Witam ponownie, tak krok po kroku dochodze do tego co jest wymagane w TT TDI po przebiegu ok 140tkm, mam nadzieje ze Komus może kiedyś to co napisze pomóc aby nie musiał wszystkiego wymyślać i dowiadywać się raz jeszcze. Pociągnę ten temat aby po pierwsze pomóc innym użytkownikom tego forum mających bardzo malo popularny silnik TDI w swoich samochodach AUDI TT, z tego co widze jest to bardzo malo popularna jednostka wśród właścicieli TT-ek. Niemniej jednak Audi pakuje caly czas ten silnik wiec musi cos w tym byc . Natomiast o przewadze benzyny nad dieslem czy na odwrót nie ma co dyskutować gdyż kazdy ma tutaj swoją wyrobioną opinie i zdanie a poza tym to nie ten artykuł
To taka dygresja ale wracając do planu serwisowego i troche kosztów bo to tez istotne
Do wymiany jest to co wcześniej a wiec

1.wymienie olej (KUPILEM TAK JAK POLECACIE MOTUL SPECIFIC VW504.00/507.00 5L LONG LIFE 200zł brutto)
2.filtr oleju (VW AUDI 32zł brutto)
3.filtr paliwa-diesla znalazlem info ze co 60 lub 90tkm nie wiem co jest ok wiec wymienie ( MANN 93zł brutto)
4.filtr powietrza silnik (MANN 55zł brutto)
5.filtr przeciwpyłkowy-klimy ( MANN 32zł brutto)
6.olej w haldexie plus filtr - znalazlem ze trzeba to zmieniac co 60tkm (Oryginalny VW/AUDI bo brak zamienników Filtr+olej 300zł brutto)
7.rozrząd kompletny niby jest info ze wymiana przy 180tkm ale mam 142tkm i chyba zmienie (Oryginalny VW/AUDI zestaw plus pompa wody oryginalna 1020zł brutto z kaucją zwrotną za pompę wody 60zł brutto )
8.płyn hamulcowy znalazlem ze trzeba wymieniac co 2 lata ( 2l płynu Oryginalnego VW/Audi 50zł/l razem 100zł brutto)

DODATKOWO UZYSKAŁEM INFORMACJE ZE WARTO WYMIENIĆ
9. Pasek klinowy napędzający alternator oraz sprężarkę klimy po 4 latach nie wiadomo jakiej eksploatacji to chyba dobry pomysł ( Oryginał VW/AUDI 100zł)
10. No i oczywiścnie sprawdzenie płynu chłodniczego tutaj niby wymiana co 3 lata ale sprawdze i zobacze jak z zamarzaniem

CAŁKOWITY KOSZT MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH ABY ZACZĄĆ UŻYTKOWANIE AUDI TT TO ok 1900zł brutto


ZADZWONIŁEM TEŻ DO AUDI W KRAKOWIE ABY ZAPYTAĆ O KOSZTY U NICH NAPRAWA Z ROBOCIZNA PRZEGLAD 1400-1500zł brutto z wymiana oleju o filtrów, rozrząd z materiałem 2000zł brutto, wymiana oleju i filtra w Haldex-ie 600zł.
ZA SAMĄ ROBOCIZNĘ Z MOIMI CZĘŚCIAMI POWIEDZIELI 2000zł brutto

PODSUMOWUJĄC

Jak widać części wyszły mnie podobnie jak w ASO AUDI są oryginalne poza filtrami powietrza i paliwa wiec tutaj nie ma wielkiej róznicy wydaje się, dziwne liczyłem ze coś zaoszczędze też na częsciach bo musiałem sie troche za nimi najeździć. Obiektywnie patrząc troche sie zdziwiłem . Mam nadzieje ze na robociźnie bedzie jakaś róznica bo w przeciwnym wypadku dołaczę do grupy ludzi którzy będą serwisować w ASO

Jeszcze jest jeden watek a mianowicie dowiedziałem się iż mozna zrobić taniej w ASO SKODY jesli chodzi o robociznę wiec jeszcze zadzwonie do nich i zapytam bo kwota 2000zł brutto za tak proste naprawy wydaje się byc troche sporo. Zapytam jeszcze zaprzyjaźnionego mechanika ile u niego za taki przeglad i wymiane musiałbym zaplacic

Pozdrawiam wszystkich
Piotrek