Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 23

Wątek: Honowanie cylindrów

  1. #1
    Awatar wowo
    Dołączył
    May 2010
    Płeć
    Skąd
    Łomża
    Pojemność
    1.8T
    KM
    4xx
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czerwony
    Posty
    1,251

    Honowanie cylindrów

    Wyodrębniłem poniższe posty z innego tematu aby nie robić tam bałaganu jeszcze większego jak już jest i aby przedyskutować osobno i spokojnie ten jakże ciekawy temat .
    Arttur


    Co do honowania to wstrzymałbym się do rozbiórki motoru i oceny wszystkiego, bo jest kilka szkół i każdy powie co innego.
    Wiele silników jest składanych bez, z racji cięcia kosztów i lataja aż miło i moc tez generuja odpowiednia. Wszystko kwestia odpwiednich pomiarów i podejcia do tematu.
    Ostatnio edytowane przez wowo ; 30-06-2013 o 17:56
    NAPRAWY, PRZEGLĄDY, TUNING grupy VAG i BMW. ZAPRASZAM !!!


  2. #2
    Awatar gregor10
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    Jasło
    Pojemność
    2.0T
    KM
    3xx
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Lava
    Posty
    1,265
    wowo ma racje są różne szkoły odnośnie honowania, czasami moze to przynieść więcej problemów jak pożytu. A i są motory które bez honowania na nowych pierscieniach jezdza, nie biorą oleju , generuja moc i mają dużą kompresje. Może niedługo pokaże ile kompresji ma silnik złożony bez honowania , naturalnie nie bierze oleju - od wymiany do wymiany absolutnie nie trzeba nic dolewać oleju , a jezdzony jest agresywnie. No ale musicie chwile poczekać bo są sprawy ważne i ważniejsze
    Najmocniejsze S5 3.0TFSI w PL 550KM/770NM & RS5 5F 550KM/770NM
    TTRS 2.5TFSI DAZA Multimap Switching, 3 Power levels.

  3. #3
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Tak oczywiście że są różne szkoły ta lepsza i ta gorsza, pokaż ten silnik po przebiegu powiedzmy 50tyś km. bo to że złożysz odpalisz i będzie działać to raczej pewne, odnośnie trwałości i wytrzymałości miał bym już wątpliwości, dla tego wybrał bym szkołę honowania, no ale każdy zrobi jak uważa.
    Ja np znam przypadek wymiany pierścieni bez honowania i po 10tyś km kompresja już słabnie.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  4. #4
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Cytat Zamieszczone przez wowo Zobacz posta

    Co do honowania to wstrzymałbym się do rozbiórki motoru i oceny wszystkiego, bo jest kilka szkół i każdy powie co innego.
    Wiele silników jest składanych bez, z racji cięcia kosztów i lataja aż miło i moc tez generuja odpowiednia. Wszystko kwestia odpwiednich pomiarów i podejcia do tematu.
    Całkowicie się zgadzam jeśli mówimy o przypadku kiedy instaluje się te same tłoki i pierścienie mając ma szczególnej uwadze to aby złożyć wszystko w takim położeniu jak było .
    Jeśli natomiast instaluje się nowe pierścienie to zaniechanie honowania to po prostu głupota bo jaka to oszczędność na kosztach wtedy .



    Cytat Zamieszczone przez gregor10 Zobacz posta
    wowo ma racje są różne szkoły odnośnie honowania, czasami moze to przynieść więcej problemów jak pożytu. A i są motory które bez honowania na nowych pierscieniach jezdza, nie biorą oleju , generuja moc i mają dużą kompresje. Może niedługo pokaże ile kompresji ma silnik złożony bez honowania , naturalnie nie bierze oleju - od wymiany do wymiany absolutnie nie trzeba nic dolewać oleju , a jezdzony jest agresywnie. No ale musicie chwile poczekać bo są sprawy ważne i ważniejsze

    Tak wowo ma rację w takim przypadku o jakim wspomniałem
    Natomiast kompletnie nie widzę opcji aby ten zabieg po zmianie pierścieni mógł spowodować ''więcej problemów niż pożytku'' . Jak czytam takie opinie to zastanawiam się czy rozumiesz jak i po co się to robi
    Nie będę natomiast polemizował z tym co napisałeś na temat tego silnika składanego bez honowania bo uważam że jest to możliwe przy sprzyjającym zbiegu okoliczności .
    Nie będę też czekał niecierpliwie na pomiar kompresji tego silnika bo bez wiedzy jak ściany cylindrów wyglądały przed a następnie pomiarach po roku , dwóch i trzech jest to nic niewarty argument w tej dyskusji .



    Cytat Zamieszczone przez ZUCZEK Zobacz posta
    Tak oczywiście że są różne szkoły ta lepsza i ta gorsza, pokaż ten silnik po przebiegu powiedzmy 50tyś km. bo to że złożysz odpalisz i będzie działać to raczej pewne, odnośnie trwałości i wytrzymałości miał bym już wątpliwości, dla tego wybrał bym szkołę honowania, no ale każdy zrobi jak uważa.
    Ja np znam przypadek wymiany pierścieni bez honowania i po 10tyś km kompresja już słabnie.

    Tak są różne szkoły ale często się zastanawiam czy słowo ''szkoła'' ( ten kontekst ) jest w ogóle na miejscu .
    Można przykładowo jeść przy pomocy noża i widelca ale można i za pomocą pałeczek , dwie różne ''szkoły'' . Ale co np z jedzeniem za pomocą palców ...... u stóp ( LOL ) , czy będzie to kolejna szkoła czy po prostu dziwactwo / głupota ? Nie wątpliwie było by to możliwe i nawet można by się najeść , czyż nie ?

    Nie ma innych szkół jeśli chodzi o honowanie po wymianie pierścieni jak tylko taka że trzeba to zrobić , każdy szanujący się i renomowany fachowiec od silników to potwierdzi . To że nie honuje się ( kiedy trzeba ) to nie inna szkoła tylko efekt innego podejścia lub niewiedzy , ewentualnie przekonanie ( złudne ) że wie się lepiej









    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  5. #5

    Dołączył
    Jan 2012
    Płeć
    Skąd
    wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    215
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrny
    Posty
    163
    panowie honowanie nie jest naj wazniejsze przy robieniu silnika . jesli juz mowa o porawnej naprawie silników to trzeba zaczac od tego ze po rozebraniu takiego silnika powinien zostac wykonany pomiar owali cylindrów ,srednicy i owalu tłoka i grubosci rowków na pierscienie . bo inaczej psu na bude jak zrobicie honowanie i wymiecie pierscienie i tłoki a cylindry zostana owalami . Artur doskonale wiemy po co jest honowanie tylko nie wiem czy ty wiesz po sie je robi . co do silnika złozonego bez honowania to sprawdz sobie w moim temacie jakie było cisnienie przed robieniem silnika a na dniach podam ci jakie jest teraz cisnienie po roku urztkowania po przebiegu ok 25tys .


    PS . nie wszyscy zarabiaja w amerykanskich dolarach i moga se pozwolic na wydawanie bez sesownie grubych tysiecy na cos co nie jest potrzebne i nie zanzcy to ze jezdza gorszymi autami .

  6. #6
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Cytat Zamieszczone przez german81 Zobacz posta
    panowie honowanie nie jest naj wazniejsze przy robieniu silnika .
    Oczywiście że nie ale jest ważnym etapem ..

    Cytat Zamieszczone przez german81 Zobacz posta
    . jesli juz mowa o porawnej naprawie silników to trzeba zaczac od tego ze po rozebraniu takiego silnika powinien zostac wykonany pomiar owali cylindrów ,srednicy i owalu tłoka i grubosci rowków na pierscienie . bo inaczej psu na bude jak zrobicie honowanie i wymiecie pierscienie i tłoki a cylindry zostana owalami .
    Tak , masz racje tylko jak okaże się że jest owal to co zrobisz szlif i bez honowania wrzucisz nowe pierścienie ?


    Cytat Zamieszczone przez german81 Zobacz posta
    Artur doskonale wiemy po co jest honowanie tylko nie wiem czy ty wiesz po sie je robi
    Och , proszę Cie ........
    Po pierwsze to nawet nie zwracałem się do Ciebie ( jakaś świadomość zbiorowa czy co ? ) a po drugie wiem jak i po co się to robi ...


    Cytat Zamieszczone przez german81 Zobacz posta
    co do silnika złozonego bez honowania to sprawdz sobie w moim temacie jakie było cisnienie przed robieniem silnika a na dniach podam ci jakie jest teraz cisnienie po roku urztkowania po przebiegu ok 25tys .
    Przecież nie napisałem nigdzie że to niemożliwe aby taki silnik pracował , a 25 tyś to jeszcze przecież mały przebieg


    Cytat Zamieszczone przez german81 Zobacz posta
    PS . nie wszyscy zarabiaja w amerykanskich dolarach i moga se pozwolic na wydawanie bez sesownie grubych tysiecy na cos co nie jest potrzebne i nie zanzcy to ze jezdza gorszymi autami .
    Zdecydowanie za daleko Cię poniosło z tym stwierdzeniem . Jeśli twierdzisz że jestem tak małostkowy aby uważać że wszyscy co nie zarabiają w ''grubych $ '' jeżdżą gorszymi autami to mnie po prostu obrażasz Stary .....
    Poza tym jak już wydajesz na remont całego silnika to jaki to qwa koszt samego honowania jest ??








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2012
    Płeć
    Skąd
    wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    215
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrny
    Posty
    163
    wiec po 25 tys od wymiany pierscieni bez honowania cisnienie jest 14 13,5 13,5 14 . Artur nikt nie napisał ze jak robie remont i robie slif to nie robie honowania . cała dyskusja tyczy sie wymiany tylko pierscieni i robienia badz nie robienia honowania .tak jak wsponiałem wczesniej jesli cylinder jest owalem to wymiana pierscieni i honowanie pomoze jak umarłemu kadziedło .natomiast jesli cylinder cylider jest ok to wystarczy tylko wymiana pierscieni i bedzie tak samo jak po honowaniu . na kolejny pomiar cisnienia po 50 tys bedziecie musieli poczekac .

  8. #8
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    Ja znam przypadek iż cylinder nie był owalem ani beczkowaty . Zostały założone nowe pierścienie i po remoncie kompresja jest całe 11 atm idealnie równa na wszystkich cylindrach. Głowica robiona na nowych zaworach a stopień sprężania bazowo 9.5:1 plus 2 krotne planowanie głowicy czyli dosyć wysoki. Nie mówię ,że we wszystkich przypadkach będzie aż taka bida ale ten uzmysłowił mi i potwierdził ,że nowe pierścienie na stare gładzie to bzdura . Każdy robi jak sobie tam chce ale ciekawe czy Ci super mechanicy wzięli pod uwagę ,że takie honowanie powoduje iż na ściankach zatrzymuje się więcej oleju który jest bardzo potrzebny podczas docierania i dużego tarcia jakie jest na początku. Gdy gładzie są wyślizgane to ilość oleju jest znacznie mniejsza czyli tarcie nowego ostrego pierścienia robi jeszcze większe rysy w cylindrach niż po honowaniu.....

    ogólnie podsumowując nie rozumiem pewnych ludzi tym bardziej ,że taki zabieg można wykonać samemu co zresztą czyniłem nie raz składając seryjne 1.8t

  9. #9
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    No i jednak chyba nie wiecie Panowie o co mi chodzi ( przepraszam za zbiorowy zwrot ) .

    To że u Ciebie jest OK nie jest żadnym argumentem w tej dyskusji bo bywają zadbane 1.8T z dużymi przebiegami i bez remontu a ciśnienie jest w normie . Pozostaje inna kwestia - jak długo będzie w normie

    Oczywiście rozmawiamy o przypadku kiedy z jakichkolwiek powodów mamy rozebrany silnik i wychodzi że cylindry/tłoki są ok ale chcemy zmienić pierścienie żeby mieć silnik jak nówkę . Żeby mieć taką nówkę to cylindry muszą być honowane ale wtedy nie jest potrzebne ''wrzucanie'' bloku na maszynę do honowania tylko robi się to wtedy ręcznie ( wiertarką ) za pomocą specjalnej ''szczoty''
    Spotkałeś się z narzędziem o nazwie Flex-Hone ?

    Gwarantuje Ci że po takim zabiegu i dotarciu silnik będzie jak nowy i zdecydowanie nie będzie tak samo ( i tak długo ) jak bez takiego honowania ....
    Czy ja naprawdę muszę tłumaczyć ludziom którzy grzebią przy autach dlaczego te ''rysy'' na cylindrach są ważne i potrzebne ?










    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  10. #10
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
    No i jednak chyba nie wiecie Panowie o co mi chodzi ( przepraszam za zbiorowy zwrot ) .

    To że u Ciebie jest OK nie jest żadnym argumentem w tej dyskusji bo bywają zadbane 1.8T z dużymi przebiegami i bez remontu a ciśnienie jest w normie . Pozostaje inna kwestia - jak długo będzie w normie

    Oczywiście rozmawiamy o przypadku kiedy z jakichkolwiek powodów mamy rozebrany silnik i wychodzi że cylindry/tłoki są ok ale chcemy zmienić pierścienie żeby mieć silnik jak nówkę . Żeby mieć taką nówkę to cylindry muszą być honowane ale wtedy nie jest potrzebne ''wrzucanie'' bloku na maszynę do honowania tylko robi się to wtedy ręcznie ( wiertarką ) za pomocą specjalnej ''szczoty''
    Spotkałeś się z narzędziem o nazwie Flex-Hone ?

    Gwarantuje Ci że po takim zabiegu i dotarciu silnik będzie jak nowy i zdecydowanie nie będzie tak samo ( i tak długo ) jak bez takiego honowania ....
    Czy ja naprawdę muszę tłumaczyć ludziom którzy grzebią przy autach dlaczego te ''rysy'' na cylindrach są ważne i potrzebne ?










    Pozdrawiam
    widzę ,że właśnie potwierdziłeś mojego posta gdyż właśnie sam takie honowanie robiłem na wkrętarce i wolnych obrotach

  11. #11
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Heh , tak nie widziałem Twojego posta jak odpisywałem

    Może ludzie myśleli że ''wyganiamy'' ich obowiązkowo na maszynę do honowania w każdym przypadku i stąd takie poruszenie






    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  12. #12

    Dołączył
    Jan 2012
    Płeć
    Skąd
    wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    215
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrny
    Posty
    163
    Artur to co napsałes o wymianie pierscieni i po zastawieniu starych tłoków i nie szlifowaniu cylindra i tylko honujac cylindry nie mozna nazwac nowym silnikem ani nawet prawie nowym. Paweł w tym przypadku gdzie miałes cisnienie 11 po wymianie tylko pierscieni były zrobione pomiary cylindrów i tłoków i spardzałes osiowosc korbowodów i czy wał korbowy nie jest skrzywiony . co do samego honowania zgadzam sie ze ono porawia samarowanie w samarowanie ale w silniku który juz ma swój przebieg i co za tym idzie wieksze luzy honowanie zaszkodzic a nie pomuc . wiec jesli juz chcemy robic od podstaw silnik to nalezy zrobic jeszcze wiele innych rzeczy o których nikt tu nie wspomniał .

  13. #13
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Tak , nikt nie wspomniał o wielu innych sprawach bo rozmawiamy w tym temacie o honowaniu ...
    Jak ma być jak nowy to oczywiście wiadomo co jeszcze trzeba wymieniać / zrobić . Wspomniałem też że założenie jest że tłoki i cylindry są OK a przecież nowe pierścienie się '' docina/piłuje '' aby szczelina była w specyfikacji więc o jakie luzy Ci chodzi ?













    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  14. #14
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    Cytat Zamieszczone przez german81 Zobacz posta
    Artur to co napsałes o wymianie pierscieni i po zastawieniu starych tłoków i nie szlifowaniu cylindra i tylko honujac cylindry nie mozna nazwac nowym silnikem ani nawet prawie nowym. Paweł w tym przypadku gdzie miałes cisnienie 11 po wymianie tylko pierscieni były zrobione pomiary cylindrów i tłoków i spardzałes osiowosc korbowodów i czy wał korbowy nie jest skrzywiony . co do samego honowania zgadzam sie ze ono porawia samarowanie w samarowanie ale w silniku który juz ma swój przebieg i co za tym idzie wieksze luzy honowanie zaszkodzic a nie pomuc . wiec jesli juz chcemy robic od podstaw silnik to nalezy zrobic jeszcze wiele innych rzeczy o których nikt tu nie wspomniał .
    Ja nie robiłem remontu silnika , mierzyłem tylko kompresje przed ( była nierówna ale na niektórych cylindrach było więcej niż 11atm z tego co pamiętam ) czyli w tych dobrych cylindrach kompresja spadła;/
    Honowanie praktycznie nie zwiększa średnicy cylindra czyli nie wiem kiedy niby ma to zaszkodzić? Poza tym to czy cylindry są beczkowate można już na oko ocenić jeżeli wiemy jak patrzeć. Przykładem było to ,że u Żuczka na oko stwierdziłem iż cylindry są ok i będzie dobrze a przed honowaniem na krasnobrodzkiej mierzyli średnicówką i potwierdzili moje zdanie

    A krzywy wał korbowy niby jak miałby wpłynąć na słabą kompresję? bo jakoś tego nie ogarniam;p. Krzywizna wału który jest podparty tylko na skrajnych podporach to np wymiar rzędu 0.05mm i niby jak ma to wpłynąć na wynik ciśnienia? A gdy wał jest zaciśniety na wszystkich panewkach zapewne te krzywizny się jeszcze niwelują dlatego wał nie ma nic do kompresji;/ No i nie mówię tutaj o jakiejś sieczce typu skręcony, pęknięty wał bo to już jest fuckup który sprawia ,że auto nadaje się do rozbiórki
    Korby były proste gdyż wszystkie tłoki dochodziły do GMP ( w tym silniku po remoncie robiłem uszczelkę pod głowicą bo po zimie ją wydmuchało) czyli po prostu bez honowana silnik tak się "super" dotarł;/
    Nie twierdzę ,że jest to regułą ale skoro mam możliwość zrobienia to zgodnie ze sztuką to nigdy nie będę ryzykował składając komuś silnik i potem się zastanawiał czy będzie brał olej i jakie ma sprężanie. Z mojego punktu widzenia szkoda dalej na tym debatować gdyż rozmawiałem o tym z kilkoma profi zakładami i sam już mam jakieś doświadczenie na ten temat które tylko to wszystko potwierdza. Dla mnie niema żadnych rozsądnych argumentów które mówią o tym aby nie honować gdy dajemy nowe pierścienie dlatego wydaje mi się iż dalsza dyskusja nic konstruktywnego tutaj nie wniesie..
    Ostatnio edytowane przez Pawel-2005 ; 01-07-2013 o 11:00

  15. #15

    Dołączył
    Jan 2012
    Płeć
    Skąd
    wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    215
    Rocznik
    2001
    Kolor
    srebrny
    Posty
    163
    Paweł nie powiedziałem ze honowanie to sciema tylko nie musi byc wykonane przy wymianie samych pierscieni .i nie przekonasz mnie ze wymiana pierscieni i honowanie w silniku z przebiegiem 100 czy 200 tys zrobi z niego nówke bez wymiany tłoków i szlifowania cylindrów czy tulejowania . jak sam rozbierałes nie jeden silnik to wdziałes ze nawet silnik z przebiegiem ok 200 tys ma na cylidrze fabryczna jodełke. a po za tym w tym przypadku który przedstawiłes to myslisz ze nie wykone honowanie było przyczyna słabego cisnienia brania oleju i wydmuchania uszczelki pod głowica ?
    Artur jak juz docinasz i piłujesz pierscienie to juz wszystko jasne dlaczego sa problemy z cisniem i braniem oleju . a paneki to skrobiesz do odpowiedniego wymiaru ? chyba po cos sa czesci o wymiarze nominalny i nad wymiarze . wiesz ze gdzies dzwoni tylko nie wiesz dokładnie w którym kosciele .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •