Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 16 do 30 z 36

Wątek: Wymiana Dużego FISa- krok po kroku

  1. #16
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Cytat Zamieszczone przez ICE Zobacz posta
    Ja widzę różnice w wyświetlaczach. Ciekawe od czego to zależy.



    Pawel-2005: myślę że od aparatu którym było robione foto hihihi
    Nie do końca, samochodzik jest inny na obu wyświetlaczach. Przyjrzyj się.

  2. #17
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    no ale przecież Wottka przed naprawą miał taki sam "samochodzik" już kiedyś gdzieś o tym pisałem że były różne pewnie w zależności od roku auTT:P
    tak czy siak przed wymianą i po wymianie jest to samo a kształt samochodzika zależy od procesora czy tam czegoś a nie od wyświetlacza

  3. #18
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Cytat Zamieszczone przez Pawel-2005 Zobacz posta
    no ale przecież Wottka przed naprawą miał taki sam "samochodzik" już kiedyś gdzieś o tym pisałem że były różne pewnie w zależności od roku auTT:P
    tak czy siak przed wymianą i po wymianie jest to samo a kształt samochodzika zależy od procesora czy tam czegoś a nie od wyświetlacza
    No jest to jakieś wytłumaczenie przy czym nie jest to różnica aparatu :P teraz wszystko już jasne.

  4. #19
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    Jest różnica w układzie pikseli w piktogramach.
    O, zagapiłem się, byliście szybsi.

  5. #20
    Awatar tuzio5
    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    210
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    90
    Na co dzień naprawiam laptopy, ich płyty główne, wymieniam układy BGA, wymiana takiego wyświetlacza to bajka ja zamiast blaszki proponował bym użycie taśmy kaptona obok złącza są widoczne na płycie diody SMD, zbyt długie grzanie nie jest korzystne dla elementów w około, po całym procesie warto zmyć flux izopropanolem. Warto dodać że nie można szarpać za fisa odlutowując go, taśma stykowa wyświetlacza musi odejść łatwo (nic na siłę, gdyż można pourywać pady lutownicze na druku).

    Czytając wątek trochę napaliłem się na wymianę fisa w swojej TT. Będę musiał przyjechać do pracy i rozbebeszyć licznik

    Ciekaw też jestem na ile pomocna była by wymiana stopu lutowniczego pomiędzy fisem a płytą, jak wiadomo linie pojawiają się przy zmianach temperatury, a to ma duży związek z używaniem przez fabryki cyny bezołowiowej( muszą być spełnione normy dopuszczenia do użytku), pytanie czy wymiana jest konieczna możliwe wystarczy oczyścić plecionką płytę oraz taśme fisa i użyć cyny lepszej jakości z dodatkiem ołowiu, który w mniejszym stopniu utlenia się pod wpływem temperatur.

    Pozdrawiam

  6. #21

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    Część FISów według mnie jest sprawna i pomaga ponowne prze lutowanie styków. Tylko komu się chce to sprawdzić mając nowy na biurku.

    Gdzieś w UK widziałem ofertę z naprawą wyświetlacza i były 2 oferty. Przelutowanie styków oraz wymiana na nowy wyświetlacza gdy pierwsza opcja nie zadziała.

  7. #22
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004
    tuzio5, jeśli chodzi o znikające linie na FISie to może to być prawda z poprawieniem lutów, pod warunkiem że u kogoś nie ma efektu wypalonego wyświetlacza.

    U mnie np. jak wyświetlacz się rozgrzeje porządnie, to od lewego górnego rogu piksele zanikają (po prostu przestają świecić, tak jakby były wypalone...czarna plama). Ja bym podejrzewał w jakimś stopniu rozwarstwienie FISa i uszkodzenie połączenia LCD a taśmą wynikające z temperatury jaką ma wyświetlacz podczas pracy...jeśli to jest do naprawienia to byłoby super ;D, bo te wyświetlacze na allegro nie są oryginalnymi produktami...ale badamy sprawę zobaczymy co z tego wyniknie.

    U mnie jak na razie: 1 litr czystego izopropanolu - jest, RMA7 Cooksona - jest, nowa stacja lutownicza + HotAir - w trakcie realizacji (okazuje się że sklep elektroniczny nie ma na stanie tego modelu który zakupiłem przez sklep on-line )
    Ostatnio edytowane przez Jerry ; 17-10-2012 o 22:55
    Te Terrere Terrere terererererere …

  8. #23
    Awatar tuzio5
    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    210
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    90
    Nie no wiadomo najprościej jest wymienić ale czasem to niepotrzebny koszt. Przy taśmie fisa widać też jakiś mikroprocesor, być może on jest odpowiedzialny za znikające piksele, jednak że stawiam sprawę, iż na 80% jest kwestia stopu lutowniczego po objawach jakie występują przy skokach temperatury. Tylko przy zmianie stopu, trzeba dobrze oczyścić powierzchnie lutownicze ze starego, najlepiej za pomocą plecionki zanurzonej we fluxie. Wiadomą sprawą jest to żeby robić to w wentylowanym pomieszczeniu i nie wdychać oparów uaktywnionego fluxu które są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia.

    Jerry do zestawu jeszcze plecionka miedziana i kapton ułatwią Ci pracę z lutowaniem.

  9. #24
    Awatar wottka
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Otwock
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    750
    Cytat Zamieszczone przez tuzio5 Zobacz posta
    Nie no wiadomo najprościej jest wymienić ale czasem to niepotrzebny koszt. Przy taśmie fisa widać też jakiś mikroprocesor
    Dokładnie to on bardziej odpowiada za brak linii,niż taśma. Z tego co wyczytałem niektórzy go podgrzewają i ponoć działa lecz wolałem nie ryzykować, tym bardziej , że efekt pewnie będzie podobny co z podgrzaniem procka w radiach a cena nowego nie wyrywa z butów. Moim zdaniem lepiej wymienić niż co pare m-cy robotę robić od nowa.
    Spoiwo lutownicze z ołowiem, natomiast złącze na płycie oczyściłem pędzelkiem volframowym, co do osłony po prostu nie mam na stanie kaptonu, stąd patent z osłoną ze starej nawigacji. Oczywiście po lutowaniu wszytko wyczyszczone cleanserem DRUK, zapomniałem dopisać w opisie
    Ostatnio edytowane przez wottka ; 18-10-2012 o 08:10

  10. #25
    Awatar STELMI
    Dołączył
    Jun 2012
    Płeć
    Skąd
    Bydgoszcz
    Pojemność
    2.0T
    KM
    207
    Rocznik
    2008
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    1,098
    a co może być przyczyną, ze teraz wyświetlacz działa bez problemu (mały FIS), a jak są upały to góra wyświetlacza zanika? Wystarczy przelutować? Nie mam martwych pixeli, tylko tak jak mówię - podczas upałów zanika. Diodę też mam chyba przepaloną przy obrotomierzu w okolicach 7k rpm, bo tam słabiej świeci

  11. #26
    Awatar wottka
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Otwock
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    750
    Cytat Zamieszczone przez STELMI Zobacz posta
    a co może być przyczyną, ze teraz wyświetlacz działa bez problemu (mały FIS), a jak są upały to góra wyświetlacza zanika? Wystarczy przelutować? Nie mam martwych pixeli, tylko tak jak mówię - podczas upałów zanika. Diodę też mam chyba przepaloną przy obrotomierzu w okolicach 7k rpm, bo tam słabiej świeci
    Może być przyczyna taśmy lub procka na taśmie wyświetlacza, warto w takim przypadku spróbować przelutować stary i sprawdzić. Jak nie działa tzn. że procek wtedy wymiana na nowy.

  12. #27

    Dołączył
    May 2012
    Płeć
    Skąd
    małopolska / śląsk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    brak
    Posty
    6
    potwierdzam - wystarczy przelutować - nawet bez odlutowania taśmy całkowicie od płytki
    dziś wykonałem taką operację - po rozebraniu licznika stacją lutowniczą na gorące powietrze nast. na 300st (tak jak powyżej koledzy polecali) "przeleciałem" stary lut i zniknęły martwe linie...
    mam jednak jeden problem - i tu zwracam sie o pomoc - po podłączeniu zpowrotem licznika, nie wyświetla mi nic
    tzn po podpięciu vag'a i wlączeniu testu wyświetlacza zapala się on w całości jednak nie wyświetla żadnych informacji
    proszę o pomoc ewentualnie skierowanie do innego wątku...

  13. #28
    Awatar wottka
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Otwock
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    750
    Jeżeli nie wyświetla Ci się nic na głównym wyświetlaczu to znaczy , że jednak operacja nie przyniosła efektu (patrz. przegrzałeś procesor na taśmie wyświetlacza), do lutowani, a raczej przelutowania powinieneś raczej użyć zwykłej lutownicy plus flux , sprawdź czy nie masz zwarć na tasmie lecz niestety obstawiam , że już raczej FIS do wymiany.

    Jeżeli natomiast nie działają Ci wyświetlacze od godziny i kilometrów, wystarczy przeczyścić elastomery (takie małe gumki z grafitem) oraz styki na samej PCB licznika.
    Ostatnio edytowane przez wottka ; 04-11-2012 o 09:43

  14. #29
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004
    W mojej TT, FIS do tej pory oprócz tego że gubił linie, to po ok. 3-4 godzinach jazdy wyglądał następująco:



    a zatem dzisiaj, korzystając z okazji wolnej chwili, wymieniłem sobie wyświetlacz FIS. Nic trudnego jak ktoś ma do dyspozycji sprzęt i trochę obycia z lutowaniem

    Tak jak mówił na zlocie wottka, nowy wyświetlacz-zamiennik trochę za bardzo świeci na czerwono...
    Czasami może to przeszkadzać, szczególnie podczas jazdy w nocy....i padł mój pomysł co by pobawić się z folią polaryzacyjną, dobrać odpowiedni kąt tak aby pasował odcieniem do wyświetlaczy godziny i kilometrażu.

    A oto efekty próby filtra:
    Ostatnio edytowane przez Jerry ; 10-11-2012 o 20:52
    Te Terrere Terrere terererererere …

  15. #30
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004
    I już dobrany odpowiedni kąt folii:


    Wg. efekt jest co najmniej rewelacyjny, teraz wyświetlacz świeci dokładnie tak jak oryginał

    Montaż wyciętego filtra jest banalnie prosty: ponieważ nowy FIS zamiennik jest delikatnie cieńszy od oryginału, po prostu umieszczamy wycięty odpowiednio kawałek folii na wyświetlaczu pod ząbki które go trzymają
    Te Terrere Terrere terererererere …

Podobne wątki

  1. MK1 [8N] Wymiana maglownicy krok po kroku
    Przez wychylylybym w dziale Warsztat - Zrób to sam
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-11-2015, 21:22
  2. Wymiana sondy lambda. Krok po kroku.
    Przez Bejrut w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-08-2015, 17:47
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 13:37
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 05-05-2012, 22:37
  5. O krok od zakupu...
    Przez pabloes w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 15-07-2007, 10:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •