Panowie, Panie

Zacznę od tego, że nie znam się na autach, dlatego też proszę was o pomoc.

22 lata, jeżdżę autem codziennie, chyba już 2 lata, może trochę ponad.

Dotychczas miałem (nie)przyjemność jeździć fiatem pandą 1.0 i przyjemność grande punto 1.6 multijet.

Zarówno tym i tym lubię sobie depnąć (ta, Pandą też się da, ale niestety nie jest to zbyt bezpieczne ).

Obecnie szukam auta dla siebie, do kwoty 30 tys zł. Szukam czegoś zadbanego, nie zajechanego, patrząc na moją niewiedzę szukam wg kryteriów:
Przebieg do 100 tys. - ważne to, czy na co innego patrzeć?
Pojemność silnika, rodzaj paliwa
Spalanie - benzyna / benzyna + lpg / diesel


Szukam auta ekonomicznego, nie drogiego w eksploatacji, ale z możliwością sporadycznej zabawy w postaci szybszej, zrywnej jazdy.

Jeżeli chodzi o trasy jakie robię, to nie są to duże odcinki.. Od poniedziałku do piątku z domu do pracy, ewentualnie jakiś wypad rozrywkowy, ale wszystko jest blisko, więc z domu do pracy mam 20 km.. dziennie robię 40 - 80 km..

W weekendy na uczelnie, to odcinki podobne. W dalsze trasy rzadko jeżdżę.. ewentualnie okres wakacyjny/zimowy (rzadko), nad morze, w zimę może w góry.

Na trasie grandziakiem średnio 180 jak droga pozwalała..

Co polecacie do tej kwoty i patrząc na pokonywane przeze mnie odcinki? Jaki silnik, jakie paliwo?

Przeglądałem różne oferty, zobaczyłem TTke, wstępnie zacząłem oglądać, czytać, ale póki co nic o niej nie wiem. Czy to auto nadaje się dla mnie? (dzieci na razie nie planuje, nie jeżdżę często w 4 osoby, przeważnie z dziewczyną bądź jednym pasażerem).

TTka mi się spodobała, szczerze przyznam, ale nie wiem jakie są koszta eksploatacji tego samochodu, spalanie itp. (wstępne obliczenia pokazują, że robiąc średnio 50 km dziennie, przez miesiąc wyjeżdżę 1500 km (wydaje mi się, że robię mniej km obecnie).. jak spalanie wynosi średnio 60 zł na 100 km to wychodzi, że musiałbym wydawać aż 900 zł na paliwo (patrzę na to i wydaje mi się, że to kwota niemożliwa, ale matma nie kłamie)

Proszę o porady i pozdrawiam!