Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 92

Wątek: Read Write ECU

  1. #1
    Awatar olo
    Dołączył
    Aug 2011
    Płeć
    Skąd
    Mazury
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    533

    Read Write ECU

    Na prośbę jednego z kolegów zamieszczam krótki opis odczytu i zapisu zawartości flash ECU.

    Będziemy potrzebować:

    1. zwykły kabel VAG (u mnie sprawdza się najtańszy niebieski za 25zł)
    2. program Nefmoto ME7 ECU flasher, do ściągnięcia stąd:

    NefMoto - Index (po zarejestrowaniu), lub tutaj:

    Audi TT - anacyclus - Chomikuj.pl (bez rejestracji hasło: auditt)

    3. program ME7check dostępny jw.
    4. zalecany jakikolwiek prostownik do ładowania aku
    5. laptop z XP

    Kolejne kroki:

    1. instalujemy Nefmoto ME7 ECU flasher

    2. rozpakowywujemy ME7check - program nie wymaga instalacji, warto wgrać do jakiegoś katalogu

    3. podłączamy kabel do auttka, włączamy zapłon, podłączmy kabel do USB

    4. uruchamiamy program "Nefmoto ME7 ECU flasher"

    5. naciskamy "connect slow init", wygląda to tak:


    6. następnie "read ecu info"


    7. i otrzymujemy:

    dane programu naszego ECU możemy sobie zapisać.

    8. przechodzimy do zakładki "KWP2000 flashing" i odczytujemy ECU:

    tu należy pamietac aby wybrać właściwy plik memory layout (organizacja pamięci), dla plików 1mb wybieramy AM29F800, dla 512kb plik AM29F400
    wciskamy "full read flash", czekamy kilka minut i cieszymy się plikiem z naszego ECU.

    ----------------------------------------------------
    9. jeśli chcemy wgrać plik do ECU skorzystajmy z opcji "full write flash" - wybierając wcześniej plik i memory layout

    10. UWAGA 1
    zawsze najpierw sprawdźmy plik programem ME7Check, wywołuje się go z linii poleceń, a parametrem jest nazwa pliku:

    program ten sprawdza sumy kontrolne, nigdy nie wgrywamy pliku jeśli pokażą się błędy, wgranie pliku z błędami spowoduje brak możliwości uruchomienia auttka.

    11. UWAGA 2 - wgrywamy zawsze plik o takich samych parametrach ECUID,podanych przez program ME7check, niech nikomu nie przyjdzie do głowy wgrywanie innego pliku np (do wersji 180KM od wersji 225KM , takie coś też spowoduje brak możliwości uruchomienia auttka.

    12. UWAGA 3 - Przy zapisie ECU dobrze jest podłaczyć do aku prostownik, chodzi o to, aby w czasie tych kilku minut nie doszło do zaniku napięcia, to także spowoduje brak możliwości uruchomienia auttka, a drugi raz tą metodą pliku wgrać sie nie da.

    Do czego przyda się obraz naszego ECU:
    - oprócz oczywistej kopii, fajnie jest zrobić taki backup przed wizytą u tunera, potem można łatwo (albo i nie) sprawdzić co tak naprawdę zostało zrobione

    - może się to przydac w sytuacji, kiedy kupiliśmy zawirusowane autko i nic o nim nie wiemy, a z logów wynika, że cos jest nie tak, wtedy zgrywamy wirusa, wgrywamy serię, naprawiamy i na koniec z powrotem możemy wgrać wirusa

    -możemy sami dokonać kilku modyfikacji typu wyłączenie drugiej sondy, N249 itp., jak ktoś czuje się na siłach może zmieniać mapy )

    - osobiscie jednak najbardziej podoba mi się możliwość wykorzystania obrazu ECU do szybkiego logowania, w praktyce w ciągu jednego przejazdu mozemy zlogować z próbkowaniem ponad 10-krotnie większym niż VAG, wszystkie parametry auta. Jeśli ktoś będzie zainteresowany opiszę to w następnym poście.

