Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 36

Wątek: Wymiana Dużego FISa- krok po kroku

  1. #1
    Awatar wottka
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Otwock
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    750

    Wymiana Dużego FISa- krok po kroku

    Na wstępie tego opisu muszę zaznaczyć , że jest on informacyjny i przeznaczony dla osób, które już wcześniej miały doczynienia z lutowaniem precyzyjnym. Wszystkie operacje należy przeprowadzać delikatne, nie na siłę, nie śpiesząc się.
    Ok. to co będzie nam potrzebne:
    Stacja lutownicza zwykła oraz na gorące powietrze.

    Pasta lutownicza FLUX

    Widelec, delikatnie rozgięty, do zdjęcia wskazówek z cyferblatu.
    Torx 8, szczypce płaskie, nóż introligatorski, nożyczki, kilka różnych penset
    Nowy wyświetlacz FIS
    Czas operacji ok. 3,5 godz. (pierwszy raz to robiłem więc , teraz pewnie połowę tego czasu).

    1. Przed wymianą , mój FIS wyglądał tak:


    2.Procedura wyjęcia licznika jest dość prosta i była już opisywana na forum.
    Po pierwsze : odłączamy akumulator, odkręcamy dolną maskownice, na nogami, opuszczając ją delikatnie, potem na wysokości kolumny kierowniczej są dwie śruby mocujące licznik, po ich odkręceniu delikatnie odginamy w górnej części licznika dwie spinki oraz odpinamy 3 wtyczki idące do zegarów.
    3.Po wyjęciu licznik ląduje na blat

    4.Odkęcamy śruby, wokół licznika (6.szt) oraz 4 górne

    5.Odpinamy zaczepy boczne i oddzielamy „czarną” część od „białej”

    6.Widelcem podważamy delikatnie wskazówki usuwając je z cyferblatów, następnie delikatnie naciskając 3 wpusty od spodniej strony licznika, wypiąć tylną odbudowę.


    7. Odpinamy ostatnią wtyczkę przez naciśnięcie wpustu umiejscowionego po środku.

    8. Teraz delikatnie wypinamy stary wyświetlacz spinką po prawej stronie oraz odpinamy wąska tasiemkę ulokowaną w lewym rogu, a następnie odpinamy plastikową osłonę od płytki drukowanej, trzyma się ona na kilku zatrzaskach zarówno metalowych jak i plastikowych oraz na uchwytach trzymających silniczki prędkościomierza, obrotomierza, temperatury i poziomu paliwa. Starałem się je zaznaczyć na zdjęciach.


    9. Następnie zdejmujemy plastik i mamy dostęp do wyświetlacza


    10. Jak widać na poniższym zdjęciu taśma jest przylutowana do PCB. Zwrócić należy uwagę na jej ułożenie: 2 piny górne są puste, taśma zaczyna się od 3 pinu i leci do końca złącza.

    11. smarujemy taśmę pastą lutowniczą , nastawiamy stacje na gorące powietrze na 300 stopni i delikatnie odlutowujemy ją od płytki drukowanej. Przy stornie lutowanej znajdują się 2 diody podświetlenia, najlepiej zasłonić je kołnierzem metalowym aby ich nie uszkodzić, ja posłużyłem się ekranem metalowym, kiedyś wyjętym z uszkodzonej nawigacji.


    12. Po odlutowaniu wyświetlacza jeszcze raz nakładamy pastę lutowniczą i pobielamy złącze , zwykłą lutownicą ustawiona na 225 stopni.

    13. Pobielamy w ten sam sposób , piny taśmy wyświetlacza


    14. Układamy nowy wyświetlacz na złączu wyświetlacza umieszczonego na płytce licznika, ustawiamy go tak aby piny pokrywały się ze sobą i przyłapujemy dwa skrajne piny, jeżeli nic nam się nie przesunęło lutujemy delikatnie cała taśmę wyświetlacza.

    15. Wpinamy plastikowy koszyk wyświetlacza i układamy go na nim

    16. Zdejmujemy folię ochronną ze spodniej części wyświetlacza i wpinamy go w osłonkę. Następnie zapinamy pozostały plastik i na końcu zdejmujemy folię z wierzchniej części wyświetlacza.

    17. Składamy licznik ponownie, podłączamy VAG,a i robimy test licznika (17. Instruments – Output Test), sprawdzając czy nasz Wyświetlacz działa, przy okazji ustawiamy sobie wszystkie wskazówki zegarów.

    18. Władamy Licznik na swoje miejsce i cieszymy się z nowego Wyświetlacza bez martwych linii 

    Dziękuje i mam nadzieje, ze komuś opis się przyda.
    Ostatnio edytowane przez wottka ; 16-10-2012 o 21:54

  2. #2
    Awatar MiroTT 1,8T
    Dołączył
    Jun 2011
    Płeć
    Skąd
    DKL
    Pojemność
    1.8T
    KM
    ???
    Rocznik
    2000
    Kolor
    quattro
    Posty
    636
    Super robota,brakowalo tego na forum,bo te wyswietlacze po dziesieciu latach zdychaja na potege i wiele osob pewnie zkorzysta z tego,mnie tez czeka wymiana,bo juz nic nie widc,ale jakos nie moge sie zabrac.DZIEKI ,POZDRAWIAM

  3. #3

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    WoW. Dawno nie było na tyle ciekawego poradnika

  4. #4
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004
    Aaaaa....wyprzedziłeś mnie z tutorialem dosłownie o tydzień, bo już zamówiłem wymarzoną stację lutowniczą i będę niedługo zmieniał wyświetlacz u siebie Flux rządzi

    Gratki naprawy wyświetlacza Już widzę jak zaraz się sypną zlecenia na wymianę FISów w TTkach
    Ostatnio edytowane przez Jerry ; 15-10-2012 o 22:41
    Te Terrere Terrere terererererere …

  5. #5
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    hehehe pewnie że się sypną bo ja się piszę sam lutuję ale może nie aż takie małe rzeczy dlatego chętnie skorzystam z pomocy kolegów ( tym razem ja dam zarobić hehe) , wyświetlacze z allegro? po ile kupowane?

  6. #6
    Awatar wottka
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Otwock
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    750
    Wyświetlacz z allegro, ceny od 160 zł, ale podejrzewam, że wszystkie takie same. Poniżej fota jak wygląda wieczorem.
    Co do pomocy w montażu Paweł spoko ogarniemy . I generalnie , jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy przy wymianie, lub poprostu mu wymienić damy rade

    Ostatnio edytowane przez wottka ; 16-10-2012 o 22:24

  7. #7
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    Fajny opis. Szkoda, że nie mam sprzętu i umiejętności. Mój FIS też niedomaga.

  8. #8
    Awatar miskof
    Dołączył
    Jun 2012
    Płeć
    Skąd
    Stolyca
    Pojemność
    1.8T
    KM
    25Q
    Rocznik
    1999
    Kolor
    silver
    Posty
    812
    Jerry czekam z niecierpliwieniem ;p

  9. #9
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004
    elmacho, to zapraszamy do Wawy, temat się ogarnie

    miskof, jeszcze trochę cierpliwości, na razie kończę kompletowanie sprzętu, potem parę prób, rzucam swój licznik na pierwszy ogień a potem biorę się ostro do roboty

    wottka, ja się zastanawiam czy przypadkiem nie zastosować jakiejś dodatkowej folii polaryzacyjnej co by ukryła tą delikatnie przebijającą czerwień...bo na tym nowym LCD na pewno taka folia jest, może tylko o innym gradiencie przepuszczalności i dlatego jest bardziej czerwono...challenge accepted
    Te Terrere Terrere terererererere …

  10. #10
    Awatar wottka
    Dołączył
    Apr 2011
    Płeć
    Skąd
    Otwock
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    750
    Cytat Zamieszczone przez Jerry Zobacz posta
    ja się zastanawiam czy przypadkiem nie zastosować jakiejś dodatkowej folii polaryzacyjnej co by ukryła tą delikatnie przebijającą czerwień...bo na tym nowym LCD na pewno taka folia jest, może tylko o innym gradiencie przepuszczalności i dlatego jest bardziej czerwono...challenge accepted
    Też mi pszyszło to do głowy, jednak tak jak rozmawialiśmy , wszystkie dostępne w PL są od jednego importera (patrz. producenta), jak będziesz u siebie wymieniał daj info, spotkamy się i popatrzymy...

  11. #11
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    mi też zdechł led podświetlania zegarów na wysokości 70 km na godzinę, Myślicie że to wina samej diody czy czegoś innego? Najpier migało a potem kaput i w tym miejscu jest troszkę ciemniej;/

  12. #12
    Awatar Jerry
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    Srebrzysty
    Posty
    3,004
    Pawel-2005, trzeba by sprawdzić czy to wina diód LED czy może padł może element na płytce odpowiedzialny za świecenie całej linii (rezystor jakiś czy coś).
    Tak czy inaczej da radę to wymienić (zarówno padnięte LED jak i inne elementy)
    Te Terrere Terrere terererererere …

  13. #13
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    Jak pojade do Pawła-2005, to ciebie też odwiedzę.

  14. #14
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Cytat Zamieszczone przez Pawel-2005 Zobacz posta
    mi też zdechł led podświetlania zegarów na wysokości 70 km na godzinę, Myślicie że to wina samej diody czy czegoś innego? Najpier migało a potem kaput i w tym miejscu jest troszkę ciemniej;/
    Niestety jest to za zwyczaj wina padającego procka.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  15. #15

    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Skąd
    Gorlice/Rzeszów
    Pojemność
    2.0T
    KM
    200
    Rocznik
    2007
    Kolor
    VegasYelow
    Posty
    4,449
    Cytat Zamieszczone przez wottka Zobacz posta


    Ja widzę różnice w wyświetlaczach. Ciekawe od czego to zależy.



    Pawel-2005: myślę że od aparatu którym było robione foto hihihi

    ICE: Nie wiedziałem, że aparat zmienia linie na FISie xD ciekawe na którym aparacie będę mieć kolorowy FIS
    Ostatnio edytowane przez ICE ; 17-10-2012 o 18:59

Podobne wątki

  1. MK1 [8N] Wymiana maglownicy krok po kroku
    Przez wychylylybym w dziale Warsztat - Zrób to sam
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-11-2015, 21:22
  2. Wymiana sondy lambda. Krok po kroku.
    Przez Bejrut w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-08-2015, 17:47
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 13:37
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 05-05-2012, 22:37
  5. O krok od zakupu...
    Przez pabloes w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 15-07-2007, 10:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •