Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 16

Wątek: Jaki Olej???

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2007
    Skąd
    z daleka
    Posty
    945

    Jaki Olej???

    czeka mnie moja pierwsza wymiana oleju mam pytanko
    1.na czym wy jeździcie (jakiej marki olej)?
    2.a jkiej firmy filtr oleju?
    3.wymienić filtr powietrza i bezyny razem przy wymianie oleju?
    4.co ile prawidlowo powinno się wymieniać olej w tt?
    moje tt ma przejechane ponad 150 tyśi.2001r fwd

    [ Dodano: Wto Paź 09, 2007 11:05 pm ]
    dodam ze u mnie temperatura nie spada po niżej zera
    NO RISK,
    NO FUN.

  2. #2
    Awatar ksolk
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,837
    Mobil 5W50 co 10 tyś zawsze z resztą filtrów.Audi zaleca co 15 tyś co Ci zawsze wskazuje komputer.

  3. #3

    Dołączył
    Aug 2007
    Skąd
    z daleka
    Posty
    945
    ksolk, dzieki za odpowiedz bo mialem wrażenie że nikt nie wymienia oleju
    NO RISK,
    NO FUN.

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2007
    Skąd
    Międzyrzecz
    Posty
    230
    gdzie wymieniasz olej ... sam czy jakimś servisie czy servisię AUDI ?
    Nie ma kasy, nie ma masy, a bez masy nie ma klasy o !

  5. #5
    Awatar ksolk
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,837
    wymiana oleju to kwestia odkręcenia filtra i korka więc do Audi broń Boże,no chyba że po pieczątkę.

  6. #6
    Awatar Mari
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    2.0T
    KM
    62
    Rocznik
    1939
    Kolor
    -
    Posty
    1,619
    ja na wymiane oleju jade do Audi (tylko i wylacznie po wpis w ksiazce serwisowej) a przeglad w serwisie BOSH'a.

  7. #7
    ZBANOWANY!
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    100
    Rocznik
    1999
    Kolor
    zielony
    Posty
    525
    Ja od niedawna zalewam olej MOTUL 300V podobno bardzo dobry a aktualny filtr oleju mam k&n, filtr paliwa wymienia sie zadziej niz inne a pylkowy to kwestia tego czy masz zanieczyszczony.

    pozdro

  8. #8
    Awatar ksolk
    Dołączył
    Oct 2006
    Płeć
    Skąd
    Olkusz
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,837
    Motul z pewnością dobry-używany w rajdach itp. a filtr paliwa i pyłkowy kosztuje grosze więc warto zmieniać wszystko za jednym razem.

  9. #9
    Awatar Mari
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    2.0T
    KM
    62
    Rocznik
    1939
    Kolor
    -
    Posty
    1,619
    powiedzcie mi taka rzecz:
    wymienialem w sobote olej i filtry w ASO Danleczyk. Po wymianie zaczynaja pod samochodem sie pojawiac plamki oleju. Bylem spowrotem, powiedzieli ze im sie polalo i przeprosili, ale plamki dalej sie pojawiaja. Wszedzie zajrzeli i wszytsko w najlepszym porzadku. Dodam, ze bardzo dbam o silnik, przebieg 73 tys, nigdy nic nie bylo modyfikowane, uszkodze itp. Umyli w ASO wszystkoi kazali zaczekac kilka dni. Jeszcze raz podkresle, ze wszystko bylo w porzadku, do czasu jak moje TT pojechalo do ASO

  10. #10

    Dołączył
    Jul 2007
    Skąd
    Lublin
    Posty
    276
    Do Danelczyka się nie jeździ, ja tam wychodzę z założenia że jeśli robisz to tylko dla pieczątki to zastanów się po co ci ta pieczątka. Ja zrobiłem w Auto Perfekcie wstawili mi swoją pieczątkę z opisem wymian oraz numer telefonu do sprawdzenia. A więc jeśli ktoś kupi i zobaczy ze tam może sprawdzać

  11. #11

    Dołączył
    Aug 2007
    Płeć
    Skąd
    kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    337

    wymiana oleju

    Tylko samemu. Gwarancja dobrej roboty, a poza tym poznajemy nasze autko.
    Powinno się podnieść przód samochodu - śruba drenażowa znajduje się lekko z boku na dole miski olejowej - wtedy olej zejdzie w całości.
    Pzdr,

    [ Dodano: Pią Paź 26, 2007 9:05 pm ]
    Witam ,

    Zainteresowanym samodzielną wymianą płynu chłodzącego i oleju pragnę przedstawić kilka uwag, dla mnie osobiście istotnych ( wymianę zrobiłem dzisiaj w swoim garażu )

    Uwaga:

    Jezeli robicie to w garazu, to wydechem w stronę drzwi garazowych-inaczej będzie problem ! Zawsze jak włączacie silnik, otwórzcie wrota !!!!

    Musimy podnieść przód samochodu-dość wysoko, zeby swobodnie można było odkręcić płytę podsilnikową ( 10 śrub po pokach płyty, plus 2 śruby w głebi płyty, plus 2x2 w nadkolach), oraz, zebyśmy mogli odkręcić śrubę drenażową miski olejowej, kurek spustowy wody chłodniczej i najtrudniejsze... filtr oleju. Oczywiście wcześniej zaopatrujemy się w wymaganą ilość oleju i środka chłodniczego. Robimy wszystko bez specjalistycznych narzędzi.

    Zrzut wody chłodniczej robimy na zimno ! Odkręcając naczynie wzbiorcze a następnie kurek plastikowy (przeciwnie do biegu wskazówek zegara) w dolnym prawym rogu chłodnicy-patrząc od strony przodu samochodu. Kurek po odkręceniu nalezy pociągnąć-wtedy woda zacznie schodzić. Ponieważ kurek nie jest w najniższym położeniu układu obiegu wody należy zdjąć najniżej położony ( przy kurku) wąż gumowy (trudne, o ile spinka jest obrócona ku górze-brak dostępu, zeby ja rozpiąć). Można zamast tego- po podstawowym opróżnieniu układu - wlać 1 litr wody destylowanej do zbiorniczka, co spowoduje przepłukanie układu. W końcowym etapie zatykając szczelnie zbiorniczek za pomocą szmatki z przeprowadzonym przez nią wężykiem do pompki powinno się przepompować układ, zeby całą woda "zeszła". Pozostawiamy kurek otwarty na jakieś 15 minut i .. zamykamy. Najpierw dociskamy go a później zgodnie z ruchem wskazówek zegara zamykamy dokładnie. Teraz nalewamy ok. 4 litrów płynu chłodzącego. Powoli, bo ukłąd musi się sam odpowietrzac. Jak juz wlejemy sprawdzamy, czy nie jest na biegu !!!!! i włączamy silnik ( auto wciąż podniesione). Nie dodajemy gazu! Wyłączamy po około 1 minucie i sprawdzamy plus minus stan wody w zbiorniczku. Jezeli jest mało- dolewka mała. Znowu uruchamiamy silnik i doprowadzamy do temp. ok 90 stopni. Niech pochodzi kilka minut, czekamy na otwarcie termostatu. Następnie wyłączamy silnik i dotykając dolnych gumowych węzy sprawdzamy,. czy są ciepłe. I czy nie kapie z zaworka, czy rozpinanego ( o ile nam się udało to wcześniej zrobić) węza gumowego. Jezeli wszystko jest ok wymiana jest zakończona. Pozostaje nam jedynie sprawdzić, juz po opuszczeniu auta czy płynu w zbiorniczku wyrównawczym jest OK !

    Zwróćcie uwagę, ze nie wchodzimy przed, czy pod auto, jezeli silnik pracuje. Nie możecie o tym zapominać ! W międzyczasie ktoś np. żona szukająca czegoś ( waszej karty bankowej lol ) w aucie może włączyć bieg !!!!! To nie żart !

    Teraz wymiana oleju. Skoro auto wysoko podniesione, płyta podsilnikowa odkręcona no to żal nie wymienić filtra oleju i samego oleju silnikowego.

    Olej jest juz podgrzany ( wymagane!) bo wcześniej wymienialiśmy wodę w chłodnicy. Więc to dobra kolejność. Odkręcamy korek spustu oleju (drenażowy) w misce olejowej. Może być typu imbus lub normal 6-kątny na klucz płaski czy nasadowy. U mnie był 6 kąt. Dość miękki łeb śruby, dlatego trzeba dokładnie dopasować klucz. Nasadowy jest lepszy, choć musi być cienkościenny, bo inaczej nie puści go profilowanie miski olejowej. Korek jest w lekkim bocznym zagłębieniu. Ja odkręcałem płaskim, nr 19, ale musiałem sobie przedłużkę z rurki zrobić - nie chciałem młotkiem! Nie lubię psuc narzędzi, a co gorsza śrub i to tak ważnych. Naczynko przygotowane i wio--- czarna masa !!! Ostatni raz był wymieniany rok temu. Kluczyk na czas wymiany oleju schować ! Wyjąć ze stacyjki bezwzględnie. Zeby niechcący nie włączyć silnika - mogłoby się tak zdarzyć. Lepiej dmuchać na zimne! Teraz filtr oleju. Niestety sterczy denkiem w naszym kierunku. Mało - dodatkowo nieco wyżej. Mamy lekkie dojście do bocznej ścianki. Wbijamy w ściankę boczną filtra śrubokręt-na wylot- i odkręcamy. Brudna robota- cieknie olej po śrubokręcie. Za 1 przebiciem nie pójdzie daleko. Nie da się obrócic, bo ciasno. Wbijamy znów i znów obrót. Za 3 razem juz idzie. Jak tylko poczujemy że w miarę lekko się odkręca- odkręcamy rękoma. To zasada dla wszystkich newralgicznych "odkręcań" ! Naczynko na resztę oleju. Zostawic na min 15 minut- niech wycieknie wszystko. Posprzątąć następnie pod autkiem, wytrzeć miskę olejową, drążki, wężegumowe i wszystko co się pochlapało. Jak będzie czyściutko wkręcamy filtr. Smarujemy uszczelnienie filtra paroma kroplami nowego oleju i rękoma mocno wkręcamy. Tak się musimy ustawić pod autem żeby to zrobić dwoma rękami. Dłonie i filtr czyściutkie ! Nie mogą się ślizgac. Następnie czyścimy korek drenażowy i przylgnię korka w misce olejowej i wkręcamy korek.Z czuciem, ale dość mocno! Raz a dobrze!!! To moja zasada. Sprzątamy pod autkiem, zabieramy spod niego narzędzia.
    Wlewamy olej. Około 4 litry. Zakręcamy korek wlewu. Bierzemy kluczyk, sprawdzamy luz i włączamy silnik. I teraz najważniejsze !

    W samochodzie z turbo NIE WOLNO PO WYMIANIE OLEJU DODAWAÆ GAZU !
    Grozi to zniszczeniem turbosprężarki!

    Silnik ma chodzić na wolnych obrotach około 2 minut. Wyłączamy sprawdzamy czy nie kapie na filtrze oleju lub korku w misce i jezeli all is OK to włączamy ponownie silnik, az do pełnego nagrzania ( ok. 90 st). Wyłączamy i sprawdzamy ponownie. Jezeli wszystko gra-zakładamy płytę podsilnikową, windujemy autko w dół i sprawdzamy po chwili stan oleju i wody. Dopełniamy i cieszymy się, ze sami coś potrafimy i ze zrobiliśmy to lepiej niz ASO. Nic nie kapie, a przy okazji poznaliśmy troszkę swoj samochód. Następnym razem też sami sobie zrobimy I oto chodzi, zeby nie płacić za bzdury. Mało- jakoś wszystkie śrubki są na swoim miejscu i nic nie brakuje, i żadna nie została. A pod autkiem suchutko

    Ja nie zakładałem płyty z powrotem, ponieważ nie chce zeby ją zdejmowali inni "fachowcy", a chcę pojutrze jechać do sprawdzenia zawieszenia przed zimą Jak sprawdzą, lub wymienią jeżeli coś do wymiany jest ( gałka ) to założe sobie-sam!


    I jeszcze uwaga do cyklu wymiany filtra olejowego. To filtr długiego "zycia". O ile jest oryginalny AUDI o nr 06A115561B a nie zamiennik. Wytrzymuje 30 000 km, więc nie ma sensu zmieniać go np. co 15 000.
    Olej to jak napisał wcześniej ksolk 5W50 Mobil1.

    Pozdrawiam i zyczę miłej pracy przy swojej kochance
    LiquidTT-FORGE silicones-Short shifter-007P-Cold side-RIEGER-REMUS-MOMO

  12. #12
    Awatar Mari
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    2.0T
    KM
    62
    Rocznik
    1939
    Kolor
    -
    Posty
    1,619
    super! Gratuluje ladnego tutoriala

    Apropos ASO, wczesniej pisalem ze powyjezdzie z ASO pojawialy sie pod samochodem plammki oleju. Wrocilem do niech, wszytsko ladnie wyczyscili i nic juz nie kapie (na szczescie). Partacka i niechlujna robota. Stanowczo nie polecam ;]

  13. #13
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Dobry i wyczerpujacy opis ....
    Ja tez wole zmieniac olej sam , kiedys jezdzilem do servisu audi ale zawsze przelali

    Moze pozbierac kilka takich postow razem i przykleic temat typu " zrob to sam" ... Co wy na to ??


    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  14. #14
    Awatar Mari
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Polska
    Pojemność
    2.0T
    KM
    62
    Rocznik
    1939
    Kolor
    -
    Posty
    1,619
    Cytat Zamieszczone przez Arttur
    Moze pozbierac kilka takich postow razem i przykleic temat typu " zrob to sam"
    jestem za Mozna jeszcze dorobic linki do poszczegolnych napraw w wak-tt.com a reszte sami bysmy poumieszczali.

  15. #15

    Dołączył
    Aug 2007
    Płeć
    Skąd
    kraków
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    337

    a propos Adam Słodowy - "Zrób to sam" :)

    Dzień dobry,

    Myśl Arttur'a jest świetna. Wychodząc naprzeciw dziadostwu w Aso powinniśmy, o ile mamy takie możliwości, powinniśmy sami jak najwięcej "macać" swoją kochanke;P Nie lubię jak czyjes łapy ją dotykają ! Kochanka z pewnościa się odwdzięczy Ona tak ma!

    Fajnie by było, gdybyśmy uzgodnili tematy, kto i o czym może juz napisać ?. Kto juz cos robił, wymieniał, instalował w TT? Wiem, ze niektórzy np. Arttur, Paweł i inni posiadają dużą wiedzę i dobrze by było, zeby się nią z nami podzielili.

    Myślę tez, ze do wstawianych tutoriali kazdy powinien - o ile ma jakąś extra myśl czy uwagę - wstawić swoj komentarz. Nikt nie jest do końca perfekcyjny. Wtedy tutorial będzie kompletny. Bo mogą być zawsze jakieś "myki".

    Ja sam moge juz napisać tutorial, jak zainstalować wskaźnik turbo boost ( na przykładzie Defi blue racer ) mechaniczno-elektroniczny. Obiecałem zdjęcia, więc przy okazji opisu tez je wstawie.

    Co Wy na to ?

    Pzdr,

    pees,

    dzisiaj wymieniam filtr paliwa. Jak któś coś wie na ten temat to będę wdzięczny.
    LiquidTT-FORGE silicones-Short shifter-007P-Cold side-RIEGER-REMUS-MOMO

Podobne wątki

  1. Jaki olej do tt-ki?
    Przez ENZO w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 268
    Ostatni post / autor: 12-07-2023, 17:31
  2. Jaki olej do skrzyni biegów 1.8T 225 quattro
    Przez kapucha2003 w dziale Kosz
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-07-2017, 18:05
  3. MK1 [8N] Jaki olej do silnika?
    Przez Gunia93 w dziale Kosz
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-04-2017, 22:43
  4. MK1 [8N] Jaki olej lejecie?
    Przez malinowski-l w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-08-2015, 10:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •