Hej!

Pisałem temat na innym forum i pomyślałem że może i tu się przyda. Jako że temat fotelików samochodowych jest mi bardzo bliski ze względów zawodowych to chciałbym pomóc osobom które muszą się zmierzyć z problemem zakupu.

Przeczytałem kilka wątków na tym forum n/t fotelików, z reguły to tematy "który fotelik pasuje do TTki", ale także zauważyłem kilka innych aspektów, a więc trochę info:

1. Zawsze trzeba sprawdzać fotel do auta, nie do każdego auta każdy fotel pasuje i tu nie chodzi nawet o sposób mocowania, a o ułożenie go na tylnej kanapie, lub przednim fotelu (tego miejsca nie polecam)

2. Fotel jest bezpieczny bo ma 4 gwiazdki w testach ADAC. pamiętajcie że ADAC to nie wyrocznia, to że fotel ma 4 gwiazdki nie oznacza że jest bezpieczny, przykład fotela z * * * *:
CRASH TEST
ponadto warto zapoznać się z testami ADAC i tym skąd się biorą tajemnicze gwiazdki.

3. Nie jest prawdą że im droższy fotelik, ciężki i bardziej skomplikowany to gorszy. Fotelik ma zapewnić bezpieczeństwo podczas wypadku a idą tą drogą to można by stwierdzić że kawałek styropianu z marketu jest tani, prosty w konstrukcji i lekki....fotel musi zapewniać bezpieczeństwo dziecku.

4. Używane foteliki - nie jest prawdą że lepiej nie kupować w sklepie. Używany fotel to loteria, jak kupicie/dostaniecie od rodziny lub dobrych znajomych i znacie historię fotelika to OK, ale pamiętajcie foteliki po wypadku nadają się do śmieci! I tu UWAGA! na allegro nie wiecie co kupujecie... ponadto foteliki pierwszej i drugiej grupy (0-13 i 9-1 swoją wytrzymałość i skuteczność ochrony mają obliczoną na ok 5 lat, grupy (9-36/15-36 kg) to ok 10-11 lat. To jest tak jak z oponami, można kupić i 10 letnie z 7mm bieżnika, ale nie będą one już bezpieczne bo oponę powinno się używać do ok 7-8 lat od daty produkcji, nie ważne czy była używana czy też leżała na magazynie.

5. Nie przesadzajcie dziecka zbyt wcześnie do fotelików montowanych przodem do kierunku ruchu! Dziecko powinno jeździć tyłem jak najdłużej się da, a da się nawet do 3,5-4 lat.

6. U starszych dzieci nie używajcie podstawek, tzw poddupników, a zwłaszcza takich bez prowadnic pasa (tzw podłokietników). Wiem że w TT fotel 15-36 to w zasadzie tylko na przód ale lepiej go z przodu zamontować niż z tyłu podstawkę.

7. Kupowanie w sklepie i powoływanie się na trochę niższą cenę z allegro - słabe, dlaczego? a czy sprzedawca z Allegro wam dopasuje fotel do auta i go przymierzy...

8. Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w aucie: środek tylnej kanapy (nie w TT), za pasażerem na tylnej kanapie, za kierowcą na tylnej kanapie, a na końcu na przednim fotelu pasażera.

Mam nadzieję że nikogo z przedmówców n/t fotelików na forum nie obraziłem nie jest to założeniem - założeniem jest aby wasze dzieci były bezpiecznie przewożone. Jak macie jakieś pytania to śmiało!

pzdr
hubi