    Gdyby ktoś potrzebował mam dostęp do kilkudziesięciu różnych obrazów z ECU występujących w naszych TT.

    PAMIĘTAJ, MUSISZ WIEDZIEĆ CO DOKŁADNIE ROBISZ, DZIAŁANIE NA TZW. WARIATA BEZ PROBLEMU SKOŃCZY SIĘ BRAKIEM MOŻLIWOŚCI URUCHOMIENIA AUTA, ZAKUPEM NOWEGO ECU ITP. ZA CO NIE BIORĘ OCZYWIŚCIE ŻADNIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

    pozdrawiam Olek.

  2. #2

    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Elbląg
    Pojemność
    brak
    KM
    310
    Rocznik
    1999
    Kolor
    czarny
    Posty
    516
    Dzieki bardzo mam nadzieje ze to rozwiaze czesc moich problemow z autem , na weekend albo moze wczesniej postaram sie to zrobic , dam znac oczywiscie jakie sa rezultaty i opisze odpowiednio logami .

  3. #3
    Awatar PawelM
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    brak
    Kolor
    -
    Posty
    478
    olo, świetny opis, oby takich więcej

    Opisz proszę też logowanie, to może być bardzo przydatne.

  4. #4

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    Opis bomba!

  5. #5
    Awatar HENRY007
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2004
    Kolor
    czarny
    Posty
    108
    Świetny opis
    No dobrze, ale jak ja np pojadę do kolegi i zgram od niego jego soft do BAM po chipie to mogę go wgrać do mojej serii?? Czy takie rozwiązanie odpada?? bo praktycznie sam zrobisz chip tuning, wyłączysz 2ga sondę... super.

  6. #6
    Awatar PawelM
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    brak
    Kolor
    -
    Posty
    478
    Cytat Zamieszczone przez HENRY007 Zobacz posta
    Świetny opis
    No dobrze, ale jak ja np pojadę do kolegi i zgram od niego jego soft do BAM po chipie to mogę go wgrać do mojej serii?? Czy takie rozwiązanie odpada?? bo praktycznie sam zrobisz chip tuning, wyłączysz 2ga sondę... super.
    Jeżeli silnik i sterownik są takie same to powinno działać, chociaż nie wiem jak ten program radzi sobie z szyną CAN którą zapewne posiadasz.


    olo, jaki polecasz soft do modyfikacji wsadu? Najlepiej taki który można znaleść na Chomiku

  7. #7
    Awatar gregor10
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    Jasło
    Pojemność
    2.0T
    KM
    3xx
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Lava
    Posty
    1,265
    Cytat Zamieszczone przez PawelM Zobacz posta
    Jeżeli silnik i sterownik są takie same to powinno działać, chociaż nie wiem jak ten program radzi sobie z szyną CAN którą zapewne posiadasz.


    olo, jaki polecasz soft do modyfikacji wsadu? Najlepiej taki który można znaleść na Chomiku

    Szyna can nie ma nic do rzeczy w tym przypadku. ważny jest layout 512 /1mb i tyle.

    natomiast wg mnie nie da sie wgrac programu z innej 225 do 225 bo immo zablokuje ecu i tyle. tu juz trzeba miec troche wiedzy co i jak.

  8. #8
    Awatar Sev
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    22X
    Rocznik
    2003
    Kolor
    FabSilver
    Posty
    63
    Cytat Zamieszczone przez olo Zobacz posta
    PAMIĘTAJ, MUSISZ WIEDZIEĆ CO DOKŁADNIE ROBISZ, DZIAŁANIE NA TZW. WARIATA BEZ PROBLEMU SKOŃCZY SIĘ BRAKIEM MOŻLIWOŚCI URUCHOMIENIA AUTA, ZAKUPEM NOWEGO ECU ITP. ZA CO NIE BIORĘ OCZYWIŚCIE ŻADNIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
    Z tym kupnem nowego ECU to nie do końca prawda. Wystarczy galletto i flashowanie w bootmode.

    Uwaga przy wgrywaniu wsadów z niesprawdzoną sumą kontrolną. Zablokuje się ECU ale przeflashowanie oryginalnym wsadem przy użyciu nefmoto i pozostawienie właczonego zapłonu przez około 30 minut "ulecza" ecu.

    Efekt po wgraniu wsadu z błędną sumą zaraz po wgraniu jest git, auto pali i jedzie. Po zgaszeniu ponownie nie uruchomimy.

    Jest jeszcze jedna zasada którą większość stosuje - zapasowy ECU.

    Druga jeszcze bardziej PODSTAWOWA!
    PRZED WGRANIEM INNEGO WSADU KONIECZNIE ZGRAĆ SWÓJ ORYGINALNY!!!!

    Nie dlatego że przydatny ale w razie czego jest po prostu niezbędny.

    Logowanie me7loggerem jest na prawdę super. Jeden log i wszystko jak na dłoni z częstotliwością do 50/s! Sam stosuję 10/s i w zupełności wystarcza.
    Polecam.

    Do modyfikacji wsadów polecam darmowy tunerpro, za kilkanaście eur dokupuje się do niego plugin do liczenia sum kontrolnych. Niestety to nie jest takie proste i łatwe modyfikować wsad. Jeżeli nie jesteś pewien co robisz - nie rób. A jak już wiesz na 100% ro rób małymi krokami, po wgraniu logi, logi i porównywanie danych. Małymi krokami do przodu a nic się nie wykrzaczy
    Ostatnio edytowane przez Sev ; 10-05-2012 o 10:46

  9. #9
    Awatar olo
    Dołączył
    Aug 2011
    Płeć
    Skąd
    Mazury
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    533
    Wielkie dzięki za miłe słowa!

    W sterowniku ME7.5 są dwa typy pamięci:
    - pierwszy to 95040, w nim zapisane są kod PIN, VIN auta, kanały adaptacji itp.
    - drugi to 29F400/800 zawierający główny program autka i właśnie zawartość tego scalaka modyfikujemy procedurą opisaną powyżej.

    W związku z powyższym jeśli nie zmieniamy fizycznie ECU, a tylko zmieniamy program, nic złego nie powinno stać się z immo. Jeśli natomiast wymieniamy ECU trzeba przegrać obie pamięci, lub dokonać adaptacji nowego ECU (opis jest na stronie ross-tech)

    Co do zgrywania programu z innego auta, to o ile tylko wersja kontrolera i softu (ECUID) jest taka sama, nic złego stać się nie powinno. Pamiętajmy tylko, że dobry tuner stroi pod konkretny egzemplarz i program dobrze działający w jednym aucie, wcale nie musi sprawdzić się w innym.

    Do oglądania i modyfikacji map jest kilka programów np. WINOLS czy TUNERPRO. Aczkolwiek po uruchomieniu programu okazuje się, że nie jest to takie proste Pamiętajmy tylko na samym końcu o sprawdzeniu sum kontrolnych (np. TunerPro jej nie modyfikuje).


    Widzę, że pisaliśmy razem
    Zgazdzam się w 100%-ach, najlepsza sprawa przy takich zabawach, to zapasowy ECU.
    Ostatnio edytowane przez olo ; 10-05-2012 o 11:03

  10. #10
    Awatar PawelM
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    brak
    Kolor
    -
    Posty
    478
    Cytat Zamieszczone przez Sev Zobacz posta
    Do modyfikacji wsadów polecam darmowy tunerpro, za kilkanaście eur dokupuje się do niego plugin do liczenia sum kontrolnych. Niestety to nie jest takie proste i łatwe modyfikować wsad. Jeżeli nie jesteś pewien co robisz - nie rób. A jak już wiesz na 100% ro rób małymi krokami, po wgraniu logi, logi i porównywanie danych. Małymi krokami do przodu a nic się nie wykrzaczy
    Właściwie to chcę tylko wyłączyć N'ki żeby komp nie wywalał błędu po odpięciu ich kostek. Masz jakiś mini tutorial do tego?

  11. #11
    Awatar Sev
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    22X
    Rocznik
    2003
    Kolor
    FabSilver
    Posty
    63
    Cytat Zamieszczone przez PawelM Zobacz posta
    Właściwie to chcę tylko wyłączyć N'ki żeby komp nie wywalał błędu po odpięciu ich kostek. Masz jakiś mini tutorial do tego?
    Nie mam. W ecu jeszcze tego u siebie nie robilem. Dopiero będę robił na jesień w nowym potworku który właśnie kompletuję, Fabia 6Y + AUQ - wnętrze

    Bez opisów map czyli map packow - (map definitions) czy damosów nic nie zrobisz. Całe szczęście na forum nefmoto można sporo tego znaleźć i podpasować.

    Cytat Zamieszczone przez olo Zobacz posta
    W sterowniku ME7.5 są dwa typy pamięci:
    - pierwszy to 95040, w nim zapisane są kod PIN, VIN auta, kanały adaptacji itp.
    - drugi to 29F400/800 zawierający główny program autka i właśnie zawartość tego scalaka modyfikujemy procedurą opisaną powyżej.
    Dokładnie ale z sumami kontrolnymi jest taki myk że to wlasnie 95040 sprawdza co siedzi w 29F400/800 z tym że samokontrola 95040 chwilę trwa. Stąd po wgraniu złego wsadu palimy i jedziemy a potem żopa i dlatego też trzeba odczekać 30 (nawet do 45min) z właczonym zapłonem po flashowaniu wlaściwym wsadem żeby 95040 przeprowadziło samokontrolę.

    Cytat Zamieszczone przez olo Zobacz posta
    Jeśli natomiast wymieniamy ECU trzeba przegrać obie pamięci, lub dokonać adaptacji nowego ECU (opis jest na stronie ross-tech)
    Wystarczy adaptacja ale musimy mieć SKC/PIN do ECU, jak nie mamy to da się do odczytać właśnie z 95040, są na to metody

    Dotyczący tego samego temacik (a właściwie post) pisałem na skodaclub.pl -> link

    Nawet w pdfie zrobiłem instrukcję Nie wiem czy bez rejestracji da się go pobrać. Link
    Ale na pewno jako załącznik
    SCP_Wgrywanie i zgrywanie zawartości ECU ME7.pdf

    Może się przydać.
    Ostatnio edytowane przez Sev ; 10-05-2012 o 12:46

  12. #12
    Awatar BombeiusZ
    Dołączył
    Sep 2010
    Płeć
    Skąd
    Ireland
    Pojemność
    1.8T
    KM
    258
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Silver
    Posty
    117
    Logi robi się bardzo wygodnie przez ME7 bo logujemy wszystkie potrzebne bloki za jednym przejazdem, również używam 10/s
    Przykładowe logi robione tym programem: VAGLOG - wklej logi z VCDS/VAG-COM
    TT Quattro - Stage 1

  13. #13

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    A może ktoś mi powiedzieć jak wgrać soft z 180km do 150km? Silnik turbo czujniki sondy te same.

  14. #14
    Awatar Sev
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    22X
    Rocznik
    2003
    Kolor
    FabSilver
    Posty
    63
    Ice, nie zrobisz tego P&P. Różne ECUID. Trzeba kopiować poszczególne mapy i liczyć sumy. Ale zaryzykować żywcem wgranie softu możesz, Twój wybór

  15. #15

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    Cytat Zamieszczone przez Sev Zobacz posta
    Ice, nie zrobisz tego P&P. Różne ECUID. Trzeba kopiować poszczególne mapy i liczyć sumy. Ale zaryzykować żywcem wgranie softu możesz, Twój wybór
    Luzik, a myślałem, że ominę wizytę w jakiejś tuningowni ;P. Jakoś nie widzi mi się dawać im 2 kafle za 20-30 min roboty .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •