Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Wątek: Oświetlenie LED tablicy rejestracyjnej

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Awatar samek
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Grodzisk Maz.
    Pojemność
    brak
    KM
    -
    Rocznik
    -
    Kolor
    -
    Posty
    339

    Oświetlenie LED tablicy rejestracyjnej

    Opiszę swój sposób na oświetlenie LED tablicy rejestracyjnej w TT MK2 (MY2011), może komuś się przyda...

    Oczywiście na wstępie muszę dodać, że modyfikację każdy robi na własną odpowiedzialność, nie ponoszę odpowiedzialności za niepożądane efekty itp. itd....

    Założenia:

    • oświetlenie led tablicy rejestracyjnej bez błędów na FIS
    • zastosowanie zamienników LED żarówek C5W
    • modyfikacja ma być w pełni odwracalna i nie ingerować bezpośrednio w elektrykę samochodu
    • ma być szybko, łatwo i tanio :-)

    Zanim zastosowałem opisywane rozwiązanie miałem okazję przetestowania filtra led oraz zamienników LED CAN-BUS – oba rozwiązania (w moim przypadku) nie sprawdziły się.
    Komputer nie dał się oszukać na żarówki CAN-BUS, filtr nawet dawał radę, ale popękał i w obawie o auto został wyrzucony.

    Popękany filtr


    Jak wiadomo „żarówki” LEDowe pobierają znacznie mniej prądu od standardowych, przez co komputer wywala błąd spalonej żarówki.
    Aby oszukać komputer należy „zasymulować” obciążenie dwóch żarówek C5W za pomocą rezystora.
    • Dwie żarówki C5W pobierają ok. 10W
    • Dwie żarówki LED (po 6 diód 5050) pobierają ok. 2,7W
    • Brakujące 7,3W „wygeneruje” rezystor 20 Ohm


    Potrzebne elementy:
    • 1x Rezystor 50W / 20 Ohm (50W to w uproszczeniu zdolność odprowadzania ciepła, nie generowane obciążenie) – cena ok. 10zł
    • 1x Konektor AC – cena ok. 2 zł
    • 2x żarówka LED C5W 36mm 6x5050 (wersja zwykła, nie CAN-BUS) – cena ok. 4zł szt.
    • mocna taśma dwustronna 3M – cena ok. 20zł
    • koszulki termokurczliwe lub izolacja
    • Lutownica, trochę cyny i ok. godzinę wolnego czasu




    Standardowa długość żarówki C5W w podświetleniu tablicy to 39mm, ja zastosowałem 36mm ze względu na sposób zamocowania - pod blaszki (pokazane na zdjęciach niżej).

    Montaż:
    1. lutujemy wtyk konektora do rezystora, końcówki zabezpieczamy koszulką termokurczliwą


    2. lutujemy gniazdo konektora do jednej z żarówek LED (można przylutować do kabli od oświetlenia tablicy, ale wtedy nie będzie to „w pełni odwracalny mod”)


    3. wkładamy żarówki do oprawek "pod blaszki" - na zdjęciu żarówka z kabelkami


    Tak wygląda całość



    4. usuwamy elementy mocowania rezystora (oznaczone czerwoną linią) i przyklejamy taśmę dwustronną


    5. przyklejamy rezystor do karoserii (ja przykleiłem wewnątrz klapy na prawo od lewego światełka)


    6. podłączamy konektor i obudowę żarówki, wkładamy i cieszymy się efektem (zdjęcia robione w garażu, drugie z lampą)

    Ostatnio edytowane przez samek ; 05-11-2013 o 22:51

Podobne wątki

  1. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej
    Przez Crisstopher w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-01-2015, 17:38
  2. Podswietlenie tablicy rejestracyjnej.
    Przez WASKI w dziale Tuning i gadżety
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-02-2013, 12:18
  3. Porządne Oświetlenie TABLICY REJ... LED
    Przez TT wroc w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 19-12-2012, 22:22
  4. Lampkę podświetlenia tablicy rejestracyjnej MK1
    Przez Cubanito w dziale Kupię
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-02-2012, 13:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •