmontowaniu zauważyłem, że zawór, który miałem założony różni się kilkoma drobnymi deltami, a jego nr to 06F 129 101 F. W pierwszej chwili zgłupiałem myśląc, że może w ASO dali mi jakiś inny wariant tego zaworu. Ale wchodzę teraz do ETKA, wpisuję 06F 129 101 F i mam informację:

    Wycofano w dniu 01/11/2008, użyj jako części zastępczej: 06F 129 101 K
    No ok, klikam dalej i znowu...

    Wycofano w dniu 01/03/2009, użyj jako części zastępczej: 06F 129 101 L
    Ok, to klikam i...

    Wycofano w dniu 01/02/2011, użyj jako części zastępczej: 06F 129 101 N
    Takie lipne te zawory, że ciągle wycofują? W każdym bądź razie piszę o tym, jakby ktoś kiedyś miał podobny problem i żeby nie zdziwił się tak jak ja w pierwszej chwili.
    Przy okazji to numer tej uszczelki pod PCV - jakby ktoś szukał - 06F 103 483 E. Cena to ok. 90zł. (tak, za jedną niewielką uszczelkę).

  3. #33
    Awatar meszrum
    Dołączył
    Oct 2012
    Płeć
    Skąd
    EU
    Pojemność
    2.0T
    KM
    310
    Rocznik
    2015
    Kolor
    Sepang
    Posty
    44
    odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie wymiany termostatu - oto instrukcja: 4-cylinder direct petrol injection engine (2.0 ltr. 4-valve
    turbo), mechanics
    . z racji, iż potrzebny jest demontaż alternatora, to dodatkowo konieczna jest instrukcja jego demontażu: Electrical systems.
    po lekturze instrukcji doszedłem do wniosku, że nie jest to fizyka kwantowa, zatem miałem ochotę wymienić to samodzielnie - po obejrzeniu tego 2.0T FSi Thermostat / Housing Removal odpuściłem.

    co do numeru zaworu PCV, to był montowany w A3, A4, A6 i TT, zatem jego zmiana wynikała z dostosowywania części do jak najszerszej gamy modeli.

  4. #34
    Awatar Simon
    Dołączył
    Aug 2013
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Ibis white
    Posty
    311
    Ten filmik (2.0T FSi Thermostat / Housing Removal) znalazłem już wcześniej i po jego obejrzeniu też sobie odpuściłem. Dla autora filmiku cała wymiana zamyka się pewnie w mniej niż godzinie, ale mnie to przerasta. Zwłaszcza, że z tego co wstępnie zorientowałem to warsztaty za robociznę chcą kwoty rzędu 100-200zł. Według programu DAT (odpowiednik Audatexu - programu do robienia kalkulacji dla rzeczoznawców) wymiana termostatu w ASO to 330zł. netto.

    Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, ale prawdopodobnie problem nr 3 mogę wykreślić z listy . Dzięki Twoim radom meszrum - wczoraj wymieniłem zawór PCV wraz z uszczelką. Na razie testowo zrobiłem może 20-parę kilometrów, ale obroty zachowują się tak jak powinny - na biegu jałowym nawet nie drgną. Wcześniej problem objawiał się jeśli nie od razu to po 2-3km.

    W przyszłym tygodniu umówię się na wymianę termostatu, a później spróbuję powalczyć z tym EVAP...

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Wczoraj w końcu wymieniłem ten termostat. Problem nr 2 wyeliminowany. Teraz jak wskaźnik temperatury dojdzie do 90 to w trakcie jazdy czy krótkich postojów nawet nie drgnie. Temperatura oleju w trakcie jazdy wg FIS'a ok. 90 (przy spokojnej jeździe) - 100 stopni. Wcześniej nie było szans dobić nawet do 90 przy dynamiczniejszej jeździe.

    Dzięki wszystkim (Patrykk, schabek17, ksolk, meszrum), którzy od razu zdiagnozowali problem!

    - - - - - - - - DODANO - - - - - - - - -

    Bardzo możliwe, że ikonkę MIL wywoływał wcześniej zawór PCV (gdzieś w opisach błędów było to wymienione jako jeden z objawów). W tej chwili wyeliminowałem wszystkie błędy poza jednym - EVAP. Jednak pomimo odnotowania przez komputer tego błędu ikonka MIL (póki co) się nie pokazała. No, ale wrócę do tematu wiosną i spróbuję wyeliminować również ten błąd, bo teraz TT prawie cały czas stoi w garażu i czeka na wiosnę .

Podobne wątki

  1. Dezaktywacja systemu EVAP
    Przez Bart227 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 67
    Ostatni post / autor: 25-03-2019, 20:47
  2. Zawór EVAP
    Przez zuber1906 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-11-2016, 09:10
  3. system evap 1.8t kod silnika amu
    Przez matimati w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-02-2015, 18:17
  4. Błąd 17883 EVAP
    Przez PiotrekHIT w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-04-2013, 16:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •