Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Wymiana miski oleju 1.8T bez quattro 180KM

  1. #1
    Awatar tuzio5
    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    210
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    90

    Wymiana miski oleju 1.8T bez quattro 180KM

    Witam

    Nadeszła mnie zmiana oleju i razem z nią chcę wymienić miskę olejową ze względu na to iż została nie umiejętnie pospawana przez poprzedniego właściciela i kapie mi małymi ilościami olej w garażu (mam już dosyć czyszczenia podłogi z oleju i dolewania ubytku). Wyciek nie jest duży ale denerwuje. Miskę mam już zakupioną, olej oraz filtr również, oraz sporej ilości silikon Victor Reinz. Nie robiłem tego nigdy, podejrzewam że nie jest to zbyt skomplikowana sprawa. Dostęp do narzędzi posiadam, mam możliwość skorzystania z kanału (co prawda trzeba chodzić na kolanach ale zawsze to coś). Słyszałem że po ściągnięciu starej misy trzeba dobrze oczyścić blok ze starego silikonu i odtłuścić.
    Najlepiej zrobić to benzyną ekstrakcyjną? i potem delikatnie zetrzeć papierem ściernym 1000?
    Z jakim momentem dokręcać śruby? i w jaki sposób by miska równo osiadła?
    Mogę napotkać na jakieś komplikacje?
    Na co powinienem uważać?

    Mam też pytanie, czy może ktoś dysponuje w okolicach Wrocławia garażem z normalnym kanałem gdzie można pod autem stanąć normalnie i mógłby jakoś pomóc jeśli to możliwe.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Awatar PiotrekHIT
    Dołączył
    Feb 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa Saska Kępa
    Pojemność
    brak
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Niebieski
    Posty
    3,019
    Musisz ściągnać, poczekać aż wszystko skapie(przy przylepianiu silikon nie może zetknąć się z oleje). Potem oczyszczam papierem ściernym. Odtłuszczasz. Smarujesz silikonem miskę jak i blok. I przykręcasz tak do połowy aż lekko silikon wyjdzie, czekasz kilka godzin aż silikon wyschnie. Następnie dokręcasz.Zanim wlejesz olej silikon musi wyschnąć (zależy od silikonu, ale 6-12h)

  3. #3
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Tym sposobem może by i było ok ale oficjalny jest trochę inny ...

    Po zdjęciu miski trzeba dokładnie zeskrobać silikon z miski i z bloku ostrym skrobakiem / żyletką nie trzeba czyścić papierem ściernym ale trzeba dokładnie odtłuścić obydwie powierzchnie .
    I tutaj pojawia się problem , olej z bloku będzie spływał po ściankach dość długo tak więc najlepiej poczekać kilka godzin a po tym czasie spryskać blok po ściankach wewnętrznych sprayem do czyszczenia hamulców ( brake pads cleaner ) który ma świetne właściwości odtłuszczające i znowu po godzinie lub 2 powtórzyć wycierając tym razem ścianki aby nic nie spływało .

    Następnie na miskę kładziemy silikon , ma to być '' nitka '' nie grubsza jak 3 mm . Kładziemy silikon w linii pokrywającej się ze środkiem otworów ( na śruby ) a przy otworach prowadzimy silikon po wewnętrznej stronie .
    Po nałożeniu silikonu trzema natychmiast instalować miskę , czas od posmarowania do instalacji nie może przekroczyć 5 minut .
    Najpierw dokręcamy wszystkie możliwe śruby palcami ( nie wszędzie dostaniemy ) a następnie przykręcamy 3 duże śruby mocujące bokiem miskę do skrzyni biegów .
    Teraz dopiero dokręcamy śruby na krzyż ale z odpowiednim momentem i w 2 cyklach , czyli jak skończymy dokręcać pierwszy raz to w tej samej kolejności i z tym samym momentem dokręcamy jeszcze raz .
    Oficjalnie nie ma żadnej wzmianki aby czekać aż silikon zaschnie i dopiero wtedy dokręcać 2-gi raz .

    Teraz kilka dodatkowych uwag

    - Ściągając miskę trzeba być przygotowanym że łatwo się nie podda można pomóc sobie gumowym młotkiem ewentualnie podważyć śrubokrętem w miejscach gdzie nie jest nakładany silikon ( wypustki , łatwo zobaczyć )
    - Do czyszczenia miski ( nie bloku ) można użyć też plastikową szczotkę na wiertarkę .
    - Trzeba mieć przegub kątowy na klucz bo prostym nie dojdzie się do śrub przy skrzyni .
    - Końcówkę tubki z silikonem najlepiej uciąć tak aby otwór miał 3 mm
    - Te 5 minut dotyczy oryginalnego silikonu Audi , nie jestem pewien czy przy innym jest też wskazany taki pośpiech nie mniej jednak albo to trzeba sprawdzić w opisie produktu ..

    Momenty dokręcania

    - miska olejowa 15 Nm
    - duże śruby od skrzyni 45 Nm
    - spływ oleju z turbiny 15 Nm








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  4. #4
    Awatar tuzio5
    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    210
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    90
    operacja zmiany miski przeszła prawie bez szwanku ostatecznie została osadzona na silikonie Victora reinza. Śruby dokręcone z odpowiednim momentem. Lecz jedynie za szybko został wlany olej( po około 3h ) od momentu położenia silikonu i przykręcenia miski. Przejechałem więc auttem kilka km i przy bloku od strony chłodnicy lekko się sączył olej i ściekał po misce, na podłogę spadły może ze 4 krople. Myślałem sobie że silikon jest jakiś nie odpowiedni i źle związał i zamówiłem ori. Lecz na drugi dzień przejechałem kilka km i miska sucha. wytarłem dokładnie stary olej i na kolejny dzień nic i tak do dnia dzisiejszego. Wszystko dokładnie wyczyszczone było w trakcie operacji. Czysta podłoga w garażu bez plam oleju - bezcenne. Dzięki za wszystkie rady.

  5. #5
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    A to ciekawe bo z zasady jak już przecieknie przez silikon to problem się utrzymuje .
    Dobrze że u Ciebie przestało ale mimo wszystko zwracaj na to uwagę przez najbliższe tygodnie









    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  6. #6
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    Skoro już mowa o misce, to ja za jakiś czas będę musiał ją ściągać bo bedę zmieniał seryjne śruby podpór wału korbowego na ARP ( zapobiegawczo ) i tak dumałem czy by nie dospawać żeberek na misce. Praktykował ktoś ten patent ? obniżyło to zauważalnie temperaturę oleju? Bo ja u siebie w motocyklu wymieniłem stalową misę na deko głębszą alu z żeberkami i bardzo znacząco obniżyła się temperatura oleju dlatego ciekawi mnie czy w TT by coś dał taki zabieg.

  7. #7
    Awatar tuzio5
    Dołączył
    Nov 2011
    Płeć
    Skąd
    Wrocław
    Pojemność
    1.8T
    KM
    210
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    90
    Arttur : Obserwuje już drugi tydzień i oleju ani śladu, także powinno być ok, też mnie to zaskoczyło

    Pawel-2005: Moim zdaniem zwiększy się tylko powierzchnia odprowadzania ciepła,ale czy przy dłuższym upalaniu poprawi to temperaturę oleju? Zapewne minimalnie tak, lecz lepszym rozwiązaniem było by zamontowanie chłodnicy oleju w celu jego schłodzenia,gdyż przepływ powietrza przez michę w TT jest znikomy w motorze trochę to inaczej wygląda PS: Jakbyś potrzebował to został mi ori silikon nieruszony z datą ważności użycia do grudnia tego roku.

  8. #8
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    U mnie przepływ jest bardzo duży bo śmigam bez osłony, także prędkość powietrza będzie nie mniejsza niż w motocyklu. Doddatkowo takie żeberka by wzmocniły miskę w razie czego. Chłodnica oleju to wiem że działa, lecz ma też ona i swoje wady typu obniżenie ciśnienia oleju a także ryzyko pęknięcia przewodu czyli jego wycieku co niestety może się zdarzyć, dlatego pomyślałem o takim rozwiązaniu lecz ciekawi mnie na ile ono pomoże.

  9. #9
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    tuzio5 , to pozostaje tylko trzymać kciuki

    Pawel-2005 - Jeśli miałbym wróżyć to biorąc pod uwagę ilość oleju oraz powierzchnie miski z którą olej się styka to przepowiadam że może parę stopni spadnie . Czy jest to gra warta świeczki ? Nie wydaje mi się .
    Poza tym z technicznego punktu widzenia największa powierzchnia jest na dnie miski a ładowanie tam żeberek to zmniejszanie prześwitu pod autem co z kolei staje się jeszcze bardziej problematyczne przy nawet lekko obniżonym zawieszeniu ...
    Zresztą temat jest o wymianie miski , jak będziesz miał jakiś projekt czy pomysł z tym związany to możemy kontynuować w dziale Tuning i gadżety







    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

Podobne wątki

  1. haldex - wymiana oleju
    Przez marconsio w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 67
    Ostatni post / autor: 07-01-2023, 11:19
  2. wymiana oleju
    Przez siwycyfra w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-01-2017, 22:34
  3. Wymiana oleju - jaki i ile
    Przez jacekpom w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 02-06-2016, 19:46
  4. wymiana oleju 1.8t 180 ps fwd
    Przez poo w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-10-2015, 13:32
  5. Wymiana oleju DSG
    Przez choody w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-03-2015, 23:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •