Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 20

Wątek: złamana gałka...

  1. #1
    Awatar Alexandra
    Dołączył
    Mar 2012
    Płeć
    Skąd
    Wolsztyn
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    17

    złamana gałka...

    Nie uwierzycie co mi się dzisiaj przytrafiło, od kilku dni czułam przy zmianie biegów jakieś luzy, zwykle tak gładko biegi nie wskakują w tetetce ale uznałam, że się po prostu wyrobiły

    Dzisiaj rano przy wrzucaniu wstecznego gałka od zmiany biegów wyskoczyła i została mi w ręce...
    Nie mogłam wrzucić żadnego biegu i tak sobie na tym wstecznym zostałam... po wielu telefonach i oczekiwaniach zjawił się Pan z odpowiednimi kluczami, odkręciliśmy pokrowiec i gałka w ogóle nie jest połączona z tym całym systemem pod spodem... no i jako że się nie znam nie bardzo wiem jeszcze co tam się stało, dostałam teraz info że jakiś wybierak trzeba wymienić?

    Komuś się coś takiego stało, ktoś już miał coś takiego? Wiecie o co chodzi w ogóle?
    Ostatnio edytowane przez Alexandra ; 17-07-2012 o 10:08

  2. #2
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    ostatnio ściągałem gumę aby ją wymienić i tam wszystko jest bardzo solidne, raczej ciężko to uszkodzić ale kto wie co kiedyś ktoś z tym robił:P
    szkoda że nie masz fotki tego bo może tylko ten "drut" się odczepił od całego mechanizmu a mechanik teraz będzie wymyślał naciągając na koszty;/

  3. #3
    Awatar Alexandra
    Dołączył
    Mar 2012
    Płeć
    Skąd
    Wolsztyn
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    17
    no sprężynka jakaś tam latała luzem... mogę zrobić fotki dopiero po południu...

  4. #4
    Awatar Tomasso
    Dołączył
    Jun 2012
    Płeć
    Skąd
    Łódź
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    995
    Hej, a ja, ponieważ posiadam TT od bardzo niedawna, podpinając się pod temat zapytam właśnie o "gładkość wchodzenia" poszczególnych biegów. Nie ma oczywiście jakiegoś oporu przy ich zmienianiu, jednak porównując z poprzednim autem wygląda to trochę inaczej. Jak to powinno być w rzeczywistości?

  5. #5

    Dołączył
    Aug 2010
    Płeć
    Skąd
    ŁÓDŹ
    Pojemność
    brak
    KM
    310
    Rocznik
    2005
    Kolor
    4.2 V8
    Posty
    372
    ktoś siarczyście biegi chyba wpinał....
    jak masz jakiegos zaufanego mechanika to moze mógłby coś poradzić , rozebrać ten element i albo ASO albo z anglika moze się coś podpasuje....
    pozdr

  6. #6
    Awatar Alexandra
    Dołączył
    Mar 2012
    Płeć
    Skąd
    Wolsztyn
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    17
    no właśnie mam, już tam coś kombinują, stwierdził, że już tam coś konkretnie było grzebane przede mną... więc to chyba nie wina mojego mocnego uścisku na gałce

  7. #7
    Awatar elmacho
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    Śląsk
    Pojemność
    brak
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Misano Red
    Posty
    6,307
    [QUOTE=Tomasso;126434]Hej, a ja, ponieważ posiadam TT od bardzo niedawna, podpinając się pod temat zapytam właśnie o "gładkość wchodzenia" poszczególnych biegów. Nie ma oczywiście jakiegoś oporu przy ich zmienianiu, jednak porównując z poprzednim autem wygląda to trochę inaczej. Jak to powinno być w rzeczywistości?[/QUOTE

    Prawdopodobnie trzeba wyregulować wybieranie biegów. Jest o tym na forum.

  8. #8
    Awatar Darson
    Dołączył
    Feb 2009
    Płeć
    Skąd
    Lublin
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    czarny
    Posty
    1,254
    Tylko, żeby nie zrobili jak było ostatnio.

    Zamiast wcisnąć ciągnęłaś? Jej, musisz mieć siłę
    Jeszcze nie słyszałem o takiej awarii w TT Jak już, to ktoś czasem popsuje skrzynię biegów...

  9. #9
    Awatar Alexandra
    Dołączył
    Mar 2012
    Płeć
    Skąd
    Wolsztyn
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1999
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    17
    hehehe też się zdziwiłam jak to zrobiłam bo nie podejrzewałam siebie o taki power i to z rana
    Macie wszyscy przestrogę że takie rzeczy możliwe w TT-ce

  10. #10
    Awatar Jambolek
    Dołączył
    May 2011
    Płeć
    Skąd
    Germany
    Pojemność
    2.0T
    KM
    2xx
    Rocznik
    Kolor
    Posty
    2,567
    Ktos juz mial cos takiego w ostatnich 12 miesiacach. (ale nie moge tego znalesc )
    I TT

  11. #11
    Awatar lelu666
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Szwecja/Falkenberg
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    1,999
    Cytat Zamieszczone przez Jambolek Zobacz posta
    Ktos juz mial cos takiego w ostatnich 12 miesiacach. (ale nie moge tego znalesc )
    Nom, bylo.Komus podczas jazdy odpadla

  12. #12
    Awatar VanWave
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1998
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    459
    Siema klubowicze. Podobnie jak w pierwszym poście. Dwa dni temu poczułem dziwny luz lewarka zmiany biegów. Biegi wchodziły bardzo dobrze, ale luz mi się nie spodobał. Dziś pojechałem na myjnie i na parkingu wykręciłem gałkę i torxem odkręciłem gumę ochronną, która chroni wybierak przed brudem. Pręt, do którego wkręca się gałkę zmiany biegów dosłownie odpadł. Dobrze, że na postoju. Ponieważ byłem daleko od domu to rozkręciłem tunel środkowy i wyciągnąłem cały lewarek, ale żeby to zrobić musiałem odłączyć jedną linkę, która się wygięła. Pojechałem do kogoś kto mi zespawał lewarek. Przy spawaniu pękła niestety sprężyna, która odbija lewarek. Po złożeniu okazało się, że podczas wyciągania lewarka wygiąłem linkę i wchodzą mi tylko biegi 1, 3, 5.

    Główne pytanie- jak wymienić kasetę/ wybierak skrzyni biegów ??? Trzeba rozpinać wydech, zdjąć osłonę termiczną i dopiero wtedy ma się dostęp do całej kasety ? Jak najlepiej rozebrać układ wydechowy, aby się tam dostać ? Czy można wymienić samą linkę ? Podczas wymiany skrzyni z 5 na 6-biegów nie wymieniałem tego elementu, bo wersja z "piątki" pozwala też na wrzucanie szóstego biegu i nie ma z tym problemu. Została mi cała kaseta/ wybierak z linkami komplet do wymiany, ale wiem, że to sporo pracy, a jest to praktycznie nierozbieralne. Czy ktoś odpinał same linki ? Są one zamontowane na takie dziwne plastikowe zaciski, ale po ich ściągnięciu nie widzę możliwości wyciągnięcia linek, ale może jest jakiś sposób.

    Pozdrawiam

  13. #13
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Wymontowanie tego mechanizmu jest upierdliwe i robisz to pod maską wewnątrz auta i od spodu .

    Pod maską musisz oczywiście wypiąć linki z wybieraka skrzyni a następnie odkręcić blachę mocującą obie linki do obudowy skrzyni . Trzy śruby lub 2 śruby i nakrętka (w zależności od wersji)

    Wewnątrz auta musisz ściągnąć gałkę i gumowy mieszek i odkręcić 2 nakrętki mocujące ten mechanizm od góry .
    Kolejne 2 nakrętki mocujące są pod zasuwanym schowkiem , trzeba więc najpierw wyciągnąć tą cześć z przyciskami wypinając oczywiście wtyczki a następnie cały schowek .
    Nakrętki są zaraz przy brzegu więc sprawdz czy bedziesz w stanie je odkręcić tylko po wymontowaniu sekcji z przyciskami.


    Pod autem musisz wymontować cześć wydechu a konkretnie od flanszy przed katalizatorem do łączenia opaską zaciskową na 2 śruby .
    W przypadku aut z quattro trzeba wymontować też wał ...
    Trzeba jeszcze ściągnąć osłonę termiczną i dopiero masz dostęp .
    Cały mechanizm wyciąga się pociągając w dół i do tył i wychodzi razem z linkami .


    Życzę powodzenia i trzymam kciuki.





    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  14. #14
    Awatar VanWave
    Dołączył
    Nov 2010
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    180
    Rocznik
    1998
    Kolor
    Srebrny
    Posty
    459
    Wielkie dzięki Arttur. Uporałem się z wymianą. Najbardziej obawiałem się odkręcenia 4 śrub od flanszy, ale poszły elegancko. Cała reszta jakoś poszła, ale nie zmienia to faktu, że to strasznie upierdliwa operacja i mało interesująca, ale zrobić trzeba Po zamontowaniu wszystkiego jednak pojawił się problem. Po ustawieniu linek biegi wchodziły elegancko, ale jak zamontowałem ten plastik, na który wkręca się mieszek to przy wbijaniu 2, 4, 6 lewarek zaczął obijać o plastik. Przykręciłem więc gumowy mieszek, nałożyłem ten aluminiowy pierścień i okazało się że 2 ,4, 6 wyskakują, a "Luz" jest w nienaturalnym miejscu- jest odsunięty lekko w prawo i w tył można powiedzieć w połowie drogi do wbicia szóstki :P Poniżej załączam zdjęcia całego mechanizmu jaki miałem, a jaki mam teraz. Na pierwszy rzut oka są identyczne inne jest rozwiązanie przy lewarku. Drugą kasetę kupiłem wraz ze skrzynią 6 gang, ale jej nie montowałem, bo ta od 5 gang spisywała się bardzo dobrze. Druga pochodzi z Seata Leona. Czy mogłem źle ustawić linki ? Już ustawiałem je kilka razy, ale czy mechanizm zmiany biegów podczas ustawiania można zablokować tylko w jednym położeniu czy istnieje możliwość zablokowania go jeszcze w jakimś innym położeniu. Nie chciałem wyciągać aku i podstawy aku więc miałem kiepski dostęp do "dzyndzla" blokującego mechanizm. Nie wiem czemu ustawienie lewarka wygląda tak dziwnie czy to wina kasety z innego auta czy ustawienia linek ?


    Taki lewarek miałem dotychczas. Na górze widać spaw po naprawie, bo musiałem awaryjnie dojechać do domu:




    A taką kasetę/lewarek zamontowałem teraz (zdjęcie poglądowe, chodzi o wygląd montowania lewarka)


  15. #15
    Awatar PiotrekHIT
    Dołączył
    Feb 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa Saska Kępa
    Pojemność
    brak
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Niebieski
    Posty
    3,019
    Wg zdjęć oba lewarki różnią się, ten co miałeś dotychczas ma pręt bliżej linek niż ten co zamontowałeś. I to by się zgadzało z tym , że Ci się obija 2,4,6, które są wrzucane do tyłu.

Podobne wątki

  1. Złamana antena, pomocy!
    Przez Kriiistt w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-09-2021, 20:31
  2. Gałka zmiany biegów z 8S do 8J
    Przez Ernest w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-06-2016, 10:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •