Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Optymalna baza na potworka 500KM do codziennej jazdy

  1. #1
    Awatar humidorek
    Dołączył
    Jul 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    342
    Rocznik
    2008
    Kolor
    czarny DSG
    Posty
    2,015

    Optymalna baza na potworka 500KM do codziennej jazdy

    Jak już zasmakowałem trochę w TT to wbrew moim pierwotnym myślom, że po przesiadce z Focusa 130KM wystarczy mi tych 200KM mocy na 5 lat, widzę, że się myliłem... Auto oczywiście jest znacznie lepsze, ach i och, moc wzrosła, osiągi w sekundach też, ale "głowy nie urywa", sądziłem, że będę czuł większą różnicę...

    Zatem zapewne złapałem bakcyla tuningu i stąd ten wątek. Nie ścigam się, nie planuję tego, ale chcę po prostu czuć jak mnie coraz bardziej wciska w fotel (przy okazji nie wyrzucając z zakrętu). Chcę więc zmienić swoje obecne TT na takie, które będzie najbardziej optymalną bazą pod stopniowe dodawanie wrażeń.

    Pierwsze co wiem, to że muszę mieć quattro.

    Drugie to silnik. Naczytałem się zarówno tu, jak i na innych stronach o zaletach uturbionego silnika 3.2 oraz (jako przeciwwaga) o ekonomicznym wzmacnianiu wesji 2.0T. Sądzę, że dla moich potrzeb (powiedzmy co rok dodawanie 50-100KM) lepiej wybrać teraz wersję 3.2 (powiedzmy rocznik 2007), w której najpierw zmienię wydech, stożek, hamulce itd, a po kolejnym roku dorzucę turbo. Czy to prawidłowe myślenie?

    Moje wątpliwości dotyczą też wersji RS 2.5l. Jako baza dla mojego planu chyba najlepsze, ale i cena pierwotna najwyższa, więc jego zakup byłby chyba finalnie mało optymalny kosztowo.

    Zakładając, że celem jest za 2-3 lata osiągnięcie ok 500KM w 3-4 krokach - jaka wersja podstawowa (2.0, 3.2, TTS, RS) plus mody wyjdzie w sumie najbardziej optymalna kosztowo (przeróbki zlecane specjaliście/firmie, więc czas pracy płatny)?

  2. #2
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Zacznę może od 3,2
    Nie wątpliwie jest to dobra baza jeśli chodzi o większe moce osiągalne po uturbieniu tego silnika nie mniej jednak jest to najgorszy wybór jeśli chcesz sobie stopniowo dodawać mocy w jakimś okresie czasu .
    Przy tym silniku albo jeździsz serią albo robisz na grubo
    Stożek wydech i nawet program dadzą Ci tyle że ledwie to poczujesz ..
    W serii odpycha się w miarę przyzwoicie jednak dostanie baty od 2.0T po programie .
    Jest jeszcze ten dźwięk VR-a no i oczywiście największe z spalanie z tych trzech silników .

    2.0T - Bardzo wdzięczny silnik do stopniowych modyfikacji nie mniej jednak jeśli planujesz moce w okolicach 500KM to konieczna będzie większa turbina . Fakt ten sprawia że cześć modyfikacji robionych przy seryjnej turbinie pójdzie na straty bo przy większym turbo trzeba będzie co innego . Chodzi tu o takie rzeczy jak choćby Down Pipe czy program .
    Wydech ( za DP ) , dolot , filtr , lepszy FMIC mogą zostać na setup z większą turbiną .
    W wypadku tego motoru możesz stopniowo dojść na seryjnej turbinie w okolice 270KM .

    Na koniec 2.5T RS w sumie gdyby nie pierwotna cena zakupu to była by to najlepsza opcja .
    Auto w serii już odpycha się bardzo przyzwoicie a głupim programem dochodzisz w okolice 400KM , jednak tak jak w przypadku 2.0T do mocy w okolicach 500KM konieczna by była już wymiana turbiny .


    Jeśli chodzi o opcję najbardziej optymalną kosztowo to na placu boju zostają 3.2 i 2.0T ..
    Tuning i przeróbki VR-a tanie nie będą zwłaszcza jeśli wszystko ma robić firma ale raczej nie ma opcji żeby robić stopniowo i w międzyczasie cieszyć się mniejszymi przyrostami .

    Z kolei patrząc na ceny gratów do tuningu 2.0T może tak być że koszt dojścia do tej mocy będzie porównywalny ale zostanie opcja że można mody rozłożyć w czasie i czuć efekty poszczególnych modyfikacji .


    W sumie decyzja nie tak łatwa i oczywista , musisz przemyśleć jakie znaczenie ma dla Ciebie spalanie i koszty utrzymania na co dzień bo i tutaj są zasadnicze różnice .










    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  3. #3
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    jak chcesz to zadzwoń do compsport. Patryk ma rozmkminione wszystkie setupu 2.0t i 3.2 t, uprzedzam że tanio nie jest ale jeżeli myślisz o takich grubych modach to znaczy że $ uwierają Cie w kieszeni dlatego możesz im to zlecić jeżeli chcesz aby auto bezawaryjnie jeździło:P

  4. #4
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Miałem wcześniej TT 180 (zdrowa sztuka) i podejrzewam, że MK 200PS idzie całkiem podobnie jak 180tka po przesiadce na MK2 270PS odczułem OGROMNĄ różnicę w mocy. Niby tylko 90KM więcej a zupełnie inaczej się jeździ. Teraz już się przyzwyczaiłem i moc nie robi na mnie większego wrażenia niemniej do jazdy na co dzień na ulicy wystarcza i wszystkie BMW (poza M3, M5) nie mają szans. Dlatego ja osobiście polecałbym ci najpierw zrobić 270PS co jest najtańsze bo jedynie wydech + program. Pojeździsz trochę znudzi ci się moc to za ok 10 tys zł w Compsporcie zmienią ci turbo na K04 + dołożą FMIC + program i będziesz miał ok 320PS. Jak taka moc ci się znudzi wtedy montaż Quattro (ok 15 tys zł) + kolejne 10 tys zł (compsport) i będziesz miał ok 360-370PS. Zeby zrobić 500 to wtedy będzie trzeba zakuwać silnik i wstawić Big Turbo a i koszty będą już bardzo duże. Przy tej opcji co ja napisałem stopniowo możesz dojść do 360PS w Q mieszcząc się w kosztach ok 35 tys zł z rozłożeniem na raty w czasie.

    Jesli jednak celem jest faktycznie 500PS to koszty będą wyglądały tak:

    - zakup 3.2
    - ok 70-80 tys zł (compsport)
    - inne koszty nieprzewidziane typu hamulce itd (10tys zł)
    i wtedy będziesz miał potwora z mocą 500PS przy czym wydatek będzie od razu bez rozkładania w czasie.
    Ostatnio edytowane przez Jaqob ; 10-10-2012 o 09:08

  5. #5
    Awatar humidorek
    Dołączył
    Jul 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    2.0T
    KM
    342
    Rocznik
    2008
    Kolor
    czarny DSG
    Posty
    2,015
    Dziękuję za wyczerpujące podsumowanie. Moim celem nie jest konkretna moc, ale to dodawanie frajdy co jakiś czas (oraz doświadczenia i umiejętności ogarniania tego). Zmiana jednym ruchem z 250>500 wcale mnie nie kręci (wielu pewnie tak), więc faktycznie w moim przypadku optymalny będzie wybór 2.0T na początek, czyli to, co mam... Zostaje tylko dylemat z quattro - sprzedawać auto i szukać modelu 2.0TQ jeżdżonego delikatnie (małe szanse trafić taki egzemplarz, jak mój), czy jednak dokładać quattro do mojego (do czego już się trochę zniechęciłem)... Ech te dylematy...
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 10-10-2012 o 13:31

  6. #6
    Awatar Jaqob
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    لودز
    Pojemność
    brak
    KM
    ---
    Rocznik
    ---
    Kolor
    ---
    Posty
    4,582
    Cytat Zamieszczone przez humidorek Zobacz posta
    Dziękuję za wyczerpujące podsumowanie. Moim celem nie jest konkretna moc, ale to dodawanie frajdy co jakiś czas (oraz doświadczenia i umiejętności ogarniania tego). Zmiana jednym ruchem z 250>500 wcale mnie nie kręci (wielu pewnie tak), więc faktycznie w moim przypadku optymalny będzie wybór 2.0T na początek, czyli to, co mam... Zostaje tylko dylemat z quattro - sprzedawać auto i szukać modelu 2.0TQ jeżdżonego delikatnie (małe szanse trafić taki egzemplarz, jak mój), czy jednak dokładać quattro do mojego (do czego już się trochę zniechęciłem)... Ech te dylematy...
    Zrób 270PS na początek, koszty nie duże i wtedy pogadamy jak ci się nie spodoba będzie ci łatwiej sprzedać z większą mocą TT. Podstawa też to felgi przynajmniej 18 z dobrymi oponami brak trakcji nie będzie aż tak odczuwalny. Problem też w tym, że 3.2 250PS nie jedzie w serii jakoś super bo jest bardzo ciężkie więc jak byś się przesiadł to nie odczujesz super osiągów. Mając 270PS w obecnej konfiguracji objeżdżasz seryjne 3.2.

Podobne wątki

  1. Porsche panamera turbo - 4.8 v8 500KM 770nm
    Przez Jaqob w dziale Sprzedam - samochód
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-03-2017, 22:15
  2. Komfort jazdy, TT 8N
    Przez seku w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-12-2014, 08:19
  3. Kto ma LED do jazdy dziennej?
    Przez major w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 25-06-2012, 12:04
  4. szkola jazdy z TT :)
    Przez M and V w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-04-2011, 12:38
  5. Sportowe opony do codziennej jazdy?
    Przez SilverTM w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 01-03-2008, 20:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •